Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εισαι σίγουρος ότι είναι καλά?

Ξαναμπήκε στο site? 

Δες την τελευταία ενεργεια ..εδω όπως στον δικό σου λογαριασμό

http://www.insomnia.gr/user/229723-ssotoss/

Δημοσίευσε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εισαι σίγουρος ότι είναι καλά?

Ξαναμπήκε στο site? 

Δες την τελευταία ενεργεια ..εδω όπως στον δικό σου λογαριασμό

http://www.insomnia.gr/user/229723-ssotoss/

Δημοσίευσε κάτι?

 

Αν θελει μπορει να εχει επιλεγξει να μην φαινεται ποτε μπηκε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως πχ με 50 θετικες να χαλασει το προφιλ του για 50 € δύσκολο μου φαίνεται...

Ασ δει εαν πχ έχει δημοσιευσει  ενα νεο  thread, μια νεα αγγελία...

Εγω θα προτεινα  στον TS  να στειλει μυνηματα σε όλους όσους έχουν συνεργαστει με τον πωλητή μήπως τον ξέρουν προσωπικά και μάθει κάτι απο εκει..  μπορει να βρει και κάποιο άλλο τηλεφωνο να επικοινωνήσει...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως και εγώ την πάτησα από κάποιον με πάνω από πενήντα θετικές αξιολογήσεις. Δεν ξέρεις ποτέ ο άλλος θα πατήσει πάνω σε αυτό και θα σου φάει το πεντηνταρικο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έγραψα μάλλον πολλά, σας ξέφυγαν κάποια:

 

1. δεν έχει ποστάρει ποτέ!

2. Επικοινώνησε 30 Σεπτεμβρίου (τελευταία φορά). Στέλνω μήνυμα 31 Οκτωβρίου (!!!), αφήνοντάς του έναν μήνα να ηρεμήσει απ το οικογενειακό πρόβλημα υγείας που ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΗΚΕ (τώρα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με δούλευε κανονικά-έχω σοβαρούς λόγους να το πιστεύω). Ξαναέστειλα μήνυμα στις 6 Νοεμβρίου. Μπήκε στο φόρουμ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ και δεν ξαναμπήκε στην κοινή μας συζήτηση να διαβάσει τα μηνύματα. Μπήκε φαίνεται στο φόρουμ (στο οποίο δεν συμμετέχει ΠΟΤΕ) έτσι για βόλτα.

 

@heros: όλα τα έχω σκεφτεί. Το χάλασε το προφίλ του ήδη μία φορά για 20 ευρώ, στα 50 θα κόλλαγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σου εφαγε τα λεφτα χωρις να φοβαται λογω των πολλων θετικων αξιολογησεων

2) Του ετυχε θεμα υγειας και το τελευταιο που θα ασχοληθει ειναι το insomnia

3) Ειχε αγορασει φοροδιαφευγοντας καμια 100σταρια σκληρους και εκανε κανονικα τη δουλεια του κι ετυχες να εισαι απο τα τελευταια κομματια οποτε κλεινει τον κυκλο προσπαθοντας να αρπαξει οσο περισσοτερα μπορει και δεν ξαναασχολειται με το λογαριασμο αυτον

4) Τα παραγγελνει απο εξωτερικο του εστειλες εσυ τα λεφτα και για καποιο λογο δεν του ηρθε το προιον αλλα αυτος ωστοσο ειχε φαει τα λεφτα σου και δεν μπορουσε να στα επιστρεψει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σου εφαγε τα λεφτα χωρις να φοβαται λογω των πολλων θετικων αξιολογησεων

2) Του ετυχε θεμα υγειας και το τελευταιο που θα ασχοληθει ειναι το insomnia

3) Ειχε αγορασει φοροδιαφευγοντας καμια 100σταρια σκληρους και εκανε κανονικα τη δουλεια του κι ετυχες να εισαι απο τα τελευταια κομματια οποτε κλεινει τον κυκλο προσπαθοντας να αρπαξει οσο περισσοτερα μπορει και δεν ξαναασχολειται με το λογαριασμο αυτον

4) Τα παραγγελνει απο εξωτερικο του εστειλες εσυ τα λεφτα και για καποιο λογο δεν του ηρθε το προιον αλλα αυτος ωστοσο ειχε φαει τα λεφτα σου και δεν μπορουσε να στα επιστρεψει.

