Προς το περιεχόμενο

[Οδηγός PS4] GameSharing - Πώς να μοιράζεστε τα ψηφιακά σας παιχνίδια με τον κολλητό σας!


petran91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2020 στις 12:27 ΜΜ, harisv είπε

Καλημερα.

Εκανα με  τον κολλητο μου ολη τη διαδικασια gameshare και δουλευει αψογα.

Το θεμα ειναι οτι ο φιλος μου εχει το  AC creed deluxe,  και εγω την απλη εκδοση και θελω να κατεβασω τα expansion του παιχνιδιου.

Το παιχνιδι δεν εμφανιζεται στο library του επειδη το εχω και εγω, και πρεπει να το κατεβασω τα expansion μεσω του ps+  και μου ζηταει επιβεβαιωση της πιστωτικης του, παροτι το εχει αγορασμενο.

Εμφανιζει ενα μυνημα και λεει επειδη ειναι αλλη κονσολα να κανω επιβεβαιωση της καρτας. Υπαρχει καποιος τροπος να παρακαμψουμε την επιβεβειβση της καρτας?

Κάποια η όλα τα DLC δεν γίνονται share, πχ το DLC του Bloodborne.

1 ώρα πριν, alexsoti είπε

Καλησπέρα παιδια.Μιας και μετα απο τοσα χρόνια λεω να κανω για πρωτη φορά gameshare με τον αδερφο μου, θελω να ρωτησω το εξης. Κανω τη διαδικασια οπως ειπατε κανονικά βήμα βημα. Μετα να υποθεσω οτι για οσο διάστημα θελω να παιζω ενα συγκεκριμένο παιχνιδι που το εχει αγοράσει στο λογαριασμό του ο αδερφος μου θα πρέπει να εχω συνεχως το λογαριασμό του στη κονσολα μου ως primary και το δικο μου secondary ετσι; Γιατι διαφορετικά θα μου φαίνεται κλειδωμενο;  Επισης, αν θελει ο αδερφος μου μετα απο αυτη τη διαδικασία να αγοράσει ενα παιχνίδι στο λογαριασμό του θα πρέπει να τον κανει παλι primary στη κονσολα του και μετα για να το παρω εγω θα πρέπει παλι να κάνουμε ολη τη διαδικασία;

1η ερώτηση:

Ναι, αν δεν έχεις στην κονσόλα σου τον λογαριασμό του αδερφού σου primary, τα παιχνίδια που έχει αυτός αγοράσει και έχεις κατεβάσει στην κονσόλα σου απο τον λογαριασμό του θα είναι κλειδωμένα.

2η ερώτηση:

Εφόσον έχετε ο καθένας στην κονσόλα του τον λογαριασμό του άλλου primary και τον δικό του secondary, οτι παιχνίδι έχει ο 1, το κατεβάζει με τον λογαριασμό του άλλου και το παίζει μετά με τον λογαριασμό του.Δεν χρειάζεται να αλλάζεις primary η secondary τους λογαριασμούς.

Αν σκαλώσει και τα παιχνίδια είναι κλειδωμένα, κάνεις restore licenses.

ΥΓ1:Μειονέκτημα:Το Plus μοιράζεται μόνο έως 2 λογαριασμούς, αν κάνεις 3ο λογαριασμό σε 1 απο τις 2 κονσόλες δεν θα έχει Plus, για τα παιχνίδια δεν θυμάμαι, θα πρέπει να το τσεκάρω στην κονσόλα του αδερφού μου που έχει 4-5 λογαριασμούς.

ΥΓ2:

Ποτέ μην κάνεις log in με τον λογαριασμό του αδερφού σου όταν είναι αυτός online στην άλλη κονσόλα, μπορεί να θεωρηθεί παραβίαση λογαριασμού και να πέσει ban, πόσο μάλλον όταν οι 2 κονσόλες είναι σε διαφορετικά σπίτια, δηλαδή σε διαφορετική ip.

ΥΓ3:

Προς όλους:

Game share να κάνετε μόνο με έμπιστα άτομα που γνωρίζετε πολύ καλά, αν ο άλλος σου αλλάξει τον κωδικό κλπ σου κλέβει τον λογαριασμό, αν και λογικά με το two step verification δεν γίνεται, εκτός αν η άλλη κονσόλα θεωρηθεί αξιόπιστη και δεν ζητήσει επιβεβαίωση μέσω SMS απο τον άλλον.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Κάποια η όλα τα DLC δεν γίνονται share, πχ το DLC του Bloodborne.

