Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εγώ σας είπα τη θέση του site όπως τη συζητούσαμε προ 15λεπτου.

ΔΕΝ είναι μία αγγελία. (Ειδικά αυτές που "ανανεώνονται" με νέα αντικείμενα κτλ.)

Αλλιώς, δεν σταματάμε πουθενά. Θα μπει και το μαγαζί, κανονικά, θα δηλώσει το κινητό της πεθεράς, της γκόμενας, 15 φίλων και υπαλλήλων, και θα πουλάει αβέρτα. Τι 11, τι 111.

Υ.Γ. Παρενθετικά, η πλατφόρμα δεν υποστηρίζει επιλογή πολλαπλών στην τωρινή εφαρμογή της. Υπό άλλο πλαίσιο, ναι, και πολλαπλά αντικείμενα, αλλά γι' αυτό δεν μπορώ να επεκταθώ. Αργότερα ίσως αυτό αλλάξει, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Εγώ σας είπα τη θέση του site όπως τη συζητούσαμε προ 15λεπτου.

ΔΕΝ είναι μία αγγελία. (Ειδικά αυτές που "ανανεώνονται" με νέα αντικείμενα κτλ.)

Αλλιώς, δεν σταματάμε πουθενά. Θα μπει και το μαγαζί, κανονικά, θα δηλώσει το κινητό της πεθεράς, της γκόμενας, 15 φίλων και υπαλλήλων, και θα πουλάει αβέρτα. Τι 11, τι 111.

Υ.Γ. Παρενθετικά, η πλατφόρμα δεν υποστηρίζει επιλογή πολλαπλών στην τωρινή εφαρμογή της. Υπό άλλο πλαίσιο, ναι, και πολλαπλά αντικείμενα, αλλά γι' αυτό δεν μπορώ να επεκταθώ. Αργότερα ίσως αυτό αλλάξει, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. 

Μιλάμε για ιδιώτες που προσπαθούν να πουλήσουν προσωπικά αντικείμενα. Φαίνεται όταν είναι κατάστημα. Υπήρχαν και πριν ειδικά κάποια με απομιμήσεις προϊόντων, μη λέμε ονόματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ονόματα δεν χρειάζεται να πούμε, αλλά στείλτε καμία αναφορά, δεν είναι κακό :)

Και δεν αντιλέγω ότι είναι ιδιώτες, αλλά υπήρχε θέμα. Και πάρθηκε μια απόφαση επ' αυτού, στην τωρινή υλοποίηση και μέχρι νεωτέρας. Δεν έκανα "διαφήμιση" όταν έγραφα πως η νέα πλατφόρμα έχει πολλές δυνατότητες. Αλλά, ξαναλέω, δεν είμαι στην υλοποίηση εγώ και ούτε ξέρω τι σχέδια υπάρχουν και με τι ορίζοντα.

Σύντομα θα έχουμε και guide για αγγελίες, και ανακοινώσεις από τους πλέον αρμόδιους. Νομίζω δεν μπορώ να είμαι πιο σαφής χωρίς να τα πω τώρα εγώ όλα, που δεν είναι σωστό γιατί δεν ξέρω σίγουρα.

Πάντως, το είδατε, πέντε πράγματα που συζητήσαμε, έγιναν μέσα στην ημέρα και, πρακτικά, επιτόπου. Νομίζω κάτι πρέπει να λέει αυτό.

11 λεπτά πριν, webparts είπε

[...]

edit Μεγαλη μουφα αυτο που δε συγχωνευονται τα back to back μηνυματα μονα τους..

Έγινε, merged πλέον τα απανωτά εντός μικρού χρονικού διαστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Ονόματα δεν χρειάζεται να πούμε, αλλά στείλτε καμία αναφορά, δεν είναι κακό :)

Και δεν αντιλέγω ότι είναι ιδιώτες, αλλά υπήρχε θέμα. Και πάρθηκε μια απόφαση επ' αυτού, στην τωρινή υλοποίηση και μέχρι νεωτέρας. Δεν έκανα "διαφήμιση" όταν έγραφα πως η νέα πλατφόρμα έχει πολλές δυνατότητες. Αλλά, ξαναλέω, δεν είμαι στην υλοποίηση εγώ και ούτε ξέρω τι σχέδια υπάρχουν και με τι ορίζοντα.

