Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ευχαριστησω ολους εσας που με κοπο και μερακι καταφερνετε μερα με τη μερα να μας προσθετουν οι πωλητες σε λιστες εξαιρεσης.

Ευχομαι να μας αφανισουν γιατι μας αξιζει.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι δυστυχώς θέμα βγαλμένο από τη ζωή. Και εγώ μια φορά άθελα μου, και χωρίς να ξέρω ότι υπάρχει τέτοια καθυστέρηση, μετά από ενάμιση μήνα ζήτησα refund για μια θήκη από Κινέζο. Ο άνθρωπος ευγενέστατος μου έκανε refund αμέσως και ζήτησε και συγγνώμη. Στους δυόμιση μήνες ήρθε η θήκη και όταν του έστειλα μήνυμα , είπε ότι μου την δωρίζει! Υπάρχουν και καλοί Κινέζοι τελικά... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει τελικά με τα τελωνεία; 4 πράγματα παρήγγειλα φέτος από ebay αξίας 2 ως 8 ευρώ, δεν ήρθε ΚΑΝΕΝΑ! Tα 2 τελευταία τα παρήγγειλα πριν 3 μήνες. μόνο από το ένα αντικείμενο ζήτησα τα λεφτά πίσω πιστεύοντας ότι κάτι τρέχει με την Κίνα. Δεν ήξερα ότι στα τελωνεία ξεκίνησαν να βουτάν τις θήκες των κινητών μας οι γυφταρμάδες. Να ξεκινήσω τα τηλέφωνα στο τελωνείο; Δεν είναι δυνατόν να κρατάνε για μήνες αντικείμενα ευτελούς αξίας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Τι παίζει τελικά με τα τελωνεία; 4 πράγματα παρήγγειλα φέτος από ebay αξίας 2 ως 8 ευρώ, δεν ήρθε ΚΑΝΕΝΑ! Tα 2 τελευταία τα παρήγγειλα πριν 3 μήνες. μόνο από το ένα αντικείμενο ζήτησα τα λεφτά πίσω πιστεύοντας ότι κάτι τρέχει με την Κίνα. Δεν ήξερα ότι στα τελωνεία ξεκίνησαν να βουτάν τις θήκες των κινητών μας οι γυφταρμάδες. Να ξεκινήσω τα τηλέφωνα στο τελωνείο; Δεν είναι δυνατόν να κρατάνε για μήνες αντικείμενα ευτελούς αξίας!

Βουτανε οτι βρουν.Σιγουρα εχουν καποιους αποδιοπομπαιους τραγους,που την πληρωνουν μια στο τοσο,αλλα ως εκει.

Προσφατα ενα μελος εγραφε οτι ειχε παραγγειλει ψηφιακη απο ιδιωτη και του βουτηξαν απο μεσα την sd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, webparts είπε

Θελω να ευχαριστησω ολους εσας που με κοπο και μερακι καταφερνετε μερα με τη μερα να μας προσθετουν οι πωλητες σε λιστες εξαιρεσης.

Ευχομαι να μας αφανισουν γιατι μας αξιζει.

Θα μας αφανισουν, οπως λες, γιατι δεν ειμαστε σε θεση να αντιληφθουμε το πραγματικο προβλημα και πυροβολαμε ολοι στο ευκολο θυμα. Ποτε τον πραγματικο υπαιτιο.
Λυπηρο.


Γιατι δεν μας εβαζαν στις λιστες εξαιρεσης και πριν γινει αυτη η ιστορια με τα τελωνεια και την τακτικη να κρατανε τα προιοντα εκει για μηνες απλα περιμενωντας να ωριμασουν;
Μηπως αυτη ειναι η αιτια του προβληματος και οχι ο καθε ενας απο εμας που απλα δεν λαμβανει αυτο που πληρωσε;

