Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Μου ήρθε ενημέρωση από everypay.

Εγγραφή 10 ευρώ

Μηνιαία χρέωση 3,5 ευρώ ή 35 ετησίως.

Προμήθεια 2,84%

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω

Τραγικοί, απλά lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, POS είπε

βρε παιδια η viva εχει pos με 69 ευρω και η mypos με 29 ευρω. επιχειρηματίες ειστε, δεν είναι κανένα σπουδαίο κόστος να αγοράσετε ένα φτηνο pos να το εχετε να ειστε καλυμενοι με τον νομο.

Δεν είναι τόσο απλά όσο τα λες. Όλες αυτές οι εταιρείες έχουν κρυφές χρεώσεις, σε μπλέκουν σε σελίδες περιεχομένου με τεχνικούς όρους και άντε να βγάλεις άκρη.
Επίσης οι προμήθειες δεν είναι ξεκάθαρες, χρεώνει 2% η viva, συν ένα ποσοστό που παίρνει η visa/mastercard, συν το κόστος που μπορεί να χρεώσει η τράπεζα συν κόστος εκκαθάρισης και από το 2% η προμήθεια πάει κάπου στο 4-5% απ'ότι κατάλαβα.

Μετά, μπορεί να σε χρεώσουν για μηνιαία συνδρομή, χρέωση εισόδου στην υπηρεσία, χρέωση ελάχιστης χρήσης, χρέωση μη χρήσης, χρέωση να βγεις απ΄την υπηρεσία και ότι άλλο μπορεί να έχουν στα ψιλά γράμματα. Είναι και το που βρίσκετε η εταιρεία που σου παρέχει την υπηρεσία π.χ. η Mypos που προτείνεις, είναι στην Αγγλία και δεν είναι και ότι καλύτερο αν μπλέξεις με τα νομικά για το αν τελικά μας καλύπτει.

Υπάρχει και το virtual pos που ίσως είναι λύση για όποιον του ανοίξει την επιλογή η viva wallet. Ο χρόνος θα δείξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Guerriero4 είπε

Δεν είναι τόσο απλά όσο τα λες. Όλες αυτές οι εταιρείες έχουν κρυφές χρεώσεις, σε μπλέκουν σε σελίδες περιεχομένου με τεχνικούς όρους και άντε να βγάλεις άκρη.
Επίσης οι προμήθειες δεν είναι ξεκάθαρες, χρεώνει 2% η viva, συν ένα ποσοστό που παίρνει η visa/mastercard, συν το κόστος που μπορεί να χρεώσει η τράπεζα συν κόστος εκκαθάρισης και από το 2% η προμήθεια πάει κάπου στο 4-5% απ'ότι κατάλαβα.

Μετά, μπορεί να σε χρεώσουν για μηνιαία συνδρομή, χρέωση εισόδου στην υπηρεσία, χρέωση ελάχιστης χρήσης, χρέωση μη χρήσης, χρέωση να βγεις απ΄την υπηρεσία και ότι άλλο μπορεί να έχουν στα ψιλά γράμματα. Είναι και το που βρίσκετε η εταιρεία που σου παρέχει την υπηρεσία π.χ. η Mypos που προτείνεις, είναι στην Αγγλία και δεν είναι και ότι καλύτερο αν μπλέξεις με τα νομικά για το αν τελικά μας καλύπτει.

Υπάρχει και το virtual pos που ίσως είναι λύση για όποιον του ανοίξει την επιλογή η viva wallet. Ο χρόνος θα δείξει.

δεν έχουν όλες κρυφές χρεώσεις και νομικα σε καλύπτουν και οι ξενες fintech - τράπεζες αρκεί να έχουν έδρα τον ΕΟΧ. Οι λογαριασμοί της mypos παρέχονται από την icard που έχει έδρα τη βουλγαρία, άρα νομικά με το mypos εισαι καλυμενος. διάβασε εδώ, τα γράφει ξεκάθαρα: https://equinox-ventures.com/legal-notice/  

αμα απο την αλλη για τους Χ , Ψ δικούς σου λογους δεν θελεις νταραβερι με ξενες τραπεζες, αγοραζεις το viva με τα 69 ευρω και ξεμπερδεψες και στην τελική αμά δεν εχεις σκοπο να δέχεσαι πληρωμές με κάρτες και απλά θέλεις το pos, τι σε νοιάζει η προμήθεια ανα συναλλαγη ;

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται μπέρδεμα η κατάσταση με το mypos και το προμο που κάνεις αγαπητέ δεν με πείθει.

