Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι για ποιον λόγο να αναγκάζονται να το κάνουν αυτό κάποια σκρουτζομάγαζα, αφού υποτίθεται πως ο ΦΠΑ δεν είναι έσοδο του εμπόρου κι ότι ο έμπορος τον εισπράττει για να τον αποδώσει στο κράτος.  :X

Ξαναδιάβασε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, μια ερώτηση!

Αν πάρω λαπτοπ με αξεσουάρ όπως πχ μια επιπλεον μπαταρία  και μία τσάντα πρέπει να μου κόψουν τιμολόγιο για όλα χωρίς φπα, ενώ αν πάρω σκέτη μια μπαταρία λαπτοπ μου κόβουν τιμολόγιο όπως παλιά με φπα; Καλά έχω καταλάβει;

Γιατί πήγα ακριβώς να αγοράσω μια μπαταρία και ο λογιστής μου είχε πει να τους ζητήσω τιμολόγιο χωρίς φπα, ενώ αυτοί θεωρούν ότι δεν εμπίπτουν στο νέο νόμο και έκατσα και διάβασα το νόμο και τις συζητήσεις εδώ και κατάλαβα ότι μάλλον έχουν δίκιο στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση!

Αν πάρω λαπτοπ με αξεσουάρ όπως πχ μια επιπλεον μπαταρία  και μία τσάντα πρέπει να μου κόψουν τιμολόγιο για όλα χωρίς φπα, ενώ αν πάρω σκέτη μια μπαταρία λαπτοπ μου κόβουν τιμολόγιο όπως παλιά με φπα; Καλά έχω καταλάβει;

Γιατί πήγα ακριβώς να αγοράσω μια μπαταρία και ο λογιστής μου είχε πει να τους ζητήσω τιμολόγιο χωρίς φπα, ενώ αυτοί θεωρούν ότι δεν εμπίπτουν στο νέο νόμο και έκατσα και διάβασα το νόμο και τις συζητήσεις εδώ και κατάλαβα ότι μάλλον έχουν δίκιο στο κατάστημα.

 

Σκέτη η μπαταρία (ή όποιο άλλο παρελκόμενο) αγοράζεται με τιμολόγιο που έχει κανονικά ΦΠΑ, σωστά σου τα 'παν στο μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος προσπάθησε να παραγγείλει ένα κινητό από skroutz με τον τρόπο που γράφεται εδώ. Όσα μαγαζιά ρώτησε όλοι του είπαν ότι δεν στέλνουν και πρέπει να πάει να παραλάβει εκπρόσωπος της επιχείρησης αυτοπροσώπως! Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος προσπάθησε να παραγγείλει ένα κινητό από skroutz με τον τρόπο που γράφεται εδώ. Όσα μαγαζιά ρώτησε όλοι του είπαν ότι δεν στέλνουν και πρέπει να πάει να παραλάβει εκπρόσωπος της επιχείρησης αυτοπροσώπως! Ισχύει αυτό;

 

Τι αναφέρει η σχετική ΠΟΛ — και τι αυτό σημαίνει:

[table]Πρόβλεψη στο κείμενο της ΠΟΛ|Τρόπος διασφάλισης της πρόβλεψης|Περίπτωση απομακρυσμένης πώλησης

«Για την επιβεβαίωση της ιδιότητας του υποκείμενου και του δικαιώματος έκπτωσης του αγοραστή, [...] ο πωλητής έχει υποχρέωση [...] να ελέγχει τα στοιχεία ταυτοπροσωπίας αυτού ώστε να αποφεύγεται η κατάχρηση του συστήματος από πρόσωπα που δεν είναι υποκείμενα με δικαίωμα έκπτωσης (π.χ. ιδιώτες).»|Ο πωλητής ζητά να δει δελτίο ταυτότητας (και μπορεί να βγάλει και να κρατήσει φωτοτυπία του).|Αποστολή με συστημένη αλληλογραφία — για να παραληφθεί χρειάζονται στοιχεία ταυτότητας παραλήπτη.

