Προς το περιεχόμενο

"Κλέβετε" το ebay;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 40 μέρες ανοιγω case. Στις 50 ζηταω refund και το αφηνω μερικές μέρες. Συνήθως στις 60 β έχει έρθει η τίποτα. 

 

Μια φορά ήρθε μετά από 3!!!! μήνες, αλλα δεν επέστρεψα τίποτα (2 κ κάτι usd), γιατι νευριασα με την καθυστέρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζω από αλί και όχι από εβαυ πλέον. Μόλις φτάνει στο τέλος η αρχική διορία , αν δεν έχω παραλάβει ,στέλνω στον παραλήπτη και κάνει extend. Συνώθως παραλαμβάνω στο όριο , ε αν περάσει και η περίοδος του extend ζητώ refund. Mόνο μία φορά έτυχε αυτό όλες τις άλλες παρέλαβα.

Δεν ξέρω,νομίζω πως αν τους κλέψω θα με κυνηγάει το κάρμα μου :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, webparts είπε

Συνεχιστε το βιολι σας..

Μονο εσυ συνεχειζεις το βιολι σου. Ολοι οι αλλοι ενδιαφερονται να παραλαβουν αυτο που πληρωσαν, τιποτε αλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Τι σε πειράζει που ζήτησαν ΑΦΜ; Κρυφό είναι ή μπορεί να σε βλάψουν με αυτό;

Γιατί να έχει το ΑΦΜ μου η DHL μια ιδιωτική εταιρεία; Αν μπορούν να με βλάψουν ή όχι δεν το ξέρω (όλα είναι δυνατά, ειδικά σ' αυτήν τη χώρα).

Γιατί δεν τους αρκεί η ταυτότητά μου;

Στο τελωνείο ζητάνε ΑΦΜ;

Ρωτάω επειδή δεν το ξέρω, όμως δεν φαίνεται να το ξέρει και κάποιος άλλος που διαβάζει το thread μέχρι στιγμής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το για ποιον λόγο ζητάνε ΑΦΜ σε τέτοιο στάδιο (πολλές φορές πριν την εκτίμηση των εξόδων - αποδοχή τους) δεν το έχω καταλάβει ούτε εγώ.
Αλλά για να εκτελωνίσουν χρειάζονται το ΑΦΜ σου ώστε να δουν την άδεια που έχεις δώσει στο taxis για τον εκτελωνισμό στο όνομα σου.

Απόσο ξέρω όλοι οι εκτελωνισμοί πλέον (τελευταία 1-2~ χρόνια) απαιτούν να δώσεις "άδεια" στον εκτελωνιστή (μου έχει τύχει 2-3 φορές με fedex, dhl, ups).
Μόνο με τα ΕΛΤΑ δεν φαίνεται να παίζει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από FireKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2018 στις 8:01 ΠΜ, randomcat είπε

Γιατί να έχει το ΑΦΜ μου η DHL μια ιδιωτική εταιρεία; Αν μπορούν να με βλάψουν ή όχι δεν το ξέρω (όλα είναι δυνατά, ειδικά σ' αυτήν τη χώρα).

Γιατί δεν τους αρκεί η ταυτότητά μου;

Στο τελωνείο ζητάνε ΑΦΜ;

Ρωτάω επειδή δεν το ξέρω, όμως δεν φαίνεται να το ξέρει και κάποιος άλλος που διαβάζει το thread μέχρι στιγμής...

Δεν ξέρω αν μπορούν να σε βλάψουν, γενικά δεν το βλέπω και τόσο άκυρο πάντως. Θα υπάρχει κάποιος λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού για πολλοστή φορά παρηγγειλα κάτι που δεν ήρθε ποτέ η σχέση μου με το eBay τελείωσε εδω. Από τότε που μπλέχτηκαν τα τελωνεία κατάκλεψαν τον κόσμο. Το θέμα είναι ότι και refund που ζήτησα δεν το πήρα ποτε αφού κι ο πωλητής (κινέζος) με κορόιδεψε κι όλο έλεγε θα μου δωσει τα λεφτά πίσω αλλά δεν το έκανε ποτέ.

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Αφού για πολλοστή φορά παρηγγειλα κάτι που δεν ήρθε ποτέ η σχέση μου με το eBay τελείωσε εδω. Από τότε που μπλέχτηκαν τα τελωνεία κατάκλεψαν τον κόσμο. Το θέμα είναι ότι και refund που ζήτησα δεν το πήρα ποτε αφού κι ο πωλητής (κινέζος) με κορόιδεψε κι όλο έλεγε θα μου δωσει τα λεφτά πίσω αλλά δεν το έκανε ποτέ.

και γιατι δεν ανοιξες case ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως κάνω 10άδες παραγγελίες / μήνα. Το τελευταίο τρίμηνο ότι και να παραγγέλνω κατά 90% , σε λιγότερες από 30 ημέρες το έχω παραλάβει.

Ένα μεγάλο ποσοστό παραλαμβάνεται στις 15 ημέρες μάλιστα. Δεν το πιστεύω ακόμα!

*Ίσως κάποιοι θα έπρεπε να κοιτάξετε το θέμα με τον τοπικό διανομέα / ΕΛΤΑ μιας και όπως φαίνεται είναι στη διακριτική ευχέρεια του ταχυδρόμου (αν υπάρχει) να τα φέρει. Φίλος σε άλλη περιοχή τσακώθηκε με το ταχυδρομείο γιατί δεν του έφταναν ποτέ τα δέματα και του είπαν πως δεν έχει χορηγηθεί στον ταχυδρόμο μηχανάκι με καλαθάκι (παρά μόνο σκέτο μηχανάκι), οπότε δεν κουβαλάει δέματα ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...