Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, webparts είπε

Επειδη δεν εχω ολοκληρωσει συναλλαγη στο νεο φορουμ,αξιολογηση θα αφηνει μονο ενας αγοραστης στον πωλητη;

Γιατι εγω που πουλαω 2 κονσολες και παιχνιδια δεν ψηνομαι καθολου  να καθομαι να φτιαχνω αγγελια καθε φορα που θα πουλαω ενα παιχνιδι.
 

Αυτό δυστυχώς έχω καταλάβει και εγώ. Αφού θα πρέπει πρώτα να πατήσεις ολοκλήρωση σημαίνει ότι από εκεί και μετά η αγγελία είναι ανενεργή για οτιδήποτε άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ναι, το σκεπτικό των αλλαγών είναι το εξής:

Η αγγελία να αφορά συγκεκριμένο αντικείμενο ή, έστω, "πακέτο" αντικειμένων (ας πούμε 3 παλιά κινητά για back up ή "συλλογή" ή ανταλλακτικά) τα οποία όμως θα πωλούνται ως σύνολο.

Έτσι, αποφεύγεται το φαινόμενο να έχουμε "αγγελίες" που στην ουσία είναι μια ατελείωτη λίστα ενίοτε ετερόκλητων αντικειμένων (άρα προέκυπτε και θέμα κατηγοριοποίησης) συν του ότι χανόταν και η αξία των αξιολογήσεων, αφού σε μια "αγγελία-διαρκές παζάρι" ήταν αδύνατο να συσχετιστεί ο ικανοποιημένος αγοραστής με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο (συν τα αιτήματα μεταφοράς της αγγελίας γιατί ήταν σε "λάθος" κατηγορία, δηλαδή στη σωστή αρχικά αλλά μετά τις προσθαφαιρέσεις και τις πωλήσεις -άρα διαγραφές- των αντικειμένων που την είχαν τοποθετήσει στην α κατηγορία, να πρέπει να μεταφερθεί.

Αυτά σε πρώτο στάδιο. Θα υπάρξουν νέες ανακοινώσεις για τις νέες δυνατότητες που πιστεύω πως θα δώσουν απαντήσεις και σε πολλούς προβληματισμούς, όμως μέχρι να τοποθετηθούν οι καθ' ύλην αρμόδιοι για την υλοποίηση δεν θα ήθελα να επεκταθώ. Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα έχουμε και άλλες δυνατότητες. 

 

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Θα προστεθεί  και η επιλογή   κλείδωμα  αγγελιας;  

Θα πατάς ολοκλήρωση ή σε εκκρεμότητα το ίδιο είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι  το ιδιο με την  ολοκλήρωση     ζητάει   όνομα   για αξιολογηση.  Με το υπο  εκκρεμοτητα   την καθιστά προσωρινά  ανενεργη   και καλα οτι  την  εχω  δεσμευση για κάποιο   μέλος.   Εγω θελω  να κλειδωσει η αγγελια. Για πολλούς   λόγους..1ος   πουλησα  το   προϊόν  μου  σε άλλο   σιτε   αρα  η αγγελια  μου στο ινσομνια  μου  απλά   ποιανει  ασκοπο χώρο   2ον  θέλω  να μην πουλησω  το προϊόν.  3ον αφού   δεν υπάρχει   η επιλογή   διαγραφής Η  κλείδωμα  αγγελιας   για   Ποιο  λόγο   να  μου κρατάει   2.5  Μήνες    ενεργή  μια αγγελια  που  στην πραγματικότητα    δεν είναι  ενεργή. Και  δεσμευει  χώρο   στης  2  αγγελιες  που εχω  την εβδομάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Δεν είναι  το ιδιο με την  ολοκλήρωση     ζητάει   όνομα   για αξιολογηση.  Με το υπο  εκκρεμοτητα   την καθιστά προσωρινά  ανενεργη   και καλα οτι  την  εχω  δεσμευση για κάποιο   μέλος.   Εγω θελω  να κλειδωσει η αγγελια. Για πολλούς   λόγους..1ος   πουλησα  το   προϊόν  μου  σε άλλο   σιτε   αρα  η αγγελια  μου στο ινσομνια  μου  απλά   ποιανει  ασκοπο χώρο   2ον  θέλω  να μην πουλησω  το προϊόν.  3ον αφού   δεν υπάρχει   η επιλογή   διαγραφής Η  κλείδωμα  αγγελιας   για   Ποιο  λόγο   να  μου κρατάει   2.5  Μήνες    ενεργή  μια αγγελια  που  στην πραγματικότητα    δεν είναι  ενεργή. Και  δεσμευει  χώρο   στης  2  αγγελιες  που εχω  την εβδομάδα 

