Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ήταν αργά να ανοίξω, πίστευα ότι φταίνε τα τελωνεία και περίμενα. Τώρα μετά από 6 μήνες σταμάτησα να το περιμένω.

Επίσης πήγαινα κάθε 2 βδομάδας στο ταχυδρομείο κι έβαζα τις υπαλλήλους να ψάχνουν και δεν είχα κανένα πακέτο. Το κλεψαν στο τελωνείο δεν υπάρχει αλλη εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Φίλος σε άλλη περιοχή τσακώθηκε με το ταχυδρομείο γιατί δεν του έφταναν ποτέ τα δέματα και του είπαν πως δεν έχει χορηγηθεί στον ταχυδρόμο μηχανάκι με καλαθάκι (παρά μόνο σκέτο μηχανάκι), οπότε δεν κουβαλάει δέματα ποτέ!

Δεν έχει λογική αυτό, αν ο ταχυδρόμος για κάποιο λόγο δεν θέλει/μπορεί να κουβαλήσει δέματα τότε κουβαλάει ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

και γιατι δεν ανοιξες case ?

Μα τι ερωτησεις ειναι αυτες;
Αυτο επιβαλει η πολιτικη ορθοτητα που διατυπωθηκε απο αλλα μελη εδω. Εαν ανοιξεις case τοτε θα πληγωσεις την φημη της χωρας βαναυσα και οι πωλητες του ebay θα μας αποκλεισουν. Θες να λενε οτι ειμαστε ψευτες, να πληρωσουν αυτοι τα λαθη των "αργοσχολων στα τελωνεια". Και εγω αφησα ενα χωρις να ανοιξω case. Θα το ειχα μεγαλο βαρος στην συνειδηση μου να δημιουργησω τετοια εθνικη καταστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει λογική αυτό, αν ο ταχυδρόμος για κάποιο λόγο δεν θέλει/μπορεί να κουβαλήσει δέματα τότε κουβαλάει ειδοποίηση.

  • Αν υπάρχει ταχυδρόμος
  • Αν θέλει ο ταχυδρόμος να αφήσει
  • Αν δεν χαθεί η ειδοποίηση

Δεν είναι και η πιο αξιόπιστη εταιρία τα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε
  • Αν υπάρχει ταχυδρόμος
  • Αν θέλει ο ταχυδρόμος να αφήσει
  • Αν δεν χαθεί η ειδοποίηση

Δεν είναι και η πιο αξιόπιστη εταιρία τα ΕΛΤΑ...

Σαφώς και ισχύουν όλα αυτά, μόνο που το σχόλιο μου δεν αφορούσε τα παραπάνω, αφορούσε τη δικαιολογία που είπαν στο φίλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς και ισχύουν όλα αυτά, μόνο που το σχόλιο μου δεν αφορούσε τα παραπάνω, αφορούσε τη δικαιολογία που είπαν στο φίλο σου.

Όντως του έφερνε ειδοποιήσεις ακόμα και αν το δέμα ήταν σε μέγεθος 1 τσιγάρου. Στα ΕΛΤΑ της περιοχής πάντα είχε 50 άτομα αναμονή. Παρότι άφηνε όμως χαρτί, σχεδόν το 30% των δεμάτων χανόταν. Στη δική μου περιοχή το ποσοστό αυτό να είναι <5%.

Είναι σαφέστατα θέμα τοπικού ΕΛΤΑ και όχι τελωνείου / κινέζου αποστολέα κλπ.

Για αυτό σιγά σιγά για την Ελλάδα κόβουν τις αποστολές ή βάζουν επιπλέον μεταφορικά. Γιατί είμαστε ζώα και κάπως πρέπει να φέρουν στα ίσια το Failure Rate της κατσικοχώρας μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όντως του έφερνε ειδοποιήσεις ακόμα και αν το δέμα ήταν σε μέγεθος 1 τσιγάρου.

Τότε, τουλάχιστον για την συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν εντελώς άστοχα τα σχόλια τύπου "αν υπάρχει ταχυδρόμος" και "αν θέλει ο ταχυδρόμος να αφήσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τότε, τουλάχιστον για την συγκεκριμένη περίπτωση, ήταν εντελώς άστοχα τα σχόλια τύπου "αν υπάρχει ταχυδρόμος" και "αν θέλει ο ταχυδρόμος να αφήσει".

