Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@vagpan1986 Απ'τη στιγμή που κάνεις trade crypto-to-crypto, δεν έχει νόημα να κοιτάς τα ευρώ, αλλά τα κέρδη στο crypto αναφοράς. Αυτό γιατί το νόμισμα αναφοράς κάνει τα δικά του σκαπανεβάσματα έναντι του ευρώ, οπότε δεν θα σε βοηθήσει να βγάλεις συμπέρασμα για την απόδοση του trading.
Εγώ που έχω σαν βάση το BTC, μετράω σε 100άδες Κsatoshi τα κέρδη, γιατί κάνω μικρά trades, <=1m satoshi, οπότε έχω και την αντίστοιχη κλίμακα στα κέρδη. Αν έκανα trade με βάση το ΕΤΗ, τότε τα αντίστοιχα μεγέθη θα ήταν 0.1 ΕΤΗ για τις θέσεις και 0.01 ΕΤΗ για τα κέρδη, δλδ θα τα μέτραγα σε ΕΤΗ-cents :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zaknafein

Ναι έχεις δίκιο. Κι εγω έτσι μετράω τα κέρδη μου κανονικά. Έχω φτιάξει ενα αρχειο excel που γράφω τα πάντα. Τι πήρα, τι ποσοτητα, τι fees και κυρίως ποσο το πήρα για να δω ποσο θα το πουλήσω μετα. Παιζω με Eth pairs. Το πλεονασμα του 0.00κατι ΕΤΗ  το μετατρεπω μετα σε ευρω (εδω κανω το λαθος). Ως τωρα είμαι κερδισμένος ελαχιστα γιατι παίζω ελαχιστα. Αλλά και πάλι, πρεπει να το γυρισω σε swing trades γιατι τα ποσοστα κερδους αλλιως ειναι μικρα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

@vagpan1986 Απ'τη στιγμή που κάνεις trade crypto-to-crypto, δεν έχει νόημα να κοιτάς τα ευρώ, αλλά τα κέρδη στο crypto αναφοράς. Αυτό γιατί το νόμισμα αναφοράς κάνει τα δικά του σκαπανεβάσματα έναντι του ευρώ, οπότε δεν θα σε βοηθήσει να βγάλεις συμπέρασμα για την απόδοση του trading.

Αυτό είναι λάθος βέβαια γιατί χάνεις την μεγαλύτερη εικόνα. Αν το ένα νόμισμα χάσει το 99% της αξίας του και το άλλο το 98%, στα χαρτιά σου θα φαίνεσαι "κερδισμένος".

Το πιο safe για μένα είναι να τα κάνεις όλα ένα νόμισμα (ευρώ, δολάρια, ρούβλια, καρβέλια ψωμί whatever) και να μετράς έτσι την απόδοση σε όλο το χαρτοφυλάκιο.

Επεξ/σία από Praetorianos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Praetorianos

Έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ. Γι αυτό ίσως είναι καλύτερο κιόλας τα pairs με fiat . Να έχεις καλύτερη αντίληψη του πραγματος σε fiat, να τα εξαργυρωνεις και να επαναεπενδυεις. Αλλά προς το παρόν παίζω μονο με binance, (δεν εχω gdax, kraken, bistamp), να τα πηγαινοφαίρνω κοστίζει, και αφού δεν πρόκειται να βάλω αλλα λεφτα, το βρίσκω σαν την μονη λυση να αποκτήσω coins. Και τα coins σου ανοιγουν δρόμους. (π.χ. στα νεα ICOs κλπ). Το πόσο κοστίζουν σε ευρώ απλά το κοιτάω για ψυχολογικούς λόγους :P

Προφανώς εννοείς να τα γυρνάω και μετα να τα ξαναβάζω διαφορετικά έχεις το παρακάτω που είχα δει κάποτε..

The bitcoin dilema: I made a trade into an alt using 5 btc at 4000$, i.e. 20000$. I sold the alt today at 3.1 btc, 33600$. Did i make a profit or  a loss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

numeraire χρησιμοποιείς ό,τι έχει το λιγοτερο ρισκο, και το €, $, έχουν ρίσκο αλλά λιγοτερο από cryptos.

(Ιδανικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε us treasury bonds ή ionia rate καθώς θεωρούνται risk free)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα τι θες να κανεις, εγω για παραδειγμα θελω να κανω accumulate οσο περισσοτερο bitcoin μπορω, δεν θελω να κραταω shitcoins για καιρο θελω να κανουν τον κυκλο τους να τα πουλαω για btc σε καλη τιμη και τελος.