Εχω χασει πολυ πραγμα, ποιον να ξερει που ειναι, στο ταχυδρομειο της γειτονιας δεν ψαχνουν βαση ονοματος, μονο εαν πας με χαρτακι ειδοποιησης κοιτανε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ξεκινάω να παρέχω την εξής υπηρεσία:
    1. Εταιρεία με διεύθυνση στη Βουλγαρία.
    2. Αγορές από ebay με παράδοση στη Βουλγαρία (οπότε εκτελωνισμός στη Βουλγαρία)
    3. Αποστολή προϊόντων στην Ελλάδα από Βουλγαρία (οπότε αφού είμαστε ΕΕ, δεν έχει τελωνείο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ktiniatros said:
  • Ξεκινάω να παρέχω την εξής υπηρεσία:
    1. Εταιρεία με διεύθυνση στη Βουλγαρία.
    2. Αγορές από ebay με παράδοση στη Βουλγαρία (οπότε εκτελωνισμός στη Βουλγαρία)
    3. Αποστολή προϊόντων στην Ελλάδα από Βουλγαρία (οπότε αφού είμαστε ΕΕ, δεν έχει τελωνείο)

Και ο εκτελωνισμός στη Βουλγαρία θα είναι δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται στο τελωνείο για να σου δώσουν το πακέτο σου;

Μου είχε ζητήσει η DHL για να μου το εκτελωνίσει - πέρα από νταβατζιλίκι 50 ευρώ και βάλε - να τους στείλω υποχρεωτικά URLs των προϊόντων και περιγραφή του περιεχομένου του πακέτου, ΑΦΜ και τιμολόγιο ίσης αξίας ή μεγαλύτερης από το τιμολόγιο του πωλητή.

Και ρωτώ... είναι δυνατόν να ζητάνε ΑΦΜ ;;; Είχα την εντύπωση ότι στο τελωνείο έδειχνες μόνο την ταυτότητά σου.

Έχουν δικαίωμα να ζητάνε τιμολόγιο και μάλιστα με τέτοιους όρους από εμένα; Άλλωστε ο πωλητής είναι δικός τους πελάτης - είναι σαν να λένε ότι δεν εμπιστεύονται τον πελάτη τους. Αν είχα συμφωνήσει άλλωστε με τον πωλητή για να δείξει ψεύτικο τιμολόγιο, τότε θα τους έδειχνα και εγώ ψεύτικο...

Επειδή δεν μου αρέσουν τέτοιες μαλακίες και επειδή το συνολικό νταβατζιλίκι εκτιμώ ότι θα ξεπερνούσε το 1/3 της αξίας του πακέτου, τους ζήτησα να το επιστρέψουν πίσω ή να το βάλουν στον πάτο τους, μιας και αρνήθηκαν να μου το στείλουν χωρίς όλα τα παραπάνω στοιχεία.

Θα τους το πλήρωνα αν η διαδικασία ήταν απλά "καλησπέρα σας, μπορούμε να σας εκτελωνίσουμε το πακέτο και θα πληρώσετε συνολικά τόσα για εκτελωνισμό, ΦΠΑ και δασμούς - να σας το φέρουμε στην πόρτα σας;" χωρίς τις προαναφερθείσες μαλακίες.

Υποτίθεται ότι ψωνίζω online για να μου έρθει το πακέτο στο σπίτι μου και χωρίς να χρειάζονται από εμένα περαιτέρω ενέργειες.

Ε λοιπόν ο πωλητής έγραψε και εμένα και την DHL και τελικά ζήτησα τα χρήματά μου από το PayPal και μου τα έδωσαν πίσω.

H DHL πήρε τα αρχικά μεταφορικά της αλλά όχι το νταβατζιλίκι του εκτελωνισμού που θα μπορούσε να είχε πάρει αν δεν λειτουργούσε όπως λειτουργεί, ο πωλητής πήρε τα @@ του και καλά θα κάνει να μην ξαναστείλει στην Ελλάδα, και στο τελωνείο φαντάζομαι ότι το πακέτο θα πάει στα αζήτητα και κάποιος θα το καβατζώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι μικρότερος από την ε

55 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Και ο εκτελωνισμός στη Βουλγαρία θα είναι δωρεάν;

Σίγουρα είναι μικρότερος από την Ελλάδα αλλά το βασικότερο είναι ότι θα έχεις τα πράγματα στην ώρα τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται στο τελωνείο για να σου δώσουν το πακέτο σου;

Μου είχε ζητήσει η DHL για να μου το εκτελωνίσει - πέρα από νταβατζιλίκι 50 ευρώ και βάλε - να τους στείλω υποχρεωτικά URLs των προϊόντων και περιγραφή του περιεχομένου του πακέτου, ΑΦΜ και τιμολόγιο ίσης αξίας ή μεγαλύτερης από το τιμολόγιο του πωλητή.

