Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ποτέ δεν ξέρει κανείς από που θα του έρθει. Έχω διαβάσει αρκετές φορές εδώ μέσα για τους κινδύνους της κατάθεσης χρημάτων πριν από αποστολή, αλλά και για τους κινδύνους της αντικαταβολής (να βρεις...πέτρες στο δέμα! ). Υποτίθεται ότι μπορεί να εμπιστεύεται κανείς κάποιον με πολλές θετικές αξιολογήσεις. Στην περίπτωσή μου πρόκειται και για κατάθεση χρημάτων και για μέλος με πολλές θετικές αξιολογήσεις, απ τις οποίες τρεις ήταν δικές μου!

Αγόρασα από τον XXXX στις 18 Σεπτεμβρίου για 4η φορά σκληρούς δίσκους (είναι η  «ειδικότητά» του οι καινούριοι δίσκοι). Τις τρεις προηγούμενες πήγαν σχεδόν όλα καλά και του έγραψα άριστες αξιολογήσεις. Γι αυτό και εμπιστευόμουν την πληρωμή με κατάθεση. Μια δικαιολογία για πρόβλημα υγείας που επικαλέστηκε μια φορά είχε ως αποτέλεσμα μια μικρή καθυστέρηση μόνο. Ο τόνος του στα μηνύματα φιλικότατος και απαντούσα με παρόμοιο τρόπο. Στις 19 έστειλα τα χρήματα (51,5 Ευρώ) και ζήτησα να με ενημερώσει για τον αριθμό αποστολής. Θα «πήγαινε» την επόμενη να μου τους στείλει. Έξι μέρες μετά τον "ξαναενόχλησα" (δεν είχα λάβει κανένα μήνυμα). Δεν ήθελα να γίνομαι… φορτικός (τρομάρα μου)! Συνηθισμένος από πολλές Ebay αγορές, έχω μάθει να κάνω υπομονή (γαιδάρου κάποιες φορές). Άλλες 4 μέρες μετά, ξαναστέλνω μήνυμα (30 Σεπτεμβρίου). Μου απαντά ότι έχει οικογενειακό πρόβλημα υγείας και είναι «εκτός» της πόλης του. Του δίνω (θεωρητικά) όσο χρόνο θέλει να ηρεμήσει και να τους στείλει. Έναν μήνα μετά (σύνολο 44 μέρες!!!) στέλνω ερώτηση να μάθω τι γίνεται ευχόμενος (στο μήνυμα) να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα και να βρει τον ελάχιστο χρόνο που χρειάζεται για να τους στείλει. Τίποτα! Στέλνω νέα μηνύματα στις 6, 18, και 27 Νοεμβρίου. Μόνο στο τελευταίο μήνυμα πια γράφω για κοροϊδία και εξαπάτηση. Στο φόρουμ μπήκε τελευταία φορά στις 14 Νοεμβρίου, τα μηνύματα καταδέχτηκε να τα διαβάσει έως και τις 30 Σεπτεμβρίου! Τα τελευταία κάνει πως δεν τα βλέπει. Κοινώς με γράφει στα παλιά του τα παπούτσια. Το προφίλ των πωλήσεών του είναι θετικότατο, εκτός από μια αρνητική αξιολόγηση από μέλος που περιγράφει παρόμοια με τη δική μου εμπειρία. Φυσικά δεν θα τον εμπιστευόμουν ποτέ ξανά και δεν συνιστώ σε κανέναν να τον εμπιστευτεί. Τα πειστήρια της επικοινωνίας (screenshots και απόδειξη κατάθεσης) μας τα κρατάω και είναι στη διάθεση όποιου τα θελήσει. Φυσικά του έχω γράψει αρνητική αξιολόγηση και έχω κάνει και αναφορά της αγγελίας.Από το insomnia δεν έχω λάβει ακόμα καμιά απάντηση για την αναφορά (η αγγελία ήταν ενεργή έως χθές οπότε έληξε λόγω συμπλήρωσης χρόνου).

Χαρακτηριστικό της παρουσίας του στο φόρουμ είναι ότι βρίσκεται σε αυτό σχεδόν αποκλειστικά για να πουλάει (καινούριους) δίσκους. Δεν έχει ούτε ένα post σε οποιοδήποτε θέμα. Αυτό το παρατήρησα τώρα που την πάτησα, όπως και ότι από ένα σημείο και μετά ο συγκεκριμένος σπάνια ( ποτέ;  ) αναταπέδιδε στα μέλη τις θετικές αξιολογήσεις που λάμβανε. Αυτά είναι παρατηρήσεις για προβληματισμό. Μπορεί να ερμηνευτούν με διάφορους τρόπους.