Σύντομα θα έχουμε και guide για αγγελίες, και ανακοινώσεις από τους πλέον αρμόδιους. Νομίζω δεν μπορώ να είμαι πιο σαφής χωρίς να τα πω τώρα εγώ όλα, που δεν είναι σωστό γιατί δεν ξέρω σίγουρα.

Πάντως, το είδατε, πέντε πράγματα που συζητήσαμε, έγιναν μέσα στην ημέρα και, πρακτικά, επιτόπου. Νομίζω κάτι πρέπει να λέει αυτό.

Αν μπορούσες να μου πεις μόνο ποια είναι τα 5 πράγματα που διορθώθηκαν γιατί έχω θολώσει εδώ μέσα. Ειλικρινά δεν κατάλαβα και σε ευχαριστώ για όλα. Αρκετά ταλαιπωρήθηκες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είπαμε για τις φωτογραφίες. Φτιάχτηκε.

Για τις φωτογραφίες εκτός αγγελιών, στο "υπόλοιπο" insomnia. Φτιάχτηκε.

Είπαμε και για τα merged. Φτιάχτηκε.

Είπαμε για Νέα Υποβολή και Κλείδωμα. Αργά, να πέσει η κίνηση, θα περαστούν κι αυτά.

Και κάτι ξεχνάω, αλλά έχω θολώσει πραγματικά, δεν θέλω να σκέφτομαι τι πέρασαν το προηγούμενο τριήμερο οι καθ' ύλην αρμόδιοι και τις τους περιμένει ακόμη. Παιδιά, κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα την εντύπωση πως το όριο 2 αγγελιών είναι για να μην γίνεται σπαμαρισμα. Να μην καπακωνονται αγγελίες. Το να γραφτεί ένα σύνολο από προϊόντα σε μια αγγελία θεωρώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα.

Εν πάση περιπτώσει εμένα συνεχίζει να με προβληματίζει το τι γίνεται όταν έχετε μεν συμφωνήσει, έχετε πατήσει ολοκλήρωση ώστε να δεσμευτούν τα μέλη για αξιολογήσεις αλλά τελευταία στιγμή ακυρώνει ο αγοραστής την συναλλαγή. Εκεί λοιπόν η αγγελία σου θα φαίνεται ως ολοκληρωμένη και θα πρέπει να περιμένεις το πέρας της εβδομάδας για την επόμενη.

Προφανώς η κατάσταση "εκκρεμοτητα" δεν αποτελεί επιλογή αν θες να παρέχει η δυνατότητα αρνητικής αξιολόγησης προς το πωλητή (να μην μπορεί να γλυτώσει τυχόν αρνητική αξιολόγηση αν έκανε απατεωνια)

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Είπαμε για τις φωτογραφίες. Φτιάχτηκε.

Για τις φωτογραφίες εκτός αγγελιών, στο "υπόλοιπο" insomnia. Φτιάχτηκε.

Είπαμε και για τα merged. Φτιάχτηκε.

Είπαμε για Νέα Υποβολή και Κλείδωμα. Αργά, να πέσει η κίνηση, θα περαστούν κι αυτά.

Και κάτι ξεχνάω, αλλά έχω θολώσει πραγματικά, δεν θέλω να σκέφτομαι τι πέρασαν το προηγούμενο τριήμερο οι καθ' ύλην αρμόδιοι και τις τους περιμένει ακόμη. Παιδιά, κουράγιο!

Λιστα αγνοησης που ειχε προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Antretng είπε

[...]

