Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην εταιρια που δουλευω εχουμε παρει συσκευες με απαλλαγη φπα απο κοτσοβολο, Γινεται απαλαγη φπα με πλανο δοσεων η ειναι μονο μετρητα?

Στην εταιρα που δουλευω εχουμε παρει συσκευες με αλλαγη φπα απο κοτσοβολο, Γινεται απαλαγη φπα με πλανο δοσεων η ειναι μονο μετρητα?

Επεξ/σία από tselehub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, tselehub είπε

Στην εταιρια που δουλευω εχουμε παρει συσκευες με απαλλαγη φπα απο κοτσοβολο, Γινεται απαλαγη φπα με πλανο δοσεων η ειναι μονο μετρητα?

Στις αγορές του άρθρου 39Α ο πωλητής ζητά εξόφληση με ηλεκτρονικά μέσα της επιχείρησης που αγοράζει το είδος, και κατά κανόνα οι εταιρικές πιστωτικές δεν είναι στο πλάνο των δόσεων. Εκτός κι αν αγοράσει ατομική επιχείρηση και έχει δόσεις η πιστωτική του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

Διαβάζω εδώ όλο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω τι ισχύει τελικά με το ΦΠΑ και τον 39Α για τα κινητά κλπ.

Απλώς ζητάς απο το κατάστημα να σου κόψει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ?

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Architek693
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι.

Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα. Προσπαθώ να δημιουργήσω τους ειδικούς κωδικούς μέσα στο taxis ακολουθώντας τις οδηγίες απο τη σελίδα της ΑΑΔΕ εδω και δεν μπορώ. Το έχει κάνει κάποιος πρόσφατα?
Επίσης κατέβασα αυτό το πρόγραμμα που έχει στο λινκ και φαίνεται corrupted (δεν μπορω να το ανοίξω)

Η όλη ιστορία απ'οτι καταλαβαινω ειναι η δημιουργία "εκπροσώπου". Και δεν μπορώ να το κάνω...

Μπήκα να κάνω αγορά μέσα στο Skroutz και επέλεξα να κάνω την αγορά απο το ίδιο το Skroutz, οχι απο καποιο κατάστημα.
Και στη διαδικασία αγοράς επιλέγω την έκδοση τιμολογίου. Και μου βγάζει επιτυχώς αυτα:

Ο ΑΦΜ επιβεβαιώθηκε επιτυχώς από την ΑΑΔΕ και ανήκει σε “κανονικό καθεστώς ΦΠΑ”.

Τι σημαίνει;

  • Η έκδοση τιμολογίου γίνεται υποχρεωτικά μέσω της υπηρεσίας 39α.
  • Οι τιμές για τα προϊόντα που εμπίπτουν στην υπηρεσία 39α έχουν διαμορφωθεί χωρίς ΦΠΑ 24%.

Για τη χρήση της υπηρεσίας 39α θα πρέπει πρώτα:

  1. Να δημιουργήσεις ένα ζεύγος ειδικών κωδικών πρόσβασης μέσω της εφαρμογής «Διαχείριση Ειδικών Κωδικών» στο Taxis.
  2. Να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα της ΑΑΔΕ και να εγγραφείς στην υπηρεσία με τους παραπάνω ειδικούς κωδικούς.
  3. Να ορίσεις έναν τουλάχιστον εκπρόσωπο (υποχρεωτικό ακόμη και για αυτοαπασχολούμενους) και να δημιουργήσεις κωδικούς μιας χρήσης για τον εκπρόσωπο.

 

Αλλά από κάτω μου ζητάει και τον Αριθμό Ταυτότητας μου, που όμως πρέπει να έχω ορίσει ως εκπρόσωπο.

image.png.7551efe9e3b2b4aa63288e5cffae5100.png

Για να γίνει όμως έγκυρη η διαδικασία πρεπει να κάνω αυτο με τους ειδικούς κωδικούς. Σωστα??
Αλλά δεν γίνεται.
Άρα δεν μπορώ να κόψω καν τιμολόγιο, ακόμα και με το ΦΠΑ αν θέλω...
Εναλλακτικά σε ένα κατάστημα που πήρα τηλέφωνο μου ζητάνε 15 μέρες για την επιβεβαίωση απο το λογιστήριο, στέλνοντάς τους επιβεβαίωση απο το taxis κλπ.

Άρα τι παίζει?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Architek693 είπε

Γεια σας και πάλι.

