Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/12/2020 στις 8:12 ΠΜ, tyf είπε

το  plaisio ειναι το μονο καταστημα που δεν μου ζητησε κανενα εγγραφο για αγορες με την απαλλαγη φπα.

βρηκαν μονοι τους οτι χρειαζοταν και μας τα εστειλαν στο καταστημα.

εχουμε αγορασει πολλες φορες.

ειναι οι μονοι που δεν μου ζητησαν ουτε ενα χαρτι απο την πρωτη στιγμη.

 

 

To Πλαισιο ειναι ενα καταστημα που δεν ζηταει εγγραφο. ΟΧΙ ΤΟ ΜΟΝΟ.

IStorm επισης δεν ζηταει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, aenaos15 είπε

To Πλαισιο ειναι ενα καταστημα που δεν ζηταει εγγραφο. ΟΧΙ ΤΟ ΜΟΝΟ.

IStorm επισης δεν ζηταει.

εννοω το μονο που δεν μου εχει ζητησει εμενα.

δεν εχω κανενα λογο να προωθησω το πλαισιο εναντι αλλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε πολύ αν φτιάχναμε κάπου μια λίστα με καταστήματα που έχουν τελείως αυτοματοποιημένη διαδικασία αποφορολόγησης προϊόντων εισάγωντας απλά το επαγγελματικό ΑΦΜ και χωρίς να πρέπει να στείλουμε ένα σωρό δικαιολογητικά και να περιμένουμε ένα μήνα να εγκριθεί η παραγγελία.

Ίσως έτσι "πιεστούν" περισσότερο και τα υπόλοιπα καταστήματα και ακολουθήσουν αντίστοιχη διαδικασία αφού ο κόσμος θα προτιμά την πιο εύκολη και σύγχρονη λύση.

Προσωπικά έχω βρει 3-4 τέτοια καταστήματα που το έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς για κινητά και λάπτοπ αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagelisfil είπε

Θα βοηθούσε πολύ αν φτιάχναμε κάπου μια λίστα με καταστήματα που έχουν τελείως αυτοματοποιημένη διαδικασία αποφορολόγησης προϊόντων εισάγωντας απλά το επαγγελματικό ΑΦΜ και χωρίς να πρέπει να στείλουμε ένα σωρό δικαιολογητικά και να περιμένουμε ένα μήνα να εγκριθεί η παραγγελία.

Ίσως έτσι "πιεστούν" περισσότερο και τα υπόλοιπα καταστήματα και ακολουθήσουν αντίστοιχη διαδικασία αφού ο κόσμος θα προτιμά την πιο εύκολη και σύγχρονη λύση.

Προσωπικά έχω βρει 3-4 τέτοια καταστήματα που το έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς για κινητά και λάπτοπ αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα.

και γιατι δεν τα μοιραζεσαι μαζι μας να ξεκινησει η λιστα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και "skroutzoμάγαζο" το οποίο δεν ζητάει τίποτα και έχει αυτοματοποιημένη διαδικασία.

Αν μπορώ να το αναφέρω μου λέτε (μπορεί και να έχει ήδη αναφερθεί)

Γενικώς τέλεια εξυπηρέτηση από όλες τις απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λίστα δεν έχω κανένα πρόβλημα να τη μοιραστώ, την έχω γράψει και σε άλλο τοπικ εδώ στο φόρουμ. Απλά αν γραφεί μόνο εδώ θα χαθεί μέσα σε ένα πόστ σε 60+ σελίδες και δε θα τη δει σχεδόν κανείς. Δε ξέρω αν μπορεί να γίνει ένα ποστ sticky και να είναι πάντα στην κορυφή ή να ανοιχτεί ένα καινούριο τοπικ μόνο με "συμβεβλημένα" καταστήματα και να μη γεμίζει με διάφορες ερωτήσεις γενικά περί ΦΠΑ κλπ....

