Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, gregdel said:

Πάντως στο public μου έκοψαν κανονικά τιμολόγιο με ΦΠΑ και στη συνέχεια πιστωτικό για τον ΦΠΑ.

Αρχικά χρεωσαν την κάρτα μου με όλο το ποσό και στη συνέχεια μου πίστωσαν το πιστωτικο του ΦΠΑ

Ενδιαφέρον θα το έχω υπόψιν μου.

Στον Γερμανό ήταν ανένδοτοι πάντως, ήθελαν την εικόνα του taxis για να αφαιρέσουν τον ΦΠΑ επάνω στο τιμολόγιο. Τους είπα ότι δεν θέλω να μου αφαιρεθεί ο ΦΠΑ και ήταν ανένδοτοι: είτε κόβεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, είτε δεν κόβεται τιμολόγιο καθόλου.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά για δώστε τα φώτα σας, έχει ένας φίλος την ικανοτητα να πάρει χωρίς ΦΠΑ. Μπορώ να πάρω μέσω αυτού κινητό? Τι δικαιολογητικά χρειάζεται για την συγκεκριμένη αγορά? Είναι κάτι απλό που πχ δίνει τα στοιχεία του και μου έρχεται εμένα το κινητό με αντικαταβολή στο σπίτι μου? Θα βόλευε έτσι γτ με τα χρήματα που θα γλιτώσω θα βάλω μια ασφάλεια στο κινητό. Αν έχει τον χρόνο κάποιος που το έχει κάνει ας μου εξηγήσει λίγο παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Αν εγώ αγοράσω ενα κινητό με τιμολόγιο και έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ, μετά είμαι υποχρεωμένος, το ΦΠΑ που γλίτωσα να το αποδώσω.

Άρα αν είναι έτσι και πάρω εγώ το κιν με τα στοιχεία του φίλου αυτός στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να δώσει 200€ πχ επιπλέον για τον φπα του κινητού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν ο ΦΠΑ είναι 200€, τόσα πρέπει να αποδώσει και μάλιστα όχι στο τέλος της χρονιάς, αλλα όταν δίνει ΦΠΑ. Τον επόμενο μήνα για κάποιες και κάθε τρίμηνο για κάποιες άλλες.

Αν δεν αποδώσει ΦΠΑ, έχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Ενδιαφέρον θα το έχω υπόψιν μου.

Στον Γερμανό ήταν ανένδοτοι πάντως, ήθελαν την εικόνα του taxis για να αφαιρέσουν τον ΦΠΑ επάνω στο τιμολόγιο. Τους είπα ότι δεν θέλω να μου αφαιρεθεί ο ΦΠΑ και ήταν ανένδοτοι: είτε κόβεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ, είτε δεν κόβεται τιμολόγιο καθόλου.

Εννοείτα είχα τα στοιχεία επιχείρησης... τα παραπάνω τα έγραψα για τα παραστατικά που εκδόθηκαν...

1 ώρα πριν, agamoi-thytai είπε

Ναι αν ο ΦΠΑ είναι 200€, τόσα πρέπει να αποδώσει και μάλιστα όχι στο τέλος της χρονιάς, αλλα όταν δίνει ΦΠΑ. Τον επόμενο μήνα για κάποιες και κάθε τρίμηνο για κάποιες άλλες.

Αν δεν αποδώσει ΦΠΑ, έχει πρόστιμο.

Δεν είναι έτσι...

Τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ δικαιούνται μόνο όσοι είναι σε καθεστώς ΦΠΑ και δικαιολογούν το έξοδο αυτό σαν επαγγελματικό.

Παλιά, πλήρωνες όλο το ποσό και στο 3μηνο του ΦΠΑ γινόταν έκπτωσή του από τον ΦΠΑ που είχες να αποδώσεις.

Τώρα δεν πληρώνεις ΦΠΑ και στο 3μηνο το αποδίδεις και το εκπίπτεις ταυτόχρονα.

Για αυτό το λόγο δεν πληρώνεις τίποτα, σε σχέση με παλιά που πλήρωνες και τα έπαιρνες πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Με μπερδέψατε ρε παιδιά τώρα. Θα τα πληρώσει ή οχι τα χρήματα ο φίλος?