Έχω μπερδευτεί με αυτό το θέμα. Προσπαθώ να δημιουργήσω τους ειδικούς κωδικούς μέσα στο taxis ακολουθώντας τις οδηγίες απο τη σελίδα της ΑΑΔΕ εδω και δεν μπορώ. Το έχει κάνει κάποιος πρόσφατα?
Επίσης κατέβασα αυτό το πρόγραμμα που έχει στο λινκ και φαίνεται corrupted (δεν μπορω να το ανοίξω)

Η όλη ιστορία απ'οτι καταλαβαινω ειναι η δημιουργία "εκπροσώπου". Και δεν μπορώ να το κάνω...

Μπήκα να κάνω αγορά μέσα στο Skroutz και επέλεξα να κάνω την αγορά απο το ίδιο το Skroutz, οχι απο καποιο κατάστημα.
Και στη διαδικασία αγοράς επιλέγω την έκδοση τιμολογίου. Και μου βγάζει επιτυχώς αυτα:

Ο ΑΦΜ επιβεβαιώθηκε επιτυχώς από την ΑΑΔΕ και ανήκει σε “κανονικό καθεστώς ΦΠΑ”.

Τι σημαίνει;

  • Η έκδοση τιμολογίου γίνεται υποχρεωτικά μέσω της υπηρεσίας 39α.
  • Οι τιμές για τα προϊόντα που εμπίπτουν στην υπηρεσία 39α έχουν διαμορφωθεί χωρίς ΦΠΑ 24%.

Για τη χρήση της υπηρεσίας 39α θα πρέπει πρώτα:

  1. Να δημιουργήσεις ένα ζεύγος ειδικών κωδικών πρόσβασης μέσω της εφαρμογής «Διαχείριση Ειδικών Κωδικών» στο Taxis.
  2. Να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα της ΑΑΔΕ και να εγγραφείς στην υπηρεσία με τους παραπάνω ειδικούς κωδικούς.
  3. Να ορίσεις έναν τουλάχιστον εκπρόσωπο (υποχρεωτικό ακόμη και για αυτοαπασχολούμενους) και να δημιουργήσεις κωδικούς μιας χρήσης για τον εκπρόσωπο.

Αλλά από κάτω μου ζητάει και τον Αριθμό Ταυτότητας μου, που όμως πρέπει να έχω ορίσει ως εκπρόσωπο.

image.png.7551efe9e3b2b4aa63288e5cffae5100.png

Για να γίνει όμως έγκυρη η διαδικασία πρεπει να κάνω αυτο με τους ειδικούς κωδικούς. Σωστα??
Αλλά δεν γίνεται.
Άρα δεν μπορώ να κόψω καν τιμολόγιο, ακόμα και με το ΦΠΑ αν θέλω...
Εναλλακτικά σε ένα κατάστημα που πήρα τηλέφωνο μου ζητάνε 15 μέρες για την επιβεβαίωση απο το λογιστήριο, στέλνοντάς τους επιβεβαίωση απο το taxis κλπ.

Άρα τι παίζει?...

1. Τους κωδικούς τους εκδίδεις με κωδικούς taxisnet τής επιχείρησης εδώ που λέει: «① Απόκτηση ειδικών κωδικών πρόσβασης μέσω της εφαρμογής Διαχείριση Ειδικών Κωδικών

2. Κατεβάζεις την εφαρμογή v.1.0.4 από εδώ: https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/aade39afpa_v1.0.4_jre8.242.08.1-windows-x86.zip

3. Φροντίζεις να έχεις λειτουργική JRE, να μην το κόβει το εκτελέσιμο τίποτα firewall, και μπαίνεις με τους κωδικούς που δημιούργησες στο πρώτο βήμα.

4. Ορίζεις ότι είσαι Αγοραστής, και ξεκινάς τη δημιουργία του λογαριασμού και του εκπροσώπου. Όπου λέει ΑΔΤ, βάζεις τα 5 τελευταία ψηφία τού ΑΔΤ, μόνο.

.

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Παιδες καλησπερα. Γίνεται σε αλλαγή μπαταρίας να χρησιμοποιηθεί τιμολόγιο για χαμηλότερη τιμή;

Πώς θα έχει χαμηλότερη τιμή το τιμολόγιο; 🤔

Επεξ/σία από Zazula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zazula είπε

1. Τους κωδικούς τους εκδίδεις με κωδικούς taxisnet τής επιχείρησης εδώ που λέει: «① Απόκτηση ειδικών κωδικών πρόσβασης μέσω της εφαρμογής Διαχείριση Ειδικών Κωδικών

2. Κατεβάζεις την εφαρμογή v.1.0.4 από εδώ: https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/aade39afpa_v1.0.4_jre8.242.08.1-windows-x86.zip

3. Φροντίζεις να έχεις λειτουργική JRE, να μην το κόβει το εκτελέσιμο τίποτα firewall, και μπαίνεις με τους κωδικούς που δημιούργησες στο πρώτο βήμα.