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά το σύνολο των posts και δεν είχες την προδιάθεση να την πεις για να φανείς γαμάτος, θα διάβαζες ότι ακόμα και με τις ειδοποιήσεις που υποτίθεται άφηνε, το ποσοστό χαμένων δεμάτων ήταν 30% σε αντίθεση με άλλες περιοχές.

Οπότε ακόμα και αν υπήρχε  σε αυτή την περίπτωση ταχυδρόμος, κάτι που δεν ισχύει παντού, για τους καταγεγραμμένους λόγους, χάνονταν δέματα.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά το σύνολο των posts και δεν είχες την προδιάθεση να την πεις για να φανείς γαμάτος, θα διάβαζες ότι ακόμα και με τις ειδοποιήσεις που υποτίθεται άφηνε, το ποσοστό χαμένων δεμάτων ήταν 30% σε αντίθεση με άλλες περιοχές.

Οπότε ακόμα και αν υπήρχε  σε αυτή την περίπτωση ταχυδρόμος, κάτι που δεν ισχύει παντού, για τους καταγεγραμμένους λόγους, χάνονταν δέματα.

Πρέπει να αισθάνεσαι πολύ "γαμάτος" τώρα που νομίζεις πως μου την είπες ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
50 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά το σύνολο των posts και δεν είχες την προδιάθεση να την πεις για να φανείς γαμάτος, θα διάβαζες ότι ακόμα και με τις ειδοποιήσεις που υποτίθεται άφηνε, το ποσοστό χαμένων δεμάτων ήταν 30% σε αντίθεση με άλλες περιοχές.

Οπότε ακόμα και αν υπήρχε  σε αυτή την περίπτωση ταχυδρόμος, κάτι που δεν ισχύει παντού, για τους καταγεγραμμένους λόγους, χάνονταν δέματα.

Για να καταλάβω γιατί με έχασες, έγραφαν ειδοποίηση αλλά πήγαινε να παραλάβει και δεν υπήρχε δέμα? Ζητάει αποζημίωση για το πακέτο από τα ελτά, για να παραλάβεις δέμα πρέπει να υπογράψεις και τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη ζητάνε και ταυτότητα, οπότε ο φίλος σου κάτι δεν σου λέει σωστά

 

Άμα ήθελαν να το κλέψουν στο ταχυδρομείο δεν θα γράφανε ειδοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, orck είπε

Μα τι ερωτησεις ειναι αυτες;
Αυτο επιβαλει η πολιτικη ορθοτητα που διατυπωθηκε απο αλλα μελη εδω. Εαν ανοιξεις case τοτε θα πληγωσεις την φημη της χωρας βαναυσα και οι πωλητες του ebay θα μας αποκλεισουν. Θες να λενε οτι ειμαστε ψευτες, να πληρωσουν αυτοι τα λαθη των "αργοσχολων στα τελωνεια". Και εγω αφησα ενα χωρις να ανοιξω case. Θα το ειχα μεγαλο βαρος στην συνειδηση μου να δημιουργησω τετοια εθνικη καταστροφη.

Τουλαχιστον οι περισσοτεροι, ειπαμε να μην ανοιγουμε cases για ψυλλου πηδημα (και για απατες) και οχι να μην ανοιγουμε οταν οντως υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Για να καταλάβω γιατί με έχασες, έγραφαν ειδοποίηση αλλά πήγαινε να παραλάβει και δεν υπήρχε δέμα? Ζητάει αποζημίωση για το πακέτο από τα ελτά, για να παραλάβεις δέμα πρέπει να υπογράψεις και τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη ζητάνε και ταυτότητα, οπότε ο φίλος σου κάτι δεν σου λέει σωστά

Άμα ήθελαν να το κλέψουν στο ταχυδρομείο δεν θα γράφανε ειδοποίηση

Τα πακέτα δεν παραδόθηκαν ποτέ στο σπίτι ανεξάρτητα απο το μέγεθος τους.

