Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου με το συμπάθειο, αλλά δεν γίνεται έτσι μια καταγγελία. Εγώ πριν γράψω σκέφτηκα, απευθύνθηκα στους διαχειριστές για το τι επιτρέπεται και τι όχι και μετά κάθισα και έγραψα αναλυτικά τι ακριβώς μου συνέβη. Ονόματα και usernames από χρήστες δεν επιτρέπεται να βγαίνουν στη φόρα (δεν έγραψα τυχαία ΧΧΧΧ στη θέση του ονόματος). Η έκφραση "μάπα μόντεμ" επίσης δεν βγάζει κανένα νόημα: χαλασμένο; φθαρμένο; άλλο από αυτό που γράφει;

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα που έγραψες το δικό σου ζήτημα στο θέμα που άνοιξα (δεν μου...κλέβεις τίποτα), αλλά ούτε αυτό συνηθίζεται. Κανονικά (από όσο γνωρίζω) ανοίγεις δικό σου θέμα.

Φιλικά πάντα οι "παρατηρήσεις".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι να μην επιτρεπεται να βγαίνουν στην φορα;προηγουμένως έγινε αναφορά ότι το θέμα πήγε στους διαχειριστές χωρίς βέβαια καμιά ανταπόκριση....άρα εμείς οΙ υπόλοιποι θα πρεπει να προφυλακτουμε από τους απατεώνες με κάποιο τρόπο, αν δεν μπορεί να το κάνει άμεσα αυτό η διαχείριση τότε θα πρέπει να γνωρίζουμε ονόματα (nikname) που χρησιμοποιουν,εγώ την πάτησα σε εισαγωγικά με μια αποστολή που είχα κάνει, με αντικαταβολή βέβαια με έξοδα δικά μου ο οποίος δεν πήγε πότε να παραλάβει το δέμα,Εντάξει κλαιν έχασα 5 ευρώ από τα έξοδα αποστολής αλλά είναι η κοροϊδία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην επιτρεπεται να βγαίνουν στην φορα;προηγουμένως έγινε αναφορά ότι το θέμα πήγε στους διαχειριστές χωρίς βέβαια καμιά ανταπόκριση....άρα εμείς οΙ υπόλοιποι θα πρεπει να προφυλακτουμε από τους απατεώνες με κάποιο τρόπο, αν δεν μπορεί να το κάνει άμεσα αυτό η διαχείριση τότε θα πρέπει να γνωρίζουμε ονόματα (nikname) που χρησιμοποιουν,εγώ την πάτησα σε εισαγωγικά με μια αποστολή που είχα κάνει, με αντικαταβολή βέβαια με έξοδα δικά μου ο οποίος δεν πήγε πότε να παραλάβει το δέμα,Εντάξει κλαιν έχασα 5 ευρώ από τα έξοδα αποστολής αλλά είναι η κοροϊδία..

 

και που είναι η απατη σε αυτό? ρωτας αν ο άλλος κατι ετυχε και δεν προλαβε να παραλαβει ... και  μην βιαστεις να μου απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξαναπεί άπειρες φορές σχετικά με το "να βγούνε οι/τα ...... στην φόρα". Το forum δρα αφιλοκερδώς ως "διαμεσολαβητής" για την αγοραπωλησία προϊόντων, δεν είναι εταιρεία που πουλάει/αγοράζει και ούτε είναι σε θέση να γνωρίζει αξιοπιστία ατόμων ή να εγγυηθεί κάτι για αυτούς που έρχονται σε επικοινωνία και διεξάγουν την συναλλαγή. Οπότε αν βγάλει κάποιος κάτι στην φόρα μπορεί να βρεθεί ο ίδιος μπλεγμένος μετά από καταγγελία του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στη "φόρα" δεν θα βγει τίποτα. Αν κάποιος σας εξαπάτησε, να κάνετε καταγγελία στις αρμόδιες αρχές. Το να στείλει κάποιος μια αναφορά γράφοντας "ο BillDanos μου έφαγε λεφτά" δεν μου λέει τίποτα και δεν θα γίνω ούτε δικηγόρος, ούτε Νικολούλη, ούτε και δικαστής... 

