Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Μια χαρά είναι το γλυπτό και -για να προλάβω ορισμένους- δωρεάν. Αν και μου είναι αδιάφορη η τοποθέτηση του. Το εάν σε εσένα δεν αρέσει ή θεωρείς πως δεν ταιρίαζει είναι δική σου εκτίμηση (όπως και το ότι πχ. εγώ δεν έχω πρόβλημα είναι δική μου εκτίμηση και ούτω καθεξής). Ώρες ώρες ορισμένοι θαρρώ δεν έχετε με τι να σχοληθείτε και τρώγεστε με το καθε τί.
 

Η ενότητα μπλαμπλα είναι για χαλαρή κουβέντα, τελευταία φορά που τσέκαρα. Δεν τρώγεται κανείς, απλά θα με ενδιέφερε να ακούσω το σκεπτικό πίσω από μια αισθητική επιλογή στον δημόσιο χώρο. Για το γιατί δεν μου αρέσει εμένα, έφερα κάποια επιχειρήματα  -αρχιτεκτονική, τέχνη κλπ σε συνάφεια με κλιμα, φως, περιβάλλον της πόλης.

Αν εσύ βρίσκεις το θέμα άτοπο, προσπερνάς και πας παρακάτω.

7 λεπτά πριν, l337 είπε

 
ΥΓ: Προσωπικά χέστηκα για τους ρασοφόρους ταλιμπαν, για το τι λένε, για την άποψη τους στο θέμα και για το οτιδήποτε λένε που δεν αφορά τα του οίκου τους. Η αναφορά στους παπάδες καθώς και σε κάθε άλλον σαν εκείνους ήταν άτοπη από μεριάς σου.

Σε αυτό έχεις μάλλον δίκαιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει κανένα σκεπτικό σε θέματα αισθητικής για να αναλυθεί. Σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους όχι.

Αυτό που θα έπρεπε να μας στεναχωρεί είναι οι αντιδράσεις γραφικών ανθρώπων που ζουν ανάμεσα μας έχοντας μηδενική σχέση με αυτό που λέμε "μόρφωση και παιδεία". Πριν την πορεία με τις ψαλμωδίες και τα ευχελαια, πήγαν να κόψουν τα καλώδια από τους προβολείς που το φωτίζουν και τελικά έκοψαν καλώδια του τραμ...

 

Δεν υπάρχει σωτηρία... 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, McNerd είπε

Η ενότητα μπλαμπλα είναι για χαλαρή κουβέντα, τελευταία φορά που τσέκαρα. Δεν τρώγεται κανείς, απλά θα με ενδιέφερε να ακούσω το σκεπτικό πίσω από μια αισθητική επιλογή στον δημόσιο χώρο. Για το γιατί δεν μου αρέσει εμένα, έφερα κάποια επιχειρήματα  -αρχιτεκτονική, τέχνη κλπ σε συνάφεια με κλιμα, φως, περιβάλλον της πόλης.

Για να φέρουμε επιχειρήματα όσον αφορά την αρχιτεκτονική, τέχνη κλπ πρώτα απ' όλα θα πρέπει ο καθένας που θα γράψει την άποψη του να ορίσει τι θεωρεί πρώτα ο ίδιος ως τέχνη (μιας και δεν είναι κάτι αντικειμενικό) και ύστερα να γνωρίζει επαρκώς (να είναι το αντικείμενο του δηλαδή) από αρχιτεκτονική. Προσωπικά θα μπορούσα να αναφέρω τι είναι τέχνη κατά την άποψη μου και αν το παραπάνω θα μπορούσε να θεωρηθεί τέχνη αλλά επειδή δεν έχω σπουδάσει αρχιτεκτονική και επειδή δεν θέλω να λέω το μακρύ και το κοντό μου σαν ξερόλας (McNerd, δεν είναι μπηχτή για σένα αυτό) προτιμώ απλά αυτό που είπα πριν, σαν άσχετος με το αντικείμενο. Ότι δεν με χαλάει το παραπάνω γλυπτό. Και προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το αν το βάλανε ή όχι, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε καποιο κεφαλι, εστω και σκυλου, κατι θα ελεγε. Τωρα με την κρεμαστρα σε σχημα πεους, σαν τρολια στους παγματικους καλλιτεχνες φαινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αν ειχε καποιο κεφαλι, εστω και σκυλου, κατι θα ελεγε. Τωρα με την κρεμαστρα σε σχημα πεους, σαν τρολια στους παγματικους καλλιτεχνες φαινεται. 

Έχει κεφάλι.
Όσο για τον Γεωργίου, που δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης όπως λες εσύ, έχει παραδόσει έργα σε αρκετές χώρες του κόσμου και έχει διακριθεί.

ΥΓ: Όσο για τό οτι σου θυμίζει πέος το κεφάλι του, αυτό δεν σημαίνει κάτι, ούτε σημαίνει ότι όλοι το βλέπουν έτσι. Πολλές φορές σε άψυχα αντικείμενα συνηθίζουμε να βλέπουμε αυτό που έχουμε στο μυαλό μας.

