Προς το περιεχόμενο

[Οδηγός PS4] GameSharing - Πώς να μοιράζεστε τα ψηφιακά σας παιχνίδια με τον κολλητό σας!


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/9/2018 στις 10:13 ΜΜ, DimJ Fot είπε

Εξαιρετικο thread και πολυ υποβοηθητικο!

Μια ερωτηση. Πρεπει να ειμαι online για να παίξω το παιχνιδι σε offline mode αφότου εχει κατεβει το game κανονικά? Πχ εχω κατεβασει ενα παιχνιδι απο λογαριασμο του φιλου μου και παω να παιξω ΟΧΙ online εννοειται, αν δεν εχω ιντερνετ παιζει?

Νομίζω ότι πρέπει έστω και λίγο να μπεις ονλαιν για να πάρει τις άδειες, ενώ στη συνέχεια και να αποσυνδεθείς μπορείς να παίξεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή προφανώς κάτι δεν έχω καταλάβει. Να ρωτήσω.

Έχω PS Plus κι ένα ψηφιακά αγορασμένο παιχνίδι που απαιτεί PS Plus για online (π.χ. FIFA).

Μπορώ να παίξω διπλό online;

Ο άλλος λογαριασμός δεν έχει PS Plus.

Και κάτι ακόμα. Ποια η διαφορά να το βάλω Primary στην άλλη κονσόλα; Ούτως ή άλλως ο ένας λογαριασμός τα έχει όλα. Κρατάω τον δικό μου Primary σε εμένα και τον βάζω ως secondary στην άλλη κονσόλα. Ο άλλος λογαριασμός είναι άχρηστος ούτως ή άλλως (δεν έχει ούτε παιχνίδια ούτε PS Plus). Θέλω να πω. Θα βάλω προφανώς πρώτα ως Primary τον λογαριασμό στην άλλη κονσόλα αλλά μετά θα την κάνω πάλι Primary στη δική μου και θα την έχω Secondary στην άλλη. Αλλάζει κάτι;

Το έχω διαβάσει όλο το thread αλλά δε λέω να το καταλάβω. Για πείτε μου. Γιατί μάλλον έχει χτυπήσει η χαζομάρα μου κόκκινο. 

Επεξ/σία από fytotech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάλεις σε μια κονσόλα primary έναν λογαριασμό τότε σε αυτήν την κονσολα οσους λογαριασμούς άλλους και να βάλεις θα μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια του primary.

Στην πρώτη σου ερώτηση ναι μπορείς να παίξεις διπλό ονλαιν.

Στην δεύτερη ερώτηση σου όπως το λες δεν θα δουλέψει. Γιατί αν στην άλλη κονσόλα τον βάλεις secondary τότε για να παίξει το παιχνίδι σου θα πρέπει να γίνει λογκιν με αυτόν τον λογαριασμό, πράγμα που δεν γίνεται γιατί θα κάνεις κι εσύ λογκιν από την δικιά σου κονσόλα με τον ίδιο λογαριασμό. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, petran91 είπε

Όταν βάλεις σε μια κονσόλα primary έναν λογαριασμό τότε σε αυτήν την κονσολα οσους λογαριασμούς άλλους και να βάλεις θα μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια του primary.

Στην πρώτη σου ερώτηση ναι μπορείς να παίξεις διπλό ονλαιν.

Στην δεύτερη ερώτηση σου όπως το λες δεν θα δουλέψει. Γιατί αν στην άλλη κονσόλα τον βάλεις secondary τότε για να παίξει το παιχνίδι σου θα πρέπει να γίνει λογκιν με αυτόν τον λογαριασμό, πράγμα που δεν γίνεται γιατί θα κάνεις κι εσύ λογκιν από την δικιά σου κονσόλα με τον ίδιο λογαριασμό. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός 

Καταρχάς, ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Εσύ καλά τα λες εγώ έχω σκαλώσει είμαι σίγουρος.

Αν έχω καταλάβει καλά, μπορώ να έχω το λογαριασμό μου, μόνο σε ένα PlayStation ως Primary. Σωστά;

Άρα στη μία κονσόλα θα είναι Primary και στην άλλη αναγκαστικά secondary.

Ποια η διαφορά αν είναι στην Α ή στη Β κονσόλα;

Συγνώμη για την προφανώς ηλίθια ερώτηση απλά δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fytotech είπε

Καταρχάς, ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Εσύ καλά τα λες εγώ έχω σκαλώσει είμαι σίγουρος.

Αν έχω καταλάβει καλά, μπορώ να έχω το λογαριασμό μου, μόνο σε ένα PlayStation ως Primary. Σωστά;

Άρα στη μία κονσόλα θα είναι Primary και στην άλλη αναγκαστικά secondary.

