Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Μια ανάρτηση που έκανα σε οικονομικό-χρηματιστηριακό site περί φτηνού και ακριβού κρυπτονομίσματος.

Το αρχικό άρθρο μιλούσε για το ripple και κοινώς προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι σε τιμή ευκαιρίας με την εξής λογική.

"Το Bitcoin έχει κάνει πολλούς επενδυτές πολύ πλούσιους. Εκείνους που αγόρασαν το ψηφιακό νόμισμα όταν άξιζε μερικά δολάρια. Και θα μπορούσε να κάνει περισσότερους επενδυτές πλούσιους υπό την προϋπόθεση ότι θα συνεχίσει να ενισχύεται σε νέα ιστορικά υψηλά επίπεδα.  

Αλλά αυτό είναι απίθανο, καθώς τα μεγάλα ποσοστιαία κέρδη είναι δύσκολο να επιτευχθούν σε αυτά τα επίπεδα τιμών- άνω των 10.000 δολ.  

Όμως υπάρχει το Ripple, που διαπραγματεύεται κάτω από το 1 δολάριο. Και υπάρχουν ειδικοί που πιστεύουν ότι μια μέρα θα μπορούσε να είναι το επόμενο Bitcoin." 

:o:o:o

Γιάννη νόμιζω ότι κάνεις ένα μικρό λάθος στο υπολογισμό του market cap το όποιο κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό. Αναφέρεσαι σε "ποσά πραγματικού χρήματος που αποχωρίστηκαν πρόθυμα οι κάτοχοι τους γιατί επιθυμούσαν να αποκτήσουν bitcoin ή ripple" κάτι που είναι προφανές ότι δεν ισχύει μιας και δεν αγόρασαν όλοι στην ίδια τιμή, ούτε καν την ίδια περίοδο. Πιο σωστό θα ήταν να έλεγες ότι αποτυπώνει το ποσό, εάν αποφάσιζαν να αλλάξουν όλα τους τα νομίσματα ΟΛΟΙ οι κάτοχοι τους ταυτόχρονα σε ευρώ ή δολάρια. Άρα επειδή αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ το ποσό του market cap είναι λίγο πλασματικό.

Επεξ/σία από danal8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nakomi είπε

Δεν νομίζω ότι με 5 AMD 570αρες καρτούλες αξίζει να παίζω παιχνίδια.

Ναι πλάκα έκανα, δες και το θέμα με το mining μήπως σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα 2013-2014 σεναριο δεν ειναι απιθανο αν δω το W/D chart μπορω να το φανταστω, το θεμα ειναι αν οντως θα κάνουν κίνηση αυτη τη φορα, target 3k usd αν σπασει το uptrend imo παντα.

P1K2XeQM

Αν δεν κρατησει μπορω να το δω ανετα

f6HRftFn

Το ξερω οτι σας έλειψαν. :P :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, danal8 είπε

Γιάννη νόμιζω ότι κάνεις ένα μικρό λάθος στο υπολογισμό του market cap το όποιο κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό. Αναφέρεσαι σε "ποσά πραγματικού χρήματος που αποχωρίστηκαν πρόθυμα οι κάτοχοι τους γιατί επιθυμούσαν να αποκτήσουν bitcoin ή ripple" κάτι που είναι προφανές ότι δεν ισχύει μιας και δεν αγόρασαν όλοι στην ίδια τιμή, ούτε καν την ίδια περίοδο. 

Ισχύει.

Κανονικά θα έπρεπε να υπολογίσουμε το κόστος με το οποίο έχουν αγοραστεί όλα τα bitcoins που έχουν βγει μέχρι στιγμής σε κυκλοφορία από τα πιο φτηνά πχ 1 bitcoin 1$ μέχρι και την πιο ακριβή τιμή πχ 1 bitcoin 18000$ και για να αποτιμήσουμε το πραγματικό fiat money που έχει μπει στο bitcoin  να βγάλουμε ένα Μέσο Σταθμικό Κόστος. 

Μ.Σ.Κ (BTC) x Circulating Supply = χρήματα που αποχωρίστηκαν πρόθυμα οι κάτοχοι τους γιατί επιθυμούσαν να αποκτήσουν bitcoin

Αλλά ήμουν λίγο κουρασμένος και πιστεύω ότι θα κούραζα.:P

Παίζει ρόλο και σε τι αναγνωστικό κοινό απευθύνεσαι.

Π.χ. από δω μέσα μόνον εσύ γκρίνιαξες (και δικαίως).

Ακόμα και έτσι σε σχέση με την αρχική υπόθεση του αρθρογράφου νομίζω πως είμαι για phd.:lol:

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς regulations το bitcoin είναι καθαρός τζόγος (εξαιτίας της μεγάλης αστάθειας) και όχι επένδυση με τη κλασσική έννοια.

Δεν είναι μετοχή για να δώσει μέρισμα ούτε ομόλογο για να έχει απόδοση.

