Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα με τη λογικη να μην κανουμε τιποτα ωστε να μειωθει το φαινομενο το μονο που θα καταφερουμε ειναι να μην αλαξει τιποτα. Σιγουρα το προτιμοτερο ειναι να μη δοκιμασει κανενας ποτε του τσιγαρο ειτε συμβατικο ειτε ηλεκτρονικο και να αποτρεπουμε ολοι μας τη δημιουργια νεων χρηστων. Με τους ηδη υπαρχοντες τι θα κανουμε? Θα τους απαγορευσουμε και το λιγοτερο βλαβερο (ακομα και για τους γυρω τους γιατι παθητικο ατμισμα δεν υπαρχει μονο η μυρωδια αν ενοχλει) ωστε να μην δουμε ποτε κατι καλυτερο για αυτους κ του υπολοιπους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, primeragt είπε

Ρε παιδια ημαρτον με το ολα στο μυαλο μας ειναι. Ε δεν ειναι μονο στο μυαλο. Ειναι εξαρτησιογονος ουσια που δρα στους υποδοχεις του εγκεφαλου, ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν καποιοι οπως εσυ (και ο πατερας μου) που μπορεσαν και το εκοψαν μαχαιρι αλλα λετε τοσοι αλλοι που δεν το εχουν καταφεροι να ειναι χαζοι ή "αναπηροι"??? Το βελτιστο ειναι αυτο που εκανες αλλα δεν το καταφερνουν ολοι. Ε και τα σκληρα ναρκωτικα στο μυαλο επιδρουν και οι περισσοτεροι χρονιοι χρηστες θελουνε να το κοψουνε, ε καποιοι το καταφερνουν καποιοι αλλοι οχι και μιλωντας μεσω βοηθηματων. Τι διαφορετικο δηλαδη εχει η νικοτινη (που ειναι απο τις πιο εξατησιογονες ουσιες που υπαρχουν) που θα κανει εναν ανθρωπο να την κοψει απο μονος του?? Τι μαγικο εχει?? Καποιοι ναι μπορουν αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει ετσι απλα.

Η εξάρτηση από την νικοτίνη αποδεδειγμένα διαρκεί μία βδομάδα. Από κει και έπειτα είναι καθαρά η συνήθεια. Πίνω καφέ πρέπει να κάνω τσιγάρο, πίνω ποτό πρέπει να κάνω τσιγάρο, μόλις έφαγα πρέπει να κάνω τσιγάρο, θέλω να χαλαρώσω πρέπει να κάνω τσιγάρο κτλ. Εάν καταφέρεις να ξεπεράσεις την 1η βδομάδα που διαρκεί η απεξάρτηση από την νικοτίνη μετά είναι καθαρά θέμα συνήθειας. 

 

 

Επεξ/σία από project.breeze
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια μαλακια καλογραμμένη από ένα άσχετο συντάκτη για κλικbait που τις μας λέει ουσιαστικά.Οτι το ηλεκτρονικό είναι αβλαβές εκτός της νικοτίνης κάτι που ξέραμε.Επρεπε να ντρέπεστε γτ αναφέρεστε σε θέματα υγείας.Το ηλεκτρονικό επειδή δουλεύω σε εταιρεία ατμιζματος έχει βοηθήσει χιλιάδες ανθρώπους και έχει βελτιώσει τρομακτικά την υγείας τους.Χωρις πότε καμιά έρευνα τώρα να μας λέει ότι βλάπτει κάπου και τώρα μιλάμε για ποντίκια όταν η νιτροζαμινη και το διυκητιλιο απαγορευονται στα προϊόντα ατμιζματος βάση tpd και ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Επεξ/σία από ravensin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτο ακριβως ανεφερα οτι επιδρα στους υποδοχεις του εγκεφαλου. Την σωματικη εξαρτηση σε1-2 βδομαδες μπορει να την ξεπερασεις μπορει και οχι ομως. Αν ηταν τοσο ευκολο για ολους τους ανθρωπους θα το εκοβαν ολοι μαχαιρι και οχι ενα μικρο ποσοστο και το μικρο παει στο μακροχρονιο και οχι το εκοψα για 3 μηνες πχ. Τα φαρμακευτικα πχ εχουν γυρω στο 8% επιτυχιας αλλα αν δουμε κ μακροχρονια το ποσοστο πεφτει στο περιπου 3-4%. χρειαζομαστε καθε δυνιτικο βοηθημα που μπορει να κοψει ή να μειωσει αυτη τη μαστιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, ravensin said:

Άλλη μια μαλακια καλογραμμένη από ένα άσχετο συντάκτη για κλικbait που τις μας λέει ουσιαστικά.Οτι το ηλεκτρονικό είναι αβλαβές εκτός.της νικοτίνης κάτι που ξέραμε.Επρεπε να ντρέπεστε γτ αναφέρεστε σε θέματα υγείας.Το ηλεκτρονικό επειδή δουλεύω σε εταιρεία ατμιζματος έχει βοηθήσει χιλιάδες ανθρώπους και έχει βελτιώσει τρομακτικά της υγείας τους.Χωρις πότε καμιά έρευνα τώρα να μας λέει ότι βλάπτει κάπου και τώρα μιλάμε για ποντίκια όταν οι νιτροζαμινη και το διυκητιλιο απογοητεύονται στα προϊόντα ατμιζματος βάσει tpd και ευρωπαϊκής Ένωσης.

Α είναι ΚΑΙ υγιεινά! Δεν θέλω να ξέρω τι θα έλεγες αν δούλευες σε κανένα γραφειο τελετών! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Μα για αυτο ακριβως ανεφερα οτι επιδρα στους υποδοχεις του εγκεφαλου. Την σωματικη εξαρτηση σε1-2 βδομαδες μπορει να την ξεπερασεις μπορει και οχι ομως. Αν ηταν τοσο ευκολο για ολους τους ανθρωπους θα το εκοβαν ολοι μαχαιρι και οχι ενα μικρο ποσοστο και το μικρο παει στο μακροχρονιο και οχι το εκοψα για 3 μηνες πχ. Τα φαρμακευτικα πχ εχουν γυρω στο 8% επιτυχιας αλλα αν δουμε κ μακροχρονια το ποσοστο πεφτει στο περιπου 3-4%. χρειαζομαστε καθε δυνιτικο βοηθημα που μπορει να κοψει ή να μειωσει αυτη τη μαστιγα.

Αν κάνεις ένα πρόχειρο γκάλοπ σε ανθρώπους που το έκοψαν και το ξεκίνησαν μετά από 3-4 μήνες είναι επειδή κάποιος "έξυπνος" φίλος τους ειπε:"Έλα ρε μαλάκα, εντάξει, κάνε 1 δεν πειράζει σιγά". Εάν για παράδειγμα σε όλα τα μαγαζιά που κυκλοφορούμε εφαρμοζόταν ο νόμος και δεν κάπνιζε κανείς μέσα να δεις πόσοι θα το έκοβαν. Έχω ζήσει Αγγλία και σε πληροφορώ οτί είναι ελάχιστοι οι Έλληνες που καπνίζουν εκεί ακριβώς γιατί δεν μπορούν να καπνίσουν στις καφετέριες ή στις pub και τα εστιατόρια και κανείς δεν θέλει να βγαίνει σαν τον λεπρό έξω να καπνίζει μέσα στο κρύο και τον αέρα και να ξαναμπαίνει μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με αυτα που λες. Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι δεν ειναι ολοι σαν και σενα. Αν ολοι ειμασταν ετσι δεν θα υπηρχε αυτο το προβλημα με αρκετους να θελουν να το κοψουν και να μην μπορουν. Το οτι καποιοι το κανουν δεν σημαινει οτι ολοι μπορουν. Σκεψου ενα αθλημα πχ. ολοι μπορουν να το κανουν ακομα κ σε ικανοποιητικο βαθμο δεν μπορουν ολοι ομως οσο και αν προσπαθησουν να φτασουν στο βαθμο συγκεντρωσης ή δεξιοτητων ωστε να γινουν επαγγελματιες.  Καποιοι μπορουν καποιοι αλλοι οχι. Και αυτο δεν ισχυει μονο για το καπνισμα αλλα για τα παντα στη ζωη μας. Και οχι οι περισσοτεροι δεν ξανακυλισαν γιατι καποιος τους το πε αλλα γιατι το "θελανε" οι ιδιοι ειτε μεσω ψυχολογικου στρες ειτε μεσω συγκεκριμενων καταστασεων που καναν trigger συγκεκριμενες ψυχοσυναισθηματικες αναμνησεις και αυτο ειναι η δυσκολια που υπαρχει κ δεν επιτρεπει σε ολους να το κοψουν μαχαιρι. Αυτοι που το καναν μεσω φιλων οπως λες δεν θελανε ποτε στην ουσια να το κοψουν.