1η ερώτηση:

Ναι, αν δεν έχεις στην κονσόλα σου τον λογαριασμό του αδερφού σου primary, τα παιχνίδια που έχει αυτός αγοράσει και έχεις κατεβάσει στην κονσόλα σου απο τον λογαριασμό του θα είναι κλειδωμένα.

2η ερώτηση:

Εφόσον έχετε ο καθένας στην κονσόλα του τον λογαριασμό του άλλου primary και τον δικό του secondary, οτι παιχνίδι έχει ο 1, το κατεβάζει με τον λογαριασμό του άλλου και το παίζει μετά με τον λογαριασμό του.Δεν χρειάζεται να αλλάζεις primary η secondary τους λογαριασμούς.

Αν σκαλώσει και τα παιχνίδια είναι κλειδωμένα, κάνεις restore licenses.

ΥΓ1:Μειονέκτημα:Το Plus μοιράζεται μόνο έως 2 λογαριασμούς, αν κάνεις 3ο λογαριασμό σε 1 απο τις 2 κονσόλες δεν θα έχει Plus, για τα παιχνίδια δεν θυμάμαι, θα πρέπει να το τσεκάρω στην κονσόλα του αδερφού μου που έχει 4-5 λογαριασμούς.

ΥΓ2:

Ποτέ μην κάνεις log in με τον λογαριασμό του αδερφού σου όταν είναι αυτός online στην άλλη κονσόλα, μπορεί να θεωρηθεί παραβίαση λογαριασμού και να πέσει ban, πόσο μάλλον όταν οι 2 κονσόλες είναι σε διαφορετικά σπίτια, δηλαδή σε διαφορετική ip.

ΥΓ3:

Προς όλους:

Game share να κάνετε μόνο με έμπιστα άτομα που γνωρίζετε πολύ καλά, αν ο άλλος σου αλλάξει τον κωδικό κλπ σου κλέβει τον λογαριασμό, αν και λογικά με το two step verification δεν γίνεται, εκτός αν η άλλη κονσόλα θεωρηθεί αξιόπιστη και δεν ζητήσει επιβεβαίωση μέσω SMS απο τον άλλον.

Οποτε με λιγα λογια κανουμε τη διαδικασια και αφηνουμε ο ενας στον άλλον το λογαριασμο που του ανηκει ως primary και δε ξανα ασχολουμαστε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alexsoti είπε

Οποτε με λιγα λογια κανουμε τη διαδικασια και αφηνουμε ο ενας στον άλλον το λογαριασμο που του ανηκει ως primary και δε ξανα ασχολουμαστε;;;

Σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία: Έχει μπει το Pes20 και στις 2 κονσόλες που βρίσκονται σε διαφορετικές ip's. Λειτουργεί κανονικά το game sharing. Υπάρχει τρόπος τα συστήματα μιας ομάδας που έχω στήσει στην 1η κονσόλα, να μπορώ να τα κάνω export και import στην 2η κονσόλα ώστε να μην τα ξαναστήνω από την αρχή? Δεν υπάρχει active Ps Plus account, αλλά αν υπήρχε, θα μπορούσε να γίνει μέσω cloud του subscription?

Επεξ/σία από hablando
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Εχω ενα προβλημα.Εχω τον λογαριασμο μου σε 2 ps4 και εδω και 2 μερες δεν με αφηνει να κανω primary το λογαριασμο μου σε κανενα απο τα 2 ps4 τι μπορω να κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Έχω μια απορία έχω πραγματοποιήσει το παραπάνω "κόλπο" με έναν φίλο εγω ενεργοποίησα την plus και ο άλλος το έκανε primary και την έχει. Αν γυρίσει το primary πάλι στο δικό μου ο άλλος θα έχει plus.             

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostas1153 είπε

Έχω μια απορία έχω πραγματοποιήσει το παραπάνω "κόλπο" με έναν φίλο εγω ενεργοποίησα την plus και ο άλλος το έκανε primary και την έχει. Αν γυρίσει το primary πάλι στο δικό μου ο άλλος θα έχει plus.             

Ευχαριστώ

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/9/2018 στις 2:36 ΜΜ, Speed είπε

Κάποιοι έχω δει πουλάνε δικτυακά παιχνίδια σε λογαριασμούς σε πολύ καλές τιμές τι κινδύνους εγγυμονεί η αγορά ?

