Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

Με delonghi entry level προσφατα αγορασμενη πινω καφε χωρις ιχνος πλαστικουρας με πολλη κρεμα... Οποτε η πλαστικουρα δεν εχει να κανει με τα λεφτα που δινεις απαραιτητα αλλα μετην ποιοτητα κατασκευης... Με 100 ευρω παιρνιες αξιοπρεπεστατη μηχανη εσπρεσσο κατα τη γνωμη μου, το παιχνιδι παιζεται στην ικανοτητα για αφρογαλα στον καπουτσινο που και αυτο ειναι θεμα προσπωπικης ικανοτητας... Συγκεκριμενα εγω εκανα καλο καπουτσινο , αλλα μην φανταστειτε σχεδιακια κτλ ουτε καν...

Μα εάν είναι ποιοτική έχει σχέση και με τα πόσα λεφτά θα κοστίζει τελικά.

Εγώ έχω αυτήν την στιγμή εδώ και περίπου 2 χρόνια την "Phillips Saeco HD8425" που μου κόστισε 115 Ευρώ και είναι μια χαρά και γευστικά αλλά και απο άποψη κατασκευής.

Άλλο ομως μία εσπρεσιέρα που κοστίζει 40 Ευρώ άλλο πράγμα η τον 80 Ευρώ και άλλο πράγμα αυτή που κοστίζει 115.

Δεν μιλάμε για τις πιο ακριβές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Leon90 είπε

Μα εάν είναι ποιοτική έχει σχέση και με τα πόσα λεφτά θα κοστίζει τελικά.

Εγώ έχω αυτήν την στιγμή εδώ και περίπου 2 χρόνια την "Phillips Saeco HD8425" που μου κόστισε 115 Ευρώ και είναι μια χαρά και γευστικά αλλά και απο άποψη κατασκευής.

Άλλο ομως μία εσπρεσιέρα που κοστίζει 40 Ευρώ άλλο πράγμα η τον 80 Ευρώ και άλλο πράγμα αυτή που κοστίζει 115.

Δεν μιλάμε για τις πιο ακριβές.

Συμφωνω το ιδιο ακριβως λεμε, απλα υπαρχουν καποιοι που προτεινουν μηχανες των 300 και πανω ευρω για οικιακη χρηση και οτι μονο αυτες αξιζουν... Για μενα η μεση λυση που απο 80-110 ευρω δινει μια χαρα αποτελεσματα.. .Τελεια ποιοτητα, καλη τιμη και υποστηριξη... Αυτες των 40 ευρω ειναι για να εισαχθει καποιος στο "χομπι" αλλα μεχρι εκει...

Επεξ/σία από liverpoolman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Σχετικα με το ξινο παιδια προσοχη... εχω το χρησιμοποιησα και μετα αντι για πλαστικουρα μυριζε ξινο ο καφες στην αριελι... τι να πω... επισης παρατηρησα οτι μετα το ξινο σαν να επεσε η πιεση της μηχανης μεχρι που δεν εβγαζε καν καφε... οποτε προσοχη... καλυτερα λεμονι θα προτεινα...

Εγώ με ξινό την καθαρίζω κάθε 2-3 μήνες ρίχνοντας 2-3 κουταλιές της σούπας στο μπόιλερ. Βέβαια μετά καλό ξέπλυμα με 2-3 νερά.

Οι πρώτοι μετά καφέδες θα έχουν μία μικρή ξινίλα αλλά όχι κάτι τρομερό.Την επόμενη μέρα είναι εντάξει.Η ξινίλα χάνεται.Εξάλλου δεν είναι κάτι επικίνδυνο.Στο φαγητό το ρίχνουν.

Και μιας εδώ μαζευτήκαμε όλοι οι εσπρεσσάδες του φόρουμ :lol: να σας πω κάτι που έγραψα και στις  γενικές προσφορές γιατί πιθανόν δεν θα το πήρατε είδηση.Στο bread factory Χολαργού έχει προσφορά τον KIMBO COLD 100% Arabica αλεσμένο στα 2,80 το ένα πακέτο 250 γραμ. και 5 ευρώ τα δύο πακέτα.Πιθανώς και στα άλλα 2 στην Αθήνα θα τον έχει το ίδιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Leon90 είπε

Φίλε δεν νομίζω ότι κάποιος   άνθρωπος έχει "μεγαλομανίες" όταν απλά δεν θέλει να μυρίζει ή να γεύεται "πλαστικούρα" στον καφέ που πίνει.

