Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο σκοπος μου δεν ειναι να τα κανω fiat στο αμεσο μελλον ομως αυτο λεω απο την αρχη για αυτο και δεν με ενδιαφερει ιδιαίτερα. :P 

Νομιζω περιγραφουμε διαφορετικα πραγματα, ναι fiat money ειναι stable measure για το portfolio σιγουρα και το btc δεν ειναι, το portfolio σου ομως εφοσον εισαι μεσα στα cryptos και κανεις trading το μετρας σε btc value γιατι στο τελος απο btc θα αλλαξεις σε fiat κανεις δεν θα αγορασει τα shitcoins σου για usd την ωρα που το btc ειναι σε freefall και αυτα κρατάν την αξια τους, αυτο ειναι απιθανο σεναριο.

Εκτος αν δεν εχω πιασει κατι απο αυτα που λες.

Στο γκρεμοτσακισμα για παραδειγμα εγω προσπαθουσα να αυξησω τη θεση μου σε btc (και με fiat) δεν εκανα κατι αλλο, δεν ελεγα καλα παμε δεν ελεγα τιποτα απλα ειχα αυτο σαν στοχο.

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Praetorianos είπε

Αυτό είναι λάθος βέβαια γιατί χάνεις την μεγαλύτερη εικόνα. Αν το ένα νόμισμα χάσει το 99% της αξίας του και το άλλο το 98%, στα χαρτιά σου θα φαίνεσαι "κερδισμένος".

Το πιο safe για μένα είναι να τα κάνεις όλα ένα νόμισμα (ευρώ, δολάρια, ρούβλια, καρβέλια ψωμί whatever) και να μετράς έτσι την απόδοση σε όλο το χαρτοφυλάκιο.

Ναι, απλά έτσι δεν διαχωρίζεις και δεν έχεις αντικειμενικό τρόπο να δεις τι κάνεις ως trader. Προφανώς για το χαρτοφυλάκιο σου (και το real-life impact), κάποια στιγμή θα δεις σε fiat τι έχεις κάνει, αλλά για τα crypto2crypto trades, δεν θα σου πει αν έκανες καλά ή όχι, δλδ μπορεί να έχεις κάνει σωρεία λαθών αλλά να κερδίζεις σε fiat γιατί ανέβηκε το BTC. Ή το αντίστροφο, να έχεις κάνει πολλά καλά trades αλλά να φαίνεσαι χαμένος, γιατί έπεσε το BTC. Είναι σαν να μετράς nominal και όχι real GDP ένα πράγμα, δεν ξέρω πως να το διατυπώσω καλύτερα.

Δηλαδή σε αυτό το παράδειγμα του @vagpan1986:

Αναφορά σε κείμενο

The bitcoin dilema: I made a trade into an alt using 5 btc at 4000$, i.e. 20000$. I sold the alt today at 3.1 btc, 33600$. Did i make a profit or  a loss?

Αν το μετρήσεις fiat 2 fiat λες ουάου κέρδισα $13Κ. Αλλά αν το δεις σε cryptos, έχεις απώλεια 1.9BTC και σε όρους fiat κατά την ρευστοποίηση, απώλεια ~$22Κ ! Γι'αυτό λέω εγώ ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός για το κομμάτι του trading, γιατί αλλιώς δεν βγαίνει σωστό συμπέρασμα για το trading.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βγάλεις αυτά τα 5 10Κ (ίσως και λίγο παραπάνω) θα τα βάλεις στην άκρη σε fiat για να νιώθεις την ασφάλεια ότι σε κάθε περίπτωση κάτι θα έχεις κερδίσει τελικά . Από εκεί και πέρα όμως το btc θα είναι το μόνο που θα σε νοιάζει γιατί αυτό έχει την προοπτική να γίνει world-currency και να αξίζει 100Κ το ένα. Just my 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mech35 είπε

Από εκεί και πέρα όμως το btc θα είναι το μόνο που θα σε νοιάζει γιατί αυτό έχει την προοπτική να γίνει world-currency και να αξίζει 100Κ το ένα. Just my 2 cents.

