Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Νομιζω οτι σας "βολευει" που καθυστερει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελωνειο . Ετσι ζητατε refund,φορτωνοντας το στον πωλητη,καθως  θα πρεπει ο καθε πωλητης να ξερει την κατασταση σε καθε τριτοκοσμικη μπανανια που στελνει οτι ηλιθιο gadget παραγγελνετε εσεις για το χαβαλε σας.  Το πραματελικα  ερχεται μετα απο 2 μηνες,εσεις το τσιμπατε και μετα βγαινετε στα φορουμ και κραζετε.

Οταν λοιπον θα  βλεπετε το Ελλαδισταν στις εξαιρεσεις των international sellers,διπλα σε τριτοκοσμικες χωρες,μη σπαζεστε.

Στα των ΕΛΤΑ τωρα,εαν παιζει ο ταχυδρομος να αφηνει δεματακια στις εισοδους ή σε ανοιχτα γραμματοκιβωτια καλο ειναι να βρειτε αλλη λυση απο το να ζητατε refund.
Πληρωστε 2  ευρω παραπανω για να ερθει συστημενο. 

Επισης,εαν δε βρισκετε ειδοποιησεις μην τα ριχνετε στον ταχυδρομο/κουριερ.

Εαν εχετε ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια ή τα περιξ ειναι ψιλοστανταρακι οτι σας παιρνει τα ειδοποιητηρια.

Το ξερω γιατι το εχω κανει πολλες φορες  και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σαν  εμενα ( και χειροτεροι ) εκει εξω.

Επισης για τον ιδιο λογο εχω βγαλει χαρτακια απο τα κουδουνια στα θυροτηλεφωνα,οποτε think twice οταν θα σας πουν απο την κουριερ οτι ο διανομεας δε βρηκε κουδουνι με το ονομα σας.

Επική απάντηση. Ο ορισμός του στερεότυπου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Νομιζω οτι σας "βολευει" που καθυστερει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελωνειο . Ετσι ζητατε refund,φορτωνοντας το στον πωλητη,καθως  θα πρεπει ο καθε πωλητης να ξερει την κατασταση σε καθε τριτοκοσμικη μπανανια που στελνει οτι ηλιθιο gadget παραγγελνετε εσεις για το χαβαλε σας.  Το πραματελικα  ερχεται μετα απο 2 μηνες,εσεις το τσιμπατε και μετα βγαινετε στα φορουμ και κραζετε.

Οταν λοιπον θα  βλεπετε το Ελλαδισταν στις εξαιρεσεις των international sellers,διπλα σε τριτοκοσμικες χωρες,μη σπαζεστε.

Στα των ΕΛΤΑ τωρα,εαν παιζει ο ταχυδρομος να αφηνει δεματακια στις εισοδους ή σε ανοιχτα γραμματοκιβωτια καλο ειναι να βρειτε αλλη λυση απο το να ζητατε refund.
Πληρωστε 2  ευρω παραπανω για να ερθει συστημενο. 

Επισης,εαν δε βρισκετε ειδοποιησεις μην τα ριχνετε στον ταχυδρομο/κουριερ.

Εαν εχετε ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια ή τα περιξ ειναι ψιλοστανταρακι οτι σας παιρνει τα ειδοποιητηρια.

Το ξερω γιατι το εχω κανει πολλες φορες  και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σαν  εμενα ( και χειροτεροι ) εκει εξω.

Επισης για τον ιδιο λογο εχω βγαλει χαρτακια απο τα κουδουνια στα θυροτηλεφωνα,οποτε think twice οταν θα σας πουν απο την κουριερ οτι ο διανομεας δε βρηκε κουδουνι με το ονομα σας.

Νιώθεις καλύτερος που κάνεις όσα κάνεις; 

Επεξ/σία από YMIB
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2018 στις 8:10 ΜΜ, Voodooman είπε

Με τις καθυστερήσεις που δημιουργούνται τους τελευταίους μήνες στο τελωνείο, είναι σύνηθες φαινόμενο ένα δέμα να κάνει πάνω από δύο μήνες να έρθει στα χέρια μας και, σχεδόν πάντα, να ξεπερνάει την εκτιμώμενη ημερομηνία άφιξης που μας δίνει ο έμπορος.

