Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετουνται απο το μερισμα οσοι εχουν διλιτρο αυτοκινητο κατασκευης μεσα στη δεκαετια,επειδη υπαγονται σε φορο πολυτελειας.

Οχι και τοσο αδικο θα ελεγα.
Δεν ξερω ποσοι μπορει να εχουν οικογενειακο πολυμορφικο στα 2000 κυβικα,αλλα σιγουρα εξαιρει πολλους κροκοδειλους φοροφυγαδες με ακριβα αμαξια,που δηθεν εχουν χαμηλο εισοδημα.

http://www.athensmagazine.gr/article/athenstalk/314526-bomba-me-to-koinwniko-merisma-to-xanoyn-osoi-exoyn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε "νοικοκυριό" με 3 άτομα, βγάζει στην αίτηση ότι απορρίπτεται επειδή το συνολικό εισόδημα είναι μεγαλύτερο από 18.000.

Να μπήκανε πάνω από 18 χιλιάρικα στο σπίτι αποκλείεται. Κοιτώντας τα εκκαθαριστικά των 3 μελών, δεν μπορώ να καταλάβω ποια νούμερα προσθέτει και βγάζει αυτά τα χρήματα. Ποια νούμερα κοιτάμε; Το συνολικό δηλωθέν εισόδημα; Επιβολής Εισφοράς;

 

Όποια και να προσθέσω πάντως, ακόμα και τα μεγαλύτερα ποσά από τα εκκαθαριστικά, το συνολικό ποσό άντε να φτάσει τις 17.000.

Τι άλλο μπορεί να προσθέτει το σύστημα ή που κάνω λάθος; Μπορεί να προσθέσει κάποιο ποσό που ΔΕΝ φαίνεται στο εκκαθαριστικό; Περίπτωση να κάνει λάθος το σύστημα υπάρχει, εννοώ κανονικά να δικαιούσαι αλλά αυτό να σου απορρίπτει την άιτηση για τον Α/Β λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετουνται απο το μερισμα οσοι εχουν διλιτρο αυτοκινητο κατασκευης μεσα στη δεκαετια,επειδη υπαγονται σε φορο πολυτελειας.

Οχι και τοσο αδικο θα ελεγα.

Δεν ξερω ποσοι μπορει να εχουν οικογενειακο πολυμορφικο στα 2000 κυβικα,αλλα σιγουρα εξαιρει πολλους κροκοδειλους φοροφυγαδες με ακριβα αμαξια,που δηθεν εχουν χαμηλο εισοδημα.

http://www.athensmagazine.gr/article/athenstalk/314526-bomba-me-to-koinwniko-merisma-to-xanoyn-osoi-exoyn

Υπάρχουν κάποιοι πολύτεκνοι με 5+ παιδιά που έχουν πολυμορφικα αυτοκίνητα, και ναι τους ενοχλεί χρόνια τωρα οτι τους βάζουν φόρο πολυτελείας για το αμαξι που εχουν για να μετακινείται η οικογένεια τους (δεν εχουν αλλη επιλογή, αυτα τα αμάξια ειναι με πολλα κυβικά). Δυστυχώς ομως ειναι λιγες αυτές οι οικογένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιοι πολύτεκνοι με 5+ παιδιά που έχουν πολυμορφικα αυτοκίνητα, και ναι τους ενοχλεί χρόνια τωρα οτι τους βάζουν φόρο πολυτελείας για το αμαξι που εχουν για να μετακινείται η οικογένεια τους (δεν εχουν αλλη επιλογή, αυτα τα αμάξια ειναι με πολλα κυβικά). Δυστυχώς ομως ειναι λιγες αυτές οι οικογένειες.

Υποθετω οτι και πετρελαιο να ειναι σε αυτα τα κυβικα παλι εχει φορο πολυτελειας?

Στην τελικη δε χρειαζεσαι να εχεις διλιτρο πολυμορφικο για να πηγαινοφερνεις την οικογενεια,απλα βολευει στη μετακινηση της.

Κριμα για αυτες τις λιγες οικογενειες,αλλα σιγουρα υπαρχουν πολυ μεγαλυτερες αδικιες οσον αφορα στη μη καταβολη του επιδοματος σε ατομα και οικογενειες που δεν εχουν διλιτρο πολυμορφικο,αλλα για καποιο αλλο φοροτεχνικο λογο "δεν το δικαιουνται".