«Οι εκπρόσωποι των υποκειμένων/αγοραστών προσκομίζουν κάθε πρόσφορο μέσο για να αποδείξουν την νομιμοποίηση αυτών για τις συναλλαγές που πραγματοποιούν.»|Εξουσιοδότηση με ρητή αναφορά στη συγκεκριμένη πράξη, ή πληρεξούσιο που να το προβλέπει / επιτρέπει.|Αποστολή με συστημένη αλληλογραφία — για να παραληφθεί από εκπρόσωπο απαιτείται σχετική εξουσιοδότηση.

«Σε κάθε περίπτωση ακόμα και για συναλλαγές κάτω των πεντακοσίων ευρώ (500,00€) συνιστάται η εξόφληση των συναλλαγών μέσω τραπεζικών ιδρυμάτων ή μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο.»|Όταν φαίνεται χρήση εταιρικής κάρτας ή μεταφορά από εταιρικό λογαριασμό, τότε τεκμαίρεται πως η εξόφληση έγινε από δικαιούχο πρόσωπο.|Χρήση της συγκεκριμένης δυνατότητας διασφαλίζει τον πωλητή πως ο αγοραστής είναι όντως αυτός που ισχυρίζεται.[/table]

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτησα για imac και μου ειπαν οκ χωρις φπα βαση πολ 1150. 

Ειναι desktop και οχι φορητος..

1.Παιζει να ζητησουν μετα εξτρα τιμολογιο για φπα?ποτε ?

2.Ο ελεγχος απο πωλητες γινεται σε καποιο σιτε ωστε να δουν αν ο επαγγελματιας εμπιπτει σε απαλλαγη?

3.Απορω ποιοι επαγγελματιες εχουν δυνατοτητα να αγορασουν κονσολες...ακομη και στα ινετ καφε θυμαμαι απαγορεύονται οι κονσολες :)

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kage είπε

Ρωτησα για imac και μου ειπαν οκ χωρις φπα βαση πολ 1150. 

Ειναι desktop και οχι φορητος..

1.Παιζει να ζητησουν μετα εξτρα τιμολογιο για φπα?ποτε ?

2.Ο ελεγχος απο πωλητες γινεται σε καποιο σιτε ωστε να δουν αν ο επαγγελματιας εμπιπτει σε απαλλαγη?

3.Απορω ποιοι επαγγελματιες εχουν δυνατοτητα να αγορασουν κονσολες...ακομη και στα ινετ καφε θυμαμαι απαγορεύονται οι κονσολες :)

Ο imac εμπίπτει στη δασμολογική κλάση TARIC 84713000 («Αυτόματες μηχανές επεξεργασίας πληροφοριών, φορητές, με βάρος που δεν υπερβαίνει τα 10 kg και που περιλαμβάνουν τουλάχιστον μία κεντρική μονάδα επεξεργασίας, ένα πληκτρολόγιο και μία οθόνη»), την οποία αναφέρει η ΠΟΛ 1150/2017, αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι πληροί τον ορισμό του «φορητού υπολογιστή» (έννοια την οποία επικαλείται η προαναφερθείσα ΠΟΛ, χωρίς όμως να δίνει ορισμό).

1. Για να σου ζητήσει η Διοίκηση οτιδήποτε, θα πρέπει να σε ελέγξει. Αν και όταν γίνει αυτό, δεν θα σου ζητήσει να κόψεις τιμολόγιο μόνο για τον ΦΠΑ, θα περάσει ο ελεγκτής (εφόσον θεωρήσει ότι κακώς εντάχθηκε ο imac στις προβλέψεις του Άρθρου 39Α) λογιστικές διαφορές και τυχόν πρόστιμα.