Και ρωτώ... είναι δυνατόν να ζητάνε ΑΦΜ ;;; Είχα την εντύπωση ότι στο τελωνείο έδειχνες μόνο την ταυτότητά σου.

Έχουν δικαίωμα να ζητάνε τιμολόγιο και μάλιστα με τέτοιους όρους από εμένα; Άλλωστε ο πωλητής είναι δικός τους πελάτης - είναι σαν να λένε ότι δεν εμπιστεύονται τον πελάτη τους. Αν είχα συμφωνήσει άλλωστε με τον πωλητή για να δείξει ψεύτικο τιμολόγιο, τότε θα τους έδειχνα και εγώ ψεύτικο...

Επειδή δεν μου αρέσουν τέτοιες μαλακίες και επειδή το συνολικό νταβατζιλίκι εκτιμώ ότι θα ξεπερνούσε το 1/3 της αξίας του πακέτου, τους ζήτησα να το επιστρέψουν πίσω ή να το βάλουν στον πάτο τους, μιας και αρνήθηκαν να μου το στείλουν χωρίς όλα τα παραπάνω στοιχεία.

Θα τους το πλήρωνα αν η διαδικασία ήταν απλά "καλησπέρα σας, μπορούμε να σας εκτελωνίσουμε το πακέτο και θα πληρώσετε συνολικά τόσα για εκτελωνισμό, ΦΠΑ και δασμούς - να σας το φέρουμε στην πόρτα σας;" χωρίς τις προαναφερθείσες μαλακίες.

Υποτίθεται ότι ψωνίζω online για να μου έρθει το πακέτο στο σπίτι μου και χωρίς να χρειάζονται από εμένα περαιτέρω ενέργειες.

Ε λοιπόν ο πωλητής έγραψε και εμένα και την DHL και τελικά ζήτησα τα χρήματά μου από το PayPal και μου τα έδωσαν πίσω.

H DHL πήρε τα αρχικά μεταφορικά της αλλά όχι το νταβατζιλίκι του εκτελωνισμού που θα μπορούσε να είχε πάρει αν δεν λειτουργούσε όπως λειτουργεί, ο πωλητής πήρε τα @@ του και καλά θα κάνει να μην ξαναστείλει στην Ελλάδα, και στο τελωνείο φαντάζομαι ότι το πακέτο θα πάει στα αζήτητα και κάποιος θα το καβατζώσει.

Το τιμολογιο το ζητανε για να επιβεβαιώσουν οτι οντως πληρωσες τοσα και οτι δεν ειναι ψευτκο ποσο για να γλιτώσεις τελωνείο. ΑΦΜ δεν ξερω τι το θελουν αλλα θα υπαρχει καποιος λόγος.

 

Εσυ εισαι ο πελατης τους οχι ο πωλητης. Εσυ προσπαθείς να εισάγεις ενα προϊόν απο τριτη χώρα δεν προσπαθεί ο πωλητής να το περάσει σε αυτη γιατι ετσι ξυπνησε.

