Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Από το link που έδωσες για τις χρεώσεις, δεν κατάλαβα τι χρεώσεις θα έχω εάν δεν κάνω καμία απολύτως κίνηση.

μην μπεις καν στην διαδικασια αν δεν ειναι να κανεις καμια κινηση, βρες αλλη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιαυτό ρωτάω εδώ. Τι άλλη λύση υπάρχει, παρόμοια με αυτήν της freepos, με την οποία εγώ ήμουν καλυμμένος από το νόμο, χωρίς να ξοδεύω ούτε ευρώ, καθώς όλοι μου οι πελάτες με πληρώνουν στο χέρι, αλλά το κράτος με υποχρεώνει να έχω POS αν και δεν έχω πληρωθεί ποτέ με κάρτα. Βέβαια, τώρα δεν κάνω κινήσεις, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τι θα γίνει αύριο. Με ενδιαφέρει λοιπόν για την ώρα μία λύση όπως αυτή που περιέγραψα παραπάνω. 

Και γιατί να βρω άλλη λύση εάν δεν κάνω κινήσεις; Δεν συμφέρει εμένα ή την εταιρία που πουλάει το mypos;

Επεξ/σία από cheetos109
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Γιαυτό ρωτάω εδώ. Τι άλλη λύση υπάρχει, παρόμοια με αυτήν της freepos, με την οποία εγώ ήμουν καλυμμένος από το νόμο, χωρίς να ξοδεύω ούτε ευρώ, καθώς όλοι μου οι πελάτες με πληρώνουν στο χέρι, αλλά το κράτος με υποχρεώνει να έχω POS αν και δεν έχω πληρωθεί ποτέ με κάρτα. Βέβαια, τώρα δεν κάνω κινήσεις, αλλά κανείς δεν γνωρίζει τι θα γίνει αύριο. Με ενδιαφέρει λοιπόν για την ώρα μία λύση όπως αυτή που περιέγραψα παραπάνω. 

Και γιατί να βρω άλλη λύση εάν δεν κάνω κινήσεις; Δεν συμφέρει εμένα ή την εταιρία που πουλάει το mypos;

Σου λέει να βρεις άλλες λύσεις γιατί σε περίπτωση inactivity θα σε χρεώσει και με το παραπάνω.

Τώρα, άσχετο, αλλά αν πράγματι μπορείς με χρήση payment request να καλύψεις  την νομική απαίτηση για POS (το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει) τότε θα μπορούσες και να ρωτήσεις και στην everypay που έχει payment request τελείως δωρεάν με προμήθεια.

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Σου λέει να βρεις άλλες λύσεις γιατί σε περίπτωση inactivity θα σε χρεώσει και με το παραπάνω.

Τώρα, άσχετο, αλλά αν πράγματι μπορείς με χρήση payment request να καλύψεις  την νομική απαίτηση για POS (το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει) τότε θα μπορούσες και να ρωτήσεις και στην everypay που έχει payment request τελείως δωρεάν με προμήθεια.

έτσι... εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το άλλο. γιατί κάποιος να μην θέλει να δέχεται έστω και 4-5 πληρωμές με κάρτες τον χρόνο. δεν είναι δα και τίποτα το σπουδαιο. αν πχ κανει συναλλαγες 100 ευρω το χρονο αντε να δωσει και 1.5 ή 2 ευρω σε προμήθεια στην τράπεζα το χρόνο. σιγα τα λεφτά.

Επεξ/σία από POS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, POS είπε

αυτό δεν είναι καν αυτόνομο POS και πρέπει να το συνδέσεις με το κινητό μέσω bluetooth για να πάρει internet.

αυτή τη στιγμή στην αγορά το οικονομικότερο POS το οποίο είναι ασύρματο, φορητό και έχει και δωρεάν σύνδεση στο internet με δική του κάρτα sim, κοστίζει μόλις 29 ευρώ και είναι αυτό: https://shop.mypos.eu/el/19-michanima-pos/183-go  

Δεν με πειράζει, δεν θα κάνω κινήσεις, μόνο για να είμαι νομικά καλυμμένος θα το έχω.

Επίσης νομίζω πως καλύτερα να πληρώσω τα 85€, χωρίς να έχω συνδρομές ή inactivity fees κτλ παρά 29€ και να τρέχω με τα ψιλά γράμματα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Guerriero4 είπε

Δεν με πειράζει, δεν θα κάνω κινήσεις, μόνο για να είμαι νομικά καλυμμένος θα το έχω.

Επίσης νομίζω πως καλύτερα να πληρώσω τα 85€, χωρίς να έχω συνδρομές ή inactivity fees κτλ παρά 29€ και να τρέχω με τα ψιλά γράμματα.

To μόνο μικρό ρίσκο ίσως που μπορώ να φανταστώ είναι το εξής: Με μία τραπεζική σύμβαση μπορείς να πετύχεις 3€ το μήνα που θα πει ότι θα το κάνεις απόσβεση σε 2+ χρόνια.

Επειδή αναμένονται αλλαγές σύντομα λόγω των ηλεκτρονικών βιβλίων τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν ριζικά και ενδεχομένως να μπορεί να βρεις πολύ φθινότερη λύση στο τέλος του έτους.

Επεξ/σία από GothicCrusader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

To μόνο μικρό ρίσκο ίσως που μπορώ να φανταστώ είναι το εξής: Με μία τραπεζική σύμβαση μπορείς να πετύχεις 3€ το μήνα που θα πει ότι θα το κάνεις απόσβεση σε 2+ χρόνια.

Επειδή αναμένονται αλλαγές σύντομα λόγω των ηλεκτρονικών βιβλίων τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν ριζικά και ενδεχομένως να μπορεί να βρεις πολύ φθινότερη λύση στο τέλος του έτους.

