Προς το περιεχόμενο

Το thread της Tesla


Fubar.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Droulas13 είπε

Κοίτα να δεις.

Όταν ήμουν 17 ετών, έλεγα στους φίλους μου ότι έχω fundind secured για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, την στιγμή κατά την οποία δεν είχα πραγματική συμφωνία με τον πατέρα μου.

Και όμως, δεν βρέθηκε ούτε ένας φίλος μου να μου πει ότι δεν κολλάει αυτό που λέω.

Φοβερό;

Γιατι το να σε χαρτζηλικωνει ο πατερας σου ειναι το ιδιο με το να ζητας μια εταιρια ΔΙΣ να γινει ιδιωτικη και να ψαχνει χρηματοδοτη ουσιαστικα!....
Κατι τετοια γραφεις και οποτε ανεβαζεις κατι σοβαρο σε παιρνουν για πλακα...Εγω δεν ειμαι εναντιον σου αλλα με αυτα που γραφεις τι αλλο ν  πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Droulas13 είπε

Όχι.

Τα τελευταία 3 χρόνια, το ποσοστό της παγκόσμιας ενέργειας που παράχθηκε από fossil fuel μειώθηκε από 78,3% (2014) στο 73,5% (2017)

Το αντίστοιχο χρονικό διάστημα η συνεισφορά των ανανεώσιμων ανέβηκε από το 19,2% στο 26,5%.

Και πιο συγκεκριμένα η συνεισφορά wind και solar ανέβηκε από ούτε 1,4% (το ποσοστό έχει μέσα και biomass/geothermal) σε καθαρό 7,5%. Τεράστια ποσοστιαία άνοδος.

Σου λέει ότι αυτή τη στιγμή η παραγωγής ενέργειας παράγεται από fossil fuels και του λές ΟΧΙ, είναι το 74%. Ουσιαστικά τον επιβεβαιώνεις. 

Btw, αυτά που αναθέτεις είναι estimations με βάση την εγκατάσταση, οπότε παίζει αρκετά το νούμερο της πραγματικής συνεισφοράς... άσχετο πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί η ενέργεια παίζει σε τοπικό επίπεδο και οι global μέσες τιμές είναι απλά ανούσιες.

Επεξ/σία από Whargoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Droulas13 είπε

Ε αφού όλη η παπαροσυζήτηση γυρνάει πέριξ της ετυμολογίας secured, πως να μην το πάρω στην πλάκα;

Ισως γιατι εγραψες οτι υπαρχει διασφαλισμενη χρηματοδοτηση ενω δεν υπαρχει οπως φαινεται...Πες εκανα λαθος,διαβασα μαλακια αρθρο και το εγραψα εδω. Τελος η συζητηση αυτη και παμε παρακατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Την εμμονή του fubar στις τζιμινιερες δεν έχω καταλάβει. Ανεξάρτητα από το Tesla hate γιατί να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε πολύ χαμηλής αποδοσης, καρκινογόνα αυτοκίνητα κ όχι μόνο;

Δές το πρώτο πόστ αυτού του θέματος. Δέν έχω καμία αντιπάθεια στη ηλεκτροκίνηση. Η ένσταση μου είναι οτι η ηλεκτροκίνηση παρουσιάζεται σαν μια βιώσιμη εναλλακτική των τσιμινιέρων αλλά δέν είναι.

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ποσες φορες το Reuters εχει κανει λαθος...

Νταξει χωρις πλακα τωρα ειμαι εγω και εσυ,και συμφωνουμε κατι. Εγω το δημοσιευω αυτο. Και βγαινει ενας τριτος να το διαψευσει?Ας βγει η Silver Lake να πει το διαψευδω και κανω μηνυση στον Musk. Να βγει ο Musk Να πει οτι ενα απο τα παιδακια του ειχε τον λογαριασμο στο twitter του xD  

Η πλήρης δήλωση είναι αυτή:

Silver Lake is offering its assistance to Musk without compensation. Silver Lake hasn’t been hired as a financial adviser in an official capacity and isn’t currently discussing participating in the deal as an investor

Λίγο δύσκολο το Reuters να το βγάζει απο το στομάχι του.

