Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MySql είπε

Πόσο hashrate μπορεί να παράξει ο υπολογιστής μου μόνο στην πράξη τρέχοντας το το βλέπω;

Επίσης το εάν ο κώδικας που τρέχει θέλει cpu ή gpu το βρίσκω γκουγκλάροντας;

Τέλος το pool για κάθε crypto το βρίσκω γκουγκλάροντας;

Σε καποιον calculator θα δεις το hashrate αν και ειναι αναλογα και ποσα threads θα δουλευεις. Στο γραφει στο pool μετα απο λιγη ωρα τη hash εχεις. Για cpu gpu στη σελιδα του καθε νομισματος η στο bitcointalk.org σε καθε νομισμα γραφει και τα pool που εχει και αν γινεται mining με cpu gpu η και τα 2.

3 λεπτά πριν, xakou είπε

Τι αλγόριθμο χρησιμοποιεί το Biblepay ; π.χ.  scrypt , sha256d ή τι άλλο;

Θα σε γελασω εδω δεν ξερω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Σε καποιον calculator θα δεις το hashrate αν και ειναι αναλογα και ποσα threads θα δουλευεις. Στο γραφει στο pool μετα απο λιγη ωρα τη hash εχεις. Για cpu gpu στη σελιδα του καθε νομισματος η στο bitcointalk.org σε καθε νομισμα γραφει και τα pool που εχει και αν γινεται mining με cpu gpu η και τα 2.

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής 3 διαφορετικά νομίσματα και μου δίνουν πάνω κάτω το ίδιο S/s δλδ γύρω στο 180 S/s

Τρεις σύντομες απορίες:

1) Για να τσεκάρω στο whattomine εάν αξίζει τι τιμή βάζω στο hash rate;

2) Τα S/s τι αντιστοιχία έχουν με τα M/hs;

3) Το hash rate θα είναι ίδιο πάνω κάτω όποιο νόμισμα και να κάνω mining;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, MySql είπε

Έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής 3 διαφορετικά νομίσματα και μου δίνουν πάνω κάτω το ίδιο S/s δλδ γύρω στο 180 S/s

Τρεις σύντομες απορίες:

1) Για να τσεκάρω στο whattomine εάν αξίζει τι τιμή βάζω στο hash rate;

2) Τα S/s τι αντιστοιχία έχουν με τα M/hs;

3) Το hash rate θα είναι ίδιο πάνω κάτω όποιο νόμισμα και να κάνω mining;

Το hash rate ειναι το ιδιο οποιο νομισμα και αν κανεις mining εφοσον χρησιμοποιεις ιδιο επεξεργαστη και ιδια threads.Στο what to mine θα βαλεις το hash rate που εχεις συνολικα απο ολα τα threads. Τα 1000 hash rate αντιστοιχουν σε 1Mh/s. Οι gpu πχ εδω εχουν 20-35 οι καλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Το hash rate ειναι το ιδιο οποιο νομισμα και αν κανεις mining εφοσον χρησιμοποιεις ιδιο επεξεργαστη και ιδια threads.Στο what to mine θα βαλεις το hash rate που εχεις συνολικα απο ολα τα threads. Τα 1000 hash rate αντιστοιχουν σε 1Mh/s. Οι gpu πχ εδω εχουν 20-35 οι καλες.

Τα 180 s/s που μου βγάζει τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Στο biblepay? Δεν σε βγάζει h/s? 

Όχι σε άλλα Pool δοκίμασα και το cmd σε όλες τις περιπτώσεις μου έβγαζε γύρω στο 180 s/s και δεν ξέρω τι ειναι ακριβώς αυτό και πως θα το μετατρέψω σε Μh/s ή Kh/s για να υπολογίσω τι θα βγάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MySql είπε

Όχι σε άλλα Pool δοκίμασα και το cmd σε όλες τις περιπτώσεις μου έβγαζε γύρω στο 180 s/s και δεν ξέρω τι ειναι ακριβώς αυτό και πως θα το μετατρέψω σε Μh/s ή Kh/s για να υπολογίσω τι θα βγάζω

Αυτά ισχύουν 

1000 Hashes/second = 1KH/s
1000 KH/s = 1MH/s
1000 MH/s = 1GH/s
1000 GH/s = 1TH/s
1000 TH/s = 1PH/s

 

Οπότε τα 1000h είναι 1kh. 

Εδω θα δεις ακριβώς τι hash rate έχει ο υπολογιστής σου 

http://www.whatismyhashrate.com

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ @Heybro

Έβαλα 3 threads από τα 4 του i5 4460 να σκάβουν biblepay.

Δίνει 1936h/s.

Για να δούμε.

