Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί απλά ο καθένας διαλέγει τον τρόπο που θα συναλλαχθεί. Βλέπει ότι δεν συνεργάζεστε και επιλέγει να μην μπει καν στη διαδικασία να εξηγήσει τι και πως. Απλά θα βρει τον επόμενο που θα συμφωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Εμπειρια σαν πωλητης.Πριν χρονια ,σε μια κοπελλια απο σαλονικη 5 μελανια με τοσα λεφτα ολα καλα ,τα στελνω, και μετα εκανε σαν τρελλη πως ειχαμε κανονισει αλλη τιμη και με μαυρισε

 

2)Εμπειρια σαν αγοραστης πριν κανα τριμηνο χερι με χερι ενα xiaomi κινητο το βλεπω ολα καλα ελαμουντε που δεν προσεξα την usb θυρα πουταν χαλασμενη (και πως να τη δω στο δρομο?) ειδα και επαθα να παρω πισω τα 90 € που εδωσα

 

συμπερασμα...ειμαι της αποψης μονο ΧΕΡΙ ΜΕ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχοντας πάνω από 100 αξιολογήσεις και έχοντας πουλήσει/αγοράσει ό,τι μπορείτε να φανταστείτε 12 χρόνια εδώ μέσα (ναι, και καινούριους δίσκους που μου ξέμειναν από projects ή που είχα αγοράσει για φίλους για λαπτοπ και ξαφνικά ''το έφτιαξαν"), έχω να πω ότι:

 

  • Δε θα δώσω σε κανέναν λογαριασμό πότε θα σβήσω τη συνομιλία. Μπορείς πάντα να κάνεις καινούρια αν κάτι δε σου άρεσε. Είμαι ψυχαναγκαστικός και δεν θέλω να έχω ούτε μια άχρηστη συνομιλία στα PM μου.
  • Δε θα δώσω σε κανέναν λογαριασμό αν και τι έχει απόδειξη. Το λέει η αγγελία; Όχι; Τότε τι μου τρως το χρόνο να ρωτάς; Μπορεί να το έχω 3 χρόνια σε ένα ράφι να κάθεται, μπορεί και απλά να την πέταξα κατά λάθος. Ειδικά αν έχει αγοραστεί με κάρτα, τι να το κάνω το χαρτί της απόδειξης;
  • Υπάρχει μια κατηγορία Έλληνα, που με όσο bold κι αν γράψεις όχι παζάρια, ό,τι κι αν κάνεις, είτε θα προσπαθήσει να στο κατεβάσει έστω και 5€ για να χαρεί, είτε θα σου κάνει μια εντελώς εκτός τόπου και χρόνου "προσφορά" (τύπου δίνεις κάτι 100? 30 και το πήρα χτες.) Αυτοί χρήζουν ψυχολογικής υποστήριξης και δεν ασχολούμαι καν να απαντήσω.
  • Αν κάτι λέει ότι δεν έχει εγγύηση, ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Μπορώ να σου τραβήξω 100 photos/video με το προϊόν σε λειτουργία ή ό,τι μου ζητήσεις, αλλά σπίτι μου δεν θα έρθεις και άπαξ και το ακουμπήσεις δεν ξέρω τίποτα. Φυσικά εννοείται ότι αν κάτι έχει το παραμικρό ελάττωμα, φαίνεται στις εικόνες ή/και στην περιγραφή.
  • Μετά από 2 φορές που δεν πήγαν να παραλάβουν αντικαταβολές, συν τις ώρες αναμονής στο ταχυδρομείο, δεν ξαναστέλνω έτσι. Όπως και δεν απαιτώ να μου στέλνουν έτσι. Στην τελική τι ακριβώς με εξασφαλίζει ότι δε θα βρω πατάτες μέσα και πώς μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας; Πολλοί όταν το ακούνε στραβώνουν με αποτέλεσμα απότομο και άμεσο delete της συνομιλίας από εμένα. Δεν πειράζει παιδιά, θα το πάρει ο επόμενος.
  • Πήρες κάτι και έχεις απορία; Να τη λύσουμε. Έγινα ο προσωπικός σου σύμβουλος και το lifetime support του προϊόντος που πήρες; ΟΧΙ.
  • Τηλέφωνο. Πολλοί στραβώνουν αν δεν σου μιλήσουν. Μετά από ώρες επί ωρών να συνεννοηθώ "όχι δεν είμαι σε εκείνο το περίπτερο δίπλα, είμαι εκεί που είπαμε" κοκ, ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ. Θα στο δώσω για να σου φύγει το ψυχολογικό ή για να μιλήσουμε αν κάτι πάει στραβά γιατί άνθρωποι είμαστε, αλλά τάδε μέρος (με google maps pointer) τάδε μέρα/ώρα.- Δε θα τα λέμε σα τις θειές 15 ώρες για να πειστείς ότι δε θα σε κλεψω ή για να κάνεις στο τέλος το παζαράκι σου από εκεί.
  • Live παζαράκι. Ένα νέο στυλ απαιτεί live παζάρι την ώρα της συναλλαγής, για να έχεις ακυρώσει τους άλλους και να αναγκαστείς εν βρασμώ να το δώσεις πιο φθηνά. Μετά την πρώτη φορά που την πάτησα, απλά [tsoukalas gif]Άντε γειά[/tsoukalas gif]. Δεν πειράζει, δε θα ζήσω από τα 40€ σου, θα ξαναμπεί αγγελία next week.
  • Μη απαντώντες. Ενδιαφέρεσαι για κάτι; Στέλνε. Δεν γίνεται να βλέπω ότι είδες το PM και να μην απαντάς ποτέ. Εκεί έχει μερικές ώρες μετά το last seen ερώτηση και διαγραφή αν το ξαναδείς και δεν απαντήσεις ή ερώτηση 1 μέρα μετά το τελευταίο σου μήνυμα και διαγραφή την επόμενη. Ενδιαφέρθηκες για κάτι και το θες σε 10 μέρες γιατί είσαι Χονολουλού διακοπές; Κανένα πρόβλημα. ΠΕΣ ΤΟ όμως.