 

Γενικότερα πάντως, όταν αγοράζεις κάτι από έναν ιδιώτη, δεν μπορείς να περιμένεις εξυπηρέτηση και εγγυήσεις όπως όταν αγοράζεις απο ένα κατάστημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που είναι η απατη σε αυτό? ρωτας αν ο άλλος κατι ετυχε και δεν προλαβε να παραλαβει ... και  μην βιαστεις να δεν
και που είναι η απατη σε αυτό? ρωτας αν ο άλλος κατι ετυχε και δεν προλαβε να παραλαβει ... και  μην βιαστεις να μου απαντησεις

 

Όχι δεν θα βιαστώ να απάντησω.ΑΛΛΆ

Δεν μίλησα για απάτη στην προκειμένη περίπτωση αλλά για κοροϊδία,ο άνθρωπος φυσικά και θέλω να είναι καλά δεν εύχομαι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες , είχα σκοπό να ανέβω Αθήνα για δουλειές και ανέβασα μια αγγελία όπου ζητούσα μόνο για τη συγκεκριμένη ημέρα ένα Galaxy S8 μέχρι 2 μηνών στα 450 ευρώ με σκοπό να γίνει η συναλλαγή από κοντά.

Μου έρχεται ένα PM από ένα μέλος ο οποίος μου είπε οτι έχει Galaxy S8 σε όποιο χρώμα θέλω.

Τον ρωτάω από ποιά περιοχή είναι και μου λέει Ρόδο.Πάω να ελέγξω τις αξιολογήσεις του και είχε πάρα πολλές και όλες θετικές.Αν θυμάμαι καλά πάνω από 50.

Επειδή όμως το ποσό ήταν αρκετά μεγάλο για να γίνει η συναλλαγή του απάντησα οτι προτιμώ καποιον από Αθήνα για να γίνει η συναλλαγή χέρι-χέρι.

Δεν πέρασαν 1-2 λεπτά από τη στιγμή που του απάντησα και η συνομιλία μας είχε διαγραφεί.Όλα τα μηνύματα , μαζί με τα δικά του και τα δικά μου.

Δεν γνωρίζω πως το έκανε αυτό και εαν γίνεται.Εγώ ξέρω οτι ο άλλος μπορεί απλά να σε μπλοκάρει να μην του ξαναστείλεις προσωπικό μήνυμα ή να διαγράψει τη συνομιλία αλλά τα μηνύματα να παραμείνουν.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να συγκρατήσω το nickname του.Σε τέτοιες περιπτώσεις την κάνετε τη συναλλαγή;

Εγώ και μόνο από αυτή την απότομη συμπεριφορά μου χτύπησαν καμπανάκια οτι πρόκειται για απατεώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση γίνεται στην προσπάθεια να μην αδικήσεις κάποιον. Πολλές φορές επίσης έχουν σημασία κάποιες λεπτομέρειες (εγώ μοιράστηκα κάποιες με μέλος του φόρουμ με προσωπικό μήνυμα). Αλλιώς, ναι όντως είναι απλά: πλήρωσες, δεν έστειλε=σε έκλεψε. Χωρίς γιατί και πώς.

 

Να προσθέσω εδώ κάτι που δεν του είχα δώσει σημασία και αξίζει να προσέχει κανείς: άλλο είναι το ονοματεπώνυμο του αποστολέα των πακέτων (τις φορές που αγόραζα από τον συγκεκριμένο) και άλλο το ονοματεπώνυμο του κατόχου του λογαριασμού που μου έδινε για να καταθέσω τα χρήματα (μπορεί να μην είναι απαραίτητα μέλος στο φόρουμ). Δεν ξέρω αν το απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ (δύσκολο να μπαίνουν σε τέτοιες λεπτομέρειες), αλλά το να δίνει κανείς λογαριασμό άλλου μπορεί να εξυπηρετήσει πονηρές προθέσεις. Αυτό βέβαια το μαθαίνεις όταν παραλάβεις ένα δέμα, αφού πριν το λάβεις έχεις την εντύπωση ότι θα σου το στείλει ο κάτοχος του λογαριασμού που έστειλες τα χρήματα.

 

Δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση που λες εσυ, θα πω ομως ενα παραδειγμα που ανακαστηκα να βαλω αλλο ονομα στην αποστολη. Συνηθως δεν με ξερουν και δεν τους ξερω, δεν μου φαινεται περιεργο που ζητανε ολοι αντικαταβολη, το προβλημα ειναι ομως οτι ο ταχυδρομος που θα φερει τα χρηματα ζηταει αυτον που γραφει για παραληπτης, εμενα. Οταν το εκανα ετσι απλα εφευγε αφηνωντας χαρτακι να παω να τα παρω απο το γραφειο. Επειδη αυτο δεν βολευει εβαζα απο τοτε το ονομα της γυναικας μου και το δικο μου τηλεφωνο, την βρισκει σπιτι και ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι.