Από εθνική έχει ψαχτεί κανείς να δει τι παίζει ; Βλέπω το ibank POS με 3,90/μήνα αλλά δεν ξέρω από άλλες χρεώσεις τι παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με δυσκόλεψε λίγο να βρω πληροφορίες και εσείς ήδη το έχετε κάνει, μπορείτε να μου πείτε εάν το vivawallet έχει κάποιο κόστος εκτός της αγοράς του POS και του ποσοστού παρακράτησης ανά επιτυχή συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Επειδή με δυσκόλεψε λίγο να βρω πληροφορίες και εσείς ήδη το έχετε κάνει, μπορείτε να μου πείτε εάν το vivawallet έχει κάποιο κόστος εκτός της αγοράς του POS και του ποσοστού παρακράτησης ανά επιτυχή συναλλαγή;

οχι δεν εχει

υπάρχει και η sum-up απλα τσιμπάει λίγο στις χρεώσεις (2.75%): https://sumup.gr/air-mixanimata-pos/ 

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, αν κατάλαβα καλά, για εμένα που κάνω μηδενικές κινήσεις έχω μεταξύ άλλων τις παρακάτω δύο επιλογές.

1. Viva POS με 69 ευρώ και λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα 

2. MYPOS με 29 ευρώ και λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, snoopycrete είπε

Εμένα μου φαίνεται μπέρδεμα η κατάσταση με το mypos και το προμο που κάνεις αγαπητέ δεν με πείθει.

Από εθνική έχει ψαχτεί κανείς να δει τι παίζει ; Βλέπω το ibank POS με 3,90/μήνα αλλά δεν ξέρω από άλλες χρεώσεις τι παίζει.

Το νήμα αφορά POS χωρίς αγορα συσκευής, κάτι που δεν παρέχει καμία ελληνική τράπεζα. Συνεπώς ούτε αυτό που προτείνεις σχετίζεται με το θέμα.

Καθώς είχα δέσει το γαϊδαρό μου με το FreePos, ρώτησα και εγώ για το Web POS της Viva και μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτημα για να μου το εκγκρίνουν. Μου διευκρίνισαν ότι δεν είναι κάτι δεσμευτικό, οπότε θα κάνω και εγώ το αίτημα να δω τι θα βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζοντας τα παρακάτω στο email που έστειλε η Viva για την διακοπή λειτουργίας του freepos, καταλαβαίνω πως χωρίς συσκευή POS δεν θα έχουμε πλέον δυνατότητα νομικής κάλυψης. Μακάρι να κάνω λάθος.

 

Ποιες είναι οι εναλλακτικές μου για να δέχομαι πληρωμές με χρήση e-mail ή τηλεφώνου;

Από το λογαριασμό σας Viva Wallet, επιλέξτε “Ειδοποιήσεις πληρωμών” από το μενού.  Στη συνέχεια συμπληρώνετε όλα τα υποχρεωτικά πεδία (π.χ. Email πελάτη) και είστε έτοιμος να δεχτείτε την πληρωμή.

Σημείωση: Να γνωρίζετε πως στην περίπτωση χρήσης της επιλογής «Ειδοποιήσεις πληρωμών» δεν λαμβάνετε νομική βεβαίωση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Άρα, αν κατάλαβα καλά, για εμένα που κάνω μηδενικές κινήσεις έχω μεταξύ άλλων τις παρακάτω δύο επιλογές.

1. Viva POS με 69 ευρώ και λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα 

2. MYPOS με 29 ευρώ και λογαριασμό σε Βουλγάρικη τράπεζα

το mypos το ξεχνάς. αν δεν κάνεις έστω 50 ευρω τζιρο με κάρτες τον χρόνο, μετά τον πρώτο χρόνο σου στέλνουν e-mail πως θα σου βάλουν χρέωση αδράνειας 15 ευρώ τον μήνα και επειδή ο λογαριασμός σου δεν θα έχει χρήματα για να τραβήξουν αυτό το ποσό θα στον απενεργοποιησουν.

viva ή sum up είναι αυτη τη στιγμη η ιδανική επιλογή για όσους δεν κάνουν καθόλου τζίρο με κάρτες.

 

 

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Η everypay όχι;

η everypay δεν δίνει pos και το virutal σκίζει. έγραψε παραπάνω ο cheetos109

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις χρεώσεις της viva βρήκα και το παρακάτω στο οποίο αναφέρει "Ελάχιστη μηνιαία χρέωση των παροχών υπηρεσιών viva wallet acquiring 5€/τερματικό"

https://www.vivawallet.com/wp-content/uploads/2018/09/VIVA_WALLET_GR_PRICING_BUSINESS-Final.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cheetos109 είπε

Στις χρεώσεις της viva βρήκα και το παρακάτω στο οποίο αναφέρει "Ελάχιστη μηνιαία χρέωση των παροχών υπηρεσιών viva wallet acquiring 5€/τερματικό"

https://www.vivawallet.com/wp-content/uploads/2018/09/VIVA_WALLET_GR_PRICING_BUSINESS-Final.pdf

ενδιαφέρον... τι εννοεί όμως ; πρέπει να κάνεις 5 euro τον μηνα ελαχιστη χρεωση με καρτες ή αν δεν κάνεις καμία χρέωση με κάρτες σε χρεώνουν 5 eurο / τερματικό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...