Μπορεί να σας φαίνονται υπερβολικά ή εριστικά πολλά από αυτά, αλλά έτσι είναι. Ούτε μαγαζί είμαι επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη δυνατότητα αγγελιών, ούτε απατεώνας. Θεωρώ ότι έχω γλυτώσει πάρα πολλές ώρες ταλαιπωρίας και πιθανών διαπληκτισμών έτσι.

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σας φαίνονται υπερβολικά ή εριστικά πολλά από αυτά, αλλά έτσι είναι. Ούτε μαγαζί είμαι επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη δυνατότητα αγγελιών, ούτε απατεώνας. Θεωρώ ότι έχω γλυτώσει πάρα πολλές ώρες ταλαιπωρίας και πιθανών διαπληκτισμών έτσι.

 

Ούτε υπερβολικά, ούτε εριστικά. Μάλλον αυτονόητα φαίνονται σε εμένα που έχω προφίλ πάνω από 1000 αγορές στο Ebay (σε βάθος πολλών χρόνων) και συνεννοούμαι συχνά με ανθρώπους από όλα τα μέρη της γης. Αν δεν υπάρχουν κάποιοι αυτονόητοι κανόνες στη συνεννόηση, δεν υπάρχει συνεννόηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πλεον μονο στελω μετα απο καταθεση του ποσου,το ωραιο παντως ειναι τα ατομα που ενω διαβαζουν αξιολογησεις κλπ σου στελνουν και το μανιφεστο του τυπε εγω μονο χερι με χερι ή αντικαταβολη αν σ αρεσει και δεν παιζουν ρολο οι αξιολογησεις .Ενας σε γειτονικο φορουμ ενω  πηρε το κινητο και το δουλευε σχεδον ενα μηνα οταν του ειπα φιλικα κανε μια αξιολογηση μου ριξε και το αστειο για εμενα ,να το δουλεψω πρωτα να δω οτι ολα πανε ρολοι και μετα αξιολογηση ,φυσικα αξιολογηση ποτε( ο αθεοφοβος το εβαλε ξανα αγγελια με τις ιδιες φωτος της αγγελιας μου περισοτερα)....