Το ερώτημα είναι, τί κάνετε όταν περάσει η ημερομηνία; Ζητάτε τα χρήματά σας πίσω, ζητάτε να σας ξαναστείλει το αντικείμενο ή δεν κάνετε τίποτα και περιμένετε; Προσωπικά, μετά τις δύο πρώτες φορές που φτάσαμε λίγο πάνω από τους δύο μήνες και που ζήτησα αποστολή του ίδιου προϊόντος, κατάλαβα ότι το δέμα τελικά θα έρθει, οπότε σταμάτησα να δημιουργώ προβλήματα. Δυστυχώς βαρέθηκα να επιστρέψω τα δεύτερα προϊόντα που παρέλαβα (συνολικής αξίας €18) και τα κράτησα...

Κάπως έτσι θα φάει μαύρο κάποια στιγμή κι η Ελλάδα για τις ιντερνετικές αγορές και μετά ο μόνος τρόπος για να αγοράσεις κάτι απέξω, θα είναι οι ...συμπαθείς μαυρούληδες με τους μπόγους στον ώμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Νομιζω οτι σας "βολευει" που καθυστερει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελωνειο . Ετσι ζητατε refund,φορτωνοντας το στον πωλητη,καθως  θα πρεπει ο καθε πωλητης να ξερει την κατασταση σε καθε τριτοκοσμικη μπανανια που στελνει οτι ηλιθιο gadget παραγγελνετε εσεις για το χαβαλε σας.  Το πραματελικα  ερχεται μετα απο 2 μηνες,εσεις το τσιμπατε και μετα βγαινετε στα φορουμ και κραζετε.

Οταν λοιπον θα  βλεπετε το Ελλαδισταν στις εξαιρεσεις των international sellers,διπλα σε τριτοκοσμικες χωρες,μη σπαζεστε.

Στα των ΕΛΤΑ τωρα,εαν παιζει ο ταχυδρομος να αφηνει δεματακια στις εισοδους ή σε ανοιχτα γραμματοκιβωτια καλο ειναι να βρειτε αλλη λυση απο το να ζητατε refund.
Πληρωστε 2  ευρω παραπανω για να ερθει συστημενο. 

Επισης,εαν δε βρισκετε ειδοποιησεις μην τα ριχνετε στον ταχυδρομο/κουριερ.

Εαν εχετε ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια ή τα περιξ ειναι ψιλοστανταρακι οτι σας παιρνει τα ειδοποιητηρια.

Το ξερω γιατι το εχω κανει πολλες φορες  και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σαν  εμενα ( και χειροτεροι ) εκει εξω.

Επισης για τον ιδιο λογο εχω βγαλει χαρτακια απο τα κουδουνια στα θυροτηλεφωνα,οποτε think twice οταν θα σας πουν απο την κουριερ οτι ο διανομεας δε βρηκε κουδουνι με το ονομα σας.

Αλήθεια τώρα πόσο χρονών είσαι? 10.?12?χαρτακια από κουδούνια και τα λοιπά εκτός κλοπής αλληλογραφίας τα κάναμε τότε σε όσους βγαίναν στα μπαλκόνια και φώναζαν να φύγουμε από της αλάνες που παίζαμε από της 10 το πρωί

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, talibanakos είπε

Εαν εχετε ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια ή τα περιξ ειναι ψιλοστανταρακι οτι σας παιρνει τα ειδοποιητηρια.

Το ξερω γιατι το εχω κανει πολλες φορες  και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σαν  εμενα ( και χειροτεροι ) εκει εξω.

Επισης για τον ιδιο λογο εχω βγαλει χαρτακια απο τα κουδουνια στα θυροτηλεφωνα,οποτε think twice οταν θα σας πουν απο την κουριερ οτι ο διανομεας δε βρηκε κουδουνι με το ονομα σας.