Έχουμε κανένα νεότερο σε αυτή την ερώτηση; Βρήκα άτομο να πουλάει αρκετά παιχνίδια με αυτή τη μέθοδο και σκέφτομαι να το κάνω καθώς παίζω μόνο offline.  Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κίνδυνος για το λογαριασμό μου και επίσης αν θα μπορώ να παίζω τα δικά μου παιχνίδια κανονικά στο Ίντερνετ κι να παίρνουν αναβαθμίσεις τα παιχνίδια και από τα 2 account.  
 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Garmice είπε

Έχουμε κανένα νεότερο σε αυτή την ερώτηση; Βρήκα άτομο να πουλάει αρκετά παιχνίδια με αυτή τη μέθοδο και σκέφτομαι να το κάνω καθώς παίζω μόνο offline.  Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κίνδυνος για το λογαριασμό μου και επίσης αν θα μπορώ να παίζω τα δικά μου παιχνίδια κανονικά στο Ίντερνετ κι να παίρνουν αναβαθμίσεις τα παιχνίδια και από τα 2 account.  
 

ευχαριστω 

Δεν ξέρω σε περίπτωση που μπείς με τον αγορασμενο λογαριασμό στο internet και για κάποιο λόγο τον μπαναρει η SONY αν αυτο έχει επίπτωσει και στο PS4 στο όποιο είναι ο λογαριασμός. Αν μπαναριστεί μόνο ο λογαριασμός χάνεις μόνο τα λεφτά που έδωσες. Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να μπείς internet για να κατεβάσεις τα game γιατι αυτά είναι digital.

Επεξ/σία από vorlon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vorlon είπε

Δεν ξέρω σε περίπτωση που μπείς με τον αγορασμενο λογαριασμό στο internet και για κάποιο λόγο τον μπαναρει η SONY αν αυτο έχει επίπτωσει και στο PS4 στο όποιο είναι ο λογαριασμός. Αν μπαναριστεί μόνο ο λογαριασμός χάνεις μόνο τα λεφτά που έδωσες. Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να μπείς internet για να κατεβάσεις τα game γιατι αυτά είναι digital.

Ναι είπε στην αρχή να μπω να κάνουμε τη διαδικασία να τα κατεβάσω και μόλις κατέβουν κλείνω Ίντερνετ για να παίξω και καλά είναι να παίζω με κλειστο ακόμη κι στο δικό μου λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μπορώ να ρωτήσω κάτι.  Δεν με αφήνει να κάνω απενεργοποίηση ως κύριο. Στον λογαριασμό του φίλου μου για να πλέκω ξέρει κάποιος πως μπορο να το φτιάξω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλημερα , θα ηθελα να ρωτησω το εξης, Εχω μια console ps4 που εχει μεσα 3 account δικα μου στο ενα account που ειναι απο τουρκια εχω αγορασει συνδρομη ps plus. Μπορω να μοιρασω την συνδρομη και στα υπολοιπα account που ειναι στην ιδια console? και τα 3 account ειναι σαν primary στo ps4. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, galaxianos είπε

καλημερα , θα ηθελα να ρωτησω το εξης, Εχω μια console ps4 που εχει μεσα 3 account δικα μου στο ενα account που ειναι απο τουρκια εχω αγορασει συνδρομη ps plus. Μπορω να μοιρασω την συνδρομη και στα υπολοιπα account που ειναι στην ιδια console? και τα 3 account ειναι σαν primary στo ps4. Ευχαριστω πολυ

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση . Έχω το ps4 pro με 2 λογαριασμούς (ο ένας ps plus) και πήρα και το ps5 . Οι 2 κονσόλες στο ίδιο σπίτι και wi fi . Θέλει το ένα παιδί να παίξει ένα παιχνίδι αγορασμένο online και το άλλο από την άλλη κονσόλα online και αυτός αλλά να συμμετέχει και αυτός στο online παιχνίδι του άλλου (δεν γίνεται νομίζω στην ίδια κονσόλα να παίζουν 2 λογαριασμοί online σε κάποια παιχνίδια ) Εγω τι πρέπει να κάνω για να είναι και οι 2 κονσόλες ενεργές με τα ίδια παιχνίδια του απλού λογαριασμού αλλά και του plus ; Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...