Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια βοηθεια! Πηγα να κάνω την αιτηση για το κοινωνικο μερισμα και μου βγήκε πρόβλημα με τον ΑΜΚΑ του παππου μου που ειναι φιλοξενούμενος μας. Πήγε στα ΚΕΠ και εκανε ενημερωση στοιχειων. Τον βγαζει σωστα στους φιλοξενουμενους μας αλλα εβγαζε και το "λαθος στοιχεια" του ΑΜΚΑ που ηταν πριν κανει την ταυτοποιηση στα ΚΕΠ. Διπλα στους φιλοξενουμενους των οποιων εμφανιζονται σωστα τα στοιχεια λεει "Διαγραφη και καταγγελια" Στο παλιο του ΑΜΚΑ (που ηταν σωστο απλα ηθελε ενημερωση στοιχειων) ειχε την επιλογη "Διαγραφη λαθος στοιχειων" την οποια και πατησα.. Τωρα φαινεται διαγραμενο το ΑΜΚΑ που δεν αναγνωριζοταν (πριν την ενημερωση στα ΚΕΠ) αλλα λεει διπλα οτι εγινε και καταγγελια.. Το χει παθει κανεις? Παιρνω στην εφορια και δεν το σηκωνουν. Στα ΚΕΠ μου είπαν οτι δεν ξερουν. Τί κάνω? Εχει συμβει σε κανεναν σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις εκανε ταυτοποιηση στα κεπ εσυ αμεσως εκανες την αιτηση?Θελει 1-2 μερες να ενημερωθει αν θυμαμαι καλα,Στην αιτηση τωρα υπαρχει ο παππους σου η διαγραφηκε εντελως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανε ταυτοποιηση στα κεπ εσυ αμεσως εκανες την αιτηση?Θελει 1-2 μερες να ενημερωθει αν θυμαμαι καλα,Στην αιτηση τωρα υπαρχει ο παππους σου η διαγραφηκε εντελως?

 

Έκανα αμεσως την αίτηση ναι. Ρωτησα αυτην στΟ ΚΕΠ και μου είπε οτι μπορώ να την κάνω αμεσως. Υπάρχει ο παππούς μου στην αίτηση,υπαρχει 2 φορες το ΑΦΜ-ΑΜΚΑ του δηλαδη εμφανιζεται 2 φορες φιλοξενουμενος.. την μια σωστά (μετατην ενημερωση στα ΚΕΠ) και την άλλη προβληματικα (πριν τηνενημερωση στα ΚΕΠ οπου πάτησα και "διαγραφη λαθος στοιχείων) δεν έλεγε όμως καταγγελία.. αφοτου πατησατη διαγραφη μου βγάλε δίπλα οτι εγινε καταγγελια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει νομιζω το σωστο εκανες,αφου εμφανιζοταν δυο φορες,εσυ κρατα και ενα αντιγραφο της αιτησης για να εισαι καλυμμενος.Εγω νομιζα οτι τον ειχες βγαλει τελειως απο την δηλωση.Αν δεν εβγαινε την μια(την λαθος συγκεκριμενα) απο τις δυο φορες που εμφανιζοταν δεν προχωρουσε η αιτηση σωστα?Ισως το ιδανικο θα ηταν να κανεις ακυρωση της αιτησης,και θα σου τον εβγαζε μονο μια φορα στην καινουρια,αλλα και τωρα δεν θα εχεις προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει νομιζω το σωστο εκανες,αφου εμφανιζοταν δυο φορες,εσυ κρατα και ενα αντιγραφο της αιτησης για να εισαι καλυμμενος.Εγω νομιζα οτι τον ειχες βγαλει τελειως απο την δηλωση.Αν δεν εβγαινε την μια(την λαθος συγκεκριμενα) απο τις δυο φορες που εμφανιζοταν δεν προχωρουσε η αιτηση σωστα?Ισως το ιδανικο θα ηταν να κανεις ακυρωση της αιτησης,και θα σου τον εβγαζε μονο μια φορα στην καινουρια,αλλα και τωρα δεν θα εχεις προβλημα..