Αν δεν υπάρχει κλείδωμα αυτή τη στιγμή (εγώ βλέπω, αλλά το βλέπω ως συντονιστής, άρα δεν σημαίνει πως το βλέπει και ένα απλό μέλος) είναι καθαρά θέμα ενεργοποίησης της λειτουργίας. Προφανώς ως λειτουργία θα υπάρχει. Απλά, για το τελευταίο που γράφεις, δεν υπάρχει θέμα "δεύσμευσης χώρου" και κλειδωμένη να είναι, το όριο δεν αλλάζει, ούτε σου "αδειάσει" θέση μέχρι να παρέλθει το χρονικό διάστημα. Επί του παρόντος, πάντα, πιστεύω πως θα έχουμε και νέες ανακοινώσεις σύντομα για αυτά τα θέματα από τους  καθ' ύλην αρμόδιους (εννοώ όσους ασχολούνται άμεσα με την υλοποίηση της πλατφόρμας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Snoob είπε

Αυτά σε πρώτο στάδιο. Θα υπάρξουν νέες ανακοινώσεις για τις νέες δυνατότητες που πιστεύω πως θα δώσουν απαντήσεις και σε πολλούς προβληματισμούς, όμως μέχρι να τοποθετηθούν οι καθ' ύλην αρμόδιοι για την υλοποίηση δεν θα ήθελα να επεκταθώ. Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα έχουμε και άλλες δυνατότητες. 

Ναι, καλά είναι να εξεταστεί το σύστημα για πιθανές αλλαγές σε σχέση με αυτό που είναι σήμερα γιατί είναι πολύ αυστηρό. 1 προϊόν - κλείδωμα - 1 αξιολόγηση. Μπορεί να καλύπτει τους περισσότερους που πουλάνε 1 προϊόν αλλά υπάρχουν και (πάρα πολλές) εξαιρέσεις. Να μπορείς με κάποιο τρόπο να ανοίξει για 2 αξιολογήσεις ανά αγγελία πχ. Δεν μιλάω μόνο για αγγελίες "πολυκατάστημα". Αυτό που έγραψε φίλος πιο πάνω είναι συχνό φαινόμενο, συλλογές από παιχνίδια. Ή άλλα αντίστοιχα παραδείγματα.

Πχ. έβαλα σήμερα μια αγγελία για μια υπηρεσία/προϊόν που δεν είναι μόνο για έναν. Είναι για πολλούς. Έχω κάνει ήδη 2 συναλλαγές αλλά:

1) δεν θέλω/μπορώ να την κλειδώσω γιατί ισχύει ακόμα και αν τη κλειδώσω δεν θα μπορώ να κάνω και άλλες ίδιες συναλλαγές.

2) ακόμα και αν τι κλειδώσω σήμερα ή την κλειδώσω σε 3-4 μέρες και βάλω άλλη αντίστοιχη θα μπορέσω να αξιολογήσω μόνο έναν από τους πιθανώς 4-5 άτομα που θα έχω κάνει συναλλαγή. Οι υπόλοιποι;

Προσωπικά έχω αρκετές αξιολογήσεις και δεν με ενδιαφέρει τόσο, αλλά υπάρχουν νέοι χρήστες που τους ενδιαφέρει πολύ μια θετική αξιολόγηση για να τους εμπιστευτεί κάποιος μελλοντικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις υπηρεσίες και τι αλλαγές θα υπάρξουν στους νέους όρους χρήσης καθώς -αν δεν έχει καταστεί σαφές, το γράφω και εδώ- δεν συμμετέχω στην υλοποίηση της πλατφόρμας. Πάντως, βάσει των παλιών, παροχή υπηρεσιών δεν μπορούσες να κάνεις, κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζω δραματοποιείς τα πράγματα χωρίς λόγο: είναι ακόμη πάρα πολύ νωρίς, διαρκώς προστίθενται νέες λειτουργίες, στο background οι υπεύθυνοι δοκιμάζουν καινούργια πράγματα και πάντως δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για δραματική μείωση στις αγγελίες.

Κι αν κάτι δεν το έχουμε σκεφτεί σωστά, μην αμφιβάλλεις πως θα το διορθώσουμε, κανείς δεν έχει "φετίχ" με τις αποφάσεις που παίρνονται, συζητάμε και ο Hal9000 μας έχει δείξει πως ακούει και είναι κάτι παραπάνω από πρόθυμος να δεχτεί εισηγήσεις όλων μας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, siralexgio7 είπε

Και εγώ το ίδιο παρατηρώ. Η νέα υποβολή που υπάρχει τελικά; Εγώ δε βλέπω κάτι...-

Δές σε καποια αγγελία που έχεις κλειδωμένη πρέπει να σου εχει το νεα υποβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...