4. Ορίζεις ότι είσαι Αγοραστής, και ξεκινάς τη δημιουργία του λογαριασμού και του εκπροσώπου. Όπου λέει ΑΔΤ, βάζεις τα 5 τελευταία ψηφία τού ΑΔΤ, μόνο.

Πώς θα έχει χαμηλότερη τιμή το τιμολόγιο; 🤔

Δεν ξερω, λες οχι; Μια αλλαγή η οποία έχει 50 ευρω γιατί να  μην γίνετε να την βάλω στα 30πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zazula είπε

1. Τους κωδικούς τους εκδίδεις με κωδικούς taxisnet τής επιχείρησης εδώ που λέει: «① Απόκτηση ειδικών κωδικών πρόσβασης μέσω της εφαρμογής Διαχείριση Ειδικών Κωδικών

2. Κατεβάζεις την εφαρμογή v.1.0.4 από εδώ: https://www.aade.gr/dl_assets/39afpa/aade39afpa_v1.0.4_jre8.242.08.1-windows-x86.zip

3. Φροντίζεις να έχεις λειτουργική JRE, να μην το κόβει το εκτελέσιμο τίποτα firewall, και μπαίνεις με τους κωδικούς που δημιούργησες στο πρώτο βήμα.

4. Ορίζεις ότι είσαι Αγοραστής, και ξεκινάς τη δημιουργία του λογαριασμού και του εκπροσώπου. Όπου λέει ΑΔΤ, βάζεις τα 5 τελευταία ψηφία τού ΑΔΤ, μόνο.

.

Πώς θα έχει χαμηλότερη τιμή το τιμολόγιο; 🤔

Τα προβλήματα μου ειναι οτι δεν μπορω να κανω ουτε το βήμα 1 ουτε το βήμα 2!
Στο βημα 1 για κάποιο λόγο δεν μπορώ με τπτ να βάλω κωδικό και να τον κάνει δεκτό το σύστημα( προσέχω τις οδηγίες για τους χαρακτήρες που γράφει απο κάτω...)
Και στο 2 κατεβάζω αυτο το προγραμμα το οποιο ειναι ενα .RAR αρχειο που όμως δειχνει να εχει πρόβλημα. Δεν μπορω να το κανω καν extract.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα ενα κινητακι σημερα απο you, ομορφα και ωραια. Ζητησε OTP απο ΑΑΔΕ και αμεσα αφαιρεσε το ΦΠΑ χωρις αλλες χαρτουρες κλπ.

Πιο πριν επιχειρησα να παρω το ιδιο κινητο απο Γερμανο. ΤΡΑΓΙΚΟΙ, ουτε κανενα τελευταιο σκρουτζομαγαζο να ηταν! Μολις εβαλα επιλογη στο site πως θελω τιμολογιο βαση 39α, μου εβγαλε μηνυμα πως πρεπει να παω σε φυσικο καταστημα για να το παρω ετσι!!! Παω και εγω σε καταστημα τους λεω τι θελω και μου ειπαν πως δεν γινεται! Για ποιο λογο ακριβως δεν καταλαβα να σας πω την αληθεια μιας και τα ελεγε μπουρδοκλωμενα ο πωλητης, κατι για λιανικες ελεγε κατι για χονδρικες και πως δεν λειτουργουν αυτη τη στιγμη και κατι τετοιες παπαριες. Δεν ασχοληθηκα και πολυ βεβαια να ακουω και να προσπαθω να κατανοησω τις χαζομαρες τους, εφυγα αμεσα.

Επεξ/σία από crom251
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι σαν να μην θέλουν τους συγκεκριμένους πελάτες πολλά μαγαζιά. Κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να κάνουν την αγορά με απαλλαγή όσο πιο πολύπλοκη γίνεται. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, Bourdoulas said:

Πραγματικά είναι σαν να μην θέλουν τους συγκεκριμένους πελάτες πολλά μαγαζιά. Κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να κάνουν την αγορά με απαλλαγή όσο πιο πολύπλοκη γίνεται. 

Και σε αυτό φταίει καραμπινάτα (κατά τη γνώμη μου πάντα) η ΑΑΔΕ η οποία δεν όρισε μια χρονική περίοδο π.χ. 24 ωρών για τη διεκπεραίωση των σχετικών αιτημάτων. Οπότε βλέπεις μαγαζιά που γράφουν ότι χρειάζονται μέχρι και 30 ημέρες για να "ελέγξουν" (και καλά...) τα στοιχεία ή ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. 