 

Γράφω εδώ για να ενημερώσω όποιον δει το θέμα μήπως και γλιτώσω κάποιον άλλο από παρόμοια συμπεριφορά του συγκεκριμένου. Σεβάστηκα ονόματα και άλλα προσωπικά στοιχεία και ετοιμάζομαι για επόμενες ενέργειες (πάντα μέσα σε νόμιμο πλαίσιο).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχως ο παλιος κανονας που για να βαλει ενα μελος αγγελια επρεπε να εχει ενα αριθμο αλλων ποστ ηταν μια ...καποια προστασια απο απατεωνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον γνωρίζω τον κανόνα, αλλά αναγνωρίζω ότι έχει κάποια βάση. Μπορεί να βγάλεις κάποιες φορές κάποια συμπεράσματα για τον άλλο. Βέβαια στη δική μου περίπτωση μιλάμε για μέλος με 79 θετικές αξιολογήσεις και 1 αρνητική (τώρα 2). Ακόμα και τώρα μπορεί κανείς να την πατήσει αν του "άλλου" του γίνει συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχως ο παλιος κανονας που για να βαλει ενα μελος αγγελια επρεπε να εχει ενα αριθμο αλλων ποστ ηταν μια ...καποια προστασια απο απατεωνες.

Θα έβλεπες ουκ ολίγα "yes i agree" τύπου posts ειδικά στις ειδήσεις, πιο κλισέ κι αυτά που γράφει ο freegr, μέχρι να πιάσουν το όριο και μετά αγγελίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα αυτος ο κανονας δεν εξασφαλιζει 100% αλλα αν καποιος θελει να ψαξει τα post μπορει να παρει μια ιδεα . Επισης ο χρονος που απαιτειται για εγγρφη εδω για να μπορει καποιος να βαλει μια αγγελια ητα κατι ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έβλεπες ουκ ολίγα "yes i agree" τύπου posts ειδικά στις ειδήσεις, πιο κλισέ κι αυτά που γράφει ο freegr, μέχρι να πιάσουν το όριο και μετά αγγελίες.

 

Και αυτή η τακτική κάποιου πάντως σου δίνει μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O καλός απατεώνας θα κάνει ωραιότατα legit posts, καμια αξιοπιστία και πάλι...

 

Αντιθέτως μπορεί να τρώμε στη μάπα "yes i agree" posts ατόμων που απλά βαριούνται να κάνουν legit posts ενώ δεν είναι απατεώνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν θέλει και πολύ, ενας που οντως κάνει καλες συναλλαγές αποφασίζει να πάρει τσάμπα λεφτά, δεν έχεις καμια προστασία, ουδεμία.

 

Αυτός μπορεί να φτάσει να scammarei και 5-10 άτομα, αλλα αν έχει 50-60 θετικές, δεν θα φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν θέλει και πολύ, ενας που οντως κάνει καλες συναλλαγές αποφασίζει να πάρει τσάμπα λεφτά, δεν έχεις καμια προστασία, ουδεμία.

 

Αυτός μπορεί να φτάσει να scammarei και 5-10 άτομα, αλλα αν έχει 50-60 θετικές, δεν θα φανεί.

 

Καλά οι 5 ή οι 10 (!!!) φαίνονται σαν τη μύγα μες στο γάλα μέσα στις 60 θετικές. Δεν είναι σαν τους Κινέζους στο Ebay  που έχουν 500 αρνητικές σε 50000 πωλήσεις και κατεβάζουν μόνο κατά μια μονάδα  το θετικό ποσοστό της αξιολόγησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούργιοι δίσκοι χωρίς απόδειξη βρωμάει φοροδιαφυγή.