Επεξ/σία από primeragt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέω είναι ότι κυρίως φταίνε οι συνθήκες στις οποίες κινείται ο καθένας μας. Εάν κανείς από την παρέα σου δεν κάπνιζε και δεν μπορούσες να καπνίσεις σε κανένα μαγαζί δεν θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το κόψεις; Πίστεψε με, ούτε εγώ ούτε όσοι το έκοψαν μαχαίρι δεν είναι υπεράνθρωποι. Εγώ απλά ΑΗΔΙΑΣΑ όταν κόντεψα να φτύσω τα πνευμόνια μου από τον πολύ βήχα και λέω ΤΕΛΟΣ και αυτή η ανάμνηση του ασταμάτητου βήχα ήταν που με "εμπόδισε" από το να το ξαναρχίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2018 στις 9:00 ΜΜ, Omnigeek είπε

Οι Έλληνες από την μία σταυροκοπιούνται και παραπονιούνται για τους καρκίνους και την άτιμη την τεκνολογία, και από την άλλη φτιάχνουν τις πιο απίστευτες δικαιολογίες προς υπεράσπιση του τσιγάρου, χαζομάρες για τον παππού τους που κάπνιζε και έζησε μέχρι τα 90 και τον γιατρό τους που καπνίζει. Ακόμα να ξεκολλήσουν από τα παραμύθια που φτιάξανε οι καπνοβιομηχανίες για να κρατηθούν στην κερδοφορία.

Χαχαχαχαχαχα κλαίω με τον παππού πόσες φορές την έχω ακούσει αυτή την σαχλαμάρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2018 στις 8:45 ΜΜ, ardi21 είπε

"Στη μελέτη επίσης αναγνωρίζεται ότι τα επίπεδα νιτροζαμινών του καπνού, που κατατάσσονται μεταξύ των πλέον ισχυρών καρκινογόνων ουσιών, και που έχουν βρεθεί σε σωματικά υγρά των χρηστών ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι 97% χαμηλότερα από αυτά των καπνιστών κανονικού τσιγάρου (από την άλλη είναι σημαντικά υψηλότερα από αυτά των μη καπνιστών). Και αυτό τοποθετεί τους χρήστες ηλεκτρονικών τσιγάρων σε παρόμοιο επίπεδο με αυτό των χρηστών διαδερμικών εμπλάστρων νικοτίνης."

Και ο τιτλος της ειδησης: Σύμφωνα με νέα μελέτη και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο.

Συγχαρητηρια στον συντακτη.

Οποιαδηποτε σοβαρη ερευνα και αν εχει γινει απο το 2006 που υπαρχει το ατμισμα, εχει δειξει παντα το ιδιο πραγμα: Ειναι, στην χειροτερη περιστωση, 95% λιγοτερο επιβλαβες απο το καπνισμα. Οι ερευνες συνεχιζονται φυσικα και ετσι θα πρεπει να γινει.

Ειναι τρομερο ομως το τι ειδους τιτλοι μπαινουν ακομα και σε αυτες τις ερευνες! Αντι να κανουν focus στο 95% κανουν στο 5%. Και οχι δεν με πειθουν οτι το κανουν για να μην περασει στον κοσμο οτι ειναι εντελως ακινδυνο...

δεν ειναι ετσι τα πραγματα. σε μακροπροθεσμη βαση το στμισμα ειναι πιο επιβλαβες. οι πνευμονες γεμιζουν υγρο και δεν μπορεις να αναπνευσεις. εχω σημαντικα προβληματα στους πνευμονες και δεν μπορω να ατμισω πλεον. τσιγαρα μπορω να κανω αλλα οχι πολλα. αυτο που με βοηθα ειναι μονο το iqos οπου δεν ατμιζεις υγρο αλλα καπνο με τον ηλεκτρονικο ατμοποιητη. ολοι οι πνευμονολογοι λενε χωρις συμφερον οτι ειναι το ιδιο και μπορει και χειρουερο απ το τσιγαρο. εμενα παντως μου δημιουργησε προβλημα. ελπιζω να ελυσα την ανησυχια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

δεν ειναι ετσι τα πραγματα. σε μακροπροθεσμη βαση το στμισμα ειναι πιο επιβλαβες. οι πνευμονες γεμιζουν υγρο και δεν μπορεις να αναπνευσεις. εχω σημαντικα προβληματα στους πνευμονες και δεν μπορω να ατμισω πλεον. τσιγαρα μπορω να κανω αλλα οχι πολλα. αυτο που με βοηθα ειναι μονο το iqos οπου δεν ατμιζεις υγρο αλλα καπνο με τον ηλεκτρονικο ατμοποιητη. ολοι οι πνευμονολογοι λενε χωρις συμφερον οτι ειναι το ιδιο και μπορει και χειρουερο απ το τσιγαρο. εμενα παντως μου δημιουργησε προβλημα. ελπιζω να ελυσα την ανησυχια σου.

