Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
40 minutes ago, vgiozo said:

Και σου ξαναλέω, ο λόγος είναι ότι εμφανίζονται σύμφωνα με τη χρονολογία του δικου σου τελευταίου μηνύματος, κι όχι της χρονολογίας των πιο πρόσφατων απαντήσεων σε νήματα που έχεις δημοσιεύσει...
..έτσι χάνονται αυτά που ψάχνεις πολλες σελίδες πίσω...

Όχι αυτό δεν ισχύει. Το εξετάσαμε σαν ενδεχόμενο, αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος του σχετικού bug (που λείπουν topics από τη ροή των θεμάτων όπου συμμετείχε κάποιος) -- η πιο πιθανή αιτία ήταν να υπήρξε κάποιο θέμα στο indexing, και το workaround που προτείνεται είναι να κάνετε ένα νέο post σε αυτά τα topics (αυτό ακόμα δεν είμαι σίγουρος ότι έχει 100% επιτυχία). 

Συνεχίζουμε πάντως να το κοιτάμε. 

Πάντως για τη σχετική ροή ισχύει αυτό που αναφέρει ο zio10. Τα αποτελέσματα εμφανίζονται βάσει της τελευταίας δημοσίευσης (οποιουδήποτε) μέλους σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, zio10 είπε

(Το πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποια θέματα δεν εμφανίζονται καθόλου στη ροή ενώ έχουν νέες απαντήσεις).

μια απο τα ιδια .

Καπως το σωζει αυτο https://www.insomnia.gr/discover/347/?&stream_read=all&stream_club_select=undefined&stream_club_filter=undefined

Το bug το διαπιστωνω στο "κατασταση αναγνωσης" οπου αμα βαλω μονο "περιεχομενο που δεν εχω διαβασει" σφαζει πολλα , ενω εαν βαλω "ολα" τα φερνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, vgiozo είπε

Συνεχίζει να υφίσταται το πρόβλημα που έχει αναφερθεί αρκετές φορές εδώ

Μαν δεν μπορώ να πω οτι εγώ αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα. Η ταξινόμηση των topics γίνεται όπως προβλέπεται και αναταξινομούνται ασχέτως των δικών μου απαντήσεων.

Για του λόγου το αληθές, ορίστε και ένα screenshot της ροής που πόσταρα νωρίτερα

5ACWxe.jpg

Επεξ/σία από Abudi
Συμπλήρωση εικόνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, villasg είπε

μια απο τα ιδια .

Καπως το σωζει αυτο https://www.insomnia.gr/discover/347/?&stream_read=all&stream_club_select=undefined&stream_club_filter=undefined

Το bug το διαπιστωνω στο "κατασταση αναγνωσης" οπου αμα βαλω μονο "περιεχομενο που δεν εχω διαβασει" σφαζει πολλα , ενω εαν βαλω "ολα" τα φερνει

Μπα δε με βολεύει αυτό. Όσα θέματα δεν μου βγάζει τα τσεκάρω χειροκίνητα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με ενοχλεί αρκετά η ταξινόμηση των μηνυμάτων σε ένα νήμα με βάση τη βαθμολογία τους. Κάποιες συζητήσεις των οποίων αρκετά μηνύματα έχουν βαθμολογηθεί γίνονται πολύ δύσκολες στην παρακολούθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakos18 είπε

Προσωπικά με ενοχλεί αρκετά η ταξινόμηση των μηνυμάτων σε ένα νήμα με βάση τη βαθμολογία τους. Κάποιες συζητήσεις των οποίων αρκετά μηνύματα έχουν βαθμολογηθεί γίνονται πολύ δύσκολες στην παρακολούθηση.

Πανω δεξια πατας την επιολογη για ταξινομηση βαση ημερομηνιας.

5a7f166735b6f_Screenshot-2018-2-10.png.8f8b3dc1b32f18ddfa132d182e9ba2b9.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panoc είπε

Πανω δεξια πατας την επιολογη για ταξινομηση βαση ημερομηνιας.

5a7f166735b6f_Screenshot-2018-2-10.png.8f8b3dc1b32f18ddfa132d182e9ba2b9.png

Αυτό όμως δεν πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που ανοίγεις ένα νήμα (και σε κάθε νήμα) ; Και εμένα με είχε μπερδέψει αυτή η εμφάνιση και όταν το έψαξα λίγο δεν βρήκα κάποια επιλογή να μου το εμφανίζει από την μάνα του κατά ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imitheos είπε

Αυτό όμως δεν πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που ανοίγεις ένα νήμα (και σε κάθε νήμα) ; Και εμένα με είχε μπερδέψει αυτή η εμφάνιση και όταν το έψαξα λίγο δεν βρήκα κάποια επιλογή να μου το εμφανίζει από την μάνα του κατά ημερομηνία.

Ναι δυστυχως, πρεπει να το επιλεγεις καθε φορα και δεν υπαρχει επιλογη για αλλαγη default καταστασης.
Νομιζω οτι καποιος mod ειπε παλαιοτερα οτι ειναι στα "προς υλοποιηση" αλλα σε χαμηλο priority.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, panoc είπε

Ναι δυστυχως, πρεπει να το επιλεγεις καθε φορα και δεν υπαρχει επιλογη για αλλαγη default καταστασης.
Νομιζω οτι καποιος mod ειπε παλαιοτερα οτι ειναι στα "προς υλοποιηση" αλλα σε χαμηλο priority.