 

Όλα αυτά τα σκέφτηκα, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία. Το θέμα προσωπικής του υγείας δεν παίζει, το "έκαψε" με τα καμώματά του. Το ζήτημα είναι να γίνονται γνωστά αυτά εδώ μέσα για να φυλαγόμαστε, όσο αυτό είναι δυνατό.

Εγώ σε "καινούριους δίσκους" που πουλάει κάποιος σε ποσότητα θα είμαι πια επιφυλακτικός. Ο καθένας μπορεί να επιχειρήσει να ξαναπουλήσει βάζοντας άλλον στη θέση του. Φυσικά ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι αγοράζουν απο διαδυκτιακα καταστηματα πουέχουν σαφως μικροτερες τιμές από ελλάδα και πουλάνε κερδίζοντας την διαφορα..

επιπλέων  δεν ειναι υποχρεωτικο να έχουμε θέμα φοροδιαφυγής... Υπόψη ότι για να τεκμηριωθεί φορολογικό ενδιαφέρων πρέπει να υπαρχει συστηματικά κέρδος από την δραστηριότητα... Για να εξηγήσω καλύτερα.. εαν αγορασε τους δισκους για ένα project  που δεν προχώρησε (συχνο φαινομενο για σήμερα) πχ 120 ευρω και τους πουλάει καινούργιους πάλι  110 αλλά και 120 ευρω...ΔΕΝ υπαρχει  κέρδος και επομενως δεν τεκμηριώνεται εμπορική δραστηριοτητα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δείτε τους δικούς μας διαλόγους για κλάψετε... μιλάμε για έπος, να λεει πως ειναι με σπασμένο πόδι στην ACS, να του λεω στείλε το αποδεικτικό και να μου λέει το έχει χάσει. 

Μέτα πως και καλά χρωστούσε στην ACS λεφτά και πως και γι αυτό η ACS δεν έστελνε το δέμα. ....Και στο ενδιάμεσο να με κράζει για την απανθρωπιά μου.... 

Μιλάμε για τρελά σενάρια. Η πλάκα ειναι πως ο εν λόγω φτωχοδιάβολος αφού είχαν περάσει 2 μήνες απίστευτης παπάτζας από μέρους του, γύρισε και μου είπε πως δεν γουστάρει να τον θεωρώ απατεώνα και πως την άλλη μέρα θα μου στείλει τα λεφτά.... Εννοείται πως δεν το έκανε.... 

Οπότε υπάρχουν και αυτοί οι οποίοι παρουσιάζονται ως άγιοι και με την πρώτη ευκαιρία αρπάζουν λεφτά. Ποτέ δεν καταλαβα ποιος ο λόγος να ξεφτιλιστείς τόσο για 50ευρώ.

Οσο σκατα και να εισαι οικονομικά δεν σε σώζουν. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα πράμα 1 στις 100 και να μην σου τύχει, στο ebay συμβαίνουν τα ίδια, εκεί ο αγοραστής έχει πάντα το πάνω χέρι και όχι ο πωλητής λόγο paypal.

 

Σαν πωλητής έχω χάσει βιντεοκάμερα sony διότι ο αγοραστής ζήτησε επιστροφή διότι δεν λειτουργεί ενώ λειτουργούσε κανονικά, με λίγα λόγια σαν νουμπας τότε πλήρωσα περίπου 50€ αποστολή για να πάει νέα Ζηλανδία, όταν έλαβα το μήνυμα επιστροφής έκατσα 3-4 μέρες να σκεφτώ τι είναι καλύτερο, να μου την στείλει ή να του επιστρέψω τα λεφτά και να κρατήσει την κάμερα. Τελικά του επέστρεψα τα λεφτά και κράτησε και την κάμερα διότι δεν άξιζε στο σύνολο να χάσω 100€ για μεταφορικά σε μια κάμερα ξεπερασμένης τεχνολογίας.