2. Ο πωλητής εκδίδει τιμολόγιο πώλησης χωρίς ΦΠΑ εφόσον ο αγοραστής είναι ενταγμένος σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. Δεν κοιτά ούτε αν ο αγοραστής είναι σε pro rata, ούτε αν δικαιολογείται έκπτωση ΦΠΑ για τη συγκεκριμένη αγορά — αυτά είναι δουλειά του λογιστηρίου του αγοραστή. Τον έλεγχο ο πωλητής προς το παρόν τον κάνει βάσει μιας φρεσκοεκτυπωμένης απεικόνισης ΦΠΑ από την προσωποποιημένη πληροφόρηση του αγοραστή, την οποία του την προσκομίζει ο ίδιος ο αγοραστής.

3. Εκπιπτόμενες δαπάνες (επομένως και αγορές που δύνανται να εκπεστούν) είναι όσες πληρούν τις προϋποθέσεις του άρθρου 22 τού Ν. 4172/2013 και δεν αποκλείονται ρητώς με το άρθρο 23 του ως άνω νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/11/2017 στις 7:55 ΜΜ, Zazula είπε

Σκρουτζομάγαζα τα οποία —από ιδία πείρα και από το feedback άλλων μελών— γνωρίζουμε ότι εκδίδουν τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) βάσει ΠΟΛ 1150/2017 (τα βάζω αλφαβητικά):

Από αλυσίδες: Eshop, Πλαίσιο & Γερμανός είναι η δική μου εμπειρία.

Προσθέτω και το PriveShop.gr https://www.skroutz.gr/m/9/PriveShop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 25/1/2018 στις 5:22 ΜΜ, ^^bomberman^^ είπε

Να προσθέσω κι εγώ το tokinito.gr πως εκδίδει τιμολόγια βάσει του νέου ΠΟΛ, χωρίς ΦΠΑ. Αγόρασα έτσι το xiaomi 4a.

Κάνατε από web την παραγγελία γιατί εμένα μου ζήτησαν να πάω από το κατάστημα για αγορά με τιμολόγιο και φυσικά θα αφαιρούσαν τον ΦΠΑ από την τιμή καταστήματος όπως μου είπαν και έτσι δεν δέχθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Σκρουτζομάγαζο αυτή τη στιγμή πουλάει iPhone 8 λιανική 670,90 και χονδρική άνευ ΦΠΑ 720,97! Τρέχτε να προλάβετε!

690,70 το δίνει λιανική (εκπτωση κοντά στο 23%) και για επαγγελματιες 720,97 (την αρχική δλδ των 894€)!

Δεν ξερω κατά πόσο αυτό επιτρέπεται, δλδ άλλη τιμή για λιανική και άλλη για τιμολόγιο, αλλά το κάνουν ένα σωρό σκρουτζομάγαζα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gregdel είπε

690,70 το δίνει λιανική (εκπτωση κοντά στο 23%) και για επαγγελματιες 720,97 (την αρχική δλδ των 894€)!

Δεν ξερω κατά πόσο αυτό επιτρέπεται, δλδ άλλη τιμή για λιανική και άλλη για τιμολόγιο, αλλά το κάνουν ένα σωρό σκρουτζομάγαζα!

Φίλε εδώ ο τύπος δεν έχει βάλει απλά ένα καπέλο στο τιμολόγιο όπως ένα σωρό σκρουτζομάγαζα όπως λες αλλά έχει φτάσει να το δίνει περισσότερο με ΦΠΑ παρά χωρίς!
Μιλάμε οτί η τιμή λιανικής είναι 33% κάτω από την αρχική τιμη(=τιμή χονδρικής)!
Είναι σαν να σου λέει μην το πάρεις με τιμολόγιο!
Φυσικά είναι γνωστό γιατί μπαίνουν αυτά τα καπέλα αλλά όταν τα καπέλα γίνονται sombrero πρέπει να λαμβάνονται μέτρα κάπως...
Άλλο εκπτωτική πολιτική (λέμε τώρα...) και άλλο αισχροκέρδεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα κάτι διαφορετικό...

Η τιμή λιανικής είναι 23% βέβαια κάτω και όχι 33%... και φυσικά το δίνει στην αρχική τιμή με τιμολόγιο!

Αυτό που ρώτησα είναι αν επιτρέπεται αυτό ή είναι παράνομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...