Και μετά τη Silver Lake και η Goldman Sachs: Goldman Sachs Group Reiterates Sell Rating for Tesla

Οπότε απο τους δύο financial advisors που θα βοηθήσουν στο deal πώλησης στα $420 ανα μετοχή, ο ένας λέει οτι δέν συμμετέχει, ο άλλος επαναλαμβάνει το sell rating προς $195 ανα μετοχή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες χοντραδες εχουν γινει απο τοτε που βγηκε η ανακοινωση για να γυσισει σε ιδιωτικη....Ισως εχει χασει τα αυγα και τα πασχαλια η δεν ξερουμε τι μας γινεται.Ισως πριν βγει ο Αυγουστος να ξερουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ισως γιατι εγραψες οτι υπαρχει διασφαλισμενη χρηματοδοτηση ενω δεν υπαρχει οπως φαινεται...Πες εκανα λαθος,διαβασα μαλακια αρθρο και το εγραψα εδω. Τελος η συζητηση αυτη και παμε παρακατω.

Οι περισσότερες διαφωνίες εδώ μέσα έχουν ως βάση ότι η μια πλευρά θεωρεί πως ο Μασκ είναι απατεώνας και ότι λέει είναι ψέματα ενώ η άλλη δεν θεωρεί, ότι ο Μασκ είναι απατεώνας και δέχεται καταρχήν τα όσα λέει ως αληθή.

Εγώ ανήκω, όπως καταλαβαίνεις, στην δεύτερη κατηγορία. Και διαβάζοντας τα όσα έγραψε εχθές ο Μασκ περί του σαουδαραβικού fund και των συναντήσεων που είχε με αυτό τα τελευταία δύο χρόνια, δέχομαι ότι τα όσα είπε περί διασφαλισμένης χρηματοδότησης είναι αληθή και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, χωρίς την ανάγκη κάποιας γραπτής νομικής δέσμευσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Κοίτα να δεις.

Όταν ήμουν 17 ετών, έλεγα στους φίλους μου ότι έχω fundind secured για τις καλοκαιρινές διακοπές μου, την στιγμή κατά την οποία δεν είχα πραγματική συμφωνία με τον πατέρα μου.

Και όμως, δεν βρέθηκε ούτε ένας φίλος μου να μου πει ότι δεν κολλάει αυτό που λέω.

Φοβερό;

Να παρακαλας μη το διαβάσει αυτό ο Lonny, γιατί θα σκάσει tweet, "Investor from Greece, funds double-secured" και θα βλέπεις φωτογραφίες του πατερα σου online (να ειναι καλα ο ανθρωπος, ετσι κι αλλιως)

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, isay είπε

Και την toyota θυμάμαι να κάνει κατι αναλογο, οπως και την VW, όπως και άλλες.

Θα στο θεσω απο μια διαφορετική οπτική όμως. Παρόλα τα προβλήματα των tesla, σε ap, μπαταριες, φωτιές, reboots, απότομη μειωση ταχυτητας, πόρτες που ξεκλειδώνουν μονες τους, παραθυρα που δεν ανοιγουν, κλπ (βαριέμαι να γράφω), ειδες κάποια ανακοίνωση της tesla για ανάκληση και έλεγχο; Εγω ΟΧΙ γιατι μαλλον θα εθιγε την χρημαστηριακή της εικόνα και το ego του supreme leader. 

Οι σοβαρές εταιρίες δεν κάνουν τους πελάτες τους beta testers και μουγκα σε σοβαρα προβληματα. Οι σοβαρές εταιρίες κάνουν σοβαρες ανακλήσεις και επιδιορθώσεις, χωρίς να κοιτάνε μονο το ego τους

Όλες οι εταιρίες κάνουν τους πελάτες τους beta testers σε διάφορους βαθμούς. Κανένα προϊόν δεν μπορεί να είναι τέλειο από την πρώτη μέρα. Διάβασε σε αυτοκινητιστικά fora να δεις πόσα προβλήματα έχουν οι πρώτες χρονιές κυκλοφορίας σχεδόν σε όλα τα αυτοκίνητα, που συνήθως δεν λύνονται μέχρι το πρώτο facelift (πήγαινε διάβασε π.χ. για τα Honda που θεωρούνται και αξιολογούνται συνεχώς ως τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα για βαρβάτα προβλήματα με τρελά κόστη π.χ. ψάξε για τα CVT). Αυτονόητα πράγματα. 
Δεύτερον, όλα τα πρώτα tesla μ3 (εκατοντάδες) πήγαν σε υπαλλήλους τις εταιρίας και αξιολογητές σαν τον Munro, αυτό το άκουσες από κανένα; Ξέρεις καμία άλλη εταιρία να το κάνει αυτό; Τα περισότερα από τα προβλήματα που αναφέρεις έχουν λυθεί ήδη ή δεν ήταν αλήθεια εξαρχής. Π.χ. οι φωτιές στα Tesla που παίζουν συνέχεια πρωτοσέλιδο το ξέρεις ότι στατιστικά είναι ασήμαντες και τα tesla (όπως και τα περισσότερα ηλεκτρικά αυτοκίνητα) είναι λιγότερο πιθανό να πάρουν φωτιά; (NHTSA)

