Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς δεν ειδα το μύνημα και περασα τα latest windows ξανα... Τα παλια ειχαν θεματα παραπάνω... Δεν μπορουσα να κανω πχ. update... Αν μου βγάλει ξανα θα τα ανεβασω... Τον λυπάμαι τον SSD με τοσα φορματ. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου βγάζει σφάλμα στο να κανω μετονομασια σε old τα atikmdag.sys και atikmpag.sys.... επίσης βρίσκονται σε διαφορετικο φακελο , στον  "C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\c0313676.inf_amd64_96bbc33bec5c7fae\B313602" . Ειμαι και σε safe mode. Τώρα τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λες και τι σφαλμα σου βγαζει, πως να ξερουμε τι φταιει?

Επισης εχεις παει σε λαθος path, ο cpc ανεφερε windows/system32/drivers

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σε αυτο το Path κανενα τέτοιο αρχείο ομως.... :/  Το σφαλμα που τρωω για τη μετονομασία του αρχείου ειναι οτι δεν εχω δικαιώματα SYSTEM. Ότι να'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν εχεις τα windows στα αγγλικα δοκιμασε αυτο. Βολευει οταν δεν εχεις τα σωστα permissions στον C ακομα και ως admin.

Το path που ακολουθησες φαινεται να ειναι το σωστο γιατι και εμενα εκει βρισκεται.

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αλλάζοντας το atikmdag.sys και atikmpag.sys σε   atikmdag.old   και  atikmpag.old αντίστοιχα δουλεψε. Επρεπε να διαγράψω το extension .sys. Ομως το "συμπιεσμένο" sy_ αρχείο στο C\AMD\ δεν υπήρχε και ετσι απλα το εκανα αντικατασταση απο το C\AMD\ και τα αντιστοιχα αρχεία στη διαδρομή των drivers. Μετά εκανα TDR Delay tweak μεσω regedit και ΠΑΛΙ δε δουλεψε. Δε τη παλευω αλλο με το "νεο" μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστησα και εγώ χθες ένα νέο μηχάνημα με Ryzen 1600 + RX580 και είχα ένα αντίστοιχο θέμα (παρόμοιο, όχι το ίδιο). Λύθηκε όταν άλλαξα έβαλα την κάρτα γραφικών (μετά από δεκάδες δοκιμές με drivers κλπ) σε άλλο PCIe slot.

 

Δοκιμασε το κι αυτό. Έκτοτε όλα μου παίζουν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική έχει ήδη αλλαχτεί. Πήρα ίδιο μοντέλο. Στην παλιά το είχα δοκιμάσει χωρίς να το λύσει.. Σκέφτομαι να αλλάξω καλώδιο έχω ένα dvi golden plated.. Ίσως το hdmi μου δεν τα πάει καλά. Δε ξέρω πλέον. Θα το δοκιμάσω όμως.... 

Τι έκδοση amd drivers έχεις; latest? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και τουλαχιστον 2 ώρες και βάλε τρέχω prime92, κανενα προβλημα, ουτε κρασαρε ούτε εβγαλε fail , ολα passed. Σημειώνω , δεν εχω αυτη τη στιγμή GPU AMD drivers, τους εχω αφαιρέσει με DDU... Τι στο καλό ρε παιδιά; xD Θέλω να πηδηχτώ απο το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα του Prime. Ετρεχε απο τις 20:58:39 κομπλε, και κατα τις 23 και κάτι εβαλε μονο του τους AMD drivers μεσω Update. Ενω ειχα κανει αφαιρεση μεσω DDU και του ειπα να μη τους κατεβάσει μονο του. Πραγματικα οτι να'ναι... Εφόσον αντεξε το prime95 πανω απο μιση ωρα ΜΕ drivers και δεν κρασαρε καν, σημαίνει οτι δεν ειναι CPU. Η μητρική εχει αλλαχτει αρα δεν ειναι μητρική. Κάρτα γραφικών δεν ειναι γιατί με το παλιο συστημα (i5 2500) επαιζε απροβληματιστα. Μνήμες δεν ειναι γιατι εκανα 19 ωρες memtest και εβγαλε 0 errors. Αρα στο σημείο μηδέν. Ειναι GPU drivers... WTF...

results.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το μύνημα άλλαξε σε video scheduler internal error τότε κάποιο αρχείο είναι corrupt, αυτό φτίαχνεται με την εντολή dism, θα πάς στο cmd και θα το τρέξεις σάν administrator η εντολή είναι

dism /online /cleanup-image /restorehealth

θα το αφήσεις να ολοκληρωθεί 100% και δές αν συνεχίζει να στο κάνει μετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...