Κάνε μία καταγγελία με τα στοιχεία του στην εφορία αφού τον ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θυμαμαι εναν τυπα απο το Κιατο που ειχε κανει καποιες κομπινες και ειχε 2 δωματια ανταλλακτικα.
40 θετικες-1 αρνητικη ( για παρομοια περιπτωση με τη δικη μου ). Παιρνω ενα λαπτοπ με σπασμενη οθονη,το οποιο ηρθε και ειχε αλλα 5 προβληματα καραμπινατα.Ποτε δεν ασχοληθηκε να μου απαντησει,αλλα οταν του εκανα την αρνητικη αμεσως απαντησε με αρνητικη.
Αυτα στο πρωτο προφιλ,πολυ πριν παω για μπανιο.

Δεν ξερεις πραγματικα απο που θα σου ερθει,οσες αξιολογησεις και να εχει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να έχεις 90 θετικές αξιολογήσεις και να κάνεις κομπίνα για 50€ κάτι δεν πάνε καλά. Μήπως ο άνθρωπος έχει όντως πρόβλημα;

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να έχεις 90 θετικές αξιολογήσεις και να κάνεις κομπίνα για 50€ κάτι δεν πάνε καλά. Μήπως ο άνθρωπος έχει όντως πρόβλημα;

στο Ebay πριν χρονια ενας με παλι κοντα 90 θετικες, Mου εστειλε αιφον κλειδωμενο ενω ελεγε οτι ηταν ξεκλειδωτο,και χωρις παρελκομενα,κατι που δεν το ανεφερε ,και το πληρωσα πιο ακριβα απ αλλες προσφορες.Πιστευω πως δυστηχως ηταν κλεμενο.
αρα μην εμπιστευεστε θετικες. ουτε ειπαρχει η λεξη Το καλο Παιδι.ΟΛοι M@#@ και προσπαθουν να σου φανε λεφτα,η να σε εξαπατησουν με καθε τροπο.
Στον ΟΠ κανε του μυνηση .τουλαχιστον ενας λιγοτερος Μ στις αγγελιεσ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούργιοι δίσκοι χωρίς απόδειξη βρωμάει φοροδιαφυγή.

Κάνε μία καταγγελία με τα στοιχεία του στην εφορία αφού τον ενημερώσεις.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, ετοιμάζομαι για τη συνέχεια...

Πάντως να έχεις 90 θετικές αξιολογήσεις και να κάνεις κομπίνα για 50€ κάτι δεν πάνε καλά. Μήπως ο άνθρωπος έχει όντως πρόβλημα;

 

Γι αυτό ακριβώς περίμενα δυόμισι μήνες! Επειδή διαρκώς σκεφτόμουν αυτό που γράφεις. Αν δεις και τα μηνύματα που έστελνα εντωμεταξύ, θα τα πεις ασκήσεις...ευγένειας. Από 30 Σεπτεμβρίου, που μου απάντησε τελευταία φορά μπήκε στο φόρουμ ξανά στις 14 Νοεμβρίου (τελευταία φορά-ίσως και άλλες ενδιάμεσα). Τα δύο μηνύματα που έστειλα εντωμεταξύ δεν τα διάβασε καν! Άρα;

Όντως έχει πρόβλημα. Πιστεύει ότι είναι έξυπνος και εγώ @λάκας. Αν δεις τις αξιολογήσεις του, η άλλη αρνητική είναι για 20 ευρώ που δεν πλήρωσε.

Ήμουν έτοιμος ακόμα και να δεχτώ να μου πει "θα σου στείλω τους δίσκους σε τέσσερις μήνες, έχω φοβερό πρόβλημα". Δεν έχω λόγο να το γράψω αν δεν θα το έκανα, έχω κάθε δικαίωμα να είμαι απολύτως απαιτητικός, αφού πλήρωσα. Στο κάτω κάτω υποτίθεται ότι τους δίσκους τους είχε στα χέρια του. Δεν μπορούσε να τους στείλει ακόμα και με κάποιον μέσα σε δυόμισι μήνες;  Αντί γι αυτό λέει "'έχω πρόβλημα" και εξαφανίζεται (κρύβεται). Κι εγώ έχω (όλοι έχουμε) προβλήματα. Δεν τα φορτώνω σε κανέναν άγνωστό μου, ούτε βάζω άλλους να πληρώνουν (κι αυτό του το έγραψα στο τέλος). Θα τον εμπιστευόσουν;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα προβλήματα και να έχει κάποιος μπορεί να στείλει τα λεφτά πίσω στο τσακμπαμ, εκτός αν τον βάλανε στην φυλακή ή η εφορία του έκανε κατάσχεση τραπεζικούς λογαριασμούς κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...