Α οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν θα το πρόσεξα όταν το έγραψε. Λογικό να είναι σε χαμηλό priority. Τι να πρωτο-προλάβουν τα παιδιά. Και τόσα προβλήματα που μπόρεσαν και διόρθωσαν είναι άθλος. Σαν άσχετος από φόρουμ software, είχα την εντύπωση ότι όλα τα features είναι υλοποιημένα από την μάνα τους (ή έστω μέσω τρίτου plugin) και οι insomnia devs έχουν απλά να "διαχειριστούν" το φόρουμ επιλέγοντας ποια features θα είναι ενεργοποιημένα και ποια όχι. Δεν φανταζόμουν ότι θα είχαν τόσα προβλήματα να αντιμετωπίσουν σε μία αναβάθμιση. Μπράβο σε όλους όσοι είναι στην ομάδα.

Να ενημερώσω κιόλας ότι το πρόβλημα που είχαμε εγώ και άλλο ένα παιδί να μας εμφανίζει σε κάθε σελίδα ο firefox το "master password" prompt έχει 99% λυθεί. Είναι μέρες τώρα που δεν μου το εμφανίζει.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, panoc είπε

Πανω δεξια πατας την επιολογη για ταξινομηση βαση ημερομηνιας.

5a7f166735b6f_Screenshot-2018-2-10.png.8f8b3dc1b32f18ddfa132d182e9ba2b9.png

Ευχαριστώ πολύ, δε το είχα προσέξει! Δεν πειράζει ιδιαίτερα που δε γίνεται να το ορίσουμε ως προεπιλογή καθώς στα περισσότερα νήματα οι χρήστες δε βαθμολογούν πέρα από κάποια ιδιαίτερα αρνητικά μηνύματα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎9‎/‎2‎/‎2018 στις 6:44 ΜΜ, funbreaker είπε

Ρε γαμώτο πως το έχετε καταντήσει έτσι το insomnia να μην μπορείς να κάνεις ένα ποστ?

Γιατί τα quotes δεν είναι ολόκληρα εμφανή;

Γιατί δεν είναι ολόκληρα επιλέξιμα;

Αν θέλω να κρατήσω μόνο ένα μέρος πως θα το κάνω;

Kαποιες φορες μου βγαινει η πιστη για να καταφερω να σβησω ένα μερος τους....:lol:

Ο δε κερσορας κανει καποια δευτερόλεπτα να εμφανιστεί.

 

Στις ‎9‎/‎2‎/‎2018 στις 6:52 ΜΜ, panoc είπε

Ειτε επιλεγεις τμηματικα το κειμενο που θες να κανεις ποραθεση ειτε αφου εχεις κανει quote ολοκληρο το κειμενο, πατας διπλο enter εκει που θες να το χωρισεις.

Δηλαδη ο παραδοσιακος τροπος με τη σκιαση μεσω αριστερου κλικ και μετα delete, δεν?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rus είπε

Δηλαδη ο παραδοσιακος τροπος με τη σκιαση μεσω αριστερου κλικ και μετα delete, δεν?

Μολις το εκανα σε 2 δευτερα :P

Ο κερσορας που αργει να εμφανιστει ;

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Μια πρόταση προς τους αρμόδιους. Μήπως θα έπρεπε το κουμπί "Όλες οι ειδήσεις" της αρχικής να είναι κάπου πιο ψηλά;

2)Επίσης να αναφέρω το εξής:

 

zVHQan.jpg

 


Πολλές φορές παρατηρώ στα σχόλια των Ειδήσεων που τα usernames όσων έχουν αντιδράσει ένα σχόλιο, φαίνονται 3-4 κολλημένα μαζί. 

3) Στα σχόλια των ειδήσεων δε βλέπω προφανή τρόπο να κάνω report ένα σχόλιο

4) Αν πας να κάνεις tag κάποιον σε ένα σχόλιο, αλλά δεν επιλέξεις το όνομα του από την λίστα που βγαίνει καθώς γράφεις μετά το "@", παρόλο που μπορεί να έχεις γράψει ακριβώς το username το tag δε γίνεται και ο "tagόμενος" δεν ειδοποιείται. Μήπως πρέπει να κοιταχτεί αυτό;

 

Επεξ/σία από Abudi
συμπλήρωση σημείου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, zio10 είπε

Βλέπω ακόμα χρήστες με αρνητική βαθμολογία, είχα την εντύπωση ότι ήταν bug αυτό και θα σταματούσε.

Εγω παλι το θεωρω χρησιμο feature.

Ετσι μπορει καποιος να καταλαβει στο περιπου ποσο "αξιοπιστος" ειναι ο χρηστης.

Αν γραφει μονο βλακειες και ειρωνευεται να τρωει μαυρο και να φτανει τους -20,σαν το jagermeister

Αυτο θα χρησιμευε ιδιαιτερα σε τρολοaccounts και ατομα που πλημυριζουν το φορουμ με ηλιθια posts.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...