Προς το περιεχόμενο

Γλυπτό Phylax


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου κάνει ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Απλά σου τραβάει το μάτι να το δεις όχι η ομορφιά του αλλά  το έντονο κόκκινο χρώμα και η πανύψηλη κολώνα από γυαλιστερό ανοξείδωτο υλικό η οποία έρχεται σε πλήρη αντίθεση με ότι άλλο αντικείμενο βρίσκεται γύρω του,και το  οποίο μπορεί να γίνει και αιτία πρόκλησης ατυχημάτων γιατί τραβάει το μάτι του οδηγού όπως οι παλιές διαφημιστικές πινακίδες που διαφήμιζαν π.χ. έντονα κόκκινα εσώρουχα σε μαύρο φόντο.

Και γιατί phylax και όχι Φύλαξ ή έστω Φύλακας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 710
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
2 hours ago, Saramo said:

Αφού μιλάμε για τέχνη δείτε και το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην κεντρική πλατεία Ιωαννίνων. 

[...]

http://www.naftemporiki.gr/story/1304992/ioannina-ena-idiaitero-xristougenniatiko-dentro

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το αρθρο

"Πρόκειται για έναν πύργο που σχεδιάστηκε από τον Ρώσο αρχιτέκτονα και ζωγράφο Vladimir Tatlin, για να αναγερθεί τα πρώτα χρόνια της ρωσικής επανάστασης στην Πετρούπολη"

Θες να αγιασεις, και ο :devil: δεν σε αφηνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2018 στις 9:03 ΜΜ, txcellas είπε

Υπάρχει κάποιος συμβολισμός; για το τι σημάνει το έργο τέχνης; 

Συμβολική φύλαξη της πόλης λένε. Ειναι ένα γλυπτό με μοντερνιστικές επιρροές, στο οποίο όμως ο καλλιτέχνης έχει υιοθετήσει στοιχεία από τη μυθολογία και την αγιογραφία. Ουσιαστικά αξιοποιεί τη παράδοση μέσα από μια νεοτερίστικη οπτική γωνία, την οποία ο καθένας μπορει να ερμηνεύσει όπως θέλει  (και θα την ερμηνεύσει σωστά αν έχει γνωση της τέχνης του παρελθόντος). Καλό ε; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, #mtsalla11 είπε

Απο το αρθρο

"Πρόκειται για έναν πύργο που σχεδιάστηκε από τον Ρώσο αρχιτέκτονα και ζωγράφο Vladimir Tatlin, για να αναγερθεί τα πρώτα χρόνια της ρωσικής επανάστασης στην Πετρούπολη"

Θες να αγιασεις, και ο :devil: δεν σε αφηνει

Εγώ δεν μπορώ να πιάσω το βαθύτερο νόημα. Το τι θέλει να πει ο ποιητής (καλλιτέχνης). Ψάχνω και τις φλέβες μου μήπως έχω καλλιτεχνική και δεν βρίσκω. Μάλλον είμαι μπρουτάλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που πρέπει να καταλάβουν όλοι είναι πως το "δεν μου αρέσει" από το "δεν μου αρέσει και πρέπει να εξαφανιστεί", απέχουν μεταξύ τους ...έτη φωτός! :/

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ απόλυτα.

Λ.χ. το "δέντρο" στα Γιάννενα θεωρώ πως ήταν ένα όνειδος, ένα πορτοκαλί πράγμα στο χρώμα του μίνιου, "εμπνευσμένο" από ένα έργο που προοριζόταν να υμνήσει την Οκτωβριανή Επανάσταση. (οι νυχτερινές, φωτισμένες φωτογραφίες το κολακεύουν εξαιρετικά, πρέπει να το δει κανείς μέρα για να εκτιμήσει δεόντως την κακογουστιά και την προχειρότητα της όλης κατασκευής).

