Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, kon1to είπε

 

δεν ξέρω γιατι δεν σε αφηνε να το πάρεις απο το site και κακώς σου εμφάνισε μήνυμα "περάστε από το κατάστημα" το οποία προφανώς είναι αυτοματοποιημένο/ξεχασμένο, αλλα νομιζω οτι ειναι γενικα γνωστό οτι εν μέσω lock down τα μαγαζια τύπου Γερμανος είναι ανοικτά μόνο για εξοφλήσεις λογαριασμών και service και απαγορεύεται να πωλούν τεχνολογικά και άλλα είδη...

Εδώ καταπατούνται θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα καθώς και συνταγματικά δικαιώματα από το ίδιο το κράτος, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έπρεπε η αυτόματη διαδικασία από την ΑΑΔΕ να είναι υποχρεωτική για να σταματήσουν να ζητάνε όλα αυτά τα άχρηστα και παράλογα χαρτιά που ζητάνε ορισμένοι!

Όχι οτι δεν θα βρεθούν άλλοι τρόποι να αρνηθούν πώληση με τιμολόγιο (έμμεσα) αλλά λέμε...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, kon1to είπε

δεν ξέρω γιατι δεν σε αφηνε να το πάρεις απο το site και κακώς σου εμφάνισε μήνυμα "περάστε από το κατάστημα" το οποία προφανώς είναι αυτοματοποιημένο/ξεχασμένο, αλλα νομιζω οτι ειναι γενικα γνωστό οτι εν μέσω lock down τα μαγαζια τύπου Γερμανος είναι ανοικτά μόνο για εξοφλήσεις λογαριασμών και service και απαγορεύεται να πωλούν τεχνολογικά και άλλα είδη...

Για το 2ο σκελος (οτι τα φυσικα μαγαζια ειναι ανοιχτα μονο για εξοφλησεις λογαριασμων κλπ) εν μεσω lockdown προσωπικα δεν το γνωριζα, αλλα ακουγεται λογικο λογω αθεμιτου ανταγωνισμου που θα δημιουργουνταν με αλλα καταστηματα που ειναι κλειστα. Ισως αυτο προσπαθουσε να μου εξηγησει ο πωλητης, ...επιτηδες μπουρδοκλωμενα βεβαια γιατι ηθελε να πουλησει, μιας και μου προτεινε να το παραγγειλει το κινητο απλα θα το πληρωνα κανονικα με ΦΠΑ.

Οσον αφορα το 1ο σκελος και το μηνυμα ''περαστε απο φυσικο καταστημα'' οταν ζητας τιμολογιο βαση 39α στο site, επειδη το εχω δοκιμασει και παλιοτερα, το εβγαζε και προ black friday καθως και προ κορωνοιου. Πολυ ΄΄ξεχασιαρηδες'' εκει στο γερμανο.

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, crom251 είπε

Για το 2ο σκελος (οτι τα φυσικα μαγαζια ειναι ανοιχτα μονο για εξοφλησεις λογαριασμων κλπ) εν μεσω lockdown προσωπικα δεν το γνωριζα, αλλα ακουγεται λογικο λογω αθεμιτου ανταγωνισμου που θα δημιουργουνταν με αλλα καταστηματα που ειναι κλειστα. Ισως αυτο προσπαθουσε να μου εξηγησει ο πωλητης, ...επιτηδες μπουρδοκλωμενα βεβαια γιατι ηθελε να πουλησει, μιας και μου προτεινε να το παραγγειλει το κινητο απλα θα το πληρωνα κανονικα με ΦΠΑ.

Οσον αφορα το 1ο σκελος και το μηνυμα ''περαστε απο φυσικο καταστημα'' οταν ζητας τιμολογιο βαση 39α στο site, επειδη το εχω δοκιμασει και παλιοτερα, το εβγαζε και προ black friday καθως και προ κορωνοιου. Πολυ ΄΄ξεχασιαρηδες'' εκει στο γερμανο.

 

Μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό όταν το ίδιο το κράτος αποφασίζει και διατάζει ποιος θα δουλεψει και ποιος όχι παραβιάζοντας θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Δεν κατάλαβα τι παίζει ακριβώς με τις κονσόλες όσο αφορά την φύση της εργασίας του ελεύθερου επαγγελματία. Έστω είμαι ιδιοκτήτης ταβέρνας  και αγοραζω κινητό λαπτοπ το οποίο φυσικά χρησιμοποιώ για να μιλάω για λόγους εργασίας. Ένα ps4 δεν έχει καμία σχέση με την δουλειά αυτή αλλά δεν μπορώ να το αγοράσω με αποφορολογηση ώστε να το κάνω δώρο σε συνεργάτη?? Δεν δικαιολογειται έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω αγοράσει προϊόντα που πρέπει να απαλλαχθεί ο ΦΠΑ τους, από το Public και από τον Γερμανό. Στο Public είχα πληρώσει μετρητοίς σε κατάστημα και μου ήρθαν μέσα στο lockdown με κούριερ και τιμολόγιο. Στον Γερμανό πλήρωσα με αντικαταβολή και το τιμολόγιο ήταν μέσα, όταν ήρθε επίσης στο lockdown με κούριερ. Και στις δύο περιπτώσεις το τιμολόγιο είχε κανονικά τον ΦΠΑ.