σκεψου και το αλλο σεναριο, παιρνεις το mypos με τα 29€ και αν δεν κανεις καμια κινηση, χτυπας μια δικη σου καρτα πχ 100€ τον χρονο, πληρωνεις 1.50% για αυτη τη συναλλαγη (δηλαδη 1.50€ / χρονο) και δεν εχεις inactivity fees. 😉

ετσι με 1.50€ τον χρονο κανεις τη δουλεια σου. 

επισης και η viva χρεωνει 5€ / μηνα ως ελαχιστη χρεωση παροχων acquiring.

https://www.vivawallet.com/wp-content/uploads/2018/08/VIVA_WALLET_GR_PRICING_BUSINESS.pdf

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Guerriero4 είπε

Δεν με πειράζει, δεν θα κάνω κινήσεις, μόνο για να είμαι νομικά καλυμμένος θα το έχω.

 

δεν το πολυ καταλαβαίνω αυτό.

εχεις μαγαζί και απλά θες να έχεις το POS για να γλυτώσεις τον ελεγχο αλλα στους πελάτες/αγοραστές/προμυθευτες θα λες οτι δεν έχω POS.

Τι επιχείρηση έχεις και τι πας να σκαπουλάρης;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, great είπε

δεν το πολυ καταλαβαίνω αυτό.

εχεις μαγαζί και απλά θες να έχεις το POS για να γλυτώσεις τον ελεγχο αλλα στους πελάτες/αγοραστές/προμυθευτες θα λες οτι δεν έχω POS.

Τι επιχείρηση έχεις και τι πας να σκαπουλάρης;

για να μην μπερδεύεσαι υπάρχουν ελευθεροι επαγγελματίες που οι πελάτες τους είναι αποκλειστικά άλλοι επαγγελματίες ή εταιρίες. Για να πληρωθείς από αυτούς η διαδικασία είναι η εξής. Κοβεις τιμολόγιο το στελνεις και ελπίζεις να πληρωθείς πριν τον ΦΠΑ μεσω τραπέζης ασχέτως ποσού, κανενας επαγγελματίας δεν αφήνει έξοδα. Υπάρχουν και τα λεγομενα μπλοκάκια που ενώ δουλεύουν αποκλειστικά για ενα εργοδοτη είναι με τιμολογιο. Το POS στις παραπάνω περιπτώσεις είναι παντελώς άχρηστο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου το κράτος σου επιβάλλει να έχεις POS ενώ δεν το χρειάζεσαι. Σκεφτείτε πόσες φορές έχετε πληρώσει με κάρτα μηχανικό, γιατρό ή δικηγόρο. Και δεν μιλάω για το σύνολο αυτών των κλάδων, αλλά μέσα εκεί υπάρχουν αρκετοί ελεύθεροι επαγγελματίες που δεν έχει χρειαστεί να κάνουν χρήση POS.

Με το freepos είχα κάνει την διαδικασία όταν πρωτοξεκίνησε και δεν ξανασχολήθηκα ποτέ. Μέχρι και τους κωδικούς μου είχα ξεχάσει. Ήταν κάτι που δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου γιατί δεν μου χρειαζόταν.

Όλοι εμείς λοιπόν, ξεκινάμε ψάχνοντας να βρούμε κάτι αντίστοιχο. Εάν δεν καταφέρουμε να βρούμε κάτι αντίστοιχο, θα οδηγηθούμε σε άλλες λύσεις, ελπίζοντας να πετύχουμε την βέλτιστη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, POS είπε

σκεψου και το αλλο σεναριο, παιρνεις το mypos με τα 29€ και αν δεν κανεις καμια κινηση, χτυπας μια δικη σου καρτα πχ 100€ τον χρονο, πληρωνεις 1.50% για αυτη τη συναλλαγη (δηλαδη 1.50€ / χρονο) και δεν εχεις inactivity fees. 😉

ετσι με 1.50€ τον χρονο κανεις τη δουλεια σου. 

επισης και η viva χρεωνει 5€ / μηνα ως ελαχιστη χρεωση παροχων acquiring.

https://www.vivawallet.com/wp-content/uploads/2018/08/VIVA_WALLET_GR_PRICING_BUSINESS.pdf

Εγω παντως θελω κατι απλα επειδη το κρατος σε εκβιαζει να εχεις τερματικο αλλιως τρως προστιμο. Η FreePOS αυτο εκανε/κανει. Ξεκινας με 0 και παραμενεις 0 αν δε το κινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, therock είπε

Εγω παντως θελω κατι απλα επειδη το κρατος σε εκβιαζει να εχεις τερματικο αλλιως τρως προστιμο. Η FreePOS αυτο εκανε/κανει. Ξεκινας με 0 και παραμενεις 0 αν δε το κινεις

δεν ηταν εντελώς δωρεαν: https://www.freepos.gr/page/faq/

Υπάρχει κόστος για τη χρήση της υπηρεσίας;

Κατά την εγγραφή, κάθε χρήστης έχει 20 δωρεάν δυνατότητες χρέωσης κάρτας. Όταν αυτές εξαντληθούν και για να συνεχίσει τη χρήση της υπηρεσίας με απεριόριστες χρεώσεις κάρτας μπορεί να επιλέξει μεταξύ δύο συνδρομητικών πακέτων:

  • Μηνιαία συνδρομή: 3€ / μήνα
  • Ετήσια συνδρομή: 30€ / έτος
Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρεώσεις ξεκινούσαν όταν ξόδευες τις 20 δωρεάν κινήσεις που είχες. Εγώ σε 3 χρόνια δεν ξόδεψα ούτε μία, οπότε δεν είχα καμία χρέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...