οχι δεν θα τα πληρώσει (για τον ΦΠΑ μιλαμε)

Εφόσον είναι βέβαια σε καθεστώς ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/11/2017 στις 7:55 ΜΜ, Zazula είπε

Σκρουτζομάγαζα τα οποία —από ιδία πείρα και από το feedback άλλων μελών— γνωρίζουμε ότι εκδίδουν τιμολόγιο (χωρίς ΦΠΑ) βάσει ΠΟΛ 1150/2017 (τα βάζω αλφαβητικά):

Από αλυσίδες: Eshop, Πλαίσιο & Γερμανός είναι η δική μου εμπειρία.

Απλα τα μισα απο αυτα εφαρμοζουν αλλη τιμη αν προκειται για τιμολογιο.

Ετσι απλως ενημερωτικα επειδη απο χθες το βραδυ ψαχνω τους "αληταραδες" - skoutzo-μαγαζα για αγορα ενος s9, απο το "One Thing" και πάνω ολα τα μαγαζια (stechi, ilux, armaos, terrabytenet, fair)  εκδιδουν κανονικα τιμολογιο στην κανονικη τιμη που αναφερουν στο σκρουτζ και μπραβο τους για την τιμιοτητα τους και οχι σαν τα κλεφτο-μαγαζα παρακατω απο αυτα που κανουν διαφορετικες τιμες οταν προκειται για τιμολογιο. Δεν καταλαβαινω, λες και η αποδειξη δεν υποκειται σε ΦΠΑ 24%.

Εχω στειλει για ολα τα "παρακατω" μαγαζια σχολιο στο skroutz εκει που βγαινει το "Αντιμετωπισες καποιο προβλημα;" οταν βγαινεις εξω απο το μαγαζι. Ετσι απλως γιατι με "επνιξε" το δικιο:)

Αν θελετε καντε το ιδιο, μπας και αλλαξει κατι!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΠΟΡΙΟ ΚΙΝΗΤΩΝ, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ!!! ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ!!

Επεξ/σία από pamarakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα παράδειγμα στη  παραπάνω απάτη που αναφέρεις:

Το θέμα ειναι οτι πλέον υπάρχει διαφορά στη τιμή αν το πάρεις σαν επαγγελματίας!!!! Εγω πχ αν πάρω ενα laptop 1000+240 ευρω ΦΠΑ θα πληρώσω 1240 και απο αυτά θα πάρω πίσω τα 240 (συμψηφιστικά). Τώρα όμως αν το πάρεις απο κάποιο σκρουτζομάγαζο σου λέει α... θες τιμολόγιο θα πληρώσεις 1100ευρω και χωρίς ΦΠΑ και δε θα συμψηφίσεις τιποτα σην εφορία. Αυτό ειναι παράλογο βεβαια, γιατι σου αλλάζει τη τελική τιμή. Το προιόν ειναι ίδιο, τί σημαίνει αγορά σαν ιδιώτης, πούλησέ μου το με το παλίό καθεστώς!

Προτείνω να γράψουμε τα καταστήματα που έχουν ίδιες τιμές με και χωρίς τιμολόγιο!

Επεξ/σία από thanasis19
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasis19 είπε

Ενα παράδειγμα στη  παραπάνω απάτη που αναφέρεις:

Το θέμα ειναι οτι πλέον υπάρχει διαφορά στη τιμή αν το πάρεις σαν επαγγελματίας!!!! Εγω πχ αν πάρω ενα laptop 1000+240 ευρω ΦΠΑ θα πληρώσω 1240 και απο αυτά θα πάρω πίσω τα 240 (συμψηφιστικά). Τώρα όμως αν το πάρεις απο κάποιο σκρουτζομάγαζο σου λέει α... θες τιμολόγιο θα πληρώσεις 1100ευρω και χωρίς ΦΠΑ και δε θα συμψηφίσεις τιποτα σην εφορία. Αυτό ειναι παράλογο βεβαια, γιατι σου αλλάζει τη τελική τιμή. Το προιόν ειναι ίδιο, τί σημαίνει αγορά σαν ιδιώτης, πούλησέ μου το με το παλίό καθεστώς!

Προτείνω να γράψουμε τα καταστήματα που έχουν ίδιες τιμές με και χωρίς τιμολόγιο!

Απο το "One Thing" και πάνω (τα ακριβοτερα δηλαδη) ολα τα μαγαζια (stechi, ilux, armaos, terrabytenet, fair)  εκδιδουν κανονικα τιμολογιο στην κανονικη τιμη που αναφερουν στο σκρουτζ και μπραβο τους για την τιμιοτητα τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...