Προς το περιεχόμενο

Εχω σοβαρό θεμα με νεο RYZEN 1600 σύστημα


DeathStalkerGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λετε αν αγοράσω μια prime plus b350 θα λυθει το προβλημα μου; Ποια η πιθανότητα να ειναι κατι που εχει να κανει με την μητρικη αυτου του ειδους? Asrock AB350 Gaming K4; Βασικα θα ειναι σαν να παίζω λοταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν για να κλεινει το thread, διαβασα οτι η B350 ASUS PRIME PLUS εχει στο QVL τις μνήμες μου , τις κόκκινες Corsair LPX Vengeance 2x4 GB , έχουν και το τροφοδοτικο μου αλλα σε 450 W εκδοση εγώ εχω 550, εχουν στη λιστα και την RX470 , επίσημα οπότε θεωρώ πως ειμαι καλλυμένος. Μαλλον θα προχωρήσω στην αγορά αυτής. Πριν το κανω ομως καλου κακού θα παρω ενα καλώδιο PSU για GPU γιατι ειναι semi modular και θα δοκιμασω την περίπτωση ελλατωματικου καλωδίου γιατί ειναι semi modular. Αν δε δουλεψει και αυτο στην ASROCK, τοτε αλλαζω μητρική. :) ΘΕΩΡΩ πως θα λυθει το θέμα μου τοτε, γιατι εχω δοκιμάσει τα παντα. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κουράγιο. Σε μένα το κάνει λόγω ελλατωματικών driver 388.71 nvidia που είμαι τώρα. Δεν με ενοχλεί και δεν το πειράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μια χαρά είναι ο driver, τον έχω σε 2 pc και πάνε ρολόϊ.

Δες όμως το θέμα τους εδώ. Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα. Δεν είνα σε όλους κ φυσικά ότι είσαι ικανοποιημένος σε 2 μηχανήματα δεν λέει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Federacion είπε

Δες όμως το θέμα τους εδώ. Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα. Δεν είνα σε όλους κ φυσικά ότι είσαι ικανοποιημένος σε 2 μηχανήματα δεν λέει τίποτα. 

Το θέμα τους, είναι μόνο σε συστήματα amd. Όπως και πολλά άλλα . Βάλε τη gtx 780 σου , σε 5/10/100/1000 μηχανήματα intel και θα παίζει ρολόϊ . Με τον ίδιο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελπίσω αλλάζοντας κατασκευαστη μητρικής και πηγαίνοντας στην Asus να φτιάξει. Αύριο θα πάω την mobo, cpu, ram σε έναν τεχνικό που τον γνωρίζω καλά, και θα την δει. Μπας και φταίει η cpu πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DeathStalkerGR είπε

Ας ελπίσω αλλάζοντας κατασκευαστη μητρικής και πηγαίνοντας στην Asus να φτιάξει. Αύριο θα πάω την mobo, cpu, ram σε έναν τεχνικό που τον γνωρίζω καλά, και θα την δει. Μπας και φταίει η cpu πουθενά. 

ρε φιλε μολις βγαλεις ακρη μην χαθεις γραψε τι εγινε τελικα και τι εφτεγε..Με εχει πιασει αγωνια σοβαρα αχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Το θέμα τους, είναι μόνο σε συστήματα amd. Όπως και πολλά άλλα . Βάλε τη gtx 780 σου , σε 5/10/100/1000 μηχανήματα intel και θα παίζει ρολόϊ . Με τον ίδιο driver.

Δεν είναι η ώρα και ο τόπος αλλά καμία σχέση δεν έχει τι είναι ο επεξεργαστής σου.

Ούτε είχε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, liverpoolman said:

Για μενα αλλαξε η καρτα γραφικων και δοκιμασε nvidia ή αλλαξε μητρικη

Eχω δοκιμάσει μια αρχαία GT440 με καθαρό install των nvidia πριν κανω RMA Και το ιδιο πράγμα. Θεωρώ οτι οι μνημες μου Corsair LPX Vengeance 3000MHZ (RED) έχουν το θεμα, και ειναι θεμα καποιας ασυμβατότητας με τη μητρική. Υπόψιν , αν δεν εκανα bios update δεν bootαρε καν το μηχάνημα σε Dual Channel. Τις μνήμες τις ζόρισα 19-20 ωρες με memtest και δεν εβγαλαν κανενα σφάλμα. Επίσης η καρτα γραφικών μου δουλέυει άψογα στο παλιο μου συστημα που ειναι intel. Αν ηταν ΑΠΛΑ καποιο driver θα δουλευε καποιος πολυ παλιος driver ή ο latest adrenalin (που δουλευει αψογα στο παλιο μου μηχάνημα αυτη τη στιγμή) 

 

11 hours ago, Federacion said:

Δεν είναι η ώρα και ο τόπος αλλά καμία σχέση δεν έχει τι είναι ο επεξεργαστής σου.

Ούτε είχε ποτέ.

Το εχω καταλάβει αυτο φιλε μου. Μου το ειπαν τα παιδια απο εκει που παρρήγειλα το σετ (mobo, cpu, psu) και επισης σημερα ο τεχνικος που το πηγα, αλλα αυτος ειχε θεμα με το LAN και θα του παω αυριο το CD δε ξερω γιατι εμενα επαιζε με τη πρωτη μετά το LAN driver installation. Θα του παω και αυριο εναν HDD , το CD των οδηγών και τη καρτα γραφικων μπας και μπορει να κανει replicate το θεμα μου. Ανυπομωνώ να το λυσω, το πληρωσα 666,45 euro το σετάκι και το πονάω. Σατανική συμπτωση το καταλαβαίνω xD .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liverpoolman said:

Μητρικη τοτε κατα πασα πιθανοτητα....

Την έχω κάνει RMA, τη πρώτη, και απλα ο "εξύπνος" επέλεξα ίδιο μοντέλο, άλλο τεμάχιο. Αρα ειναι μαλλον θέμα compatibility η απλα ειμαι ακραία ατυχος :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DeathStalkerGR είπε

Την έχω κάνει RMA, τη πρώτη, και απλα ο "εξύπνος" επέλεξα ίδιο μοντέλο, άλλο τεμάχιο. Αρα ειναι μαλλον θέμα compatibility η απλα ειμαι ακραία ατυχος :P

Τιποτα δεν ειναι χαλασμενο, απλως υπαρχει ασυμβατοτητα... Για μενα δωσε ξανα πισω την μητρικη και ζητα πιστωτικο υπολοιπο να παρεις μια αλλη προτεινω gigabyte και ολα θα ειναι καλα... Ουτε οι μνημες σου εχουν θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liverpoolman said:

Τιποτα δεν ειναι χαλασμενο, απλως υπαρχει ασυμβατοτητα... Για μενα δωσε ξανα πισω την μητρικη και ζητα πιστωτικο υπολοιπο να παρεις μια αλλη προτεινω gigabyte και ολα θα ειναι καλα... Ουτε οι μνημες σου εχουν θεμα...

Αυτό θα κανω αλλά σκέφτομαι την ASUS Prime Plus B350 γιατι υποστηρίζει και 3000ΜΗΖ τις μνημες μου. Ειναι στο QVL , και εχουν και ακριβως την ιδια τιμη. :/ Αυτο ομως με την ασυμβατοτητα ρε συ δεν θα επρεπε καπου να το γράφει; :P  τι να πω, θα δουμε αυριο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...