Πραγματικά πόσο χρονών παίζει να είσαι?! Μέχρι τα 12 και λίγο πριν σε πιάσει κάποιος και σε σαπίσει στο ξύλο, ναι οκ, λες οτι δικαιολογείται. Για κανένα άλλο λόγο όμως!!!! wtf!?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως βλέπω πλέον πως το aliexpress είναι πιο αξιόπιστο. Έχω την αίσθηση ότι οι χρόνοι κάπως βελτιώθηκαν γενικότερα, αλλά αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ το aliexpress, οι πωλητές μου δίνουν πάντα tracking number, αυτό δουλεύει κανονικά και το αντικείμενο έρχεται το αργότερο σε 1 μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/16/2018 στις 12:58 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Γιατί ήταν αργά να ανοίξω, πίστευα ότι φταίνε τα τελωνεία και περίμενα. Τώρα μετά από 6 μήνες σταμάτησα να το περιμένω.

Επίσης πήγαινα κάθε 2 βδομάδας στο ταχυδρομείο κι έβαζα τις υπαλλήλους να ψάχνουν και δεν είχα κανένα πακέτο. Το κλεψαν στο τελωνείο δεν υπάρχει αλλη εξήγηση.

Μου έχει συμβεί αρκετές φορές ο Κινέζος έμπορας να μην μου στείλει το αντικείμενο που αγόρασα,λόγω του όγκου των πακέτων που στέλνουν κάθε μέρα.

Η τακτική λέει πως αν δεν λάβεις το πακέτο μέσα στο χρονικό πλαίσιο που δίνει +/- δυο εβδομάδες παραπάνω, τότε πας και ανοίγεις claim. Οι 8 στους 10 θα σου κάνουν refund. Οι άλλοι 2, τους κάνεις αρνητική αξιολόγηση, εφόσον δεν απαντήσουν. Παλεύουν να έχουν μόνο θετικές αξιολογήσεις και τρέμουν τις αρνητικές.

Έπεσα και εγώ στην περίπτωση των 2 "Κινέζων", ο οποίος με του που είδε την αρνητική αξιολόγηση είδε σχεδόν αμέσως το claim. Σχεδόν έπεσε στα γόνατα παρακαλώντας μου να αλλάξω την αξιολόγηση σε θετική  επειδή μου έκανε refund..

10 ώρες πριν, talibanakos είπε

Νομιζω οτι σας "βολευει" που καθυστερει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελωνειο . Ετσι ζητατε refund,φορτωνοντας το στον πωλητη,καθως  θα πρεπει ο καθε πωλητης να ξερει την κατασταση σε καθε τριτοκοσμικη μπανανια που στελνει οτι ηλιθιο gadget παραγγελνετε εσεις για το χαβαλε σας.  Το πραματελικα  ερχεται μετα απο 2 μηνες,εσεις το τσιμπατε και μετα βγαινετε στα φορουμ και κραζετε....

 

Ταλιμπανάκος, όνομα και πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Αλήθεια τώρα πόσο χρονών είσαι?

 

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πραγματικά πόσο χρονών παίζει να είσαι?!

 

6 ώρες πριν, theoritikos είπε

Ταλιμπανάκος, όνομα και πράγμα...

Σας δικαιολογω που κραζετε,καθως δεν τα εγραψα ολα.
Δεν ειμαι πιτσιρικας που παει,παταει το κουδουνι και τρεχει.

Ολοι αυτοι εχουν κανει κατι παραπανω απο το να ενοχλησουν.Ειναι εκεινοι για τους οποιους γραφουμε σε αλλα θεματα,που βαζουν καρεκλες στους δρομους για να πιασουν θεση,κλεινουν ιδιωτικα παρκινγκ,κανουν φασαρια εως τις 2 το πρωι,δε μαζευουν τα κοπρανα των σκυλιων τους ακομα και μετα απο παρατηρηση,ξυπνανε τη γειτονια με την εξατμιση και αλλα τετοια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Σας δικαιολογω που κραζετε,καθως δεν τα εγραψα ολα.
Δεν ειμαι πιτσιρικας που παει,παταει το κουδουνι και τρεχει.