Απατεωνια σε μενα ετυχε μεσω ebay και paypal ,χανοντας μαλιστα 100 ευρω απο τυπο που αγορασε απο μενα 2 παιχνιδια σε ψηφιακη μορφη και εκανε claim στην εταιρια της πιστωτικης του καρτας οτι χρησιμοποιηθηκαν παρανομα τα στοιχεια του ,πληρωσα μαλιστα 135 στο paypal γιατι με χρεωσε fees για το claim του απατεωνα και δεν ελαβε ποτε υποψιν την αποδειξη της microsoft οτι τα κλειδια ενεργοποιηθηκαν στην αγγλια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να σας φαίνονται υπερβολικά ή εριστικά πολλά από αυτά, αλλά έτσι είναι. Ούτε μαγαζί είμαι επειδή χρησιμοποιώ πολύ τη δυνατότητα αγγελιών, ούτε απατεώνας. Θεωρώ ότι έχω γλυτώσει πάρα πολλές ώρες ταλαιπωρίας και πιθανών διαπληκτισμών έτσι.

Υπερβολικα οχι,αλλα ο τροπος σου ειναι λιγο εριστικος.

Οχι οτι διαφωνω βεβαια ( οχι σε ολα ) σε αυτα που λες,απλα διαβαζοντας τα εκνευριστηκα λιγο :P

Μπηκα και εγω να δω κανα 400ρι αξιολογησεις,αλλα δεν ειδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εντάξει, αν είχα και στο insomnia 400 αξιολογήσεις δεν θα έκανα κάτι άλλο από το να βάζω αγγελίες. Άλλωστε το λέω, 100.

Αντίθετα, το δικό σου username θα με παρέπεμπε σε μαγαζί... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αν είχα και στο insomnia 400 αξιολογήσεις δεν θα έκανα κάτι άλλο από το να βάζω αγγελίες. Άλλωστε το λέω, 100.

Αντίθετα, το δικό σου username θα με παρέπεμπε σε μαγαζί... :P

Δεν ειμαι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

προσωπικα πλεον μονο στελω μετα απο καταθεση του ποσου,το ωραιο παντως ειναι τα ατομα που ενω διαβαζουν αξιολογησεις κλπ σου στελνουν και το μανιφεστο του τυπε εγω μονο χερι με χερι ή αντικαταβολη αν σ αρεσει και δεν παιζουν ρολο οι αξιολογησεις

 

Εντάξει, αυτό είναι εξωπραγματικό που γίνεται. Πάντα γράφω στις αγγελίες μου ότι δεν κάνω συναλλαγές χέρι με χέρι και κάθε μα κάθε φορά θα βρεθούν τουλάχιστον 2-3 τύποι που θα μου πουν «Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;» ή «Ύποπτο το ότι δεν κάνεις συναλλαγές χέρι με χέρι» και τα λοιπά κουλά.

 

Ξέρω 'γω, εμένα όταν δεν με ενδιαφέρει μια αγγελία απλά την προσπερνάω, δεν κάθομαι να πρήζω αυτόν που την έβαλε επειδή δεν μου αρέσουν αυτά που γράφει, έλεος δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εκνευριστικο απο ολα να σε ρωτανε τρεις και λιγο αν παρελαβες.20 μερες περιθωριο εχουν τα ελτα , deal with it.


