Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, siralexgio7 είπε

Ναι, φίλε μου. Πριν 1 εβδομάδα έβαλα 2 αγγελίες από το κινητό και χτες που ήθελα να κάνω νέα υποβολή και αναγκάστικα να την ξαναγράψω δεν έπαιρνε τις φωτογραφίες από το κινητό. Οσο τις επεξεργαζόμουν τις είδα στα 2mb...-

Και σε μένα το ίδιο συνέβη. Τις ίδιες φωτογραφίες δεν τις δεχόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Μισό, το κοιτάζουμε live το θέμα. Γενικά, κάντε λίγο υπομονή, λίγο ο όγκος των αλλαγών, λίγο οι "παιδικές ασθένειες", θέλει από όλους χρόνο.

Το ζήτημα του μεγέθους το κοιτάζουμε αυτή τη στιγμή, θα επανέλθουμε.

Ευχαριστούμε. Ας ξεκινήσουμε ήρεμα και ωραία με αυτό το θέμα και προχωράμε στα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Saramo είπε

Ειλικρινά, εύχομαι να είναι έτσι. Έχω μιλήσει όμως με αρκετούς φίλους και λαμβάνω την ίδια δυσαρέσκεια. Δεν γράφω στον αέρα. Σίγουρα θέλω να βρεθεί μια λύση. Για μένα το παλιό site ήταν ότι καλύτερο υπήρχε. 

Ρε συ  μην  φερνεις  την καταστροφή.   Ολοι μας λίγο  πολύ  ξινησαμε   μετά   την αναβάθμιση ..  δεν μπορεί  να λες  για μείωση   αγγελιων  μεσα  σε λίγες  μέρες  μετα την αναβάθμιση.  Είναι  πολύ νωρίς  για  τέτοια  συμπεράσματα.  Μιλάμε  για  μεγάλη   Αγορά    Χρόνια  τωρα!  Δεν  θα σπάσει   απο μια αναβάθμιση. Τοσα  χρονια Εχουμε  πουλήσει - αγοράσει   απο  γυαλιά  ήλιου  μέχρι ρουτερακια..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω τις εκανε resize μονο του το παλιο ,τσεκαρετε μεγεθη φωτο που εχετε ανεβασει - πατηστε στην εικονα και ξανα πατηστε και μετα δεξι κλικ ( φιρεφοχ) και διτε το μεγεθος της  και συγκρινετε με αυτα που εχετε στον υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Ρε συ  μην  φερνεις  την καταστροφή.   Ολοι μας λίγο  πολύ  ξινησαμε   μετά   την αναβάθμιση ..  δεν μπορεί  να λες  για μείωση   αγγελιων  μεσα  σε λίγες  μέρες  μετα την αναβάθμιση.  Είναι  πολύ νωρίς  για  τέτοια  συμπεράσματα.  Μιλάμε  για  μεγάλη   Αγορά    Χρόνια  τωρα!  Δεν  θα σπάσει   απο μια αναβάθμιση. Τοσα  χρονια Εχουμε  πουλήσει - αγοράσει   απο  γυαλιά  ήλιου  μέχρι ρουτερακια..  

Δεν φέρνω καμιά καταστροφή φίλε μου. Απλά αναφέρω τι έχω εισπράξει από την όλη κατάσταση και από συνομιλίες με φίλους. Είμαι υπέρ των αλλαγών όταν είναι προς το καλύτερο και απλοποιείται η καθημερινότητά μου. Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο εδώ και θεωρώ σωστό να το αναφέρω. Όπως άλλοι που τους φαίνεται super. Είμαι ο πρώτος που θα πει ένα μεγάλο μπράβο αν αλλάξει προς το καλύτερο. Ευχαριστώ και καλή χρονιά σου εύχομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά την άποψή μου είναι σημαντικό όσο το δυνατόν να περιοριστούν σε δική τους κατηγορία όσοι εμπορεύονται μέσω Κίνας. Έχουν γεμίσει οι αγγελίες με άτομα που φέρνουν ασταμάτητα προϊόντα καινούργια (ως επί το πλείστον από Κίνα), με τιμή κοντινή σε αυτή του νέου, αλλά χωρίς παραστατικά αγοραπωλησίας. Δεν είναι το παράνομο το ζήτημα, αυτό δεν αφορά εσάς, αλλά αν ψάχνεις για κάτι σε καλύτερη τιμή (και συνήθως αυτό συνεπάγεται μεταχειρισμένο) είναι πολύ δύσκολο να το βρεις στο χάος που δημιουργούν με 10δες αγγελίες από διάφορα προφίλ.