Σε κάποια από αυτά υπήρχε ειδοποίηση.  Ότι υπήρχε ειδοποίηση, όντως υπήρχε στο ταχυδρομείο το δέμα. Πολλά όμως δεν είχαν ειδοποίηση -30%. Ή χάθηκε η ειδοποίηση ή δεν την άφησε ο ταχυδρόμος ποτέ. Σε σύγκριση με άλλη διπλανή περιοχή , βγαίνει το συμπέρασμα πως υπήρχε αποκλειστική ευθύνη για τα χαμένα πακέτα, απο το τοπικό ΕΛΤΑ και τον ταχυδρόμο. Δεν έφταιγαν ούτε οι αποστολείς, ούτε το τελωνείο, ούτε κάτι άλλο.

Για αυτό σε μερικές περιοχές της Ελλάδος όλα τα πακέτα έρχονται μια χαρά και σε άλλες χάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα τόσες σελίδες εννοείται, αλλά 2 παρατηρήσεις:

1) όταν έχω ακόμα και ένα πολύ μικρό δεματακι ο ταχυδρόμος μου χτυπάει πάντα κουδούνι και μου λέει κατέβα να το πάρεις μην χαθει

2) αν ο πωλητής λέει max 1 μήνα και κάνει 2 εννοείται πως ζητάω refund :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα πακέτα δεν παραδόθηκαν ποτέ στο σπίτι ανεξάρτητα απο το μέγεθος τους.

Σε κάποια από αυτά υπήρχε ειδοποίηση.  Ότι υπήρχε ειδοποίηση, όντως υπήρχε στο ταχυδρομείο το δέμα. Πολλά όμως δεν είχαν ειδοποίηση -30%. Ή χάθηκε η ειδοποίηση ή δεν την άφησε ο ταχυδρόμος ποτέ. Σε σύγκριση με άλλη διπλανή περιοχή , βγαίνει το συμπέρασμα πως υπήρχε αποκλειστική ευθύνη για τα χαμένα πακέτα, απο το τοπικό ΕΛΤΑ και τον ταχυδρόμο. Δεν έφταιγαν ούτε οι αποστολείς, ούτε το τελωνείο, ούτε κάτι άλλο.

Για αυτό σε μερικές περιοχές της Ελλάδος όλα τα πακέτα έρχονται μια χαρά και σε άλλες χάνονται.

Αν δεν αφήνει ειδοποίηση δείτε το ενδεχόμενο να τα κλέβουν, κανονικά ειδοποίηση αφήνουν μόνο για register η πακέτα αρκετά μεγάλα που δεν χωράνε σε γραμματοκιβώτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι σας "βολευει" που καθυστερει το ΕΛΛΗΝΙΚΟ τελωνειο . Ετσι ζητατε refund,φορτωνοντας το στον πωλητη,καθως  θα πρεπει ο καθε πωλητης να ξερει την κατασταση σε καθε τριτοκοσμικη μπανανια που στελνει οτι ηλιθιο gadget παραγγελνετε εσεις για το χαβαλε σας.  Το πραματελικα  ερχεται μετα απο 2 μηνες,εσεις το τσιμπατε και μετα βγαινετε στα φορουμ και κραζετε.

Οταν λοιπον θα  βλεπετε το Ελλαδισταν στις εξαιρεσεις των international sellers,διπλα σε τριτοκοσμικες χωρες,μη σπαζεστε.

Στα των ΕΛΤΑ τωρα,εαν παιζει ο ταχυδρομος να αφηνει δεματακια στις εισοδους ή σε ανοιχτα γραμματοκιβωτια καλο ειναι να βρειτε αλλη λυση απο το να ζητατε refund.
Πληρωστε 2  ευρω παραπανω για να ερθει συστημενο. 

Επισης,εαν δε βρισκετε ειδοποιησεις μην τα ριχνετε στον ταχυδρομο/κουριερ.

Εαν εχετε ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια ή τα περιξ ειναι ψιλοστανταρακι οτι σας παιρνει τα ειδοποιητηρια.

Το ξερω γιατι το εχω κανει πολλες φορες  και σιγουρα υπαρχουν και αλλοι σαν  εμενα ( και χειροτεροι ) εκει εξω.

Επισης για τον ιδιο λογο εχω βγαλει χαρτακια απο τα κουδουνια στα θυροτηλεφωνα,οποτε think twice οταν θα σας πουν απο την κουριερ οτι ο διανομεας δε βρηκε κουδουνι με το ονομα σας.

 

 

 

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...