Εν πάση περιπτώσει εμένα συνεχίζει να με προβληματίζει το τι γίνεται όταν έχετε μεν συμφωνήσει, έχετε πατήσει ολοκλήρωση ώστε να δεσμευτούν τα μέλη για αξιολογήσεις αλλά τελευταία στιγμή ακυρώνει ο αγοραστής την συναλλαγή. Εκεί λοιπόν η αγγελία σου θα φαίνεται ως ολοκληρωμένη και θα πρέπει να περιμένεις το πέρας της εβδομάδας για την επόμενη.

Προφανώς η κατάσταση "εκκρεμοτητα" δεν αποτελεί επιλογή αν θες να παρέχει η δυνατότητα αρνητικής αξιολόγησης προς το πωλητή 

Σε αυτή την περίπτωση, έχεις δικαίωμα να βάλεις αξιολόγηση. Που, πριν, ειδικά χωρίς κάποιο "αποδεικτικό" στα χέρια, ήταν ο λόγος σου απέναντι στο λόγο του και άντε να βγάλεις άκρη. Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μια αναγνωρισμένη συμφωνία. Ούτως ή άλλως, και να μην υπήρχε η αναγνωριθσμένη συμφωνία, η αγγελία σου ήταν καταχωρημένη.

Εννοείς να μπορέσεις να ακυρώσεις την "ολοκλήρωση" και να την καταστήσεις εκ νέου ενεργή;

1 λεπτό πριν, webparts είπε

Λιστα αγνοησης που ειχε προβλημα;

Αυτό τώρα μόλις το μαθαίνω. Τι πρόβλημα. (Άμα λέω πως έχουν σκορπίσει τα θέματα σε 700 νήματα... Δυσκολεύουμε τη ζωή μας, πάντως. Θα δω αύριο τι οργάνωση μπορεί να υπάρξει, δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό, εδώ μέσα έχουμε συζητήσει 15 διαφορετικά θέματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Σε αυτή την περίπτωση, έχεις δικαίωμα να βάλεις αξιολόγηση. Που, πριν, ειδικά χωρίς κάποιο "αποδεικτικό" στα χέρια, ήταν ο λόγος σου απέναντι στο λόγο του και άντε να βγάλεις άκρη. Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μια αναγνωρισμένη συμφωνία. Ούτως ή άλλως, και να μην υπήρχε η αναγνωριθσμένη συμφωνία, η αγγελία σου ήταν καταχωρημένη.

Εννοείς να μπορέσεις να ακυρώσεις την "ολοκλήρωση" και να την καταστήσεις εκ νέου ενεργή;

Ακριβώς. Ίσως θα πρέπει να μπορείς να την αλλάξεις σε ενεργή όταν δεν έχει αξιολόγηση μιας και αποτελεί ένδειξη ότι δεν έγινε συναλλαγή.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

 

Αυτό τώρα μόλις το μαθαίνω. Τι πρόβλημα. (Άμα λέω πως έχουν σκορπίσει τα θέματα σε 700 νήματα... Δυσκολεύουμε τη ζωή μας, πάντως. Θα δω αύριο τι οργάνωση μπορεί να υπάρξει, δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτό, εδώ μέσα έχουμε συζητήσει 15 διαφορετικά θέματα).

Η αληθεια ειναι οτι οπου βρουμε ανθρωπο να μας μιλησει λεμε ολα τα παραπονα μας.
Βλεπω πολλα ατομα που ειχα σε block list να εμφανιζονται κανονικα.
Εναν μαλιστα τον προσθεσα παλι και μετα απο λιγο παλι σουλατσαριζε ελευθερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, webparts είπε

Η αληθεια ειναι οτι οπου βρουμε ανθρωπο να μας μιλησει λεμε ολα τα παραπονα μας.
Βλεπω πολλα ατομα που ειχα σε block list να εμφανιζονται κανονικα.
Εναν μαλιστα τον προσθεσα παλι και μετα απο λιγο παλι σουλατσαριζε ελευθερος.

