Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω μια απορια για τα πολυ φθηνα altcoins επειδη αναφερθηκε πριν οτι πρεπει να εισαι τυχερος για να προλαβεις ενα γρηγορο pump και να πουλησεις . Μια λυση σε αυτο δεν θα ηταν να βαζεις σε ολα τα νομισματα ενα selling order  x100 πχ (ή κατι πιο λογικο στα πλαισια του νομισματος ) απο την στιγμη που τα αγοραζεις ? Ετσι αμα ποτε γινει pump δεν χρειαζεται να εισαι εκει για να κανεις το trade .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tony10 είπε

Ετσι αμα ποτε γινει pump δεν χρειαζεται να εισαι εκει για να κανεις το trade .

Προφανώς και γίνεται αυτό, το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν να πουλήσουν, "γιατί θα ανέβει κι άλλο" κτλ.

@Silverage Μια απ'τα ίδια με χθες τα βλέπω, μικρές διαφορές.

Επεξ/σία από Zaknafein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Προφανώς και γίνεται αυτό, το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι δεν θέλουν να πουλήσουν, "γιατί θα ανέβει κι άλλο" κτλ.

@Silverage Μια απ'τα ίδια με χθες τα βλέπω, μικρές διαφορές.

Γίνεται να βάλεις αυτόματη πώληση νομισμάτων μέσω exchanges όταν πάνε x10 x100? Αν ναι ακούγεται πολύ καλη λύση ώστε να μην είσαι συνέχεια από πάνω και να τα κοιτάς. Βέβαια προϋποθέτει να τα έχεις πάντα στο exchange αλλά είναι ένα ρίσκο που περνεις στα περισσότερα μεγάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί να μην γίνεται; Στην εντολή βάζεις ποσότητα & Limit Sell στην ισοτιμία που θες και 'Good till canceled'. (Αν και νομίζω υπάρχει όριο, τύπου 1 μήνα / 28 μέρες ή κάτι τέτοιο.
Επίσης μπορείς να βάλεις και conditional, τύπου αν πιάσει Χ ισοτιμία, τότε να βάλει εντολή limit sell για συγκεριμένη ποσότητα και ισοτιμία. Με τον 2ο τρόπο βάζω τα stops μου εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα αυτό. Έβλεπα στα trades τις συγκεκριμένες επιλογές αλλά ποτέ δεν προσπάθησα να δω τι πραγματικά κάνουν. Πραγματικά χρήσιμο με μεγάλο περιορισμό τον 1 μηνα αν και τότε το ξανά κάνεις. Σίγουρα πιο βολικό από το να τα έχεις σε πορτοφόλια και να τρέχεις να κάνεις sync να τα στείλεις στο exchange να φτάσουν και να τα πουλήσεις. Απλά εμπιστεύεσε τα χρήματα στο κάθε exchange site αν γίνει στραβή τα χάνεις ενώ στο δικό σου πορτοφόλι δεν πάνε πουθενά ο κόσμος να χαλάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπε ο Zaknafein, φυσικα και γίνεται. Το κάνεις είτε για να πουλήσεις όταν ανέβει στην ισοτιμία που θες, είτε για να μετριάσεις τις χασούρες αν αυτο πέσει. Στο binance γίνεται και με ποσοστα. Νομιζω μπορεις εως 2 limit orders. Ετσι προσπαθω να αυγατισω τα coins μου, για να μην αγορασω αλλά δυσκολα.... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pump dump coins λέει η συγκεκριμένη μέθοδος. Βάζεις όταν πάει X5 πχ να πουληθούν η αν πεσει να αγοράσεις αυτόματα και άλλα με bitcoin. Είναι περισσότερο για τους traders αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δεις και στο διαγραμμα του order book ολα τα limit sells που υπαρχουν ετσι ωστε αμα θες να βαλεις ενα υψηλο limit sell, να το βαλεις αμεσως πριν απο ενα sell wall (αμα υπαρχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα σενάρια που λες (Χ5/10+) δεν ξέρω αν έχει νόημα, πρέπει να τα έχεις στο ανταλλακτήριο για μεγάλο χρονικό διάστημα και φυσικά να θυμάσαι να ανανεώνεις τις εντολές, για intraday/swing trading είναι χρησιμότατα βέβαια. Για αυτό που λες εσύ, έχει περισσότερο νόημα να τα στείλεις στο ανταλλακτήριο όταν πάνε Χ4 πχ και να τα βάλεις εντολή τύπου αν πιάσει Χ5 πούλα τα μισά τόσο, αν πάει Χ10 πούλα τα άλλα μισά (όταν φτάσει Χ5, το Χ10 είναι 50% πάνω, οπότε δεν είναι απίθανο να συμβεί μέσα στο όριο των 28 ημερών).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στε καλά παιδιά βολεύουν πολύ οι παραπάνω εντολες ειδικά εφόσον μπορείς να επιλέξεις πόσα να πουληθούν και πότε μπορείς να βγάλεις ένα ποσό εύκολα ειδικά αν η ποσότητα είναι μεγάλη. Θέλει καθημερινό κοίταγμα το παραπάνω με καλές πιθανότητες κερδών βεβαίως. Προσωπικά όπως τα αγόρασα έτσι τα πεταξα σε κάθε wallet έχω βάλει alert αλλά στο blockfolio στην εφαρμογή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το πρόβλημα και δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε wallet. Αν θες να πουλήσεις ή να αγοράσεις δεν μπορείς να το κάνεις άμεσα.. εγώ εξακολουθώ να έχω τα περισσότερα σε ανταλλακτήρια, τουλάχιστον είναι χωρισμένα και δύσκολα θα τα χακάρουν όλα μαζί! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Αγόρασε τσουβαλια φθηνά coin  κ όταν πέσουν πχ -50.60.70% της αξίας τους κλάψε τα λεφτακια σου.

You do not invest more than you can afford losing... Btw να βάλεις 100-200 ευρώ σε ένα coin σαν το ΧRP @0.2 euro να σου πω την αληθεια και να τα χασω ούτε που με ένοιαξε... Και όπως βλέπετε όλοι οι μεγάλοι γνώστες εδώ μέσα που με φάγατε με τα φθηνά coin, πήγε μια χαρά. Δεν είπα ότι θα αγοράσω DoggeCoin ή CatCOin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, pogchamp είπε

You do not invest more than you can afford losing... Btw να βάλεις 100-200 ευρώ σε ένα coin σαν το ΧRP @0.2 euro να σου πω την αληθεια και να τα χασω ούτε που με ένοιαξε... Και όπως βλέπετε όλοι οι μεγάλοι γνώστες εδώ μέσα που με φάγατε με τα φθηνά coin, πήγε μια χαρά. Δεν είπα ότι θα αγοράσω DoggeCoin ή CatCOin.

Δεν ξερω τι σου ειπαν οι γνωστες  που λες εδω,  αλλα εγω σου λεω οτι το xrp δεν εχει 0.2euro :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...