Προς το περιεχόμενο

POS χωρις αγορα συσκευης


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να εισπράξουν βρέξει χιονίσει 5ευρώ/μήνα για κάθε τερματικό.

Στην σελίδα τους δεν μπορείς να βρεις τίποτε για τις χρεώσεις. 

Το αστείο είναι αυτό που συναντάς στα FAQ σχετικά με τα κόστη. Ούτε μία ερώτηση από αυτές που προτείνει δεν έχει σχέση με τα κόστη της υπηρεσίας. 

image.png.3225894ab85843e4d917ccb01bd8de28.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Άρα η προσφορά που σου στέλνουν ισχυριζόμενοι ότι σε καλύπτει για την εφορία είναι μούφα;

διαβασε τι γράφει πισω ο cheetos109. 

Μόλις τώρα, cheetos109 είπε

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να εισπράξουν βρέξει χιονίσει 5ευρώ/μήνα για κάθε τερματικό.

Στην σελίδα τους δεν μπορείς να βρεις τίποτε για τις χρεώσεις. 

Το αστείο είναι αυτό που συναντάς στα FAQ σχετικά με τα κόστη. Ούτε μία ερώτηση από αυτές που προτείνει δεν έχει σχέση με τα κόστη της υπηρεσίας. 

image.png.3225894ab85843e4d917ccb01bd8de28.png

άρα πας σε sum-up αν δεν δεν πρόκειται ποτέ να χρεώσεις κάρτα.

αν κάνεις έστω 50 euro τον χρονο τζιρο με καρτες πας mypos (αρκεί να έχεις διαβατήριο σε ισχύ ή το νέο δίπλωμα οδήγησης για να ανοίξεις τον λογαριασμό).

επίσης οι χρεώσεις της viva δεν είναι ξεκάθαρες. γράφουν για το interchange ++ και μπερδευουν τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, POS είπε

διαβασε τι γράφει πισω ο cheetos109. 

 

2 ώρες πριν, cheetos109 είπε

Μου ήρθε ενημέρωση από everypay.

Εγγραφή 10 ευρώ

Μηνιαία χρέωση 3,5 ευρώ ή 35 ετησίως.

Προμήθεια 2,84%

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω

Εαν αναφέρεσαι σε αυτό, αυτό είναι που μου έστειλαν και μένα. Αυτό δεν καλύπτει τις απαιτήσεις της εφορίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ώρα δεν έχω βρει κάπου στο site της SUMUP εάν καλύπτομαι νομικά για Ελλάδα.

Έστειλα ερώτημα και μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από cheetos109
ορθογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, cheetos109 είπε

Για την ώρα δεν έχω βρει κάπου στο site της SUMUP εάν καλύπτομαι νομικά για Ελλάδα.

Έστειλα ερώτημα και μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω.

κοινη λογικη ειναι. ενα pos ειναι το οποίο σου βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο που θα τους πεις (πχ ελληνικης τραπεζας)

δηλωνεις το iban της ελληνικης τραπεζας ή άλλης τράπεζας εντός του εοχ και το s/n του pos στα 040-041 του Ε3.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, POS είπε

κοινη λογικη ειναι. ενα pos ειναι το οποίο σου βαζει τα λεφτα σε λογαριασμο που θα τους πεις (πχ ελληνικης τραπεζας)

Δεν υπάρχει "κοινή λογική" και καλό είναι αν δεν είμαστε 100% σίγουροι να μη μιλάμε με υποθέσεις παίρνοντας πιθανώς κόσμο στο λαιμό μας.

 

Cheetos109, ευχαριστούμε για το ψάξιμο. Μια ερώτηση: η "ευχαριστώ δε θα πάρω!" προσφορά που έλαβες από everypay καλύπτεται από νομική βεβαίωση; Διότι και εμένα μου την έστειλαν, αλλά δεν αναφέρει κάπου κατά πόσο καλύπτεσαι, η δε υπηρεσία αναφέρεται ως "email payment".

Επίσης, η σελίδα της SumUp στο facebook έχει να ενημερωθεί περίπου 1,5 χρόνο...

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Δεν υπάρχει "κοινή λογική" και καλό είναι αν δεν είμαστε 100% σίγουροι να μη μιλάμε με υποθέσεις παίρνοντας πιθανώς κόσμο στο λαιμό μας.