Ολοι αυτοι εχουν κανει κατι παραπανω απο το να ενοχλησουν.Ειναι εκεινοι για τους οποιους γραφουμε σε αλλα θεματα,που βαζουν καρεκλες στους δρομους για να πιασουν θεση,κλεινουν ιδιωτικα παρκινγκ,κανουν φασαρια εως τις 2 το πρωι,δε μαζευουν τα κοπρανα των σκυλιων τους ακομα και μετα απο παρατηρηση,ξυπνανε τη γειτονια με την εξατμιση και αλλα τετοια.

Οτι και να μην εγραψες η κλοπη αλληλογραφιας ειναι ηληθιοτητα ειτε παρεις ειδοποιητηριο ειτε φακελο/πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Οτι και να μην εγραψες η κλοπη αλληλογραφιας ειναι ηληθιοτητα ειτε παρεις ειδοποιητηριο ειτε φακελο/πακετο

Αρχικα μιλα καλα,που νομιζεις οτι μιλας;Κατα δευτερον αφου μαθειε να μιλάς,μαθε και να γραφεις.Και οχι,δεν ειναι το ίδιο  να σκισεις ειδοποιητηριο απο ενα μ@λ@κα γειτονα με το να του κλεψεις την αλληλογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Αρχικα μιλα καλα,που νομιζεις οτι μιλας;Κατα δευτερον αφου μαθειε να μιλάς,μαθε και να γραφεις.Και οχι,δεν ειναι το ίδιο  να σκισεις ειδοποιητηριο απο ενα μ@λ@κα γειτονα με το να του κλεψεις την αλληλογραφία. 

Φιλε μου , ειναι ακριβως το ιδιο αν του παρεις 2 ειδοποιησης χανει το γραμμα του , δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πειραζεις γραμματα η οτιδηποτε δεν ειναι δικο σου , σε ενοχλει ? παρε την αστυνομια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, talibanakos είπε

Αρχικα μιλα καλα,που νομιζεις οτι μιλας;Κατα δευτερον αφου μαθειε να μιλάς,μαθε και να γραφεις.Και οχι,δεν ειναι το ίδιο  να σκισεις ειδοποιητηριο απο ενα μ@λ@κα γειτονα με το να του κλεψεις την αλληλογραφία. 

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να σου εξηγησουμε το λαθος, δεν θες να καταλαβεις. Τι αλλο θα ακουσουμε;

Ηθικολογος απο τα Λιντλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παραγγέλνω συχνά μικροπράγματα απο eBay και τελευταία κάνουν πάνω απο δίμηνο να ρθουν σε βαθμό να ξεχνά Ω και τι παρήγγειλα, με ενοχλεί ιδιαίτερα η ιδέα οτι υπάρχουν άτομα που ενδεχομένως θα πάρουν η θα πετάξουν κ εξαφανίσουν ειδοποιητήρια η φακελάκια. Ειναι απ τα πραγματα που λες " μπαααα αποκλειεται" μέχρι που το διαπιστώνεις . 

     Εκει που μένω τωρα, πριν 25 χρόνια ήταν επαγγελματικος χώρος και σπιτι του πατέρα μου, αργοτερα το νοίκιασε κ όταν έφυγε πήγα να μείνω εγω. Ε, 25 χρόνια έστελναν συνδρομητικό επαγγελματικό περιοδικό στον πατέρα μου καθώς σχεδόν άνα μήνα η δίμηνο το βλεπω στην είσοδο να έρχεται. 25 χρόνια ο πατέρας δεν είχε ιδέα. Ούτε ο νοικάρης ούτε κανένας απ την πολυκατοικία του το χε πει. Το αστείο δε ήταν πως μια μερα κατέβαινα βιαστική, το βλεπω στην είσοδο οτι έχει έρθει νέο τεύχος, αλλα δεν ήθελα να κουβαλάω και λέω θα το παρω σε λίγη ώρα που θα επιστρέφω σπιτι. Σε λίγη ώρα άφαντο το περιοδικό...

 Με αυτές τις συμπεριφορές αναγκάζομαι να παραλαμβάνω τις παραγγελίες μου στο πατρικό που έχουν θυρίδα, κατι δυσλειτουργικό καθώς δεν στέλνουν όλοι σε θυρίδα. Μετά απο τις Βούτες όμως στα αφιχθέντα απο ΕΛΤΑ νομιζω μονόδρομος,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...