Αν μπορείς να παραθέσεις κάποια έρευνα για αυτό. Δεν έχω ακούσει κανέναν πνευμονολόγο να το λέει πόσο μάλλον όλοι

 

Παραθέτω και βίντεο από γιατρό (καρδιολόγο) που υποστηρίζει πως αυτός ο ισχυρισμός είναι "αστείος" και πως δεν έχει "καμία επιστημονική βάση". 

 

https://youtu.be/KyvK2BWDmZU

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ihavetheanswers είπε

Αν μπορείς να παραθέσεις κάποια έρευνα για αυτό. Δεν έχω ακούσει κανέναν πνευμονολόγο να το λέει πόσο μάλλον όλοι

Παραθέτω και βίντεο από γιατρό (καρδιολόγο) που υποστηρίζει πως αυτός ο ισχυρισμός είναι "αστείος" και πως δεν έχει "καμία επιστημονική βάση". 

https://youtu.be/KyvK2BWDmZU

εχω ακουσει τον πνευμονα μου να το λεει και τον πνευμονολογο μου μαζι. γιατι μαζεψα υγρο απο αυτο και επαθα σκληρυνση. αν ατμισω πανω απο βδομαδα δεν μπορω να παρω ανασα χωρις καν να κινουμαι. ποια ειναι καλυτερη ερευνα απο αυτη? καταλαβαινω οτι σε στεναχωρει και υπεραμυνεσαι της θεσης σου αλλα εδω σου λεω οτι μου φημιουργησε προβλημα.κατανταει υποτιμητικο δλδ .περα απ τους γιατρους που μου το χουν πει τι αλλο δλδ για να πειστεις? να πεθανω ας πουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

δεν ειναι ετσι τα πραγματα. σε μακροπροθεσμη βαση το στμισμα ειναι πιο επιβλαβες. οι πνευμονες γεμιζουν υγρο και δεν μπορεις να αναπνευσεις. εχω σημαντικα προβληματα στους πνευμονες και δεν μπορω να ατμισω πλεον. τσιγαρα μπορω να κανω αλλα οχι πολλα. αυτο που με βοηθα ειναι μονο το iqos οπου δεν ατμιζεις υγρο αλλα καπνο με τον ηλεκτρονικο ατμοποιητη. ολοι οι πνευμονολογοι λενε χωρις συμφερον οτι ειναι το ιδιο και μπορει και χειρουερο απ το τσιγαρο. εμενα παντως μου δημιουργησε προβλημα. ελπιζω να ελυσα την ανησυχια σου.

Με βαση αυτο που λες οι μαγειρες σε ολα τα μαγαζια θα επρεπε να πεφτουν κατω και να αναβληζουν νερακι σαν τις πηγες στα βουνα με τα ποσοστα υγρασιας που υπαρχουν εκει μεσα, το ιδιο και οσοι μενουν σε περιοχες με μεγαλα ποσοστα υγρασιας στην ατμοσφαιρα. Οποτε αν αυτοι δεν εχουν βγαλει λεπια δεν διατρεχεις θεμα να γεμισει νερακι το πνευμονι σου ποσο μαλλον να μην μπορεις να ατμισεις αλλα να μπορεις να κανεις iquos που αν ηξερες πως δουλευει δεν θα το ελεγες η ποσο μαλλον τσιγαρα αυτουσια με πνευμονικα προβληματα.Στο iquos στην ουσια ειναι το τσιγαρο βουτηγμενο στην ιδια βαση με τα υγρα του η/τ και μετα μια αντισταση το ζεστενει στους 300C και ατμοποιει παραγωγα του καπνου. Το μονο που κερδιζεις ειναι την καυση του τσιγαρου τις υπολοιπες 4000 γνωστες ουσιες που ποτιζουν τον καπνο του τις περνεις αυτουσιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μαντέψω; Ο πνευμονολόγος που λες ήταν παλαιότερα πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τον Ελεγχο του Καπνίσματος και σχετιζόταν (ή ακόμα σχετίζεται) επαγγελματικά με δίκτυο «αποτοξίνωσης» από το τσιγάρο το οποίο λειτουργεί με πληθώρα εξειδικευμένων ιδιωτικών ιατρείων που προσφέρουν συμβατικές μεθόδους απεξάρτησης;