Τα μαγαζιά είναι τα παρακάτω

One Thing (Συμπληρώνεται μια φόρμα και αυτόματα βγαίνει εκπτωτικός κωδικός)

Arena77 

COSMODATA

Electroholic (πλήρως αυτοματοποιημένη διαδικασία απλά εισάγωντα ΑΦΜ)

Kiniti.net

Απ' όσο ξέρω αντίστοιχες αυτοματοποιημένες διαδικασίες έχουν και τα μεγάλα καταστήματα Plaisio, Public, You.gr, Kotsovolos, Media Markt. Δε τα έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά μου έχουν πει γνωστοί ότι είναι απλή διαδικασία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε κάποιος moderator να κάνει sticky το παραπάνω μήνυμα και να ανανεώνεται κιόλας όταν βρίσκουμε νέα μαγαζιά. Αν ξέρεις κάποιος ποιος moderator είναι υπευθυνος ας τον ταγκαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Φίλος μου, νέος ελεύθερος επαγγελματίας, θέλει να αγοράσει κινητό. Έχει κάνει όλα τα απαραίτητα βήματα στη σελίδα του you, και έχει κολλήσει στον κωδικό opt που του ζητάει. Που μπορεί να το βρει αυτό; Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει; 
ΥΓ. Έχει κατεβάσει την εφαρμογή στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vasilis77 είπε

Καλησπέρα. Έχω μια ερώτηση. Φίλος μου, νέος ελεύθερος επαγγελματίας, θέλει να αγοράσει κινητό. Έχει κάνει όλα τα απαραίτητα βήματα στη σελίδα του you, και έχει κολλήσει στον κωδικό opt που του ζητάει. Που μπορεί να το βρει αυτό; Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει; 
ΥΓ. Έχει κατεβάσει την εφαρμογή στο pc

Ο κωδικός opt υπάρχει στην εφαρμογή, όταν έχει οριστεί εκπρόσωπος κλπ. Συνήθως με το άνοιγμα, κι αν αφήσεις όλα default, σιου δίνει δύο κωδικούς με διάρκεια ισχύος έναν μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Zazula είπε

Ο κωδικός opt υπάρχει στην εφαρμογή, όταν έχει οριστεί εκπρόσωπος κλπ. Συνήθως με το άνοιγμα, κι αν αφήσεις όλα default, σιου δίνει δύο κωδικούς με διάρκεια ισχύος έναν μήνα.

Σε ευχαριστώ. Του τα μετέφερα..κόμη δεν βγάζει άκρη λέει. Μπήκε και στο πλαίσιο που δεν ζητάει opt, και πάλι μετά την ταυτότητα και τηλ, του βγάζει σφάλμα στην εφαρμογή (ότι δεν έχει ορίσει εκπρόσωπο). Προφανώς κάτι έχει κάνει λάθος στην δημιουργία εκπροσώπου (βάζει τον εαυτό του σωστά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vasilis77 είπε

Προφανώς κάτι έχει κάνει λάθος στην δημιουργία εκπροσώπου (βάζει τον εαυτό του σωστά;)

Ναι, πρέπει να ορίσει εκπρόσωπο τον εαυτό του. Κι όπου λέει ΑΔΤ, να βάζει μόνον τα πέντε τελευταία νούμερα. Μόλις ολοκληρωθεί ο ορισμός εκπροσώπου, θα λάβει τα πρώτα δύο opt του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χαίρετε!

Μπορώ να αγοράσω οθόνη χωρίς ΦΠΑ πχ  https://www.bestprice.gr/item/2155477608/benq-pd2700u.html ;;;

Έχω αγοράσει άλλη φορά για την επιχείρηση μας έτσι. Η Οθόνη καλύπτεται ως μέρος του εξοπλισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzimasr είπε

Χαίρετε!

Μπορώ να αγοράσω οθόνη χωρίς ΦΠΑ πχ  https://www.bestprice.gr/item/2155477608/benq-pd2700u.html ;;;

Έχω αγοράσει άλλη φορά για την επιχείρηση μας έτσι. Η Οθόνη καλύπτεται ως μέρος του εξοπλισμού;

Την αγοραζεις πληρωνεις κανονικα το ΦΠΑ κοβεις τιμολογιο και την περνας στα εξοδα τριμηνου η οποτε κανει εκκαθαριση ο λογιστης. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...