Το dilema δεν υπαρχει, ειχε 5btc και πουλησε για 3.1 ασχετα αν ειναι πανω σε USD εχασε value, το btc ειναι οτι το δολλαριο για τον SP500 για παράδειγμα. Αυτο που θα επρεπε να κανει ειναι με τα 5btc να αγοραζει alts τα οποια θα του αποφερουν περισσοτερο btc.

Τουλαχιστον εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εγω βεβαια κοιταω μονο btc pairs, δεν με ενδιαφερει καθολου η αξια σε fiat..

Άρα αν το BTC πέσει αύριο στο 1 δολάριο, αλλά η αξία των alt σου αξίζει τα διπλά BTC θα λες ότι διπλασίασες την αξία του χαρτοφυλακίου σου?

11 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

@Praetorianos

Έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ. Γι αυτό ίσως είναι καλύτερο κιόλας τα pairs με fiat . Να έχεις καλύτερη αντίληψη του πραγματος σε fiat, να τα εξαργυρωνεις και να επαναεπενδυεις. Αλλά προς το παρόν παίζω μονο με binance, (δεν εχω gdax, kraken, bistamp), να τα πηγαινοφαίρνω κοστίζει, και αφού δεν πρόκειται να βάλω αλλα λεφτα, το βρίσκω σαν την μονη λυση να αποκτήσω coins. Και τα coins σου ανοιγουν δρόμους. (π.χ. στα νεα ICOs κλπ). Το πόσο κοστίζουν σε ευρώ απλά το κοιτάω για ψυχολογικούς λόγους :P

Προφανώς εννοείς να τα γυρνάω και μετα να τα ξαναβάζω διαφορετικά έχεις το παρακάτω που είχα δει κάποτε..

The bitcoin dilema: I made a trade into an alt using 5 btc at 4000$, i.e. 20000$. I sold the alt today at 3.1 btc, 33600$. Did i make a profit or  a loss?

Είτε fiat, είτε ένα αυθαίρετο δικό σου metric, ψάχνεις κάτι σταθερό διαχρονικά για να έχεις κοινό reference point σε όλο το χαρτοφυλάκιο σου.

Αν χρησιμοποιείς το BTC το οποίο ανεβοκατεβαίνει +-30% είναι σαν να χρησιμοποιείς για αλφάδι, μαούνα σε φουσκοθαλασσιά.

Η μόνη περίπτωση που δεν ισχύει το παραπάνω είναι αν (αυτό υποψιάζομαι είναι το argument του ADHD) εσύ βλέπεις να επικρατεί το BTC ως το απόλυτο ψηφιακό νόμισμα και είσαι holder μέχρι να αποτελέσει σοβαρό και ευρέως διαθέσιμο μέσο πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ειναι θεμα τι θες να κανεις

Έτσι ακριβώς. Κι εγώ θέλω να αποκτήσω όσο περισσότερο btc ή eth μπορώ σαν κυριο στόχο. Τώρα αν "κάψω" κι ενα μικρό ποσό (τονίζω το μικρό) για shitcoins που μπορεί να με κάνουν, μέσω P&D πλούσιο δεν θα έλεγα όχι. Άν πάλι θέλω να στηρίξω κάποια νεα τεχνολογία στην πορεία, πάλι δεν θα έλεγα όχι.

Το dilema ήταν γι αυτόν, ότι του έμειναν λίγοτερα btc, κέρδισε βραχυπρόθεσμα σε fiat αλλά έχασε με την τρελή άνοδο του btc πάλι σε fiat

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερδισμένος είναι αφού το τελικό νόμισμα σε ποσό του transaction είναι θετικό.

Τα alt χάσανε το btc κέρδισε. Ανά καιρούς μπορεί να πουλούσε τα alt να είχε 7 btc και το total fiat να ήταν less from the starting.

Το ότι αν κράταγε το btc ΣΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΡΝΗ θα είχε μεγαλύτερο κέρδος δε σημαίνει ότι έχασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Praetorianos είπε

Άρα αν το BTC πέσει αύριο στο 1 δολάριο, αλλά η αξία των alt σου αξίζει τα διπλά BTC θα λες ότι διπλασίασες την αξία του χαρτοφυλακίου σου?

Αν το btc αυριο πεσει στο 1 δολαριο ολα τα alts θα αξιζουν 0 btc 0 usd, τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα..

12 λεπτά πριν, Praetorianos είπε

Η μόνη περίπτωση που δεν ισχύει το παραπάνω είναι αν (αυτό υποψιάζομαι είναι το argument του ADHD) εσύ βλέπεις να επικρατεί το BTC ως το απόλυτο ψηφιακό νόμισμα και είσαι holder μέχρι να αποτελέσει σοβαρό και ευρέως διαθέσιμο μέσο πληρωμής.

