Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, webparts είπε

Νοστιμο ακουγεται,θα το ψαξω.Αλλα που;

http://kosmikon.eu/καταστηματα/

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nvel είπε

και οι κομμένοι καφέδες του συπερμαρκετ αν έχουν το σωστό κόψιμο κάνουν κρέμα όπως και οι φρεσκοκομμένοι καφέδες από μύλο αν δεν έχουν το σωστό κόψιμο δεν κάνουν

όχι φίλε μου δεν κάνουν κρέμα αυτοί οι καφέδες γιατί είναι αλεσμένοι και συσκευασμένοι πολλούς μήνες πριν. Ίσως να σου κάνουν στον πρώτο καφέ που θα κάνεις και πάλι ίσως και σίγουρα θα είναι πολύ αραιή. Αντιθέτως ο φρέσκος κόκκος, που είναι καβουρδισμένος το πολύ ένα μήνα πριν θα σου δώσει κρέμα είτε τον χοντροκόψεις είτε τον ψιλοκόψεις δεδομένου ότι αλέθεις και κάνεις καφέ που είναι και το σωστό..αν αλέσεις και τον αποθηκεύσεις σε ένα δοχείο μετά από λίγο θα έχει χάσει όλα του τα αρώματα και τα χαρακτηριστικά. μιλάμε για non pressurized καλάθια πάντα.

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως ΔΕΝ Μου μυρισε πλαστικο σχεδον καθολου, μην πω ουτε στην πρωτη χρηση καλα καλα...οποτε πιο πολυ για Placebo επειδη ειναι παμφθηνη μου κανει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, opcorsa είπε

εμενα παντως ΔΕΝ Μου μυρισε πλαστικο σχεδον καθολου, μην πω ουτε στην πρωτη χρηση καλα καλα...οποτε πιο πολυ για Placebo επειδη ειναι παμφθηνη μου κανει...

Καλά είπαμε και εσύ.  :D Ακού εκεί Placebo :D :P .

Η μυρωδιά του πλαστικού, παραμένει μυρωδιά. Αφού δεν μυρίζει , μια χαρά τότε.

Καλορίζικη !

4 ώρες πριν, georsev είπε

Μόνο το τάνκερ μυρίζει πολύ με συνέπεια άμα δεν τον πλύνεις καλά μπορεί να στο περάσει στο καφέ...

3 ώρες πριν, MakisCE είπε

ναι.. το δοχείο νερού είναι που έχει χαρακτηριστική μυρωδιά (που λογικά φεύγει σιγά-σιγά)
δεν είναι διακριτή στον καφέ όμως.

Ναι σε όλες τις καφετιέρες με πλαστικό δοχείο νερού, το δοχείο μυρίζει τις πρώτες μέρες και θέλει καλό πλύσιμο.

Επίσης, στις περισσότερες οικιακές εσπρεσιερες το ζεστό νερό κυκλοφορεί μέσα απο κάποια πλαστικά σωληνάκια και σε περίπτωση που αυτά δεν είναι "ποιοτικά" ή "καλά κατασκευασμένα" , σίγουρα μπορεί να "πάρει" κάποια μυρωδιά απο εκεί.

Μια χαρά λοιπόν, αφού σας βγάζει καλό καφέ.

Καλή απόλαυση !

Επεξ/σία από Leon90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και από μένα. Την πήρα και εγώ εχθές. Το λαμπάκι της θερμοκρασιας δεν ανάβει. Νομίζω αυτό έπαθε και ένας ακόμη. Τελικά τι κατάληξη είχε; Ή πρέπει να περιμένουμε μέχρι να αποφανθεί το τμήμα σέρβις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αν θέλουμε να πάρουμε Non pressurized καλαθάκι ποιο μέγεθος θέλουμε ;  

Βασικά δε ξέρω τι πρέπει να μετρήσω, γιατί μετρώντας μόνο το καλαθάκι από πάνω μου βγαίνει 58mm ενώ από κάτω προς τα 50mm.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καφε απο σουπερ μαρκετ τι προτεινουν οι ειδικοι? καλο , ΦΘΗΝΟ , και αλεσμενο...

πηγα σημερα σε καφεκοπτειο και μου επιασαν τον κ (ο) λο 21 ευρω το κιλο... πηρα 3 ευρω καφε και δεν θα με φτασει βδομαδα ελεος :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου και ο κόκκινος Dimello αλλά και ο Qualita Rossa της Lavazza, οι οποίοι βγαίνουν τακτικά σε προσφορά στον Σκλαβενίτη, για άτομα που τον πίνουν σκέτο, όπως εγώ, είναι άψογα. Από Illy, έχω κρατήσει μόνο τα μεταλλικά κουτιά, τα οποία όντως αξίζουν. Κατά τ' άλλα πολύ κακό για το τίποτα...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το vfm για σπιτικό εσπρέσο. 

Το pressurized basket κάθε μήνα (επειδή κάνω 6 καφέδες την μέρα) του βάζω νερό ως την μέση. Μετά το πιάνω με μια πένσα και με τον αναπτήρα από κάτω το καίω μέχρι να βράσει το νερό και ανοίγουν οι τρύπες. Βγαίνει όλος ο καμένος καφές. 

IMG_20180213_204859.jpg

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...