Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα - Είμαστε στον αέρα!


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, panoc είπε

Εαν θες να φτιαξεις κατι σαν το δικο μου theme ειναι κατι σχετικα ευκολο εαν το κατεχεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι απλα αλλαζω τα χρωμματα.

Το δυσκολο ειναι να το φτιαξεις σωστα με σωστο κωδικα απο την  αρχη...

Μάλιστα. Όπως και να 'χει πρέπει να γίνει αλλαγή στα χρώματα.

Να επιπλέον κάτι που ξέχασα, και η αρχική σελίδα με πρώτη ματιά μου φαίνεται μια χαρά σαν στήσιμο αλλά έχει κι εκείνη προβληματάκια με τα χρώματα και το φόντο.

Πχ οι ημερομηνίες των άρθρων είναι δυσανάγνωστες (είναι σχεδόν λευκές) και τα πλαίσια των υποκατηγορίων που είναι διάφανα μπλέκονται με το φόντο και σε μπερδεύουν. Χαζομάρες ίσως αλλά οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. :)

Επεξ/σία από vocals_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, White Wolf είπε

Χαχαχα ναι το διαβασα...τωρα να σου πω την αληθεια ουτε εγω ξερω τι ειναι το indexing.

Indexing Makes Records Searchable Online

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kluader είπε

Στις αγγελίες, πως πατάμε το παλιό κουμπί της ανανέωσης ώστε να ξανανέβει πάνω η αγγελία μας; Δεν υπάρχει πλέον;

Τωρα μπαινει και αυτο

Snap5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 100 σελίδες οι περισσότεροι γκρινιάζουν για τα ίδια και τα ίδια ακόμη και αφού έχουν δημοσιευθεί απαντήσεις από τους διαχειριστές. Διαβάστε καλά το 1ο post αυτού του νήματος καθώς και τα 3 προτεινόμενα στην αρχή κάθε σελίδας. Έλεος πια... 1000 φορές είπαν ότι το site δεν είναι ακόμη πλήρως λειτουργικό και όσο περνούν οι μέρες θα προστίθενται δυνατότητες και άλλες τόσες κάποιοι επιμένουν να ρωτάνε που είναι το "περιεχόμενό μου" και γιατί δεν τους πάει στο 1ο μη αναγνωσθέν μήνυμα κοκ.

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγγελίες χρειάζεται επειγόντως να μπουν φίλτρα για να μην εμφανίζει αγγελίες ζήτησης όταν ψάχνουμε για αγγελίες πώλησης!

Επίσης φίλτρο να μην εμφανίζει όσες έχουν status "completed".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιο παιδακι χρησιμοποιει το theme που εφτιαξα ας δοκιμασει να επιλεγει το Dark theme του φορουμ μαζι με το δικο μου να μου πει πως του φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Γιατί ήταν και εξακολουθεί να είναι τεράστια. Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να καταλαμβάνει τόσες γραμμές! 

5 γραμμές είναι. Όσες αφήνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
46 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Εδώ και 100 σελίδες οι περισσότεροι γκρινιάζουν για τα ίδια και τα ίδια ακόμη και αφού έχουν δημοσιευθεί απαντήσεις από τους διαχειριστές. Διαβάστε καλά το 1ο post αυτού του νήματος καθώς και τα 3 προτεινόμενα στην αρχή κάθε σελίδας. Έλεος πια... 1000 φορές είπαν ότι το site δεν είναι ακόμη πλήρως λειτουργικό και όσο περνούν οι μέρες θα προστίθενται δυνατότητες και άλλες τόσες κάποιοι επιμένουν να ρωτάνε που είναι το "περιεχόμενό μου" και γιατί δεν τους πάει στο 1ο μη αναγνωσθέν μήνυμα κοκ.

Ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα -αναπόφευκτο, εν μέρει, αλλά και μια αναζήτηση δεν βλάπτει- είναι πως γίνονται οι ίδιες ερωτήσεις σε πολλά νήματα και διαφορετικές ενότητες.

Λίγη υπομονή από όλους και όσο μπορείτε ψάξτε 2 λεπτά πριν ρωτήσετε κάτι. Δεν το λέω για το μέλος του οποίου το μήνυμα έκανα παράθεση, αλλά με αφορμή την πολύ σωστή παρατήρηση που κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panoc είπε

Οποιο παιδακι χρησιμοποιει το theme που εφτιαξα ας δοκιμασει να επιλεγει το Dark theme του φορουμ μαζι με το δικο μου να μου πει πως του φαινεται.

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλύτερο το θέμα σου,είτε σε white,είτε σε dark.

Παραμένει όμως υψηλή η αντίθεση που κάνει με το λευκό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλύτερο το θέμα σου,είτε σε white,είτε σε dark.

Παραμένει όμως υψηλή η αντίθεση που κάνει με το λευκό. 

 

Δεν εχει λευκο, για την ακριβεια το λευκο που βλεπεις ειναι πιο σκουρο απο το λευκο του background των ποστ του παλαιου φορουμ.

Οπως εχω ξαναγραψει το λευκο ειναι και θεμα monitor πχ στα ΤΝ που το gamma ειναι οτι να'ναι ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε (100 σελίδες που να διαβάζεις) έχω κάποιες αισθητικές παρατηρήσεις για το forum και τα posts.

Νομίζω ότι το πλήρες πλάτους forum (τα σχόλια εδώ πχ) όπου οι απαντήσεις δημιουργούν γραμμές από τη μία άκρη της οθόνης ως την άλλη ειναι κουραστικό. και θέλει να μικρύνει. Στα σχόλια το πλάτος πρέπει να είναι μέχρι 80-75% του πλάτους της οθόνης κατά τη γνώμη μου. Όσο μικραίνεις τα γράμματα το πλάτος πρέπει να γίνεται ακόμα μικρότερο (βλέπε εφημερίδες και πλάτος στήλης).

Αυτή τη στιγμή νομίζω δεν υπάρχει "αρμονία" στο πλάτος. Πρέπει να μικρύνει αρκετά και να έρθει λίγο πιο κεντρικά το πλαίσιο. Ένα τέχνασμα θα ήταν να μπει το όνομα και avatar στα αριστερά σε δικιά του στήλη (μαζί με άλλες πληροφορίες πχ έτος εγγραφής αριθμός μνμ) όπως γίνεται σε πολλά forum (και ίσως και εδώ πιο παλιά δε θυμάμαι) και όχι πάνω από το κάθε μήνυμα χωρίς άλλες πληροφορίες. Αυτό θα μειώσει και τον "χαμένο" κάθετο χώρο από avatars και ονόματα χρηστών αν και δε θα μειώσει το συνολικό μήκος. Επίσης μεταξύ των απαντήσεων (posts) ίσως πρέπει να μπει πιο ευδιάκριτη διαχωριστική γραμμή από την διακεκομμένη τώρα (πχ πιο χοντρή και πιο σκούρα) ή να είναι με διαφορετική απόχρωση background οι γειντιάζουσες απαντήσεις (ένα τόνο διαφορά).

Αυτά παιδιά και κουράγιο (αλλά θέλει και άλλο!)

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...