Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου το ξαναεβγαλε μολις ετρεξα το PES18. Μετά μεσω DDU εσβησα τους οδηγους και αλλαξα θυρα. Επίσης αφησα το PC ξαπλωτό χωρις να βιδώσω τις βίδες, μπας και ζορίζοντας το με το βίδωμα ισως έκανε αυτα τα προβληματα. Τζιφος. Σε 5 λεπτά μετά που φορτωσα οδηγους παλι το ιδιο. Σημειωτέων , ο Adrenalin ο πιο προσφατος οδηγος με τη παλια μου intel mobo παίζει απροβληματιστα... Σε αυτη τη περιπτωση κατι αλλο παιζει που δε μπορω να καταλάβω. Λετε η συγκεκριμμένη μητρική, ASRock AB350 Fatal1ty Gaming K4  να ειναι ασυμβατη *ΓΕΝΙΚΑ* με τη GPU μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει τα παρατάω. Θα το παω σε τεχνικο ή θα μιλησω με το μαγαζάκι που ηδη μου αλλαξε τη μια μητρικη για ιδιο μοντέλο και θα δω τι θα μου πουν. Λεω να αλλαξω γενικα μοντελο MOBO Και απο ASROCK AB350 GAMING K4 να πω σε ASUS B350 PRIME PLUS. Δε παει αλλο με αυτην . Ηδη γραφοντας το ποστ αυτο μου το εκανε 3 φορές...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση να κάνω, στην αρχή λες ότι έβαλες μία GT440 αλλά σου έκανε πάλι το πρόβλημα. Πώς είναι δυνατόν να σου πετάει πρόβλημα AMD GPU DRIVER με nvidia κάρτα γραφικών ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Federacion said:

Καλό κουράγιο φίλε. Μόλις διάβασα την περιπέτεια σου κ σε λυπήθηκα!

Και εγω το ιδιο , παροτι δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος , ενιωσα ασχημα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dj_aggelos said:

Μια ερώτηση να κάνω, στην αρχή λες ότι έβαλες μία GT440 αλλά σου έκανε πάλι το πρόβλημα. Πώς είναι δυνατόν να σου πετάει πρόβλημα AMD GPU DRIVER με nvidia κάρτα γραφικών ???

Εσβησα τους οδηγους της AMD με DDU και μεσω windows update (γιατι η GT440 ειναι αρχαία) εβαλε τους καταλληλους Nvdidia. Και παλι μαλακίες. XD Τώρα εβαλα το παλιο μου συστημα , αλλα κράτησα τον SSD , τον νεο 2TB HDD και το νέο τροφοδοτικο. Και όλα πανε ρολόι. Κάτι απο το combo  CPU, MOBO , RAM δεν ταιριάζει καλα. :/ Οι μνήμες δεν ειναι στο QVL της μητρικής απο οτι πληροφορήθηκα, και χωρις bios update δεν bootαρε καν σε dual channel. Εβαλα latest bios και δουλεψε. Αυτο εγινε και με την πρώτη μητρικη που εφυγε RMA αλλα και με τη νεα. Λέτε επειδη δεν ειναι QVL certified η RAM να υπαρχει αυτο το θεμα που κρασάρουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ οι GPU drivers; Δεν εχω ιδέα, δεν ξερω τι να κανω ακομα , και αυριο παω παλι στη δουλεια και δεν θα εχω χρονο. Έδωσα 600 ευρώ και δεν μπορω να χρησιμοποιήσω τον Ryzen μου, παιδιά, πονάει αυτο.  :'(   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο μήνημα, οτι ο οδηγος σταματησε, και κρασάρει και το benchmark ή game Που παιζω.  Δεν θυμάμαι στον eventviewer πως ακριβώς το ελεγε, αλλα με λιγα λογια ελεγε "Display Driver stopped working and succesfully recovered"

 

Επεξ/σία από DeathStalkerGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στο κάνει αυτό; Εμενα το κανει τοσο συχνα που ειναι ουσιαστικά αδυνατο να κανεις δουλεια η να αραξεις στο ιντερνετ. Δε το συζητώ για games. Κανει oυσιαστικα alt-tab και δεν μπαινει ξανα. :/ Unplayable. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε. Εχεις βαλει τους chipset drivers Της AMD? Δεν εννοω της καρτας.

Επισης, προσσπαθησε να απενεργοποιησεις να σου κατεβαζει το windows update αυτοματα drivers απο τα system setting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...