Εγω πχ ψαχνω να βρω ενα παραθυρακι,καθως μεχρι και περυσι εμενα μονος για τα τελευταια 10 χρονια αλλα το συμβολαιο του σπιτιου ηταν περασμενο στο ονομα της αδερφης μου,η οποια ειναι αρραβωνιασμενη και μενει 300 χλμ μακρια.

Οι λογαριασμοι ηταν στο ονομα μου,αλλα εγω φαινομαι ακομα φιλοξενουμενος στο πατρικο μου,που ειναι 100 χλμ μακρια,εχω φυγει εδω και 15 χρονια και ειμαι και σε διαφορετικη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γελοίο τα 2000 κυβικά να θεωρούνται πολυτέλεια αλλά όπως και να έχει και 1600 αν έχεις δεν έχεις ανάγκη για οικονομική ενίσχυση

Για ποιο λογο το θεωρεις γελοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο το θεωρεις γελοιο?

γιατί δεν είναι πολυτέλεια να έχεις δίλιτρο 

 

ή αν είναι είναι όσο είναι να έχεις ένα 1600αρι ή ένα 1800αρι.. είναι με λίγα λόγια αυθαίρετο 

 

εκτός αν πχ θεωρείς ότι μια 1800αρα slk δεν είναι πολυτέλεια αλλά ένα μεταχειρισμένο κορεάτικο suv που πήρες σκοτωμένο είναι 

 

όπως και να χει αν θες τη προσωπική μου άποψη όποιος μπορεί να συντηρει οποιοδήποτε αυτοκίνητο δεν έχει και ανάγκη από βοηθήματα, όποιος είναι φτωχός δεν έχει αυτοκίνητο γενικά.- 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι  2000 κυβικα ειναι πολυτελεια,οπως και να το δεις.

Για ενα διλιτρο θες ενα χιλιαρικο ετησιως μονο για τα χαρτια του.

Μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με 1400,αν εχεις κοσμο να φορτωσεις μπορεις και με 1600.

Οπως και να το κανεις αυτοι που προσεθεσαν την εξαιρεση θελουν πολυ απλα να μην το παρει καποιος που δεν το εχει αναγκη.

Θα επρεπε να εχουν προβλεψει κατι αντιστοιχο και για κατι πονηρους που εχουν μερσεντες με κοκκινες πινακιδες.

Ενας "φτωχος" μπορει να εχει ενα 1000ρακι του 95 και να κανει τη δουλεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; γιατί με αυτά που βλέπουμε στο τέλος δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα... στο πεδίο IBAN το GR και μετά ο αριθμός έχει κενό; ή γραμμένο όλο μονοκόμματα χωρίς κενό μετά το GR; γιατί στο Taxheaven σε ένα βίντεο το έβαλαν με κενό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GR χωρίς κενό και μετά τα νούμερα βλέπεις ότι δε σε αφήνει να γράψεις άλλο που είναι ένδειξη ότι το έγραψες σωστά

 

Αν βάλεις κενό δε θα χωρέσει το τελευταίο ψηφίο και αν δε βάλεις το GR θα σου περισσέψουν δύο ψηφία

 

Οπότε GR και κολλητά είναι το σωστό

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα κάπου διάβασα ότι δικαιουμε και εγώ μόνος μου να κάνω το κοινωνικό μέρισμα ως φιλοξενουμενος που απλά μένω στο σπίτι, είναι αλήθεια αυτό; μη κάνω τίποτα και δεν ισχύει γιατί λέει το άλλαξαν 

 

"Ενήλικα παιδιά που εργάζονται και έχουν εισόδημα και ΑΦΜ, αλλά παραμένουν στην γονεϊκή στέγη, εάν δεν έχουν δηλώσει φιλοξενούμενα, δεν θεωρούνται φιλοξενούμενα. Εάν έχουν δωρεάν παραχώρηση χώρου από τους γονείς, πάλι δεν θεωρούνται φιλοξενούμενα και μπορούν να υποβάλουν αίτηση μόνα τους."

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...