Προφανώς δεν θα πήγαινα ποτέ να το γκρεμίσω. Αλλά δεν θα απεμπολήσω και το δικαίωμα να κράζω τους ελιτιστές που μας κοιτούσαν αφ' υψηλού επειδή δεν αντιληφθήκαμε την "τέχνη" μιας φτηνιάρικης αντιγραφής (και τσέπωσαν και κάμποσα για το "έργο", από ό,τι έμαθα). Εύχομαι από καρδιάς στο Δήμο Ιωανιττών του χρόνου να στήσει εκεί πέρα κάτι εμπνευσμένο από τη βύθιση του Τιτανικού. Περισσότερο άσχετο από τη φετινή επιλογή τους αποκλείεται να είναι.

Ο Phylax μου αρέσει περισσότερο. Σαφώς, δηλαδή, κλάσεις ανώτερο κατά τη γνώμη μου από ό,τι η σκαλωσιά περασμένη με δυο χέρια μίνιο στα Γιάννενα. Αλλά και αίσχος να το θεωρούσα, δεν θα πήγαινα να κόψω το ρεύμα ή να κάνω αγιασμούς από κάτω ή δεν ξέρω τι άλλα πήγαν κι έκαναν.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, #mtsalla11 είπε

Απο το αρθρο

"Πρόκειται για έναν πύργο που σχεδιάστηκε από τον Ρώσο αρχιτέκτονα και ζωγράφο Vladimir Tatlin, για να αναγερθεί τα πρώτα χρόνια της ρωσικής επανάστασης στην Πετρούπολη"

Θες να αγιασεις, και ο :devil: δεν σε αφηνει

Ο ορισμός του ότι η Ελλάδα είναι 100 χρόνια πίσω :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Λ.χ. το "δέντρο" στα Γιάννενα θεωρώ πως ήταν ένα όνειδος, ένα πορτοκαλί πράγμα στο χρώμα του μίνιου, "εμπνευσμένο" από ένα έργο που προοριζόταν να υμνήσει την Οκτωβριανή Επανάσταση. (οι νυχτερινές, φωτισμένες φωτογραφίες το κολακεύουν εξαιρετικά, πρέπει να το δει κανείς μέρα για να εκτιμήσει δεόντως την κακογουστιά και την προχειρότητα της όλης κατασκευής).

Προφανώς δεν θα πήγαινα ποτέ να το γκρεμίσω. Αλλά δεν θα απεμπολήσω και το δικαίωμα να κράζω τους ελιτιστές που μας κοιτούσαν αφ' υψηλού επειδή δεν αντιληφθήκαμε την "τέχνη" μιας φτηνιάρικης αντιγραφής (και τσέπωσαν και κάμποσα για το "έργο", από ό,τι έμαθα). Εύχομαι από καρδιάς στο Δήμο Ιωανιττών του χρόνου να στήσει εκεί πέρα κάτι εμπνευσμένο από τη βύθιση του Τιτανικού. Περισσότερο άσχετο από τη φετινή επιλογή τους αποκλείεται να είναι.

Ο Phylax μου αρέσει περισσότερο. Σαφώς, δηλαδή, κλάσεις ανώτερο κατά τη γνώμη μου από ό,τι η σκαλωσιά περασμένη με δυο χέρια μίνιο στα Γιάννενα. Αλλά και αίσχος να το θεωρούσα, δεν θα πήγαινα να κόψω το ρεύμα ή να κάνω αγιασμούς από κάτω ή δεν ξέρω τι άλλα πήγαν κι έκαναν.

Και εγώ συμφωνώ. Θα ανεβάσω και άλλη φωτογραφία γιατί όντως η νυχτερινή λήψη το κολακεύει. Ιδού λοιπόν ...

CYMERA_20180105_105228.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συμβολισμός του κατά τ άλλα άσχημου γλυπτού (προσωπική γνώμη) ειναι σαφής. Αυτό που μου προξενεί εντύπωση είναι γιατί δεν υπάρχει παραδοχή και γιατί να ονομαστεί Phylax, τέχνη κι αυτό υποθέτω.