 

Αν δεν σου αρεσουν οι κανονες που λειτουργουν οι εισαγωγες τοτε να αγοράζεις μονο απο Ευρώπη ωστε εμείς που δεν έχουμε τοσα θεματα να μπορούμε να αγοραζουμε απο εξω χωρις να μας θεωρουν τριτοκοσμικους αουγκανους αγοραστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τί είναι πιο γελοίο τελικά

- το να κλέψεις μερικά Ευρώ από ένα Κινέζο μαγαζάτορα, μην επιστρέφοντας τα χρήματα για προϊόν που τελικά παρέλαβες...
- ή να υπερ-ηθικολογεί κανείς, με γενικευτικές κρίσεις, και να ανάγει τα πάντα (τρέχοντα/τωρινά και μελλούμενα κακά) σε επάξιες τιμωρίες, ακόμη και για περιπτώσεις όπου διαπιστωμένα αυτό δεν ισχύει (πχ κόψιμο δωρεάν μεταφορικών από Αμαζον).

...και τα δύο, διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος, διαφορετικές εκδοχές της ίδιας μικροπρέπειας...

 

Κατά τη γνώμη μου, δικαίως εγείρεται αξίωση επιστροφής χρημάτων για πράγματα που καθυστερούν πάνω από 60-70 μέρες, αλλά αν τελικά παραληφθούν υπάρχει υποχρέωση επανακαταβολής των χρημάτων, εφόσον πληρούν τη περιγραφή της κάθε αγγελίας και είναι λειτουργικά (όπως θα ίσχυε και σε περίπτωση μη καθυστέρησης/έγκαιρης παραλαβής)...

...τώρα ο καθένας, βάσει των θετικών και αρνητικών του εμπειριών μπορεί να καταλήγει σε συμπεριφορές "εξισορρόπησης"...πχ αν τον "κλέψουν" 2-3 φορές, μετά να αγνοήσει μια άλλη δικιά του υποχρέωση...αλλά εκεί τη πληρώνει ο λάθος άνθρωπος, είτε είναι πωλητής, είτε αγοραστής...κύκλο κάνουν αυτά...

 

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το τιμολογιο το ζητανε για να επιβεβαιώσουν οτι οντως πληρωσες τοσα και οτι δεν ειναι ψευτκο ποσο για να γλιτώσεις τελωνείο. ΑΦΜ δεν ξερω τι το θελουν αλλα θα υπαρχει καποιος λόγος.

Τιμολόγιο έχουν ήδη από τον πωλητή, άρα το δικό μου τι το θέλουν; Δεν εμπιστεύονται τον πωλητή; Αφού αν ο πωλητής έχει συννενοηθεί με εμένα για να δώσει ψεύτικο τότε και εγώ ψεύτικο θα δώσω.

32 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εσυ εισαι ο πελατης τους οχι ο πωλητης. Εσυ προσπαθείς να εισάγεις ενα προϊόν απο τριτη χώρα δεν προσπαθεί ο πωλητής να το περάσει σε αυτη γιατι ετσι ξυπνησε.

Ο πωλητής είναι πελάτης τους. Τους χρησιμοποιεί ως μεταφορική για τα προϊόντα του e-shop του.

32 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν δεν σου αρεσουν οι κανονες που λειτουργουν οι εισαγωγες τοτε να αγοράζεις μονο απο Ευρώπη ωστε εμείς που δεν έχουμε τοσα θεματα να μπορούμε να αγοραζουμε απο εξω χωρις να μας θεωρουν τριτοκοσμικους αουγκανους αγοραστες

Φυσικά και δεν μου αρέσουν. Όπως είπα, ο λόγος που παραγγέλνω online - και αυτή είναι η ουσία της online παραγγελίας - είναι για να μου έρχονται τα πράγματα στην πόρτα μου χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

Ένας απλός ιδιώτης είμαι που παραγγέλνω, και όχι κάποια εταιρεία. Δεν είμαι κανένας εισαγωγέας για να χρειάζεται να μπλέκω με διαδικαστικά. Και φυσικά δεν μου αρέσουν οι κοινοί κανόνες για τελωνεία εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης ( https://en.wikipedia.org/wiki/Customs#European_Union ) λες και οι πολίτες αυτής της χώρας έχουμε τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες με τους υπόλοιπους. Για να "προστατευτεί" η οικονομία της ΕΕ δηλαδή από εισαγωγές, θα πρέπει να τρώμε και εμείς το ίδιο νταβατζιλίκι...