 

Το έχουμε ξαναπεί άπειρες φορές σχετικά με το "να βγούνε οι/τα ...... στην φόρα". Το forum δρα αφιλοκερδώς ως "διαμεσολαβητής" για την αγοραπωλησία προϊόντων, δεν είναι εταιρεία που πουλάει/αγοράζει και ούτε είναι σε θέση να γνωρίζει αξιοπιστία ατόμων ή να εγγυηθεί κάτι για αυτούς που έρχονται σε επικοινωνία και διεξάγουν την συναλλαγή. Οπότε αν βγάλει κάποιος κάτι στην φόρα μπορεί να βρεθεί ο ίδιος μπλεγμένος μετά από καταγγελία του άλλου.

Επειδη το διαβαζω συχνα αυτο, τι σημανει αφιλοκερδος; Και το φορουμ εχει κερδος και εμεις απο αυτη την κατηγορια. Ενα φορουμ εχει νοημα να υπαρχει μονο με χρηστες, οι αγγελιες αποδεδειγμενα φερνουν κινηση, η κινηση αυτη καταγραφετε και ερχονται περισσοτερες και καλυτερα αμοιβομενες διαφημισεις.

Εαν αυριο σταματησει αυτο το αλισβερισι, μπορει το φορουν να μην χασει χρηματα αμεσα, αλλα θα χασει επισκεψεις και διαφημισεις. Αμφιβαλλω εαν σκεφτεται κανεις να κανει κατι τετοιο.

Αυτο δεν ειναι μομφη προς το φορουμ, αλλα γιατι ειναι κακο να λεμε οτι υαπρχει ΑΜΟΙΒΑΙΟ ΩΦΕΛΟΣ απο τις αγγελιες;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ και μόνο από αυτή την απότομη συμπεριφορά μου χτύπησαν καμπανάκια οτι πρόκειται για απατεώνα.

Η απλά άτομο που δεν θέλει να κρατάει "άχρηστα" πράγματα στο inbox του. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και που είναι η απατη σε αυτό? ρωτας αν ο άλλος κατι ετυχε και δεν προλαβε να παραλαβει ... και μην βιαστεις να μου απαντησεις

Απάτη δεν είναι, αλλά ο σωστός αγοραστής θα μπει να γράψει ξες αδερφέ με πάτησε αυτοκίνητο δεν μπορώ να παραλάβω συγνώμη

Όταν έχω με στέλνεις μυνηματα ο άλλος τα διαβάζει και σε γράφει τότε είναι κοροϊδία, αν στείλεις κάτι και δεν παραλάβει ο άλλος αφήνεις αρνητική και τελειώνει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές μέρες , είχα σκοπό να ανέβω Αθήνα για δουλειές και ανέβασα μια αγγελία όπου ζητούσα μόνο για τη συγκεκριμένη ημέρα ένα Galaxy S8 μέχρι 2 μηνών στα 450 ευρώ με σκοπό να γίνει η συναλλαγή από κοντά.

Μου έρχεται ένα PM από ένα μέλος ο οποίος μου είπε οτι έχει Galaxy S8 σε όποιο χρώμα θέλω.

Τον ρωτάω από ποιά περιοχή είναι και μου λέει Ρόδο.Πάω να ελέγξω τις αξιολογήσεις του και είχε πάρα πολλές και όλες θετικές.Αν θυμάμαι καλά πάνω από 50.

Επειδή όμως το ποσό ήταν αρκετά μεγάλο για να γίνει η συναλλαγή του απάντησα οτι προτιμώ καποιον από Αθήνα για να γίνει η συναλλαγή χέρι-χέρι.

Δεν πέρασαν 1-2 λεπτά από τη στιγμή που του απάντησα και η συνομιλία μας είχε διαγραφεί.Όλα τα μηνύματα , μαζί με τα δικά του και τα δικά μου.

Δεν γνωρίζω πως το έκανε αυτό και εαν γίνεται.Εγώ ξέρω οτι ο άλλος μπορεί απλά να σε μπλοκάρει να μην του ξαναστείλεις προσωπικό μήνυμα ή να διαγράψει τη συνομιλία αλλά τα μηνύματα να παραμείνουν.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να συγκρατήσω το nickname του.Σε τέτοιες περιπτώσεις την κάνετε τη συναλλαγή;

Εγώ και μόνο από αυτή την απότομη συμπεριφορά μου χτύπησαν καμπανάκια οτι πρόκειται για απατεώνα.