Cheetos109, ευχαριστούμε για το ψάξιμο. Μια ερώτηση: η "ευχαριστώ δε θα πάρω!" προσφορά που έλαβες από everypay καλύπτεται από νομική βεβαίωση; Διότι και εμένα μου την έστειλαν, αλλά δεν αναφέρει κάπου κατά πόσο καλύπτεσαι, η δε υπηρεσία αναφέρεται ως "email payment".

μην περιμενετε "ετοιμη τροφή" με βεβαιώσεις. καλό είναι να υπάρχει γνώση του νομικού πλαισίου (η γνώση είναι δύναμη): https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/epaggelmatikos-logariasmos 

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έστειλαν προσφορά, αλλά ένα ενημερωτικό σημείωμα με λεπτομέρειες της υπηρεσίας και μία αίτηση που έπρεπε να συμπληρώσω για να μου ανοίξουν λογαριασμό. Δεν ανέφεραν τίποτε περί κάλυψης της νομικής απαίτησης του κράτους.

Επειδή όμως δεν με "βόλεψαν" τα νούμερά τους, δεν προχώρησα την επικοινωνία, οπότε δεν γνωρίζω για τη νομιμότητα της υπηρεσίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cheetos109 είπε

Δεν μου έστειλαν προσφορά, αλλά ένα ενημερωτικό σημείωμα με λεπτομέρειες της υπηρεσίας και μία αίτηση που έπρεπε να συμπληρώσω για να μου ανοίξουν λογαριασμό.

ακόμα σε γραπτές αιτήσεις εχουν μεινει αυτοι ; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγα μίλησα τηλεφωνικά με τη Viva, ζητώντας πληροφορίες σχετικά με το Web POS. Με διαβεβαίωσαν ότι καλύπτει μεν τις νομικές απαιτήσεις, ωστόσο δε δίνουν κάποιο έντυπο (όπως στο FreePOS) διότι ουσιαστικά βρίσκεται μέσα στο διαχειριστικό περιβάλλον Viva Wallet. Σε ερώτηση "τι σειριακό POS θα συμπληρώσω στο Ε3;" μου απάντησε ότι είναι το Wallet ID. Εμένα οκ μου φάνηκε προσωπικά.

Αυτό που με παραξένεψε είναι οι χρεώσεις. Δεν υπάρχει καμία χρέωση για συνδρομή, παρά μόνο τα όσα αναφέρονται στον τιμοκατάλογο, δηλαδή η προμήθεια επί του ποσού συναλλαγής (Interchange++ συν 0,24€). Η οποία είναι υψηλότατη και μπορεί να φτάνει το 3% ανάλογα με την περίπτωση, ωστόσο αυτό είναι αδιάφορο για όσους το θέλουν για νομική κάλυψη και μόνο.

Too good to be true ή μήπως τελικά τσάμπα ξεσηκωθήκαμε;

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Πριν από λίγα μίλησα τηλεφωνικά με τη Viva, ζητώντας πληροφορίες σχετικά με το Web POS. Με διαβεβαίωσαν ότι καλύπτει μεν τις νομικές απαιτήσεις, ωστόσο δε δίνουν κάποιο έντυπο (όπως στο FreePOS) διότι ουσιαστικά βρίσκεται μέσα στο διαχειριστικό περιβάλλον Viva Wallet. Σε ερώτηση "τι σειριακό POS θα συμπληρώσω στο Ε3;" μου απάντησε ότι είναι το Wallet ID. Εμένα οκ μου φάνηκε προσωπικά.

Αυτό που με παραξένεψε είναι οι χρεώσεις. Δεν υπάρχει καμία χρέωση για συνδρομή, παρά μόνο τα όσα αναφέρονται στον τιμοκατάλογο, δηλαδή η προμήθεια επί του ποσού συναλλαγής. 