... αλλά όπως είπα, αν πρέπει να πληρώσω κάποιο ποσό και χρειάζομαι το πακέτο μου, ας το πληρώσω. Δεν είναι όμως δική μου δουλειά να πάω να το φέρω αφού τους έχω ήδη πληρώσει τα μεταφορικά ούτε και να καταναλώσω επιπλέον χρόνο ούτε να τους στέλνω στοιχεία και ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και να τους εξηγήσω τι αγορά έκανα λες και είμαι κάποιος εισαγωγέας.

Το 50αρικο που ζητάνε για εκτελωνισμό σε τι δική τους εργασία αντιστοιχεί δηλαδή;;; Να προωθήσουν στο τελωνείο τα στοιχεία που τους έστειλα;;; Ούτε καν να ψάξουν στο σάιτ του πωλητή για την αξία των αντικειμένων και βάσει του τιμολογίου που έχουν, ε; Όλα έτοιμα.

Δεν χρειάζεται να σε θεωρήσουν τριτοκοσμικό οι έξω, γιατί ούτως ή άλλως ζούμε σε τριτοκοσμική χώρα και το γνωρίζουν.

Αούγκανος γίνεσαι όταν η λογική σου επιτρέπει να στήνεις κώλο σε νταβατζιλίκια τέτοιου μεγέθους και να νιώθεις ότι "δεν έχεις τόσα θέματα" ενώ υπάρχουν ξεκάθαρα θέματα.

Οι τύποι τα θέλουν όλα δικά τους. Και να καθυστερούν τα δέματα και να επιβάλλουν γερό νταβατζιλίκι σε πολίτες μιας οικονομικά κατεστραμμένης χώρας, και να φέρνουν μπλε χαρτάκια αντί για δέματα, και να καρπώνονται τα άπειρα αζήτητα ( https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/178297/sto-sfyri-pano-apo-350-aftokinita-kai-motosykletes-apo-ta-azitita-ton-teloneion ), και να ζητάνε 7.20 ευρώ τη μέρα αποθήκευτρα τελωνείου...

... ε ας παρέχουν τουλάχιστον σε εμένα τον αγοραστή το βασικό - να μου φέρουν το πακέτο στην πόρτα μου και να πάρουν το νταβατζιλίκι τους χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 Νοεμβρίου είχα κάνει 2 μικροπαραγγελίες εν γνώση μου ότι θα αργήσω να τις πάρω λόγω της κατάστασης με τα τελωνεία για αυτό και δεν μπήκα καν στον κοπω να ενοχλήσω τους πωλητές στο εβαυ. Τελικά σήμερα μου ήρθε η μια λογικά στις επόμενες μέρες θα μου έρθει και η άλλη. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι Όσοι αγοράζετε βλακιουλες απο το εβαυ μην τρελενεστε αν κανουν πανω απο 60 μερες να ρθουν, θα έρθουν τελικά. Δεν υπαρχει λογος να αποκλειστουμε ολοι επειδη ρα ΕΛΤΑ υπολειτουργούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τιμολόγιο έχουν ήδη από τον πωλητή, άρα το δικό μου τι το θέλουν; Δεν εμπιτεύονται τον πωλητή; Αφού αν ο πωλητής έχει συννενοηθεί με εμένα για να δώσει ψεύτικο τότε και εγώ ψεύτικο θα δώσω.

Αν και το "τιμολογιο" που χρησιμοποιείς σαν όρο θεωρώ οτι ειναι λάθος γιατι δεν γίνεται να το έχεις, λογικά αναφέρονται σε απόδειξη πληρωμής πχ απο Paypal, προφανώς δεν θα ειναι ίδιο με το "ψευτικο" τιμολόγιο που έστειλε άρα έχει μια λογική.

 

14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ο πωλητής είναι πελάτης τους. Τους χρησιμοποιεί ως μεταφορική για τα προϊόντα του e-shop του.

Το τελωνείο δεν μπορω να κατανοήσω πως το συνδέεις με τις μεταφορικές. Το τελωνείο ελέγχει αν πρέπει να πληρωθεί κάποιο ποσό ή οχι.