Πριν 2-3 μηνες εψαχνα και εγω samsung s8, το πουλαγε ενας απο την ροδο 450, αλλα εγω εψαχνα χερι χερι αθηνα. Το παραμυθακι το ιδιο ηθελε ολα τα λεφτα μπροστα, διοτι μπορει να εστελνε και να μην παραλαμβανα μετα. Δεν θυμαμαι nickname αλλα ο ιδιος θα ηταν. Προσοχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξερω τι συμβαινει με την περιπτωση που λες εσυ, θα πω ομως ενα παραδειγμα που ανακαστηκα να βαλω αλλο ονομα στην αποστολη. Συνηθως δεν με ξερουν και δεν τους ξερω, δεν μου φαινεται περιεργο που ζητανε ολοι αντικαταβολη, το προβλημα ειναι ομως οτι ο ταχυδρομος που θα φερει τα χρηματα ζηταει αυτον που γραφει για παραληπτης, εμενα. Οταν το εκανα ετσι απλα εφευγε αφηνωντας χαρτακι να παω να τα παρω απο το γραφειο. Επειδη αυτο δεν βολευει εβαζα απο τοτε το ονομα της γυναικας μου και το δικο μου τηλεφωνο, την βρισκει σπιτι και ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι.

 

 

Κατανοητότατο (!) αυτό που γράφεις. Έχω δει σε γκισέ ταχυδρομείου να μη δέχονται να εξυπηρετήσουν κάποιον που δήλωνε σύζυγος της παραλήπτριας. Οπότε ζητάς να γράφεται ως παραλήπτης αυτός που μπορεί να πάει να παραλάβει ένα δέμα.

 

Μόνο που αυτό που λέω έχει μια σημαντική διαφορά: εγώ "ψώνισα" από τον ΧΧΧ (μέλος ενός φόρουμ) και τα χρήματα τα έλαβε ο ΨΨΨ (που μπορεί να "μην έχει ιδέα" τι θα πει insomnia). Ο ΧΧΧ μου έστειλε λογαριασμό σε όνομα άλλου ατόμου! Για πρακτικούς λόγους ή...

 

"Μου τα χρωστούσε από κάποια δοσοληψία μας κύριε" θα πει ο ΨΨΨ στην αστυνομία (δικαστήριο) που θα προσφύγω εγώ γαι να βρω το δίκιο μου. "Δεν έχω ιδέα ποιος είναι αυτός ο ΧΧΧ που μου λέτε"!

Όταν έχει φτάσει κανείς σε συμφωνία για κάποια αγορά, δεν θα πείραζε καθόλου να εξακρίβωνει τα στοιχεία του πωλητή, ειδικά αν πρόκειται να στείλει προκαταβολικά τα χρήματα. Όποιος δεν έχει τίποτα να κρύψει, δίνει τα στοιχεία του (εννοώ τουλάχιστο ένα τηλέφωνο, όχι μόνο τα στοιχεία της τράπεζας). Οι διάλογοι του insomnia μπορεί να σβηστούν (screenshots  σε κάθε βήμα της συναλλαγής! )

 

Σε ότι με αφορά εμένα, και μια άλλη ενημέρωση προς τα μέλη του φόρουμ: γκουγκλάρετε το όνομα του παραλήπτη χρημάτων πριν τα στέλνετε. Σε ακραία περίπτωση (όπως διαπίστωσα εκ των υστέρων εγώ), μπορεί να βγάλετε λαβράκι. Το όνομα του παραλήπτη των δικών μου χρημάτων φιγουράρει σαν όνομα ΑΠΑΤΕΩΝΑ στο ίντερνετ. Ποτέ δεν ξέρει κανένας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα κάποιοι που μου ζητουσαν προκαταβολικά μεσω paypal να πληρωσω και οταν επερναν αρνητικη απάντηση η ο αλλος δε στελνω αντικαταβολη.... Και λεω μα γιατι? και σβηνανε στο λεπτο τα μηνύματα μην πω στο δευτερόλεπτο τινα πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα κάποιοι που μου ζητουσαν προκαταβολικά μεσω paypal να πληρωσω και οταν επερναν αρνητικη απάντηση η ο αλλος δε στελνω αντικαταβολη.... Και λεω μα γιατι? και σβηνανε στο λεπτο τα μηνύματα μην πω στο δευτερόλεπτο τινα πω...

Εγώ λέω ότι μπορεί και να μην ξέρουν να χειρίζονται το forum και να κάνουν block αβέρτα :P Συνηθίζεται από κάποιους που μπαίνουν για να πουλάνε μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...