Πως το εννοεις το world-currency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ναι, απλά έτσι δεν διαχωρίζεις και δεν έχεις αντικειμενικό τρόπο να δεις τι κάνεις ως trader. Προφανώς για το χαρτοφυλάκιο σου (και το real-life impact), κάποια στιγμή θα δεις σε fiat τι έχεις κάνει, αλλά για τα crypto2crypto trades, δεν θα σου πει αν έκανες καλά ή όχι, δλδ μπορεί να έχεις κάνει σωρεία λαθών αλλά να κερδίζεις σε fiat γιατί ανέβηκε το BTC. Ή το αντίστροφο, να έχεις κάνει πολλά καλά trades αλλά να φαίνεσαι χαμένος, γιατί έπεσε το BTC. Είναι σαν να μετράς nominal και όχι real GDP ένα πράγμα, δεν ξέρω πως να το διατυπώσω καλύτερα.

Ακριβως αυτο, ο Zak το ειπε πολυ καλυτερα απο εμενα.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως currency εννοώ. μην κοιτάτε σε τί κατάσταση είναι οι συναλλαγές και το δίκτυο τώρα, το scaling είναι ακόμα στα σκαριά. το lighting network έχει μόλις 50 nodes. φανταστείτε ένα δίκτυο που μπορείτε να πληρώσετε οποιονδήποτε στη γη στιγμιαία. Γιατί να θέλω να μπλέξω με δολάρια και ευρώ, όλοι θα αποδέχονται btc. Να και μια πρόγευση για τα βήματα αποδοχής του (δείτε αποτελέσματα αλλά και ποιος ρωτάει)

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mech35 είπε

Όταν βγάλεις αυτά τα 5 10Κ (ίσως και λίγο παραπάνω) θα τα βάλεις στην άκρη σε fiat για να νιώθεις την ασφάλεια ότι σε κάθε περίπτωση κάτι θα έχεις κερδίσει τελικά . Από εκεί και πέρα όμως το btc θα είναι το μόνο που θα σε νοιάζει γιατί αυτό έχει την προοπτική να γίνει world-currency και να αξίζει 100Κ το ένα. Just my 2 cents.

Για αυτό πάντα αφήνω μέσα νομίσματα όσο και να πάνε θα περνω ένα ποσοστό ποτέ δεν πρόκειται να τα πάρω όλα. Τα μικρότερα νομίσματα έχουν περισσότερο νόημα το btc έχει ανέβει πολλές χιλιάδες φορές μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για τους traders

Συστηνεται να πέρνει κάποιος μέρος σε trading crypto-pairs , όταν βλέπει whale να έχει στήσει fake wall, κρατάει την τιμή επίτηδες χαμηλά και να αυξανει τα coins του. Δηλαδή ξέρω ακούγεται άσχημο, όταν το τραβήξει η πορεία του νομίσματος θα αλλάξει πολύ, αλλά συστήνεται να πάρεις μέρος αφου ξέρεις τι θα συμβεί? Ή καλυτερα μακριά απο τέτοια?

Βλέπω ένα τύπο που το κάνει ώρα τώρα σε ενα coin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Ερωτηση για τους traders

Συστηνεται να πέρνει κάποιος μέρος σε trading crypto-pairs , όταν βλέπει whale να έχει στήσει fake wall, κρατάει την τιμή επίτηδες χαμηλά και να αυξανει τα coins του. Δηλαδή ξέρω ακούγεται άσχημο, όταν το τραβήξει η πορεία του νομίσματος θα αλλάξει πολύ, αλλά συστήνεται να πάρεις μέρος αφου ξέρεις τι θα συμβεί? Ή καλυτερα μακριά απο τέτοια?

Βλέπω ένα τύπο που το κάνει ώρα τώρα σε ενα coin.

Δώσε και σε μας κάνα χιντ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Χιντ λέγεται αυτό? Εγώ λέω να μείνω μακριά πάντως. Το coin είναι το Adex (ADX) στο binance

Το token αυτό ανεβαίνει σταθερά εδώ και καιρό, τι εννοείς το κρατάει χαμηλά η whale? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...