Από τη στιγμή όμως που θα νομοθετηθούν τα regulations πάνε περίπατο αρκετά από τα πλεονεκτήματά του και λόγοι της δημοφιλίας του,η χρησιμότητα ύπαρξης ψηφιακών νομισμάτων είναι αυτονόητη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, opera είπε

Από τη στιγμή όμως που θα νομοθετηθούν τα regulations πάνε περίπατο αρκετά από τα πλεονεκτήματά του και λόγοι της δημοφιλίας του,η χρησιμότητα ύπαρξης ψηφιακών νομισμάτων είναι αυτονόητη.

Έχεις αναρωτηθεί αν η ύπαρξη regulations είναι για καλό ή για κακό;

Φιλοσοφικό ερώτημα.

Δηλαδή το να μην μπορεί το κράτος να εισπράξει καθόλου φόρους είναι καλό ή θα ευνοήσει το κοινωνικό σύνολο ή την αναδιανομή πόρων προς τους ασθενέστερους, μην τρελαθούμε κιόλας.

Ή πιστεύεις ότι το ξέπλυμα χρήματος από παράνομες δραστηριότητες θα βοηθήσει στην δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου.

Άγρια δύση είναι τα cryptos και σαν διακυμάνσεις και στο τι φέρνουν.

Είπαμε αγαπάμε την εξέλιξη, την ελευθερία έκφρασης, το προσωπικό κέρδος, τις αλλαγές και τις ευκαιρίες που προσφέρουν οι τεχνολογικές καινοτομίες, αλλά δεν είμαστε και λαβοτομημένοι...

 

Σε τέτοιους βέβαια απευθύνονται διάφορες πλατφόρμες και δεν μιλάω μόνο για τύπου bitconnect.

Μιλάω για όλους αυτούς που παρουσιάζουν το blockchain σαν πανάκια που μέσω αυτού θα γίνονται τα πάντα αποκεντρωμένα και καλύτερα και ζητάνε χρήματα στο όνομα του χωρίς να έχουν ιδέα τι να τα κάνουν...

Η μάλλον έχουν μια χαρά ιδέα τι να τα κάνουν αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον λόγο για τον οποίο τα ζητάνε...

 

BitcoinLambo-640x640.png

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Κάθε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό ή για κακό αναλόγως σε ποιανού τα χέρια θα πέσει,άλλο θέμα είναι ότι ούτε στους νομοθέτες έχω εμπιστοσύνη γιατί εως τώρα νομοθετούν προς όφελος των ολίγων,της ελίτ.

Οπότε καταλαβαίνεις προς τα που θα πάει η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, opera είπε

^Κάθε τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλό ή για κακό αναλόγως σε ποιανού τα χέρια θα πέσει,άλλο θέμα είναι ότι ούτε στους νομοθέτες έχω εμπιστοσύνη γιατί εως τώρα νομοθετούν προς όφελος των ολίγων,της ελίτ.

Οπότε καταλαβαίνεις προς τα που θα πάει η δουλειά.

Εγώ πάνω σου είπα συγκεκριμένα μερικά απ'τα κακά.

Πες μου τα καλά...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_1 είπε

Εγώ πάνω σου είπα συγκεκριμένα μερικά απ'τα κακά.

Πες μου τα καλά...

Δε θα υπάρξουν καλά στη πράξη,θεωρητικά θα μπορούσαν να υπάρξουν, μάλλον μόνο η ταχύτητα στις συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όταν το μεγαλύτερο ξέπλυμα γίνεται σε Fiat και τα μεγαλύτερα πλυντήρια είναι οι carebears τύπου IMF και τράπεζες, εγώ το βλέπω το λιγότερο υποκριτικό και το μεγαλύτερο ύποπτο να κραυγάζουν κάποιοι για το ξέπλυμα των Cryptos.

Και αφού το θέλετε φιλοσοφικά, να το συζητήσουμε, γιατί πρέπει να δίνω λογαριασμό που βρήκα τα λεφτά και τι θέλω να κάνω με αυτά? είτε Fiat είτε Cryptos για να μην παρεξηγούμε.

Αυτό πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Ξέρουμε πολύ καλά ότι το 95% των ανθρώπων δεν χρησιμοποιούν τα λεφτά τους σε παράνομες δραστηριότητες, και το υπόλοιπο 5% που το κάνει, βρίσκει παραθυράκια και το κάνει. Και το σύστημα με τα κοράκια του, παίρνει και το μεριδιάκι του απο το νταραβέρι. 'Αντε να τραβηχτεί κανά αυτάκια εννίοτε και να πέσει κανένα πρόστιμο, αλλά είναι σταγόνα στον ωκεανό του πακτωλού χρημάτων που αυτό το σύστημα έχει βγάλει.

Το μόνο regulation που χρειάζεται να γίνει αφορά, τα τύπου Bitconnect ponzis καθώς και στα ICO's που πάλι, δεν περιμένω απο τον νομοθέτη να με προστατέψει απο την βλακεία μου.

Χαζοί πάντα θα υπάρχουν και κάποιοι θα τους κάνουν μεροκάματο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πού βρήκες τα λεφτά πρέπει κανονικά να δίνεις λογαριασμό για να λειτουργήσει η κοινωνία. Γαι το που θα τα ξοδέψεις δε νομίζω ότι δίνεις λογαριασμό έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...