Όταν είχα ρωτήσει τι θα γίνει με την αποφορολόγηση, το Public μου είπε «όταν με το καλό ανοίξουν τα καταστήματα», τον δε Γερμανό ακόμα τον περιμένω να μου απαντήσει.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να δώσω τα τιμολόγια στο λογιστή μου και χρειάζομαι τα πιστωτικά μέχρι τέλος του χρόνου, οπότε και δεν προβλέπω να έχουν ανοίξει τα καταστήματα (πέραν του ότι θέλω να πάρω τα χρήματα πίσω, τα οποία είναι αρκετά).

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Να σημειώσω ότι κατά τις παραγγελίες είχα ενημερώσει αμφότερα τα καταστήματα ότι εμπίπτω σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και ότι πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε κατάστημα με εικόνα του taxis κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Έχω αγοράσει προϊόντα που πρέπει να απαλλαχθεί ο ΦΠΑ τους, από το Public και από τον Γερμανό. Στο Public είχα πληρώσει μετρητοίς σε κατάστημα και μου ήρθαν μέσα στο lockdown με κούριερ και τιμολόγιο. Στον Γερμανό πλήρωσα με αντικαταβολή και το τιμολόγιο ήταν μέσα, όταν ήρθε επίσης στο lockdown με κούριερ. Και στις δύο περιπτώσεις το τιμολόγιο είχε κανονικά τον ΦΠΑ.

Όταν είχα ρωτήσει τι θα γίνει με την αποφορολόγηση, το Public μου είπε «όταν με το καλό ανοίξουν τα καταστήματα», τον δε Γερμανό ακόμα τον περιμένω να μου απαντήσει.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να δώσω τα τιμολόγια στο λογιστή μου και χρειάζομαι τα πιστωτικά μέχρι τέλος του χρόνου, οπότε και δεν προβλέπω να έχουν ανοίξει τα καταστήματα (πέραν του ότι θέλω να πάρω τα χρήματα πίσω, τα οποία είναι αρκετά).

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Να σημειώσω ότι κατά τις παραγγελίες είχα ενημερώσει αμφότερα τα καταστήματα ότι εμπίπτω σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ και ότι πρέπει να αφαιρεθεί, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να πάω σε κατάστημα με εικόνα του taxis κλπ.

κανονικα πληρωνεις το πληρες ποσο,τωρα πρεπει να στειλεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα και εν συνεχεια το παμπλικ θα σου επιστρεψει στο λογαριασμο σου το χρηματικο ποσο του φπα,μιλησα με τη εξυπηρετηση και αυτη ειναι η διαδικασια,που ειναι και λογικο αφου δεν εχουν ονλαιν φορμα απευθειας αποφορολογησης

 

 

τωρα πως πληρωσες μετρητα στο ενα αντικαταβολη στο αλλο....δεν υποτιθεται πρεπει να πληρωσεις απο τον λογαριασμο που ανηκει η εταιρεια,οσες φορες εχω αγορασει ετσι μου λενε ετσι κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, rudigarcia222 said:

κανονικα πληρωνεις το πληρες ποσο,τωρα πρεπει να στειλεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα και εν συνεχεια το παμπλικ θα σου επιστρεψει στο λογαριασμο σου το χρηματικο ποσο του φπα,μιλησα με τη εξυπηρετηση και αυτη ειναι η διαδικασια,που ειναι και λογικο αφου δεν εχουν ονλαιν φορμα απευθειας αποφορολογησης

Ναι μίλησα σήμερα και με τους δύο, μου είπαν να στείλω δικαιολογητικά και σε 5 μέρες θα πιστωθούν τα χρήματα σε λογαριασμό που θα υποδείξω. 

3 minutes ago, rudigarcia222 said:

τωρα πως πληρωσες μετρητα στο ενα αντικαταβολη στο αλλο....δεν υποτιθεται πρεπει να πληρωσεις απο τον λογαριασμο που ανηκει η εταιρεια,οσες φορες εχω αγορασει ετσι μου λενε ετσι κανω

?? 