Πριν δύο χρόνια πήγα στην i-system να αγοράσω ένα MacBook Air. Έστειλα από πριν το ΑΦΜ μου, έλεγξαν ότι υπάγομαι σε κανονικό καθεστώς ΑΦΜ,  μόλις πήγα στο κατάστημα να παραλάβω και να πληρώσω (με κάρτα), είχαν ήδη έτοιμο το τιμολόγιό μου. Φυσικά αποφορολογημένο. Έτσι δουλεύουν οι σωστοί επαγγελματίες. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ ο Γερμανός παραβιάζει τόσο φανερά τη νομοθεσία, ή έχω ψευδαισθήσεις;

Ο νόμος ορίζει ρητά να γίνεται αποφορολόγηση. Αυτά τα δεν γίνεται και πρέπει να πάτε στο κατάστημα, μήπως να γίνουν γνωστά σε καμιά ΓΓΚ ή κάποια αντίστοιχη υπηρεσία;

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Εντωμεταξύ ο Γερμανός παραβιάζει τόσο φανερά τη νομοθεσία, ή έχω ψευδαισθήσεις;

Ο νόμος ορίζει ρητά να γίνεται αποφορολόγηση. Αυτά τα δεν γίνεται και πρέπει να πάτε στο κατάστημα, μήπως να γίνουν γνωστά σε καμιά ΓΓΚ ή κάποια αντίστοιχη υπηρεσία;

Το θέμα ειναι πώς το αποδεικνύεις;

Γιατί στην Ελλάδα ο κόσμος αρέσκεται σε ηλίθιες δικαιολογίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά διαβάζοντας κατά καιρούς αυτό το νήμα μου δημιουργείται η αίσθηση οτι αρκετός κόσμος πιστεύει οτι κάνοντας χρήση αυτής της διάταξης σου χαρίζεται ο ΦΠΑ, πράγμα που δεν ισχύει, απλά τον πληρώνεις/συμψηφίζεις αργότερα.

Στις 25/11/2020 στις 2:15 ΠΜ, crom251 είπε

Πηρα ενα κινητακι σημερα απο you, ομορφα και ωραια. Ζητησε OTP απο ΑΑΔΕ και αμεσα αφαιρεσε το ΦΠΑ χωρις αλλες χαρτουρες κλπ.

Πιο πριν επιχειρησα να παρω το ιδιο κινητο απο Γερμανο. ΤΡΑΓΙΚΟΙ, ουτε κανενα τελευταιο σκρουτζομαγαζο να ηταν! Μολις εβαλα επιλογη στο site πως θελω τιμολογιο βαση 39α, μου εβγαλε μηνυμα πως πρεπει να παω σε φυσικο καταστημα για να το παρω ετσι!!! Παω και εγω σε καταστημα τους λεω τι θελω και μου ειπαν πως δεν γινεται! Για ποιο λογο ακριβως δεν καταλαβα να σας πω την αληθεια μιας και τα ελεγε μπουρδοκλωμενα ο πωλητης, κατι για λιανικες ελεγε κατι για χονδρικες και πως δεν λειτουργουν αυτη τη στιγμη και κατι τετοιες παπαριες. Δεν ασχοληθηκα και πολυ βεβαια να ακουω και να προσπαθω να κατανοησω τις χαζομαρες τους, εφυγα αμεσα.

δεν ξέρω γιατι δεν σε αφηνε να το πάρεις απο το site και κακώς σου εμφάνισε μήνυμα "περάστε από το κατάστημα" το οποία προφανώς είναι αυτοματοποιημένο/ξεχασμένο, αλλα νομιζω οτι ειναι γενικα γνωστό οτι εν μέσω lock down τα μαγαζια τύπου Γερμανος είναι ανοικτά μόνο για εξοφλήσεις λογαριασμών και service και απαγορεύεται να πωλούν τεχνολογικά και άλλα είδη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, christakos07 είπε

Εντωμεταξύ ο Γερμανός παραβιάζει τόσο φανερά τη νομοθεσία, ή έχω ψευδαισθήσεις;

Ο νόμος ορίζει ρητά να γίνεται αποφορολόγηση. Αυτά τα δεν γίνεται και πρέπει να πάτε στο κατάστημα, μήπως να γίνουν γνωστά σε καμιά ΓΓΚ ή κάποια αντίστοιχη υπηρεσία;

και εμενα μου κανει πραγματικα τραγικα κακη εντυπωση οτι ακολουθει πρακτικες skroutzomagazou εδω καιρο ο γερμανος. Και με την αποφορολογηση και οτι για να παρεις κατι πρεπει να υπαρχει τοπικα στο καταστημα που θα πας. Δεν υπαρχει συσχετισμος με eshop και τοπικα καταστηματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...