Δεν σημαίνει ότι είμαι υπέρ αυτών που πάνε και του πετάνε αγιασμό, δημοκρατία έχουμε,οι δημότες εκεί μπορούν μαζέψουν υπογραφές,να κάνουν μια κίνηση ώστε να απομακρυνθεί  από τον δήμο τους. Αλήθεια, πλήρωσε ο δήμος γι αυτό;

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαβάζω πως είναι δωρεά.

Κυκλοφόρησε, μάλιστα, και φωτοσοπαρισμένη φωτογραφία του δημάρχου Π.Φαλήρου, δήθεν πως αποδείκνυε τους σκοτεινούς συσχετισμούς, μασωνικές στοές κτλ.

Το πλέον εντυπωσιακό, στην όλη ιστορία, είναι η βλακεία των παραχαρακτών των φωτογραφιών, που νομίζουν πως είναι δύσκολο να βρεις από πού προέρχεται η φωτογραφία. Βέβαια, έχουν κοινό και απευθύνονται, οπότε ίσως να είναι δική μου η βλακεία που επιμένω να πιστεύω στην ικανότητα των ανθρώπων να μην καταπίνουν τα πάντα αμάσητα.

off topic: η φωτοσοπιά με το δήθεν μασώνο δήμαρχο μου θύμισε εκείνη τη βλακώδη ταινία της Μαλέα, "Η Διακριτική Γοητεία των Αρσενικών", όπου για να χωρίσει η Δραγούμη το γκόμενό της από τη γυναίκα του, της στέλνει φωτοσοπαρισμένη φωτογραφία με δήθεν γκέι περιπτύξεις του άντρα της, και για φωτογραφία διαλέγει αυτή ακριβώς που έχει η σύζυγος στο κομοδίνο της, και απεικονίζει την ίδια με τον άντρα της σε αυτή ακριβώς την πόζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gnsX είπε

Ο συμβολισμός του κατά τ άλλα άσχημου γλυπτού (προσωπική γνώμη) ειναι σαφής. Αυτό που μου προξενεί εντύπωση είναι γιατί δεν υπάρχει παραδοχή και γιατί να ονομαστεί Phylax, τέχνη κι αυτό υποθέτω.

Δεν σημαίνει ότι είμαι υπέρ αυτών που πάνε και του πετάνε αγιασμό, δημοκρατία έχουμε,οι δημότες εκεί μπορούν μαζέψουν υπογραφές,να κάνουν μια κίνηση ώστε να απομακρυνθεί  από τον δήμο τους. Αλήθεια, πλήρωσε ο δήμος γι αυτό;

δηλαδη εννοείς να παραδεχτούν ότι έστησαν γλυπτό κάποιας σκοτεινης δυναμης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gnsX είπε

Ο συμβολισμός του κατά τ άλλα άσχημου γλυπτού (προσωπική γνώμη) ειναι σαφής. Αυτό που μου προξενεί εντύπωση είναι γιατί δεν υπάρχει παραδοχή και γιατί να ονομαστεί Phylax, τέχνη κι αυτό υποθέτω.

Δεν σημαίνει ότι είμαι υπέρ αυτών που πάνε και του πετάνε αγιασμό, δημοκρατία έχουμε,οι δημότες εκεί μπορούν μαζέψουν υπογραφές,να κάνουν μια κίνηση ώστε να απομακρυνθεί  από τον δήμο τους. Αλήθεια, πλήρωσε ο δήμος γι αυτό;

Τι παραδοχή εννοείς να υπάρξει; Να πουν οτι το γλυπτο συμβολιζει ένα φυλακα? Νομιζω ηδη το έχουν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, pontez2 said:

Τι παραδοχή εννοείς να υπάρξει; Να πουν οτι το γλυπτο συμβολιζει ένα φυλακα? Νομιζω ηδη το έχουν πει.

Και Βαγγέλη να το έλεγαν, πάλι από κάτω θα ήταν οι παπάδες και οι "Χριστιανοί"... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...