Δηλαδή αν γινόταν να σπάσει στα 2 νέα και μεταχειρισμένα και όχι απλώς να αναφέρεται στην αγγελία.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αγγελια που ολοκληρωθηκε στο παλιο site λιγο πριν πεσει για τις αλλαγες τωρα στο νεο site δεν μπορουμε να αφησουμε αξιολογηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να το ρω

9 λεπτά πριν, A4 DTM είπε

Μια αγγελια που ολοκληρωθηκε στο παλιο site λιγο πριν πεσει για τις αλλαγες τωρα στο νεο site δεν μπορουμε να αφησουμε αξιολογηση?

Εδώ, δυστυχώς δεν έχω ευχάριστη απάντηση: όχι. Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Θα το ξαναδούν οι αρμόδιοι, αλλά εκτιμώ ότι η απάντηση θα παραμείνει αρνητική.

Πάντως, θα σας παρακαλέσω θερμά, το καταλαβαίνω πως θέλετε απαντήσεις, αλλά πρέπει να μείνουμε και on topic, γιατί μετά θα λέμε τα ίδια πράγματα σε 10 νήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τις φωτό, φρέσκα κουλούρια:

Το όριο ανά φωτό θα οριστεί άμεσα στα 3mb.

Χωρίς όριο στις διαστάσεις, μέχρι 8 ανά αγγελία.

Μελλοντικά αυτό θα το ξαναδούν οι αρμόδιοι, αλλά επί του παρόντος ισχύει ό,τι έγραψα παραπάνω.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι λίγες φορές που έχεις θεωρητικά συμφωνήσει με τον αγοραστή και τελευταία στιγμή σε κρεμάει. Σε τέτοια περίπτωση, αν έχεις ήδη κλειδώσει την αγγελία (προκειμένου να δεσμευτεί το άλλο μέλος) καταλήγεις να μένεις με το προϊόν απούλητο και ενδεχομένως να περιμένεις 1 εβδομάδα μέχρι να έχεις δυνατότητα να βάλεις νέα αγγελία (στη περίπτωση που έχεις εξαντλήσει το όριο από πχ κάποια δεύτερη αγγελία άλλου προϊόντος).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε αυτή την περίπτωση τη βάζεις σε "εκκρεμότητα".

Δεν αποκλείεις στους ενδιαφερόμενους να επανέλθει το αντικείμενο, αλλά δείχνεις ότι υπάρχει μια προτεραιότητα. Αν θέλουν να περιμένουν, καλώς. Δεν θέλουν, επίσης καλώς.

Απόλυτες λύσεις που να καλύπτουν τα πάντα δεν υπάρχουν. Τα συγκεκριμένα θέματα τα συζητάμε από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου συντονιστή.

Κι αν υπάρχει μια λύση που μας διέφυγε, γιατί ούτε αλάθητοι είμαστε, ούτε το μονοπώλιο στις ιδέες έχουμε, πείτε τη, να δούμε τι μπορεί να γίνει. Αυτό που έχω διαπιστώσει αυτές τις λίγες ημέρες είναι ότι οι αλλαγές μπορούν να γίνουν πολύ πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Snoob είπε

Σε αυτή την περίπτωση τη βάζεις σε "εκκρεμότητα".

Δεν αποκλείεις στους ενδιαφερόμενους να επανέλθει το αντικείμενο, αλλά δείχνεις ότι υπάρχει μια προτεραιότητα. Αν θέλουν να περιμένουν, καλώς. Δεν θέλουν, επίσης καλώς.

Απόλυτες λύσεις που να καλύπτουν τα πάντα δεν υπάρχουν. Τα συγκεκριμένα θέματα τα συζητάμε από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου συντονιστή.

Κι αν υπάρχει μια λύση που μας διέφυγε, γιατί ούτε αλάθητοι είμαστε, ούτε το μονοπώλιο στις ιδέες έχουμε, πείτε τη, να δούμε τι μπορεί να γίνει. Αυτό που έχω διαπιστώσει αυτές τις λίγες ημέρες είναι ότι οι αλλαγές μπορούν να γίνουν πολύ πιο γρήγορα.

