Προς το περιεχόμενο

[Soundbar] LG SH4D 300 Watt 99 ευρώ


Rm.Geko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να ακουστεί λίγο περίεργη η ερώτηση... 

Η μπάρα αυτή, πέρα από καλύτερη ποιότητα ήχου, θα μου δώσει και μεγαλύτερη ένταση σε σχέση με τα υπάρχοντα ηχεία της LG TV μου;

Οταν βλέπω ripped tv series ή ταινίες μικρού σχετικά μεγέθους, πρέπει να έχω τον ήχο στην LG TV στο 80 μερικές φορές και 90% για να πω ότι έχω καλή ένταση ήχου. Προφανώς μιλάμε για πολύ συμπιεσμένο το κομμάτι του ήχου στα συγκεκριμένα rips / αρχεια, αλλά θα ήθελα κι εκεί μεγαλύτερη ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα την LG SH4D σήμερα από Public κατόπιν παραγγελίας με παραλαβή από κατάστημα.

 

Συνδέθηκε απροβλημάτιστα με BT και λειτουργεί, αλλά δεν έχω καταφέρει να αλλάζω την ένταση από το τηλεχειριστήριο της Samsung.

 

Πρώτη εντύπωση: ποιοτικός, βαθύς ήχος, με ικανοποιητικό μπάσο και καθαρότητα. Σίγουρα σημαντική αναβάθμιση από τον ήχο της TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά υπάρχει πουθενά να παραγγείλω ? Παραλαβή από κατάστημα ή αποστολή στον χώρο μου....

 

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/home-cinema/set-home-cinema/180188-lg-sh4d

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-sh4d-1205185.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrFreeman έχω και γω το ίδιο θέμα με μια JVC (optical σύνδεση). Με το τηλεχειριστήριο της tv δεν αλλάζει η ένταση στην ηχομπαρα αλλά μόνο στην tv. Αν βρεις άκρη πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DrFreeman έχω και γω το ίδιο θέμα με μια JVC (optical σύνδεση). Με το τηλεχειριστήριο της tv δεν αλλάζει η ένταση στην ηχομπαρα αλλά μόνο στην tv. Αν βρεις άκρη πες μου.

 

Διαβάζοντας το manual της LG καταλήγω πως ίσως να φταίει το είδος του τηλεχειριστηρίου. Είναι το Smart (μικρό) χειριστήριο της Samsung. Αναφέρει επίσης πως το Magic Remote (κάπως έτσι) της ίδια της LG δεν λειτουργεί με τη μπάρα. Μάλλον η δυνατότητα αυτή υπάρχει για τα απλά τηλεχειριστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το manual της LG καταλήγω πως ίσως να φταίει το είδος του τηλεχειριστηρίου. Είναι το Smart (μικρό) χειριστήριο της Samsung. Αναφέρει επίσης πως το Magic Remote (κάπως έτσι) της ίδια της LG δεν λειτουργεί με τη μπάρα. Μάλλον η δυνατότητα αυτή υπάρχει για τα απλά τηλεχειριστήρια.

Για να έχεις έλεγχο μέσω TV , πρέπει η ηχομπάρα να συνδέται μέσω HDMI ARC θύρας και όχι οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά υπάρχει πουθενά να παραγγείλω ? Παραλαβή από κατάστημα ή αποστολή στον χώρο μου....

Το πλαισιο στο athens heart ειχε 3 κομματια στις 19.00 το απογευμα.

Ενα πηρα εγω.

Λογικα δευτερα πρωι θα υπαρχει ακομη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις έλεγχο μέσω TV , πρέπει η ηχομπάρα να συνδέται μέσω HDMI ARC θύρας και όχι οπτική.

 

Είμαστε σίγουροι γι' αυτο; Εχουμε λίγο μπερδευτεί. Τι ισχύει τελικά;

 

H ηχομπάρα που όπως είπα όταν την ενεργοποιείς κάνει ζεύγος (αυτόματα) με το woofer, συνοδεύεται από τηλεκοντρόλ.

 

Όταν λοιπόν ενεργοποιείς μέσω του τηλεκοντρόλ την ηχομπάρα, σου βγάζει μήνυμα η τηλεόραση μέσω του οποίου σε ρωτάει ποια έξοδο ήχου θα χρησιμοποιήσει και εσύ επιλέγεις. Δεν μπορεί (απ' όσο ξέρω και κατάλαβα) να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα τα ηχεία της τηλεόρασης και της ηχομπάρας. Όμως εκτιμώ, ότι αυτό δεν το θες. Δεν έχει καμία σχέση ο ήχος από την μία έξοδο (ηχεία τηλεόρασης) και της ηχομπάρας, θα ήταν ακουστικά άσχημο και "ασυνάρτητο".

Η ένταση του ήχου της ηχομπάρας ρυθμίζεται τόσο από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (ανεβάζοντας ή κατεβάζοντας τον ήχο κανονικά όπως έκανες και πριν και αφού έχεις ενεργοποιήσει την ηχομπάρα) όσο και από το δικό της τηλεκοντρόλ (το οποίο εμπεριέχεται στη συσκευασία). Φτάνει η τηλεόρασή σου να έχει είσοδο optical (in-out), όπως προανέφερα στο αρχικό μήνυμά μου - διότι το χρειάζεσαι για τη σύνδεση της ηχομπάρας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...