Λες επίσης: "ειδες κάποια ανακοίνωση της tesla για ανάκληση και έλεγχο"

Εσύ έψαξες και δεν βρήκες τίποτα δηλαδή; Αυτό το recall για 123000 αυτοκίνητα για μια βίδα στην υποβοήθηση του τιμονιού που σκουριάζει παραπάνω από το κανονικό (χωρίς κίνδυνο ασφαλείας αλλά κατακρημνίστηκε η μετοχή παραταυτα) που βγαίνει αμέσως αφού έπαιζε πρωτοσέλιδο κανά 2 μήνες στα mainstream και τα σορτάδικα δεν το εντόπισες;

https://www.cnbc.com/2018/03/29/tesla-recalls-123000-model-s-cars-over-potential-power-steering-failure-reports.html

Ή την αναφορά του Consumer Reports για τις αυξημένες αποστάσεις φρεναρίσματος στα πρώτα πρώτα 3άρια υπό συγκεκριμένες συνθήκες (μετά από απανωτά φρεναρίσματα πανικού) που το παραδέχτηκε και το έλυσε μέσα σε μερικές ημέρες δεν την άκουσες;

Θες να σου βρω τώρα καμιά 20αριά περιπτώσεις από τις "σοβαρές" εταιρίες που λες που έκρυβαν και δεν παραδέχονταν τρομερά σοβαρά προβλήματα που στοίχησαν χιλιάδες ζωές για χρόνια ολόκληρα;

 

 

12 ώρες πριν, Vagosman είπε

Την εμμονή του fubar στις τζιμινιερες δεν έχω καταλάβει. Ανεξάρτητα από το Tesla hate γιατί να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε πολύ χαμηλής αποδοσης, καρκινογόνα αυτοκίνητα κ όχι μόνο;

V κιόλας κινητήρες όχι απλά inline για ακόμα χαμηλότερη ενεργειακή απόδοση. Έτσι απλά για να ακούγεται η εξάτμιση ρε παιδί μου κ να γουργουριζει το καπό.

Εγώ που ζω Αθήνα και δεν μπορώ να ανοίγω το παράθυρο ειδικά αν έχω μπροστά μου diesel, ναι θέλω όλα να είναι ηλεκτρικά η υδρογονου. Για καθαρότερο περιβάλλον με λιγότερα μικροσωματίδια κ σκόνη φρένων που μαυρίζει τα πάντα στο πέρασμά της μαζί με τα πνευμόνια μας.

Και ποιος είσαι εσύ να θέλεις να αναπνέεις καθαρό αέρα δηλαδή! Και μην ακούς τους επιστήμονες και μασάς και εσύ κουτόχορτο άκου τους "ειδικούς" μας να μάθεις!

Για το υδρογόνο δες ένα ενδιαφέρον video

 

11 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Η πλήρης δήλωση είναι αυτή:

Silver Lake is offering its assistance to Musk without compensation. Silver Lake hasn’t been hired as a financial adviser in an official capacity and isn’t currently discussing participating in the deal as an investor

Λίγο δύσκολο το Reuters να το βγάζει απο το στομάχι του.

Και μετά τη Silver Lake και η Goldman Sachs: Goldman Sachs Group Reiterates Sell Rating for Tesla

Οπότε απο τους δύο financial advisors που θα βοηθήσουν στο deal πώλησης στα $420 ανα μετοχή, ο ένας λέει οτι δέν συμμετέχει, ο άλλος επαναλαμβάνει το sell rating προς $195 ανα μετοχή

Δεν βολεύει η πραγματική δήλωση από το Reuters έτσι;

A source familiar with the matter said Silver Lake was offering its assistance to Musk in his exploration of a deal without compensation, and had not been hired as a financial adviser in an official capacity.... Silver Lake and Goldman Sachs declined to comment.

Musk also said law firms Wachtell, Lipton, Rosen & Katz and Munger, Tolles & Olson would be legal advisers on the plan. Both law firms did not immediately respond to requests for comment.

Σιγά μην απαντήσουν σοβαρές εταιρίες στα τραγικά σορταροκάναλα.