Επεξ/σία από l337
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, McNerd said:

Αυτό το απαίσιο γλυπτό, ποιος το σκέφτηκε;

5a435107e33d4.jpg

4331052.jpg

Δεν ταιριάζει σε τίποτα με το περιβάλλον που τοποθετήθηκε, ούτε την αρχιτεκτονική, ούτε τον πολιτισμό της ελλάδας (πχ μυθολογία), ούτε έχει κάποιο νόημα γενικότερα. Κοκκινο πλαστικό γλυπτό σε δημόσιο χώρο μιας χώρας με τόση ηλιοφάνεια, μεγάλο fail.

Σαν να μη έφταναν αυτά, πλάκωσαν και οι παπάδες.

Δε λες πάλι καλά που πέτυχαν το χρώμα; Φαντάσου να το κάναν πράσινο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι βλέπω στο λινκ, τα ίδια έργα στη Σαγκάη με τα γυάλινα κτίρια, ή σε εσωτερικό χώρο που δείχνει μια φωτογραφία, έχουν τελείως άλλο εφέ.

Για μένα το λάθος έγκειται στους "υπεύθυνους" που πάνε με το μου αρέσει/δεν μου αρέσει, και θεωρούν ότι υπάρχουν γλυπτά-πασπαρτού που είτε τα βάλεις στην καταχνιά των Βρυξελλών είτε στο γαλανό ουρανό του Φαλήρου δίπλα σε φοίνικες και ελιές, δεν τρέχει και τίποτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, l337 είπε

Έχει κεφάλι.
Όσο για τον Γεωργίου, που δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης όπως λες εσύ, έχει παραδόσει έργα σε αρκετές χώρες του κόσμου και έχει διακριθεί.

ΥΓ: Όσο για τό οτι σου θυμίζει πέος το κεφάλι του, αυτό δεν σημαίνει κάτι, ούτε σημαίνει ότι όλοι το βλέπουν έτσι. Πολλές φορές σε άψυχα αντικείμενα συνηθίζουμε να βλέπουμε αυτό που έχουμε στο μυαλό μας.

Μπορει να τρολαρει και τον εαυτο του, ποιος ξερει τι σκεφτεται ο καλλιτεχνης.

Το σχολιο για τα πεη δεν το καταλαβαινω. Μπορει να ειμαι γκει, τι σε νοιαζει, ομοφοβικος εισαι; Πιο πολυ με προβληματιζει που σκεφτομαι κρεμαστρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, McNerd είπε

Για μένα το λάθος έγκειται στους "υπεύθυνους" που πάνε με το μου αρέσει/δεν μου αρέσει, και θεωρούν ότι υπάρχουν γλυπτά-πασπαρτού που είτε τα βάλεις στην καταχνιά των Βρυξελλών είτε στο γαλανό ουρανό του Φαλήρου δίπλα σε φοίνικες και ελιές, δεν τρέχει και τίποτα.

Αυτό είναι προσωπική σου πεποίθηση και θα πρέπει να το καταλάβεις αυτό. Και ακόμη κι αν η δική σου γνώμη εύλογα θεωρείς πως έχει βαρύτητα, θα πρέπει να μας δείξεις γιατί έχει βαρύτητα και όχι απλά να γράφουμε ο καθένας αν μας αρέσει ή όχι. Εκτός αν αυτός ήταν ο σκοπός του νήματος οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Μπορει να τρολαρει και τον εαυτο του, ποιος ξερει τι σκεφτεται ο καλλιτεχνης.

Το σχολιο για τα πεη δεν το καταλαβαινω. Μπορει να ειμαι γκει, τι σε νοιαζει, ομοφοβικος εισαι; Πιο πολυ με προβληματιζει που σκεφτομαι κρεμαστρες.

Μία καλή αρχή είναι να μάθεις για τον ίδιο τον καλλιτέχνη και τα δημιουργήματα του (από που έχει επηρεαστεί κλπ) :)

Δεν με νοιάζει ότι κι αν είσαι, δικαίωμα σου είναι. Μάλλον παρεξηγήθηκε αυτό που έγραψα. Διάβασε καλύτερα και θα δεις πως δεν είχα σκοπό να σε χαρακτηρίσω ως κάτι.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, l337 είπε

Έχει κεφάλι.
Όσο για τον Γεωργίου, που δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης όπως λες εσύ, έχει παραδόσει έργα σε αρκετές χώρες του κόσμου και έχει διακριθεί.

ΥΓ: Όσο για τό οτι σου θυμίζει πέος το κεφάλι του, αυτό δεν σημαίνει κάτι, ούτε σημαίνει ότι όλοι το βλέπουν έτσι. Πολλές φορές σε άψυχα αντικείμενα συνηθίζουμε να βλέπουμε αυτό που έχουμε στο μυαλό μας.

τα εργα του αλλου μου αρεσουν αρκετα αυτο που εκανε στο φαληρο δεν μου αρεσε καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εμένα μου φαίνεται συμπαθητικό πάντως, αν και δεν ξέρω τι ρόλο βαράει γενικά, και δεν έχω δει τι έχει γίνει, πρώτη φορά το βλέπω τώρα. Έχει μια νταρκιλα μέσα του που μου αρέσει και κάτι παράξενο.  :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, panossar95 είπε

. Έχει μια νταρκιλα μέσα του που μου αρέσει 

Κι αυτή είναι η ομορφιά της τέχνης.. Εκεί που κάποιος βλέπει μια νταρκίλα, άλλος βλέπει μια τραγίλα d015.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...