Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα - Είμαστε στον αέρα!


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε δίκιο για τα μεγέθη των μηνυμάτων, κι εγώ σε λάπτοπ μόνο αν ξεζουμάρω διαβάζεται το φόρουμ.

Όσον αφορά το σκοτεινό θέμα, όταν ακριβώς όλη η οθόνη αποτελείται από τα μηνύματα που είναι κατάλευκα, μόνο σκοτεινό δεν είναι... Νομίζω πως η σωστή επιλογή για σκοτεινό θέμα είναι σκοτεινό γκρι στο φόντο και ανοιχτό γκρι για γράμματα, γαλάζιο για τους συνδέσμους. Γενικά αποχρώσεις του γκρι, όχι μεγάλες αντιθέσεις.

Κατά τα άλλα σίγουρα βελτιώθηκε το ινσόμνια από παλιότερα, αλλά επίσης σίγουρα μπορούν να γίνουν καλύτερες επιλογές σε ορισμένα θέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vocals_ είπε

Έχετε δίκιο για τα μεγέθη των μηνυμάτων, κι εγώ σε λάπτοπ μόνο αν ξεζουμάρω διαβάζεται το φόρουμ.

Όσον αφορά το σκοτεινό θέμα, όταν ακριβώς όλη η οθόνη αποτελείται από τα μηνύματα που είναι κατάλευκα, μόνο σκοτεινό δεν είναι... Νομίζω πως η σωστή επιλογή για σκοτεινό θέμα είναι σκοτεινό γκρι στο φόντο και ανοιχτό γκρι για γράμματα, γαλάζιο για τους συνδέσμους. Γενικά αποχρώσεις του γκρι, όχι μεγάλες αντιθέσεις.

Κατά τα άλλα σίγουρα βελτιώθηκε το ινσόμνια από παλιότερα, αλλά επίσης σίγουρα μπορούν να γίνουν καλύτερες επιλογές σε ορισμένα θέματα. 

Εαν θες δοκιμασε και εσυ αυτο

 βασισμενο στη παλετα του παλαιου site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσέκαρα φίλε μου και μπράβο σου, το θέμα είναι να γίνει κανονικά.

Εντωμεταξύ μπορεί να καταντάει κουραστικό αλλά μου φαίνεται εξ' ορισμού πολύ αστείο ένα "φωτεινό" ινσόμνια. Ρε παιδιά, αυπνϊα λέγεται το φόρουμ, τα βράδια στα σκοτάδια το διαβάζουμε... είναι δυνατόν να είναι η προεπιλογή κάτι άλλο πέρα από σκοτεινή; :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vocals_ είπε

Το τσέκαρα φίλε μου και μπράβο σου, το θέμα είναι να γίνει κανονικά.

Εντωμεταξύ μπορεί να καταντάει κουραστικό αλλά μου φαίνεται εξ' ορισμού πολύ αστείο ένα "φωτεινό" ινσόμνια. Ρε παιδιά, αυπνϊα λέγεται το φόρουμ, τα βράδια στα σκοτάδια το διαβάζουμε... είναι δυνατόν να είναι η προεπιλογή κάτι άλλο πέρα από σκοτεινή; :ρ

Κοιτα, πρακτικα δε μπορουμε να απαιτησουμε τιποτα, ειδικα εφοσον δε δινουμε δεκαρα.

Για να γινει σωστο theme χρειαζονται recourses ειτε αυτα ειναι χρηματα ειτε ωρες εργασιας ειτε γνωσεις.

Για να φερουμε το νεο site στη λογικη λειτουργιας του παλαιου θελει απειρο γραψιμο κωδικα και παλι καποιοι δε θα ειναι ευχαριστημενοι.

Απο την αλλη μεχρι και εαν αποφασισουν τα παιδια να φτιαξουν ενα πιο λειτουργικο θεμα, δε βρισκω λογο -πλεον- να γκρινιαζουμε για αυτο εφοσον μπορουμε εστω και προσωρινα να κανουμε τη δουλεια μας χωρις να μας βγαινουν τα ματια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναθυμισω οτι στο παλαιο σιτε, τα post ηταν παλι σε λευκο, απλα τοτε δεν εβγαζε ματι γιατι

1. ηταν πιο στενη η σελιδα

2. γυρω γυρω υπηρχαν pal χρωμματα και οχι το λευκο ή μαυρο που εχουμε τωρα και τιναζουν την αντιθεση στο Θεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλα δηλαδη να λεμε εμεις που ειμαστε σε desktop...δεν ξερω αν εχει νοημα να αναφερω ξανα τις ελλειψεις και τις αστοχιες αφου απο οτι καταλαβα απο τη προηγουμενη συζητηση με τον "υπευθυνο" απο το ενα αυτι μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν.

Δεν βαριεσαι ας το κανω...

-2 themes και τα 2 προβληματικα οσον αφορα την ευκολια στην αναγνωση και απο οτι φαινεται χωρις καμμια δοκιμη σε διαφορετικες αναλυσεις

-Η παρακολουθηση των threads αδυνατη για πολλους λογους.Το Νεο Περιεχομενο δεν υπαρχει,σε αλλα thread ταξινομουνται τα ποστ με βασει τον χρονο και σε αλλα με βασει τις ψηφους.

-Επιλογη να πας στο πρωτο διαβασμενο δεν υπαρχει.