Ακόμη και σε μία "Bosch Tassimo" που είχα παλιότερα , συνάντησα το ίδιο "πρόβλημα".

Βέβαια δεν ήταν ούτε και αυτή, τόσο ακριβή.

Κάπου στα 80 Ευρώ είχε κοστίσει αλλά η μυρωδιά δεν "έλεγε" να φύγει.

Το ότι πληρώνεις , παίρνεις , ισχύει.

Στην δικη μου καφετιερα,δεν εχω καμμια γευση πλαστικουρας,εχει πολυ καλη γευση,αλλιως δεν θα εχανα χρονο να ενημερωσω τον κοσμο σε αυτο το νημα. Ουτε ειμαστε ηλιθιοι τοσοι ανθρωποι που δηλωνουμε ευχαριστημενοι.Και καμμια εκατοσταρια αλλοι που γραφουν επισης ικανοποιημενοι στο e-shop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

&benign Ενδεχομένως ο φίλος να μιλάει για παλιές καφετιέρες εσπρέσσο που όντως έβγαζαν πλαστικούρα που δεν έφευγε με τίποτε.

Θυμάμαι που είχα πάρει μία τέτοια παλιά από το τότε saturn νυν media market που όσο και με ότι και αν την καθάριζα συνέχιζε να βγάζει πλαστικούρα. Στο τέλος βαρέθηκα και την πέταξα.Τώρα και εγώ φτηνιάρικη BOMMAN (τύπου arielli)  έχω η οποία καμία μυρωδιά πλαστικούρας δεν έβγαλε  ακόμη και στον πρώτο καφέ από όσο θυμάμαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Της εκανα αφαλλατωση με ξινο μετα απο κανα χρονο... Ακολουθησα την διαδικασια να ριξω μικροποσοτητα ξινο στην κανατα του νερου της και να αφηνω να τρεχει απλα να καθαρισει... το εκανε 3-4 φορες.... καθε φορα απο την υψηλη θερμοκρασια, αφου ειχε θερμανθει η μηχανη εβγαζε καυτο ξινο με νερο και πραγματικα μυριζε σαν σιδερο... μπορει η αφαλλατωση να εγινε αλλα για να καθαρισεις μετα την μυρωδια-γευση ξινο πρεπει να φας πολλους κακους καφεδες στην μαπα και αν εισαι ψιρας παντα θα σου μυριζει ξινο και πιστεψε με ειναι κατι σαν σιδερο η γευση του.... Οποτε καλυτερα οχι... χρησιμοποιησε αν βρεις ειδικες ταμπλετες αν και δεν το εχω δοκιμασει... τουλαχιστον δεν θα μυριζει... αλλιως λεμονακι κανα μηλοξυδο κατι τετοιο... αλλα πιστεψε αν πιασει αλατα η μηχανη τοτε θα ειναι ηδη για πεταμα... αυτες οι αριελι εχουμ μια διαρκεια ζωης μετα χαλαει το λαστιχακι στο μπρικι και για ανταλλακτικα ουτε λογος... επισης χανει την δυναμη της η μηχανη στην πιεση, ετσι και αλλιως μετα απο καποια χρονια, οποτε οταν θα εχει πιασει τοσα αλατα που θα επηραζουν την λειτουργια τους θα εχει ηδη χαλασει απο τα προαναφερθεντα.. οποτε ξεχνα το... απλα που και που ριχνε λεμονακι και μην την αφηνεις καιρο χωρις χρηση... εγω μετα απο ενα χρονο την ανοιξα και απλα δεν ειχε καν πιεση να ριξει καφε... ως γνωστον τα αλατα βγαινουν οταν υπαρχει ακινησια... ολως παραδοξως την ανοιξα ολοκληρη και δεν ειδα κανενα σωληνακι βουλωμενο, ειχε χασει την πιεση της, επεσε ου λεν το μοτερ και πηγε για πεταμα...