Αυτό θα πρέπει να το δούμε αναλυτικά το πρωί, με καθαρό μυαλό και με κάποιον που θα βλέπει τον κώδικα, μήπως έχει σκαλώσει κάτι. Ειλικρινά, δεν είχα ιδέα, έχω διαβάσει μύρια όσα βάσιμα και αβάσιμα παράπονα, αυτό πρώτη φορά το διάβασα τώρα, λίγο πριν τα μεσάνυχτα, κι είμαι από το πρωί εδώ.

8 λεπτά πριν, Antretng είπε

Ακριβώς. Ίσως θα πρέπει να μπορείς να την αλλάξεις σε ενεργή όταν δεν έχει αξιολόγηση μιας και αποτελεί ένδειξη ότι δεν έγινε συναλλαγή.

Θα υπάρξει πρόβλεψη για αυτό, όχι αυτοματοποιημένη, και υπό προϋποθέσεις. Περισσότερα σε ανακοίνωση από τους καθ' ύλην αρμόδιους. Πάντως, δεν θα μείνει έτσι.

Λοιπόν, κι ένα τελευταίο φρέσκο κουλουράκι και πάω να βάλω ένα τρίδιπλο ουίσκι να συνέλθω:

Θα βρεθεί τρόπος να επανέλθουν και οι "χαμένες" αξιολογήσεις. Όσοι το πάτε για ξενύχτι, αν δείτε να ρωτάνε ή να παραπονιούνται -λογικά- γι' αυτό, κάντε έναν κόπο να ενημερώσετε, το βλέπουμε αυτή τη στιγμή. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θεμα μας,πιστευω παντως οτι θα υπονομευθει και θα υποβαθμισθει η εννοια της αξιολογησης και η ιδια η αξιολογηση ,καθως εγω μπορει να μη νοιαζομαι για την αξιολογηση και απλα να θελω να κρατησω ανοιχτη την αγγελια..

Πρεπει να εχω τουλαχιστον 30 συναλλαγες τοσα χρονια και στο παλιο προφιλ που δε μου εκαναν αξιολογηση,σκεψου τωρα τι θα γινει..

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσωπικα πριν δωσω το αντικειμενο που πουλαω δεν κλεινω την αγγελια επειδη μπορει ο  αγοραστης στο τελος να μην το παρει.Δεν σημαινει οτι το κανει θελημενα και θελω να του καρφωσω αρνητικη κριτικη.1000 πραγματα μπορουν να συμβουν και τα  900 οχι κακοπροαιρετα.επισης δεν εχω σκοπο να ανοιγω 1000 αγγελιες καθε φορα για το ιδιο  πραγμα.

Πρωτα πουλαω και μετα κλεινω την αγγελια. Τωρα αν καποιος διαφωνει αποψη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 λεπτά πριν, Aias είπε

Παντως προσωπικα πριν δωσω το αντικειμενο που πουλαω δεν κλεινω την αγγελια επειδη μπορει ο  αγοραστης στο τελος να μην το παρει.Δεν σημαινει οτι το κανει θελημενα και θελω να του καρφωσω αρνητικη κριτικη.1000 πραγματα μπορουν να συμβουν και τα  900 οχι κακοπροαιρετα.επισης δεν εχω σκοπο να ανοιγω 1000 αγγελιες καθε φορα για το ιδιο  πραγμα.

Πρωτα πουλαω και μετα κλεινω την αγγελια. Τωρα αν καποιος διαφωνει αποψη του.

Σε αυτή την περίπτωση, θα ισχύσει αυτό που έγραψα παραπάνω: δική μας παρέμβαση, κατόπιν αναφοράς και συγκεκριμένων προϋποθέσεων.

Για το ignore list, όποιος έχει θέμα ας κάνει έναν κόπο να γράψει στο νήμα των bugs (αυτό το έχουμε ξε... άντε μην πω τι...) γιατί θα χρειαστεί εκτενές ψάξιμο.

Όλο λέω θα φύγω, κι όμως είμαι ακόμα εδώ. Αν με πιάσει κι αυτό το καλοκαίρι, θα βάλω βίντεο με το τραγούδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...