Ενα νομισμα που ανεβοκατεβαινει 30-40% δεν προκειται ποτε να αποτελεσει σοβαρο και ευρεως διαθεσιμο μεσο πληρωμης(αν εννοεις αυτο που καταλαβαινω), αυτο που λεω ειναι οτι χρησιμοποιειται στο συγκεκριμενο market οπως ακριβως το fiat αν θελεις να αγορασεις μετοχες η w/e. Οι περισσοτεροι αγοραζουν alts με btc, οι περισσοτεροι παιρνουν τα btc profits και τα κανουν fiat η re-invest σε αλλο alt. Δεν βλεπω δηλαδη το btc να χανει αυτη την αξια και να γίνεται replaced απο το eth η κατι αλλο για παραδειγμα.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αν το btc αυριο πεσει στο 1 δολαριο ολα τα alts θα αξιζουν 0 btc 0 usd, τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα..

Ενα νομισμα που ανεβοκατεβαινει 30-40% δεν προκειται ποτε να αποτελεσει σοβαρο και ευρεως διαθεσιμο μεσο πληρωμης(αν εννοεις αυτο που καταλαβαινω), αυτο που λεω ειναι οτι χρησιμοποιειται στο συγκεκριμενο market οπως ακριβως το fiat αν θελεις να αγορασεις μετοχες η w/e. Οι περισσοτεροι αγοραζουν alts με btc, οι περισσοτεροι παιρνουν τα btc profits και τα κανουν fiat η re-invest σε αλλο alt. Δεν βλεπω δηλαδη το btc να χανει αυτη την αξια και να γίνεται replaced απο το eth η κατι αλλο για παραδειγμα.

Πολλοί χρησιμοποιούμε το ΕΤΗ ως βάση αντί για το BTC γιατί έχει μικρότερα fees για τις μεταφορές από ανταλλακτήριο σε ανταλλακτήριο (π.χ Coinbase -> Binance που χρησιμοποιώ εγώ) αν και πέρα από αυτό δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά καθώς στα περισσότερα ανταλλακτήρια υπάρχουν τα ίδια pairs σε BTC και ETH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakos18 είπε

Πολλοί χρησιμοποιούμε το ΕΤΗ ως βάση αντί για το BTC γιατί έχει μικρότερα fees για τις μεταφορές από ανταλλακτήριο σε ανταλλακτήριο (π.χ Coinbase -> Binance που χρησιμοποιώ εγώ) αν και πέρα από αυτό δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά καθώς στα περισσότερα ανταλλακτήρια υπάρχουν τα ίδια pairs σε BTC και ETH.

Ναι δεν διαφωνω, απλα προς το παρον το μεγαλυτερο volume στα alts το βλεπω σε btc pairs. Επισης πχ στο Bittrex δεν εχει ETH pair για καποια οπως αυτο πχ

https://coinmarketcap.com/currencies/zcoin/#markets

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ADHD είπε

Οι περισσοτεροι αγοραζουν alts με btc, οι περισσοτεροι παιρνουν τα btc profits και τα κανουν fiat η re-invest σε αλλο alt.

Αυτό ακριβώς λέω, αν σκοπός σου είναι να τα κάνεις fiat και χρησιμοποιείς ως μέσο αποτίμησης το BTC είσαι λάθος.

Στο παράδειγμα που σου έδωσα, θα πανηγύριζες ότι διπλασίασες την αξία του χαρτοφυλακίου σου, ενώ στην πραγματικότητα το εξανέμισες.
Αν χρησιμοποιούσες το δείκτη αυτό στο πρόσφατο γκρεμοτσάκισμα που έγινε, θα είχες εντελώς στρεβλή εικόνα για το τι έχασες και τι κέρδισες.
Έχεις φύγει σε γκρεμό, κοιτάς το ταχύμετρο να γράφει 100 χλμ/ώρα και λες "καλά πάω".

Τέλος πάντων, καθένας μετράει όπως θέλει τα κέρδη του, δεν μου πέφτει κανένας λόγος, απλά επειδή μας διαβάζουν και άνθρωποι που τώρα μπαίνουν στο χώρο και επειδή παίζονται λεφτά, καλό είναι να τα ξεκαθαρίζουν.

Κοροιδεύαμε τους παππούδες που επένδυσαν στο χρηματιστήριο το '99 χωρίς να ξέρουν τι είναι Ενεργητικό/Παθητικό, ας μην μας κοροιδεύουν εμάς οι επόμενοι.

ΥΓ Κι αν βάλουμε και στο παιχνίδι διαφορετικά νομίσματα βάσης (πχ το ΕΤΗ που αναφέρθηκε) εκεί χάνεται η μπάλα τελείως με την μέθοδο του BTC.

Επεξ/σία από Praetorianos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...