Οποτε εγω που πουλαω 10 παιχνιδια ps3,πρεπει καθε φορα που πουλαω ενα να φτιαχνω καινουργια αγγελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή στην εκκρεμοτητα μπορεί ο πωλητής να κουμπώσει το υποψήφιο μέλος; Στη περίπτωση που το κουμπώσει,  αυτό  το μέλος θα μπορεί να αξιολογήσει τον πωλητή χωρις να αλλαξει η κατάσταση της αγγελίας σε ολοκληρωμένη; Το ρωτάω για τη περίπτωση προβληματικής συναλλαγής που ανέφερε ο ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, webparts είπε

Οποτε εγω που πουλαω 10 παιχνιδια ps3,πρεπει καθε φορα που πουλαω ενα να φτιαχνω καινουργια αγγελια;

Συζητάμε το θέμα των "συλλογών", αλλά όπως είπα το σκεπτικό είναι να περιοριστούν οι αγγελίες-γιουσουρούμ σε πρώτη φάση και οι αγγελίες-δημοπρασίες σε δεύτερη. Αναπόφευκτα κάποιοι θα δυσαρεστηθούν. Μια λύση θα ήταν να τα δώσεις σε σετ. Το θέμα, πάντως, το παρακολουθούμε και ενδεχομένως να υπάρξουν εξελίξεις.

Μόλις τώρα, Antretng είπε

Δηλαδή στην εκκρεμοτητα μπορεί ο πωλητής να κουμπώσει το υποψήφιο μέλος; Στη περίπτωση που το κουμπώσει,  αυτό  το μέλος θα μπορεί να αξιολογήσει τον πωλητή χωρις να αλλαξει η κατάσταση της αγγελίας σε ολοκληρωμένη; Το ρωτάω για τη περίπτωση προβληματικής συναλλαγής που ανέφερε ο ts.

Σε εκκρεμότητα σημαίνει πως έχει υπάρξει μια πρώτη επαφή, γίνονται συζητήσεις αλλά δεν έχει "κλειδώσει" η συμφωνία. Άρα, αν υποτοτεθεί πως υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι, ξέρουν πως το αντικείμενο δεν έχει χαθεί, αν τους ενδιαφέρει πραγματικά (ας πούμε πως είναι μια εξαιρετικά καλή προσφορά).

Για να υπάρξει δυνατότητα αξιολόγησης, θα πρέπει να επιλέξει ο πωλητής τον προτιμώμενο αγοραστή. Τότε ξεκλειδώνει η δυνατότητα αξιολόγησης για για τους δύο.

Τώρα, αν έχετε συμφωνήσει σε τιμή, τρόπο ολοκλήρωσης συναλλαγής κτλ. και δεν σας επιλέγει ως αγοραστή ο πωλητής, συζητήστε το μαζί του, να σας εξηγήσει το σκεπτικό του, και αν δεν πείθεστε για τους λόγους, ξανασκεφτείτε το.

Εναλλακτικά, προτείνετε λύση ώστε να καλύπτονται όλοι, ειλικρινά κανείς δεν θα χαρεί περισσότερο από εμάς που το συζητάμε χρόνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilk είπε

Ναι, καλά είναι να εξεταστεί το σύστημα για πιθανές αλλαγές σε σχέση με αυτό που είναι σήμερα γιατί είναι πολύ αυστηρό. 1 προϊόν - κλείδωμα - 1 αξιολόγηση. Μπορεί να καλύπτει τους περισσότερους που πουλάνε 1 προϊόν αλλά υπάρχουν και (πάρα πολλές) εξαιρέσεις. Να μπορείς με κάποιο τρόπο να ανοίξει για 2 αξιολογήσεις ανά αγγελία πχ. Δεν μιλάω μόνο για αγγελίες "πολυκατάστημα". Αυτό που έγραψε φίλος πιο πάνω είναι συχνό φαινόμενο, συλλογές από παιχνίδια. Ή άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.

Πχ. έβαλα σήμερα μια αγγελία για μια υπηρεσία/προϊόν που δεν είναι μόνο για έναν. Είναι για πολλούς. Έχω κάνει ήδη 2 συναλλαγές αλλά:

1) δεν θέλω/μπορώ να την κλειδώσω γιατί ισχύει ακόμα και αν τη κλειδώσω δεν θα μπορώ να κάνω και άλλες ίδιες συναλλαγές.

2) ακόμα και αν τι κλειδώσω σήμερα ή την κλειδώσω σε 3-4 μέρες και βάλω άλλη αντίστοιχη θα μπορέσω να αξιολογήσω μόνο έναν από τους πιθανώς 4-5 άτομα που θα έχω κάνει συναλλαγή. Οι υπόλοιποι;

Προσωπικά έχω αρκετές αξιολογήσεις και δεν με ενδιαφέρει τόσο, αλλά υπάρχουν νέοι χρήστες που τους ενδιαφέρει πολύ μια θετική αξιολόγηση για να τους εμπιστευτεί κάποιος μελλοντικά.

Συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη και τα μέλη που έχουν προς πώληση περισσότερα αντικείμενα. Είναι εξ'αλλου εκείνοι που χρησιμοποιούν περισσότερο το site και είναι λάθος να αγνοηθούν. Με το νέο σύστημα τους ακυρώνει εντελώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...