 

Μου έχει μείνει στίγμα στην ζωή μου γιατί νιώθω αδικημένος διότι ο άλλος δεν εκτίμησε την ηθική μου, ούτε αξιολόγηση δεν μου άφησε.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι αγοράζουν απο διαδυκτιακα καταστηματα πουέχουν σαφως μικροτερες τιμές από ελλάδα και πουλάνε κερδίζοντας την διαφορα..

επιπλέων  δεν ειναι υποχρεωτικο να έχουμε θέμα φοροδιαφυγής... Υπόψη ότι για να τεκμηριωθεί φορολογικό ενδιαφέρων πρέπει να υπαρχει συστηματικά κέρδος από την δραστηριότητα... Για να εξηγήσω καλύτερα.. εαν αγορασε τους δισκους για ένα project  που δεν προχώρησε (συχνο φαινομενο για σήμερα) πχ 120 ευρω και τους πουλάει καινούργιους πάλι  110 αλλά και 120 ευρω...ΔΕΝ υπαρχει  κέρδος και επομενως δεν τεκμηριώνεται εμπορική δραστηριοτητα...

 

έχει ο κολλητός του μαγαζί με υπολογιστές και πουλάνε απο εκεί μαύρα (υποθετικό σενάριο)

δε γίνεται συνέχεια ολοκαίνουργιους δίσκους πολλά άτομα να έχουν απο σπόντα 

 

τον καταναλωτή δεν τον χαλάει φυσικά γιατί και εγγύηση έχει και λιγότερα πληρώνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι αγοράζουν απο διαδυκτιακα καταστηματα πουέχουν σαφως μικροτερες τιμές από ελλάδα και πουλάνε κερδίζοντας την διαφορα..

επιπλέων  δεν ειναι υποχρεωτικο να έχουμε θέμα φοροδιαφυγής... Υπόψη ότι για να τεκμηριωθεί φορολογικό ενδιαφέρων πρέπει να υπαρχει συστηματικά κέρδος από την δραστηριότητα... Για να εξηγήσω καλύτερα.. εαν αγορασε τους δισκους για ένα project  που δεν προχώρησε (συχνο φαινομενο για σήμερα) πχ 120 ευρω και τους πουλάει καινούργιους πάλι  110 αλλά και 120 ευρω...ΔΕΝ υπαρχει  κέρδος και επομενως δεν τεκμηριώνεται εμπορική δραστηριοτητα...

 

Έχει 81 αξιολογήσεις, όλες από σκληρούς δίσκους. Καινούριους. Κάθε αξιολόγηση μπορεί να αφορά παραπάνω από έναν δίσκο. Μπορεί να μας πει η "αρμόδια" υπηρεσία αν τεκμηριώνει εμπορική δραστηριότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλυση γίνεται στην προσπάθεια να μην αδικήσεις κάποιον. Πολλές φορές επίσης έχουν σημασία κάποιες λεπτομέρειες (εγώ μοιράστηκα κάποιες με μέλος του φόρουμ με προσωπικό μήνυμα). Αλλιώς, ναι όντως είναι απλά: πλήρωσες, δεν έστειλε=σε έκλεψε. Χωρίς γιατί και πώς.

 

Να προσθέσω εδώ κάτι που δεν του είχα δώσει σημασία και αξίζει να προσέχει κανείς: άλλο είναι το ονοματεπώνυμο του αποστολέα των πακέτων (τις φορές που αγόραζα από τον συγκεκριμένο) και άλλο το ονοματεπώνυμο του κατόχου του λογαριασμού που μου έδινε για να καταθέσω τα χρήματα (μπορεί να μην είναι απαραίτητα μέλος στο φόρουμ). Δεν ξέρω αν το απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ (δύσκολο να μπαίνουν σε τέτοιες λεπτομέρειες), αλλά το να δίνει κανείς λογαριασμό άλλου μπορεί να εξυπηρετήσει πονηρές προθέσεις. Αυτό βέβαια το μαθαίνεις όταν παραλάβεις ένα δέμα, αφού πριν το λάβεις έχεις την εντύπωση ότι θα σου το στείλει ο κάτοχος του λογαριασμού που έστειλες τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...