Σίγουρα το Reuters είναι αξιόπιστο μέσο που δεν λέει ότι μπούρδα και ψέμμα του λένε να λέει σωστά; Θύμισε μου τι έλεγαν οι αξιόπιστες πηγές του για τους Σ.Αραβες; Η "familiar" πηγή εκεί εξαφανίστηκε τώρα και αντικαταστάθηκε από το:

The Saudi fund intends to sell its $70 billion stake in Saudi Basic Industries to oil giant Aramco, which could free up funds for new deals, but that sale may take months to conclude.

Yasir Othman al-Rumayyan, managing director of the PIF, referred Reuters to the corporate communications team, which did not immediately respond to a request for comment.

https://www.reuters.com/article/us-tesla-musk/musk-says-silver-lake-goldman-advising-on-taking-tesla-private-idUSKBN1KY1HJ

Γνωστό το κόλπο. Ένας βγάζει μια "πηγή" με επιφύλαξη και καλά, ο άλλος το παίρνει και το παρουσιάζει σαν απόλυτη αλήθεια.

Επεξ/σία από Omnigeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, isay είπε

Αυτή τη στιγμή η παγκόσμια ενεργεια παραγεται απο fossil fuel (oil, κάρβουνο, φυσικό αεριο και πυρηνικά). Οποιαδήποτε προσπάθεια αντικατάστασης ειναι ουτοπική ή πολύ πολύ πολύ πιο ακριβή. Το οτι θα εχω ηλεκτρικό στην πολή (αντί για καυστήρα εσωτερικής καυσης) ΔΕΝ θα εξαφανίσει τα καταλοιπα καυσης γιατί απλά θα παραχθουν σε αλλη περιοχή, δηλαδή θα αυξηθεί εκει η επιβάρυνση. Προς έμμεση αλληλεγγύη προς "παραγωγες περιοχές" οπως Κοζάνη και Μεγαλοπολη και επειδή ΔΕΝ ζω στην Αθήνα, δεν θα ειχα καμια αντιρρηση όλα τα βαριά εργοστάσια να μεταφερθουν στην Αθήνα και έτσι ολη η υπολοιπη Ελλάδα να εχει καθαρό περιβάλλον με ηλεκτρικά αυτοκίνητα που θα φορτίζουμε απο ρευμα.

Μη μάσάτε κουτοχορτο που σας ταίζουν οι μαρκετιστες, ειτε ειναι στη μια ή στην αλλη πλευρα. 

Έχεις βρεθεί σε λιγνιτικα;

Γνωρίζεις τι επενδύσεις γίνονται για τη βελτίωση των ρυπων κ σωματιδίων σε όλες τις μονάδες; Τα λιγνιτικα που αναφέρονται είναι σε μαύρη λίστα από την έκκληση CO2, τα υπόλοιπα φτιάχνονται.

Είναι ο ηλεκτρισμός ανεξάρτητης παραγόμενης "καύσιμης" ύλης;

Αλλάζει το ενεργειακό μείγμα καθημερινά;

Έχει καλύτερη απόδοση το χειρότερο μηχάνημα μαζούτ της Ουγκάντα από το αμάξι σου;

Αν απαντήσεις σε όλα ναι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, opera είπε

Με τη βροχή βγαίνουν οι προφυλακτήρες στο Model 3,τέλεια!

 https://www.zerohedge.com/news/2018-08-14/tesla-model-3-bumper-falls-after-30-minutes-and-heavy-rain

Fake news. Οι teslo-taliban θα βρουν οτι στην πραγματικοτητα δουλευουν στη Merc και ο αλλος στη BMW και θελουν να πληξουν την εταιριαρα πριν αυτη εξαφανισει τους γερμανικους κατασκευαστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Έχεις βρεθεί σε λιγνιτικα;

Γνωρίζεις τι επενδύσεις γίνονται για τη βελτίωση των ρυπων κ σωματιδίων σε όλες τις μονάδες; Τα λιγνιτικα που αναφέρονται είναι σε μαύρη λίστα από την έκκληση CO2, τα υπόλοιπα φτιάχνονται.

Είναι ο ηλεκτρισμός ανεξάρτητης παραγόμενης "καύσιμης" ύλης;

Αλλάζει το ενεργειακό μείγμα καθημερινά;

Έχει καλύτερη απόδοση το χειρότερο μηχάνημα μαζούτ της Ουγκάντα από το αμάξι σου;

Αν απαντήσεις σε όλα ναι τότε μπορούμε να συνεχίσουμε.

Έχεις κανένα νούμερο για την απόδοση των υπαρχόντων λιγνιτικών μιας και τα αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...