Αυτός, ο πως τον λένε, να πάρει, από «Μπ» αρχίζει, εδώ το΄χω... B)

Γιατί μόνο από αυτόν έχω ακούσει για υγρό στον πνεύμονα. Γιατί πουθενά δεν έχουμε δει μελέτη ή έρευνα ή έστω κλινικά καταγεγραμμένη περίπτωση όπου -αποδεδειγμένα- προκλήθηκε τέτοια ζημιά από ατμό. Και μιλάμε για εκατομμύρια ατμιστές και εκατοντάδες έρευνες τα τελευταία χρόνια, έτσι; Στατιστικά να το δεις, αν υπήρχε τέτοιο θέμα, θα έτρεχαν στα νοσοκομεία κατά εκατοντάδες.

Δεν αμφισβητώ τα προβλήματα που αναφέρεις, εννοείται πως όχι. Αμφιβάλλω όμως πως η αιτία τους ήταν το άτμισμα, ή έστω μόνο αυτό, χωρίς να υπάρχει υποκείμενη πάθηση ή παθολογική αιτία. Μπορείς να διαπιστώσεις ο ίδιος με μια απλή αναζήτηση (και επιλέγοντας προσεκτικά τις πηγές σου), πως η υπόθεση της δημιουργίας υγρού στον πνεύμονα από το άτμισμα όχι απλά δεν ισχύει, αλλά δεν έχει καμία επιστημονική βάση. Ξεκινάμε από το γεγονός πως το «εισπνέω υδρατμούς που γίνονται νερό στα πνευμόνια μου» δεν στέκει, σύμφωνα με πνευμονολόγους ο πνεύμονας είναι φτιαγμένος για να εισπνέει αέρα με υδρατμούς, όχι ξηρό. 

Επίσης από κανέναν άλλον σοβαρό γιατρό, που να είναι σχετικός με το αντικείμενο, δεν έχω ακούσει ή διαβάσει ποτέ να λέει πως το ηλεκτρονικό είναι «το ίδιο και μπορεί και χειρότερο» από το τσιγάρο. Αντιθέτως, όποιος σοβαρός γιατρός έχει ασχοληθεί (και δε σου λέω να κάνει ο ίδιος έρευνες, έστω να διαβάσει τις εκατοντάδες που κυκλοφορούν) θα σου πει πως ναι μεν δεν είναι απολύτως «υγιεινό» αλλά η επίπτωση του ηλεκτρονικού τσιγάρου στον οργανισμό -με τα μέχρι τώρα (πολλά) στοιχεία- είναι κατά πολύ μικρότερη σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. Ο ίδιος σοβαρός γιατρός βέβαια, θα σου πει πως το καλύτερο θα ήταν να μην κάνεις ούτε ηλεκτρονικό αλλά ούτε και κανονικό. Και όχι «από το ηλεκτρονικό καλύτερα να συνεχίζεις να καπνίζεις κανονικό», ατάκα που είχε πει ο «κύριος» που προανέφερα σε συγγενή μου πριν λίγα χρόνια. 

Από την άλλη βέβαια, κανένας σοβαρός επιστήμονας δεν θα πει ούτε πως το ηλεκτρονικό είναι απόλυτα ασφαλές και δεν επηρεάζει καθόλου τον οργανισμό. Ποτέ. Το έχουμε ξαναπεί, ναι μεν με το ηλεκτρονικό υπάρχει επίδραση στον οργανισμό σε πολλούς τομείς, αυτή όμως (πάλι) με τα μέχρι τώρα (πολλά) στοιχεία είναι ελάχιστη σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο (με το οποίο θα πρέπει να συγκρίνεται και μόνο, αφού απευθύνεται σε καπνιστές).

Αν τώρα υπάρχει κάποια άλλη μεταβλητή στο δικό σου θέμα, αυτό δεν αφορά το σύνολο των ατμιστών ή καπνιστών. Όπως και να'χει πάντως περαστικά, και όσο γρηγορότερα ξεκόψεις και από το iqos, τόσο το καλύτερο ;)

Επεξ/σία από akpe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...