Ποια η διαφορά αν είναι στην Α ή στη Β κονσόλα;

Συγνώμη για την προφανώς ηλίθια ερώτηση απλά δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία. 

Ο στόχος σου είναι να παίξει ο φίλος σου στην κονσόλα του ένα παιχνίδι δικό σου (δηλαδή περασμένο στο λογαριασμό σου) από τον δικό του όμως λογαριασμό.

Οπότε πρέπει να κάνεις κάτι στην κονσόλα του. Αν βάλεις τον λογαριασμό σου secondary στην κονσόλα του τότε ο μόνος τρόπος να παίξει το παιχνίδι σου είναι αν λογκαρει με το δικό σου λογαριασμό. Αν παίζει δηλαδή σαν fytotech. Το θες εσύ αυτό? Να παίζει με τον λογαριασμό σου? Αυτό επίσης αποκλείει το να είσαι κι εσύ ταυτόχρονα συνδεδεμένος από άλλη κονσόλα( στην προκειμένη περίπτωση τη δικιά σου).

Αν όμως βάλεις τον λογαριασμό σου στην κονσόλα του σαν primary, τότε χωρίς να κάνει λογκιν στον λογαριασμό σου θα μπορεί να παίξει από το δικό του λογαριασμο. 

Όταν λέω να κάνει λογκιν εννοώ να διαλέξει με ποιο account θα παίξει με το που ανοίγει η κονσόλα.

Τώρα αν θέλεις να παίζεις κι εσύ τα παιχνίδια του απλά κάνετε το ίδιο στην κονσόλα σου. Αν όχι, τότε απλά βάλεις τον λογαριασμό σου σαν secondary στην κονσόλα σου( και αυτό γιατί είναι ήδη primary στου αλλουνου και δεν μπορείς να έχεις τον λογαριασμό primary ταυτόχρονα σε 2 κονσόλες) και τον δικό του λογαριασμό δεν τον βάζεις καν. Δεν είναι αναγκαστικό να το κάνεις και στις 2 κονσόλες το ιδιο πράγμα, μόνο σε αυτήν που θες να παίξει ο άλλος παιχνίδι που δεν είναι δικό του.

 

Βοήθησα τώρα? :P

Επεξ/σία από petran91
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, petran91 είπε

Ο στόχος σου είναι να παίξει ο φίλος σου στην κονσόλα του ένα παιχνίδι δικό σου (δηλαδή περασμένο στο λογαριασμό σου) από τον δικό του όμως λογαριασμό.

Οπότε πρέπει να κάνεις κάτι στην κονσόλα του. Αν βάλεις τον λογαριασμό σου secondary στην κονσόλα του τότε ο μόνος τρόπος να παίξει το παιχνίδι σου είναι αν λογκαρει με το δικό σου λογαριασμό. Αν παίζει δηλαδή σαν fytotech. Το θες εσύ αυτό? Να παίζει με τον λογαριασμό σου? Αυτό επίσης αποκλείει το να είσαι κι εσύ ταυτόχρονα συνδεδεμένος από άλλη κονσόλα( στην προκειμένη περίπτωση τη δικιά σου).

Αν όμως βάλεις τον λογαριασμό σου στην κονσόλα του σαν primary, τότε χωρίς να κάνει λογκιν στον λογαριασμό σου θα μπορεί να παίξει από το δικό του λογαριασμο. 

Όταν λέω να κάνει λογκιν εννοώ να διαλέξει με ποιο account θα παίξει με το που ανοίγει η κονσόλα.

Τώρα αν θέλεις να παίζεις κι εσύ τα παιχνίδια του απλά κάνετε το ίδιο στην κονσόλα σου. Αν όχι, τότε απλά βάλεις τον λογαριασμό σου σαν secondary στην κονσόλα σου( και αυτό γιατί είναι ήδη primary στου αλλουνου και δεν μπορείς να έχεις τον λογαριασμό primary ταυτόχρονα σε 2 κονσόλες) και τον δικό του λογαριασμό δεν τον βάζεις καν. Δεν είναι αναγκαστικό να το κάνεις και στις 2 κονσόλες το ιδιο πράγμα, μόνο σε αυτήν που θες να παίξει ο άλλος παιχνίδι που δεν είναι δικό του.

Βοήθησα τώρα? :P

Βοήθησες πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ίδιος λογαριασμός σε 2 PS4!

Καλησπέρα!

Έχω ένα PS4, το ίδιο και ο αδερφός μου.