Τι εννοείς, όπως θες πληρώνεις, δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση σε λογαριασμό. 

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι μίλησα σήμερα και με τους δύο, μου είπαν να στείλω δικαιολογητικά και σε 5 μέρες θα πιστωθούν τα χρήματα σε λογαριασμό που θα υποδείξω. 

?? 

Τι εννοείς, όπως θες πληρώνεις, δεν είναι υποχρεωτική η κατάθεση σε λογαριασμό. 

Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο. 

δεν ξερω ισως και οι ιδιοι δεν γνωριζουν και μας λενε οτι ναναι,επ ακριβως η κοπελα στην εξυπηρετηση μου ειπε απλα να πληρωσετε απο το λογαριασμο στον οποιο ανηκει η εταιρεια,και στο παρελθον σε αγορα λαπτοπ στα eshop το ιδιο μου ανεφεραν  και  πληρωσα με την καρτα της εταιρειας(ισως να ειναι πανω απο ενα οριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, rudigarcia222 said:

δεν ξερω ισως και οι ιδιοι δεν γνωριζουν και μας λενε οτι ναναι,επ ακριβως η κοπελα στην εξυπηρετηση μου ειπε απλα να πληρωσετε απο το λογαριασμο στον οποιο ανηκει η εταιρεια,και στο παρελθον σε αγορα λαπτοπ στα eshop το ιδιο μου ανεφεραν  και  πληρωσα με την καρτα της εταιρειας(ισως να ειναι πανω απο ενα οριο)

Ούτε καν. 

Όπως θες πληρώνεις. Ο περιορισμός είναι ότι πάνω από 500 ευρώ πρέπει η πληρωμή να περάσει από τραπεζικό ίδρυμα, που και πάλι μπορεί να γίνει με χίλιους δυο τρόπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μπορω να ρωτησω κατι ;

Αν για παραδειγμα εγω παρω κινητο χωρις ΦΠΑ τωρα, μετα απο 2 μηνες μπορω να παρω και λαπτοπ χωρις ΦΠΑ ;

ή υπαρχει καποιος περιορισμος του τυπου, μια συσκευη το χρονο χωρις ΦΠΑ ;

Επισης, ξερει καποιος αν κανει συναλλαγες με απαλλαγη ΦΠΑ το eshop ? 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από tapouts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2020 στις 7:26 ΠΜ, tapouts είπε

Εγω μπορω να ρωτησω κατι ;

Αν για παραδειγμα εγω παρω κινητο χωρις ΦΠΑ τωρα, μετα απο 2 μηνες μπορω να παρω και λαπτοπ χωρις ΦΠΑ ;

ή υπαρχει καποιος περιορισμος του τυπου, μια συσκευη το χρονο χωρις ΦΠΑ ;

Επισης, ξερει καποιος αν κανει συναλλαγες με απαλλαγη ΦΠΑ το eshop ? 

Ευχαριστω

Ναι μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το  plaisio ειναι το μονο καταστημα που δεν μου ζητησε κανενα εγγραφο για αγορες με την απαλλαγη φπα.

βρηκαν μονοι τους οτι χρειαζοταν και μας τα εστειλαν στο καταστημα.

εχουμε αγορασει πολλες φορες.

ειναι οι μονοι που δεν μου ζητησαν ουτε ενα χαρτι απο την πρωτη στιγμη.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tyf είπε

το  plaisio ειναι το μονο καταστημα που δεν μου ζητησε κανενα εγγραφο για αγορες με την απαλλαγη φπα.

βρηκαν μονοι τους οτι χρειαζοταν και μας τα εστειλαν στο καταστημα.

εχουμε αγορασει πολλες φορες.

ειναι οι μονοι που δεν μου ζητησαν ουτε ενα χαρτι απο την πρωτη στιγμη.

 

 

+1 για Πλαισιο, τα ιδια και γω. Μαλιστα, ζητησα αντικαταβολη και τη δεχτηκαν, γεγονος που αποδεικνυει οτι δεν ειναι υποχρεωτικη η "εξοφληση με ηλεκτρονικα μεσα απο επαγγελματικο λογαριασμο του δικαιούχου".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickmanak είπε

+1 για Πλαισιο, τα ιδια και γω. Μαλιστα, ζητησα αντικαταβολη και τη δεχτηκαν, γεγονος που αποδεικνυει οτι δεν ειναι υποχρεωτικη η "εξοφληση με ηλεκτρονικα μεσα απο επαγγελματικο λογαριασμο του δικαιούχου".

ναι και εμεις αντικαταβολη στο καταστημα. λιγο μπερδεμα ειναι να πας να το παρεις θελουν εξουσιοδοτηση κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...