Μια χαρα hash δίνει. Στο pool δίνει 2 hash rates. Στο πρώτο έχω δει μέχρι 5500 και στο δεύτερο ως 50 55 χιλιάδες. Τώρα πιο είναι το σωστό δεν ξέρω. Ίσως το πρώτο είναι πόσο δίνει κάθε thread και το δεύτερο το συνολικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σιφουνας Heybro απάντησε όλες τις ερωτήσεις. :)

Όσον αφορά το Digibyte δεν είμαι ο πιο κατάλληλος για να σας πω καθώς η GPU είναι ΓΤΚ, οπότε το hash ate μου υπερβολικά χαμηλό (8000 KH/s). Σε 15 ώρες περίπου έχω 0.2965 Digibyte. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Heybro είπε

Μια χαρα hash δίνει. Στο pool δίνει 2 hash rates. Στο πρώτο έχω δει μέχρι 5500 και στο δεύτερο ως 50 55 χιλιάδες. Τώρα πιο είναι το σωστό δεν ξέρω. Ίσως το πρώτο είναι πόσο δίνει κάθε thread και το δεύτερο το συνολικό. 

Λογικά το σωστό είναι το hashps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν είσαι στη New York Times και διαδίδεις FUD, καταλαβαίνεις ότι η διάδοση ψεύτικων ειδήσεων για δικά τους συμφέροντα έχει πάει σε άλλο επίπεδο στο χώρο των κρυπτονομισμάτων. Ο κόσμος θα πιστέψει το οτιδήποτε χωρίς ίχνος λογικής και DYOR(Do Your Own Research). Για αυτό όλοι πρέπει να κάνουμε research πριν πιστέψουμε κάτι επειδή γράφτηκε απο κάποιον άγνωστο στο net. Ο CEO της Ripple πάντως τον έβαλε στη θέση του. Έπονται επίσημες ανακοινώσεις που θα κλείσουν στόματα σε λίγο καιρό.

 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2018 στις 10:02 ΜΜ, giannis808 είπε

Μολις ξεκινησα και εγω σιγα σιγα για να βαλω ενα μικροποσο σε καποια coins μεσω kraken. Ποσο περιπου καιρο παιρνει το verification;

περιμένω μέρες και τίποτα ακόμα. το verification είναι εκτός λειτουργίας 

έστειλα και στο support τους αλλά πήρα την αυτοματοποιημένη απάντηση για ticket κλπ.

Επεξ/σία από stelios_2809
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η διαφορά Ασίας με Αμερική στη μετάδοση ειδήσεων:

NYT παίρνε μαθήματα!

Blockchain expected to slash remittance fees between banks

Αναφορά σε κείμενο

Services using blockchain (see below) technology that could slash remittance fees between banks are expected to start at some Japanese banks as soon as this March.

Blockchain, a digital ledger that provides the foundation for virtual currencies, could even see these fees drop to about one-tenth of their current level. This is a concrete example of how “fintech,” the use of information technology for conducting financial services, will bring tangible benefits to people’s daily lives.

About 60 Japanese financial institutions — including megabanks, Resona Bank and regional banks — have already completed tests using the technology. In March, several of them, including internet-only banks and local banks, will launch services that enable money to be remitted easily and cheaply by using a smartphone app.

The number of banks participating in such services is expected to steadily increase. Although each bank will decide the fee it charges for sending money, the new services reportedly will make it possible to reduce remittance fees from the current several hundred yen to about one-tenth of that amount.

Service customers will use a special-purpose app. Even if they do not know the bank account number of the person they want to send money to, cash can be sent by entering their mobile phone number or reading a QR code. In principle, money can be remitted 24 hours a day, 365 days a year.

Such a service would be useful in cases such as when people want to split the bill after dining at a restaurant. A person could read another’s QR code while still sitting at the table, and the money would be sent straight to that person’s bank account.

SBI Ripple Asia Co., a Minato Ward, Tokyo-based company providing blockchain services, built the system through serving as its administrative office. In the future, the service will enable money to be sent cheaply from ATMs, and allow it to be transferred overseas at a low cost.

Remitting money overseas currently requires a fee of several thousand yen, and it can take a few days until the money is received. Using blockchain would enable money to be sent almost instantly and is expected to significantly reduce remittance fees.

Money transfers between individuals and companies, which are intermediated by financial institutions, are centrally managed by the Zengin Data Telecommunication System. This system requires high operation and maintenance costs because of the many layers of tight security measures put in place to ensure money is transferred securely.

Ας θυμηθούμε τι είχε γράψει στο twitter ο CEO της SBI Ripple Asia πριν λίγο καιρό. A ξέχασα το XRP δεν θα χρησιμοποιηθεί απο τις τράπεζες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...