Aυτος μαλιστα ειναι και ο πιο σοβαρος λογος να μην δινεις τηλεφωνο.Να βιαζεται ο καθε νεοελληνας βλακακος , επειδη θελει να παει με την γκομενα στα τσιφτετελια η να αγορασει κατι και να σε πρηζει στα τηλεφωνα η στα μηνυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, ούτε την εμμονή κάποιων με το τηλέφωνο την καταλαβαίνω. Γενικά το δίνω αν μου ζητηθεί για να ανακουφιστεί ο άλλος ότι είμαι όντως άνθρωπος (και όχι ορκ ξέρω 'γω), αλλά διαπραγμάτευση από το τηλέφωνο δεν κάνω σε καμία περίπτωση. Με ΠΜ, γραπτώς να φαίνονται τα πάντα και νοικοκυρεμένα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η "εμμονή" προκύπτει από το ότι το να ζητήσει κάποιος τηλέφωνο και να αρνηθεί ο άλλος μπορεί να ερμηνευτεί ως ένδειξη πως θέλει να κρυφτεί.

 

Λες και ο πραγματικός απατεώνας έχει πρόβλημα να κάψει μια sim για να σου πουλήσει "ολοκαίνουργιο αϊφόν ΧΧΧ" στα 350 ευρώ, ευκαιρία από τον ξάδερφο που ήρθε από το Αμέρικα και έφερε μια ντουζίνα να μας βρίσκονται.

 

Κανένα τηλέφωνο και κανένας αριθμός αξιολογήσεων δεν έχει αποδειχτεί εξίσου ισχυρό στοιχείο σωστού αγοραστή/πωλητή όσο η ουσιαστική συμμετοχή στην κοινότητα.

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ πρόχειρα ούτε μία περίπτωση μέλους που να το ξέρω από την ουσιαστική συμμετοχή του στο insomnia και να έκανε λαδιά. Μπορεί να συνέβη, εγώ όμως δεν θυμάμαι ούτε μία περίπτωση.

 

Αντίθετα, θυμάμαι πάμπολλες περιπτώσεις χρηστών χωρίς συμμετοχή στο insomnia που και τηλέφωνα έδωσαν, και αρκετές -εώς πολλές- αξιολογήσεις είχαν, και τη λαδιά μια χαρά την έκαναν.

 

Με αυτό δεν μηδενίζω την αξία της προθυμίας να δώσει κανείς το τηλέφωνό του ή να έχει συγκεντρώσει χάρη στη σωστή συμπεριφορά του πολλές αξιολογήσεις. Αλλά, ας είμαστε ειλικρινείς: σαν την ουσιώδη συμμετοχή, δεν υπάρχει ανάλογο κριτήριο αξιοπιστίας.

 

Θα μου πεις, πώς να το ξέρει αυτός κάποιος που θα μπει μια φορά για να πάρει κάτι στο φτερό και θα εμφανιστεί μετά από 15 μέρες να ζητήσει να του σβήσουμε τη θετική γιατί τελικά βιάστηκε, και το δέμα δεν ήρθε ποτέ ή ήρθε κι είχε μέσα μια παντόφλα.

 

Σωστό κι αυτό. Η συμμετοχή, που λέγαμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να τα έχουμε ξαναπει αλλά όταν κανονίζεις συνάντηση με κάποιον πως ακριβώς; Θα συναντηθείτε; Θα κρατάτε μεγάλες πινακίδες όπως κάνουν στα αεροδρόμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αριθμο τηλεφωνου τον δινεις μεσω pm. Τον βαζεις επισης στα ελτα στη φορμα του αποστολεα. Δεν υπαρχει δικαιολογια να μην τον δωσεις. Οι συνομιλιες μεσω πμ δεν αποτελουν αποδειξειςβη οτι αλλο καθως ευκολα μπορουν να επανεπεξαγαστουν και απο τα δυο ατομα , ακομα και μεσα στις παραθεσεις μπορει ο αλλος να αλλαξει κειμενο του αλλου.

Στην αγγελια ο αριθμος μπορει να μπει για να φυγει κατι πιο γρηγορα, αλλα συνηθως ετσι δεν ξερεις ποιος σε τρολαρει/κανει παζαρια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...