για να κάνεις αφαλάτωση βάζεις το ξυνό στο παγούρι καλά διαλυμένο. ανοίγεις τη μηχανή κάνεις ένα priming για να περάσei νερό και από το ακροφύσιο, τραβάς λίγο νερό από το γκρουπ και σβήνεις τη μηχανή. δεν την αφήνεις να ζεστάνει καθόλου. την αφήνεις για κάνα 20λεπτο σβηστή να δράσει το ξυνό. βάζεις καθαρό νερό στην δεξαμενή και αρχίζεις τα ξεπλύματα.

tip: αν σου ρχεται λεμονάκι στη γεύση κατά τη διάρκεια των ξεπλυμάτων με καθαρό νερό, διαλύεις 1-2 κουτάλια μαγειρική σόδα στη δεξαμενή. Ναι μαγειρική σόδα! μην αρχίσουμε να το ξεφτυλίζουμε πάλι το θέμα :P

τελικά το καλάθι σας είναι pressurized ή όχι;

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η καφετέρια είναι πολύ καλή..το παν είναι να πάρετε καλό καφέ..εγώ πήρα ipanema για δοκιμή και έμεινα έκπληκτος ! Και το καϊμάκι και η γεύση του τέλεια..κρίμα που δεν πήρα άλλη μια για το εξοχικό. Επειδή είχα άλλη μια πιο παλιά φθηνή πάλι θυμάμαι δεν έβγαζε πολύ καϊμάκι, η αριελι καμία σχέση έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι υποπτεύομαι έχει pressurized καλάθι η μηχανή. και σκέτο νερό να του βάλεις με "κρέμα" θα στο βγάλει. για να αρχίσετε να πίνετε καφέ προμηθευτείτε ένα ελεύθερο καλαθάκι να μπορέσει η μηχανή να ανεβάσει πίεση και ένα χειροκίνητο μύλο(porlex, hario) ή έστω φρεσκοκομμένο καφέ! θα δείτε εκπληκτική διαφορά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gsisr είπε

απ ότι υποπτεύομαι έχει pressurized καλάθι η μηχανή. και σκέτο νερό να του βάλεις με "κρέμα" θα στο βγάλει. για να αρχίσετε να πίνετε καφέ προμηθευτείτε ένα ελεύθερο καλαθάκι να μπορέσει η μηχανή να ανεβάσει πίεση και ένα χειροκίνητο μύλο(porlex, hario) ή έστω φρεσκοκομμένο καφέ! θα δείτε εκπληκτική διαφορά..

Για φώτισε μας τι καλαθάκι εννοεις?έχεις να μας προτείνεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου αν δεν κάνω λάθος όλες οι τέτοιου τύπου καφετιέρες χρησιμοποιούν 53αρι καλάθι. η saeco που αναφέρθηκε έχει σίγουρα τέτοιο. επίσης το "καλό" της saeco είναι πως έχει pressurized μηχανισμό μέσα στο κλείστρο το οποίο αφαιρείται και γίνεται unpressurized. το καλάθι είναι αυτό https://www.ebay.com/itm/SAECO-PARTS-2-CUP-FILTER-BASKET-AND-GASKET-FILTER-HOLDER-SET-FOR-PORTAFILTER-/401469435790 το αριστερό με τις πολλές τρύπες από κάτω(για τη saeco) τουλάχιστον.. τώρα τι μηχανισμό χρησιμοποιεί η arrieli κι αν αφαιρείται δε ξέρω.. 

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎7‎/‎2‎/‎2018 στις 10:31 ΜΜ, gpapadakis είπε

Το προβλημα ηταν στο καλαθακι που βαζουμε τον καφε. Αυτο εχει 2 μερη το πανω με τις πολλες τρυπες που καθεται ο καφες, και το κατω που εχει μια μονη μικρη τρυπουλα. Στο πανω ειχαν βουλωσει απο αλατα οι τρυπες. Για να το βγαλετε και να το καθαρισετε, βαζετε το καλαθακι στην καταψυξη κανα 2ωρο, μετα αμεσα σε βραστο νερο (συστολη-διαστολη), κατοπιν το πιανετε με μια πετσετα οπως ειναι καυτο και το χτυπατε δυνατα αναποδα. Ετσι βγαινει το πανω μερος το οποιο μπορειτε να το καθαρισετε με μια καρφιτσα στις τρυπουλες. 