Too good to be true ή μήπως τελικά τσάμπα ξεσηκωθήκαμε;

το Ε3 γράφει για TID (terminal ID), διατηρώ επιφυλάξεις γιαυτο που σου ειπαν. καλό είναι να στο στείλουν γραπτώς.

wallet id δινουν σχεδρόν όλες οι fintech, άλλο wallet ID και άλλο terminal ID.

e3.jpg

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, POS είπε

το Ε3 γράφει για TID (terminal ID), διατηρώ επιφυλάξεις γιαυτο που σου ειπαν. καλό είναι να στο στείλουν γραπτώς.

e3.jpg

https://support.vivawallet.com/hc/el/articles/360001362225-Λογαριασμός-Viva-Wallet-Web-POS?mobile_site=true

Σειριακός αριθμός Συνδεδεμένου τερματικού POS: Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε το πρόθεμα 701 ακολουθούμενο από το wallet ID το οποίο βρίσκετε αφού συνδεθείτε στον επαγγελματικό Viva Wallet σας, επιλέγετε την ενότητα "Λογαριασμοί" και αντίστοιχα τον συγκεκριμένο λογαριασμό που σας ενδιαφέρει. Εναλλακτικά μπορείτε να συμπληρώσετε τον αριθμό ΙΒΑΝ που βρίσκεται στην αρχική οθόνη στα δεξιά.

1 ώρα πριν, cheetos109 είπε

Στις χρεώσεις της viva βρήκα και το παρακάτω στο οποίο αναφέρει "Ελάχιστη μηνιαία χρέωση των παροχών υπηρεσιών viva wallet acquiring 5€/τερματικό"

https://www.vivawallet.com/wp-content/uploads/2018/09/VIVA_WALLET_GR_PRICING_BUSINESS-Final.pdf

Το έγγραφο που βρήκες είναι του 2018, στον επίσημο τιμοκατάλογο που είναι ανεβασμένος στο σάιτ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο: https://www.vivawallet.com/el-gr/pricing/

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, snoopycrete είπε

Εμένα μου φαίνεται μπέρδεμα η κατάσταση με το mypos και το προμο που κάνεις αγαπητέ δεν με πείθει.

Από εθνική έχει ψαχτεί κανείς να δει τι παίζει ; Βλέπω το ibank POS με 3,90/μήνα αλλά δεν ξέρω από άλλες χρεώσεις τι παίζει.

Η εθνική έχει 3,90/μήνα και 0,9% προμήθεια.

ΓΙα να έχεις POS στην εθνική πρέπει οπωσδήποτε να έχεις και επαγγελματικό λογαριασμό σε αυτήν με θετικό υπόλοιπο. Ο επαγγελματικός λογαριασμός έχει κόστος 2€ το μήνα οπότε υπολογίζεις 5.90/μήνα και 0,9% προμήθεια.

 

27 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

https://support.vivawallet.com/hc/el/articles/360001362225-Λογαριασμός-Viva-Wallet-Web-POS?mobile_site=true

Σειριακός αριθμός Συνδεδεμένου τερματικού POS: Θα χρειαστεί να συμπληρώσετε το πρόθεμα 701 ακολουθούμενο από το wallet ID το οποίο βρίσκετε αφού συνδεθείτε στον επαγγελματικό Viva Wallet σας, επιλέγετε την ενότητα "Λογαριασμοί" και αντίστοιχα τον συγκεκριμένο λογαριασμό που σας ενδιαφέρει. Εναλλακτικά μπορείτε να συμπληρώσετε τον αριθμό ΙΒΑΝ που βρίσκεται στην αρχική οθόνη στα δεξιά.

Το έγγραφο που βρήκες είναι του 2018, στον επίσημο τιμοκατάλογο που είναι ανεβασμένος στο σάιτ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο: https://www.vivawallet.com/el-gr/pricing/

Ισχύει αυτό που διάβασες, το επιβεβαιώνω καθώς έχω viva wallet.

Ωστόσο είναι πολύ πιθανό να έχει hidden inactivity fee! Οπότε ρωτήστε ευθέως.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Η εθνική έχει 3,90/μήνα και 0,9% προμήθεια.

ΓΙα να έχεις POS στην εθνική πρέπει οπωσδήποτε να έχεις και επαγγελματικό λογαριασμό σε αυτήν με θετικό υπόλοιπο. Ο επαγγελματικός λογαριασμός έχει κόστος 2€ το μήνα οπότε υπολογίζεις 5.90/μήνα και 0,9% προμήθεια.

0.9% για πόσο τζίρο με κάρτες το χρόνο ; και πρόσεξε και για τον τύπο των καρτών.

σε πολλές περιπτώσεις η προμήθεια διαφέρει από κάρτα σε κάρτα. άλλη ισχύει για χρεωστικές visa & mastercard ελληνικών και ευρωπαϊκών τραπεζών, άλλη visa & mastercard εκτός ευρώπης, άλλη για εταιρικές visa και mastercard και άλλες για jcb, union pay, amex.

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...