Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάπου επιλογή να έρχεται ειδοποίηση όταν οριστείς σαν αγοραστής σε αγγελία και δεν το βλέπω; Προς το παρόν μπορώ μόνο όταν μου το πει ο πωλητής και πάω στην αγγελία και δω ότι έχει εμφανιστεί το "Αφήστε αξιολόγηση" αλλά δεν με βολεύει πολύ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, webparts είπε

Ενα παραδειγμα εφερα και ναι,ηταν πετυχημενο :P

Kι εμενα μου αρεσε, οφειλω να ομολογησω:) 

Ουδεις αθάνατος.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Υπάρχει κάπου επιλογή να έρχεται ειδοποίηση όταν οριστείς σαν αγοραστής σε αγγελία και δεν το βλέπω; Προς το παρόν μπορώ μόνο όταν μου το πει ο πωλητής και πάω στην αγγελία και δω ότι έχει εμφανιστεί το "Αφήστε αξιολόγηση" αλλά δεν με βολεύει πολύ αυτό.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος, φίλε μου. Μόνο, μπαίνοντας στην αγγελία βλέπεις τη δυνατότητα αξιολόγησης ενεργοποιημένη, άρα είσαι ο αγοραστής. Μπορείς να έχεις την αγγελία σε παρακολούθηση και να το ελέγχεις.-

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Υπάρχει κάπου επιλογή να έρχεται ειδοποίηση όταν οριστείς σαν αγοραστής σε αγγελία και δεν το βλέπω; Προς το παρόν μπορώ μόνο όταν μου το πει ο πωλητής και πάω στην αγγελία και δω ότι έχει εμφανιστεί το "Αφήστε αξιολόγηση" αλλά δεν με βολεύει πολύ αυτό.

Καλησπέρα. Έχω διαπιστώσει ότι δεν υπάρχει επιλογή. Πρώτα πρέπει να σε ορίσει αγοραστή ο πωλητής και αφού σου κάνει αξιολόγηση θα σου έρθει ειδοποίηση ότι έχεις μια νέα αξιολόγηση και θα μπορείς να κάνεις και εσύ. Έχω πρόσφατες εμπειρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω γιατι δε ξερω τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση.Εκλεισα ενα προιον απο το χρηστη anko91.Το πηρα τηλεφωνο και κλεισαμε στο να μου στειλει το προιον που πουλαει.Χωρις παζαρια,χωρις περιττες κουβεντες.Με παιρνει τηλεφωνο μετα απο 10 λεπτα και μου λεει οτι βρηκε να το δωσει παραπανω απο αυτα που ζητουσε στην αγγελια,και οτι παρακαμπτει τη συμφωνια μας για αυτο το λογο.

Εγω πως προστατευομαι σε αυτη τη περιπτωση?

Μπορω να αφησω αρνητικη αξιολογηση?

Κλεισαμε συμφωνια,και αυτος το δινει αλλου επειδη του δινουν παραπανω χρηματα.Εγω συμφωνησα να του δωσω αυτα που ζηταει στην αγγελια.

Ποσο τιμιο ειναι αυτο που εκανε και πως μπορουμε να 'μαυριζουμε' τετοιους τυπους,ωστε να προστατευσουμε τους υπολοιπες χρηστες,και ωστε να παρουν ενα μαθημα?

Επεξ/σία από phoenix67
Αφαιρέθηκε αναφορά σε έτερο συναλλασσόμενο μέλος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phoenix67 είπε

Να ρωτησω γιατι δε ξερω τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση.Εκλεισα ενα προιον απο το χρηστη XYZ.Το πηρα τηλεφωνο και κλεισαμε στο να μου στειλει το προιον που πουλαει.Χωρις παζαρια,χωρις περιττες κουβεντες.Με παιρνει τηλεφωνο μετα απο 10 λεπτα και μου λεει οτι βρηκε να το δωσει παραπανω απο αυτα που ζητουσε στην αγγελια,και οτι παρακαμπτει τη συμφωνια μας για αυτο το λογο.

Εγω πως προστατευομαι σε αυτη τη περιπτωση?

Μπορω να αφησω αρνητικη αξιολογηση?

Κλεισαμε συμφωνια,και αυτος το δινει αλλου επειδη του δινουν παραπανω χρηματα.Εγω συμφωνησα να του δωσω αυτα που ζηταει στην αγγελια.

Ποσο τιμιο ειναι αυτο που εκανε και πως μπορουμε να 'μαυριζουμε' τετοιους τυπους,ωστε να προστατευσουμε τους υπολοιπες χρηστες,και ωστε να παρουν ενα μαθημα?

Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση  ο ανέντιμος πωλητής δεν έχει επιπτώσεις. Δεν μπορείς καν να τον αξιολογήσεις αφού δεν σε όρισε αγοραστή. 

Επεξ/σία από parsifal
Αφαιρέθηκε αναφορά σε έτερο συναλλασσόμενο μέλος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Saramo said:

Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση  ο ανέντιμος πωλητής δεν έχει επιπτώσεις. Δεν μπορείς καν να τον αξιολογήσεις αφού δεν σε όρισε αγοραστή. 

Να υπενθυμήσουμε όμως ότι ούτε με το προηγούμενο σύστημα θα έμενε κάτι. Θα του έκανε αρνητική, ο πωλητής θα έλεγε στην αναφορά σε mod ότι δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή οπότε σύμφωνα με τους παλιούς κανόνες δεν θα προβλεπόταν αξιολόγηση και στο τέλος θα την έσβηναν.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, phoenix67 said:

Eυχαριστω πολυ!

Αρα το site δε μπορει να μας προστατευσει απο τετοιους.

Καταλαβαίνω το ξενέρωμα, αλλά προκαταβολή δεν έδωσες για να κλειδώσει πραγματικά η συναλλαγή. Μπορούσε κάλιστα να σου πει ψέματα, ότι το θέλει φίλος/συγγενής και δεν γίνεται να στο δώσει, τουλάχιστον ήταν ειλικρινής κι είπε ότι βρήκε αγοραστή που δίνει περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Καταλαβαίνω το ξενέρωμα, αλλά προκαταβολή δεν έδωσες για να κλειδώσει πραγματικά η συναλλαγή. Μπορούσε κάλιστα να σου πει ψέματα, ότι το θέλει φίλος/συγγενής και δεν γίνεται να στο δώσει, τουλάχιστον ήταν ειλικρινής κι είπε ότι βρήκε αγοραστή που δίνει περισσότερα...

Δεν ειναι σωστο όμως να ακυρώνεις μια συμφωνια που εχεις κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σαν φόρουμ έπρεπε να το δούμε πιο μαρκετίστικα το θέμα αυτό. Κάθε φορά τα ίδια:

 

«σε όρισε συναλλασόμενο;»

«του ζήτησες να σε ορίσει συναλλασσόμενο;»

 

Ούτε εύηχες είναι ως φράσεις ούτε έχουν κάποια προφανή/άμεση αντιστοιχία σε IRL διαδικασίες/κινήσεις. Ίσως να βοηθούσε ένα πιασάρικο branding αυτού του feature, κάτι που να παραπέμπει καθαρά σε μια διαδικασία τύπου «ήρθαμε σε συμφωνία», «τα βρήκαμε», «δώσαμε τα χέρια» κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...