 

αυτό που έγραψε ο φίλος gpapadakis είναι από τα πιο χρήσιμα που γράφτηκαν εδώ πέρα. 

Έκανα το κόλπο αυτό με την κατάψυξη και το καυτό νερό. Πέντε λεπτά το άφησα στη κατάψυξη και 30΄΄ στο καυτό νερό. Με το πρώτο χτύπημα ανάποδα στον πάγκο βγήκε το σιττάκι. 

Το τι βρήκα μέσα δεν περιγράφεται. Πίσα μαύρη κι άραχνη. Οι μισές τρύπες πλήρως βουλωμένες. Καθάριζα μια ώρα με καρφίτσα, ξίδια και απορρυπαντικό. Έχω μετανιώσει που δεν σας έβγαλα φωτογραφίες να δείτε. Μπράβο στον gpapadakis που μοιράστηκε μαζί μας αυτό το μεγάλο κόλπο. Εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργιο καλαθάκι γιατί τώρα τελευταία με το ζόρι έτρεχε και δεν γνώριζα ότι ανοίγει και καθαρίζεται.

Επεξ/σία από mourtias
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liverpoolman είπε

Με delonghi entry level προσφατα αγορασμενη πινω καφε χωρις ιχνος πλαστικουρας με πολλη κρεμα... Οποτε η πλαστικουρα δεν εχει να κανει με τα λεφτα που δινεις απαραιτητα αλλα μετην ποιοτητα κατασκευης... Με 100 ευρω παιρνιες αξιοπρεπεστατη μηχανη εσπρεσσο κατα τη γνωμη μου, το παιχνιδι παιζεται στην ικανοτητα για αφρογαλα στον καπουτσινο που και αυτο ειναι θεμα προσπωπικης ικανοτητας... Συγκεκριμενα εγω εκανα καλο καπουτσινο , αλλα μην φανταστειτε σχεδιακια κτλ ουτε καν...

Καλά δεν είναι και καμιά μεγάλη ικανότητα, με λίγη εξάσκηση και σε τέτοιες μηχανές το φτιάχνεις :)

 

9 ώρες πριν, webparts είπε

Στην Ελλαδα ο εσπρεσσο ειναι χωμα,απεχει απο τον πραγματικο εσπρεσσο.Ασε τα μπαριστονια να πηγαινουνε σε "σεμιναρια" και να ρυθμιζουν μυλους και μηχανες.

Μιλαμε για τη χωρα που εφηυρε το "φρεντο",απλα για να ξεφυγει λιγο απο το φραπεδονι που πλεον ηταν ντεμοντε.

Δεν συμφωνώ νομίζω. Κι εδώ αν πιεις σωστό εσπρέσσο μια χαρά εσπρέσσο είναι, δεν κάνουν κάτι διαφορετικό αλλού. Με τον εθνικό μας καφέ τον φρέντο γιατί τα βάζεις; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gsisr είπε

απ ότι υποπτεύομαι έχει pressurized καλάθι η μηχανή. και σκέτο νερό να του βάλεις με "κρέμα" θα στο βγάλει. για να αρχίσετε να πίνετε καφέ προμηθευτείτε ένα ελεύθερο καλαθάκι να μπορέσει η μηχανή να ανεβάσει πίεση και ένα χειροκίνητο μύλο(porlex, hario) ή έστω φρεσκοκομμένο καφέ! θα δείτε εκπληκτική διαφορά..

η μηχανή μας έχει pressurized καλάθι. Έχει ακριβώς αυτό στα δεξιά. Πωλείται (σε περίπτωση που βουλώσει) και ως ανταλλακτικό στο ebay για 4€

portafilter-baskets.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα.. με εντυπωσιάζει η αγορά μας.. και με pressurized portafilter??
μας βάζει σε άλλα κόλπα, και έχει παραπάνω ανοχή σε άλεση καφέ, κλπ..
http://guide2coffee.com/guide-2-coffee-1/2012/06/23/pressurised-vs-non-pressurised-baskets

Ξέρει κάποιος συμβατό non-pressurized portafilter, αν θέλουμε να πειραμαστιστούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...