-Επιλογη να πας στη κορυφη της σελιδας δεν υπαρχει.

-Η κεντρικη σελιδα οπως εχουν αναφερει πολλοι ενας αχταρμας δεν ξερεις τι εχει δημοσιευτει και ποτε.

-Για τις αγγελιες τα εχουν αναφερει οσοι ασχολουνται με αυτα αναλυτικα.

Ελπιζω ο Hal να μας διαβαζει και να τα διορθωσει....εμεις "γκρινιαζουμε" απο αγαπη και οχι απο συμφερον γιατι θελουμε ενα ιστορικο σαιτ σαν το Ινσομνια να συνεχισει να ειναι πρωτα απο ολα μερος συζητησης και ανταλλαγης αποψεων για τους χρηστες του και υστερα σαιτ αγγελιων,blog και οτι αλλο θελετε να το πλασαρετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νεο περιεχομενο μπορεις να χρησιμοποιεις αυτο το link Insomnia.gr - New posts σαν bookmark

μεχρι να το εφαρμοσουν στη σελιδα

 

Nα προσθεσω οτι πρεπει να ενεργοποιηθει και ο απλος editor και οχι μονο ο wysiwyg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Κοιτα, πρακτικα δε μπορουμε να απαιτησουμε τιποτα, ειδικα εφοσον δε δινουμε δεκαρα.

Για να γινει σωστο theme χρειαζονται recourses ειτε αυτα ειναι χρηματα ειτε ωρες εργασιας ειτε γνωσεις.

Για να φερουμε το νεο site στη λογικη λειτουργιας του παλαιου θελει απειρο γραψιμο κωδικα και παλι καποιοι δε θα ειναι ευχαριστημενοι.

Απο την αλλη μεχρι και εαν αποφασισουν τα παιδια να φτιαξουν ενα πιο λειτουργικο θεμα, δε βρισκω λογο -πλεον- να γκρινιαζουμε για αυτο εφοσον μπορουμε εστω και προσωρινα να κανουμε τη δουλεια μας χωρις να μας βγαινουν τα ματια.

Το γνωρίζω και το έχω στο μυαλό μου, και σίγουρα δε θα τρελαθώ κιόλας ό,τι και να γίνει, στα πλαίσια της χαλαρής κουβέντας τα λέω. Απλά μου φαίνεται εξαιρετικά προφανές στα μάτια μου άρα και παράλογο να μην το προσέξει και όποιος το σχεδίασε.

Επίσης δεν είπα τίποτα για ριζική αλλαγή στο σάιτ και να το επαναφέρουμε στην παλιά κατάσταση, ούτε και το θέλω. Για τα χρώματα κυρίως λέω (και τα μεγέθη), κακά τα ψέματα δεν έχω ιδέα από στήσιμο σάιτ αλλά το συγκεκριμένο θέμα φαντάζομαι είναι απλά αλλαγή παλέτας.

Τέλος πάντων γράφω τα ίδια και δεν προσφέρω κάτι παραπάνω στην κουβέντα, πάντως εν ολίγοις τις αλλαγές τις βλέπω με καλό μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Για νεο περιεχομενο μπορεις να χρησιμοποιεις αυτο το link Insomnia.gr - New posts σαν bookmark

μεχρι να το εφαρμοσουν στη σελιδα

Nα προσθεσω οτι πρεπει να ενεργοποιηθει και ο απλος editor και οχι μονο ο wysiwyg.

Το ξερω αυτο φιλε μου...εγω εννοουσα το νεο περιεχομενο σε thread που εχεις δημοσιευσει κατι εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά αξιολόγηση στην αγγελια μπορουμε να αφήσουμε? Επισης καλο θα ηταν να μπορουμε να βλέπουμε ολες τις αγγελίες της κατηγοριας δηλ. να μπει το "επομενη σελ" οπως στις υποκατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως φαίνεται το site από υπολογιστή αλλά από κινητό είναι χίλιες φορές καλύτερο από πριν. Παλια δεν γινόταν προσαρμογή της οθόνης στην οθόνη του κινητού και ήταν μεγάλο πρόβλημα για μένα. Ήθελε μόνιμα ζουμ. Και το λευκό χρώμα με βολεύει περισσότερο. Ίσως να είμαι η μόνη που το λέω 

Επεξ/σία από lek88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, White Wolf είπε

Το ξερω αυτο φιλε μου...εγω εννοουσα το νεο περιεχομενο σε thread που εχεις δημοσιευσει κατι εσυ.

Όλα αυτά θα λυθούν με την ολοκλήρωση του περιβόητου indexing (που δεν ξέρω τί σημαίνει) : 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vocals_ είπε

 

Επίσης δεν είπα τίποτα για ριζική αλλαγή στο σάιτ και να το επαναφέρουμε στην παλιά κατάσταση, ούτε και το θέλω. Για τα χρώματα κυρίως λέω (και τα μεγέθη), κακά τα ψέματα δεν έχω ιδέα από στήσιμο σάιτ αλλά το συγκεκριμένο θέμα φαντάζομαι είναι απλά αλλαγή παλέτας.

 

Εαν θες να φτιαξεις κατι σαν το δικο μου theme ειναι κατι σχετικα ευκολο εαν το κατεχεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απλα αλλαζω τα χρωμματα.

Το δυσκολο ειναι να το φτιαξεις σωστα με σωστο κωδικα απο την  αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...