Στο δικό μου PS4 έχω συνδεθεί στο PSN profile μου και ενεργοποίησα το PS4 ως primary και παράλληλα συνδέθηκα και στο λογαριασμό του αδερφού μου, για να έχω πρόσβαση στα digital παιχνίδια που έχει αγοράσει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όταν ο αδερφός μου είναι συνδεδεμένος στο PS4 του στο λογαριασμό του (primary PS4 για αυτόν) και παίζει πχ ένα Α παιχνίδι, μπορώ παράλληλα εγώ στο δικό μου PS4, να είμαι συνδεδεμένος στο δικό του λογαριασμό (PSN profile), ως NOT primary PS4 φυσικά και να παίζω παράλληλα το ίδιο Α παιχνίδι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

PS: Έκανα μία σύντομη αναζήτηση στο διαδύκτιο αλλά δεν βρήκα κάποια ξεκάθαρη απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 8:25 ΜΜ, sixlibixlis είπε

Καλησπέρα!

Έχω ένα PS4, το ίδιο και ο αδερφός μου.

Στο δικό μου PS4 έχω συνδεθεί στο PSN profile μου και ενεργοποίησα το PS4 ως primary και παράλληλα συνδέθηκα και στο λογαριασμό του αδερφού μου, για να έχω πρόσβαση στα digital παιχνίδια που έχει αγοράσει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όταν ο αδερφός μου είναι συνδεδεμένος στο PS4 του στο λογαριασμό του (primary PS4 για αυτόν) και παίζει πχ ένα Α παιχνίδι, μπορώ παράλληλα εγώ στο δικό μου PS4, να είμαι συνδεδεμένος στο δικό του λογαριασμό (PSN profile), ως NOT primary PS4 φυσικά και να παίζω παράλληλα το ίδιο Α παιχνίδι;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

PS: Έκανα μία σύντομη αναζήτηση στο διαδύκτιο αλλά δεν βρήκα κάποια ξεκάθαρη απάντηση!

Καλησπέρα,

η φάση με το game sharing είναι ότι δεν μπαίνουμε ταυτόχρονα από τον ίδιο λογαριασμό. Αντίθετα, πρέπει να κάνεις στο δικό σου ps4 primary τον λογαριασμό του αδερφού σου, να κατεβάσεις ότι θες από τη δική του βιβλιοθήκη και μετά να κάνεις αποσύνδεση και να τα παίζεις από το δικό σου account που θα είναι secondary... ελπίζω να βοήθησα. υπαρχει και tutorial κάπου σε αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sodom13 είπε

Καλησπέρα, η φάση με το game sharing είναι ότι δεν μπαίνουμε ταυτόχρονα από τον ίδιο λογαριασμό. Αντίθετα, πρέπει να κάνεις στο δικό σου ps4 primary τον λογαριασμό του αδερφού σου, να κατεβάσεις ότι θες από τη δική του βιβλιοθήκη και μετά να κάνεις αποσύνδεση και να τα παίζεις από το δικό σου account που θα είναι secondary... ελπίζω να βοήθησα.υπαρχει και tutorial κάπου σε αυτό το thread.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε αν κάνω αυτό που είπες θα μπαίνω από το δικό μου λογαριασμό σαν secondary και θα παίζω τα παιχνίδια του αδερφού μου χωρίς να χρειάζεται να συνδεθώ στο λογαριασμό του την ώρα που θα παίζω. Άρα θα μπορούμε να παίζουμε παράλληλα το ιδιο παιχνίδι;! Χμμμ καλή φάση! Thanks!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2019 στις 10:26 ΜΜ, sixlibixlis είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οπότε αν κάνω αυτό που είπες θα μπαίνω από το δικό μου λογαριασμό σαν secondary και θα παίζω τα παιχνίδια του αδερφού μου χωρίς να χρειάζεται να συνδεθώ στο λογαριασμό του την ώρα που θα παίζω. Άρα θα μπορούμε να παίζουμε παράλληλα το ιδιο παιχνίδι;! Χμμμ καλή φάση! Thanks!!! :-)

Αγοράζεις όλα τα games και συνδρομή Plus στο 1 λογαριασμό και παίζουν και οι 2 τα games και έχουν Plus.Υπάρχουν όμως 2 περιορισμοί:1)Μόνο ο λογαριασμός που έχει Plus μπορεί να αγοράζει games που έχουν αποκλειστικά έκπτωση για τα μέλη του Plus και 2)Το Plus μοιράζεται μόνο σε εως2 λογαριασμούς,οπότε δεν μπορείς σε 2ο,3ο κλπ λογαριασμό να έχεις Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2019 στις 10:41 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Αγοράζεις όλα τα games και συνδρομή Plus στο 1 λογαριασμό και παίζουν και οι 2 τα games και έχουν Plus.Υπάρχουν όμως 2 περιορισμοί:1)Μόνο ο λογαριασμός που έχει Plus μπορεί να αγοράζει games που έχουν αποκλειστικά έκπτωση για τα μέλη του Plus και 2)Το Plus μοιράζεται μόνο σε εως2 λογαριασμούς,οπότε δεν μπορείς σε 2ο,3ο κλπ λογαριασμό να έχεις Plus.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...