 

Σ' ευχαριστω που ασχοληθηκες! Μίλησα με τον λογιστη ο οποιος δε μου εκρυψε οτι είναι ασχετος και δεν ξέρει αν μπορώνα βρώ και κάποιον σχετικό επειδη λεει πρωτηφορα γίνεται ετσι.. κατι τέτοιο. Του εξηγησα τι έγινε και μου είπε να κάνω ακύρωση επειδη λογικά θα ξαναβγει οπως πριν τη διαγραφη το "λαθος" ΑΦΜ/ΑΜΚΑ που σημαινει οτι θα ακυρωθεί και η καταγγελια.(μετα διαβασα και το μνμα σου). Εκανα την ακυρωση και τα δείχνει όλα οπως πριν (και τα 2 του παππου)!! Ευτυχως που δεν προχώρησα την αιτηση! Τώρα θα δω αν μπορει να προχωρησει/γινει η αίτηση μαζι με το λάθος ΑΦΜ/ΑΜΚΑ μεσα και αν όχι θα κανω αυτο που είπες. θα περιμενω μεχρι τη Δευτέρα-Τριτη μπας και εχει "εξαφανιστεί" απο μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα κάπου διάβασα ότι δικαιουμε και εγώ μόνος μου να κάνω το κοινωνικό μέρισμα ως φιλοξενουμενος που απλά μένω στο σπίτι, είναι αλήθεια αυτό; μη κάνω τίποτα και δεν ισχύει γιατί λέει το άλλαξαν

 

"Ενήλικα παιδιά που εργάζονται και έχουν εισόδημα και ΑΦΜ, αλλά παραμένουν στην γονεϊκή στέγη, εάν δεν έχουν δηλώσει φιλοξενούμενα, δεν θεωρούνται φιλοξενούμενα. Εάν έχουν δωρεάν παραχώρηση χώρου από τους γονείς, πάλι δεν θεωρούνται φιλοξενούμενα και μπορούν να υποβάλουν αίτηση μόνα τους."

Δεν κατάλαβα, στην φορολογική σου δήλωση για το οικονομικό έτος 2016 ήσουν φιλοξενούμενος ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα τι υπολογίζει; το Τεκμαρτό ή το πραγματικό εισόδημα της φορολογικής δήλωσης;

 

Φυσικα και το μεγαλυτερο, επισης προσθετει και τα αφορολογητα εισοδηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, στην φορολογική σου δήλωση για το οικονομικό έτος 2016 ήσουν φιλοξενούμενος ή οχι;

Ναι ήμουνα κανονικά φιλοξενουμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήμουνα κανονικά φιλοξενουμενος

Τοτε δεν το δικαιούσαι εφόσον βρίσκεται ακόμα εν ζωή αυτος που σε φιλοξενεί.

 

Που διάβασες κατι διαφορετικό και τι ακριβώς έγραφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν το δικαιούσαι εφόσον βρίσκεται ακόμα εν ζωή αυτος που σε φιλοξενεί.

 

Που διάβασες κατι διαφορετικό και τι ακριβώς έγραφε;

Εδω το διάβασα εκτη παραγραφο άλλα μπορεί να κατάλαβα λάθος για τους φιλοξενουμενους που νοικιάζουν θα είναι 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://espaergasia.com/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1/2017/12/06/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD/

Εδω το διάβασα εκτη παραγραφο άλλα μπορεί να κατάλαβα λάθος για τους φιλοξενουμενους που νοικιάζουν θα είναι

Η έκτη παράγραφος λεει για οσους ΔΕΝ δηλώνουν φιλοξενούμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι ήμουν δηλωμένος ως φιλοξενούμενος, και όταν μπαίνω να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με την αίτηση, μου βγάζει απλά ότι ήμουν μέλος νοικοκυριού, και δε μπορώ να αλλάξω κάτι.

 

Γίνεται κάποιος να ήταν φιλοξενούμενος και να μπορεί να μεταβάλλει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...