14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Φυσικά και δεν μου αρέσουν. Όπως είπα, ο λόγος που παραγγέλνω online - και αυτή είναι η ουσία της online παραγγελίας - είναι για να μου έρχονται τα πράγματα στην πόρτα μου χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

Αν αυτός ειναι ο λόγος μπορείς να το πάρεις απο Ελλάδα η Ευρώπη και παλι θα σου ερθει στην πορτα χωρις τελωνεία. Θα πληρωσεις παραπανω φυσικα γιατι αυτος που θα στο πουλήσει εχει κάνει ηδη την διαδικασια με τον εκτελωνισμο για σενα. Αλλα ξεχασα, θελουμε και στην πορτα μας, και χωρις να κανουμε εκτελωνισμο εμεις και 30% κατω.

Αν δεν σου αρεσουν τα διαδικαστικα οπως ειπα Ελλαδα/Ευρωπη και καθαρισες.

14 λεπτά πριν, randomcat είπε

Και φυσικά δεν μου αρέσουν οι κοινοί κανόνες για τελωνεία εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης ( https://en.wikipedia.org/wiki/Customs#European_Union ) λες και οι πολίτες αυτές της χώρας έχουμε τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες με τους υπόλοιπους. Για να "προστατευτεί" η οικονομία της ΕΕ δηλαδή από εισαγωγές, θα πρέπει να τρώμε και εμείς το ίδιο νταβατζιλίκι...

Δεν καταλαβαινω τι σχέση εχει η οικονομια της χωρας με τους κανονες εκτελωνισμου. Οταν καποιος δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να κανει κατι δεν παραπονιέται για τις τιμες αλλα προσαρμόζει τις αγορασες του στην τσεπη του.

16 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το 50αρικο που ζητάνε για εκτελωνισμό σε τι δική τους εργασία αντιστοιχεί δηλαδή;;; Να προωθήσουν στο τελωνείο τα στοιχεία που τους έστειλα;;; Ούτε καν να ψάξουν στο σάιτ του πωλητή για την αξία των αντικειμένων και βάσει του τιμολογίου που έχουν, ε; Όλα έτοιμα.

Αν θεωρείς οτι δεν ειναι δουλεια που αξιζει τα 50€ κανεις τον εκτελωνισμο μονος σου και σου μενει και το καφετι στην τσεπη. Αν και παλι βαριεσαι να τρεχεις τοτε πληρωνεις και τελειωνεις

 

18 λεπτά πριν, randomcat είπε

Αούγκανος γίνεσαι όταν η λογική σου επιτρέπει να στήνεις κώλο σε νταβατζιλίκια τέτοιου μεγέθους και να νιώθεις ότι "δεν έχεις τόσα θέματα" ενώ υπάρχουν ξεκάθαρα θέματα.

Οι τύποι τα θέλουν όλα δικά τους. Και να καθυστερούν τα δέματα και να επιβάλλουν γερό νταβατζιλίκι σε πολίτες μιας οικονομικά κατεστραμμένης χώρας, και να φέρνουν μπλε χαρτάκια αντί για δέματα, και να καρπώνονται τα άπειρα αζήτητα ( https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/178297/sto-sfyri-pano-apo-350-aftokinita-kai-motosykletes-apo-ta-azitita-ton-teloneion ), και να ζητάνε 7.20 ευρώ τη μέρα αποθήκευτρα τελωνείου...

... ε ας παρέχουν τουλάχιστον σε εμένα τον αγοραστή το βασικό - να μου φέρουν το πακέτο στην πόρτα μου και να πάρουν το νταβατζιλίκι τους χωρίς περαιτέρω διαδικασίες.

Το θεμα ειναι που ριχνεις τις ευθυνες. Ο πωλητης εχει σαν υποχρέωση να σου στείλει το προιον με την μεταφορικη που κανονισατε και να ειναι οπως στην περιγραφη. Δεν ειναι υπευθυνος για το αν στο τελωνειο θα κανει 1 μερα ή ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...