Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΟ ΘΕΟ


DJGV2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα, εδώ και χρόνια απέχω από το console gaming και δεν ξέρω τι παίζει, δε νομίζω ότι χάνω και τέρατα πάντως.

Έχω PSX/PS2/Gamecube και χαζεύω ενίοτε γιατί προτιμώ το old school gaming, τουλάχιστον όσον αφορά στις κονσόλες.

Αλλά και γενικά μιλώντας, νομίζω είναι ακριβό σπορ.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και το παμε offtopic,εχει πολυ αξιολογα παιχνιδια το ps4,το ειχα παρει στο launch αλλα το εδωσα γιατι για κανα χρονο δεν υπηρχε τπτ,επαιξα ομως μεταξυ αλλων το remaster του the last of us που ειναι απο τις καλυτερες παραγωγες στην ιστορια του gaming! /offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι τα περισσοτερα σχολια που γραφονται στα θεματα αυτα....

 

εδώ θα διαφωνήσω.

στο θέμα με τα παιχνίδια,έχω ελάχιστη συμμετοχή,βέβαια τα διαβάζω,αλλά παίζω καθημερινά παιχνίδια(και σε ps4/xone).

Aυτό τι πάει να πει;Πως δεν έχω δικαίωμα να πω την άποψη μου για τις τιμές ξέρω γω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

εδώ θα διαφωνήσω.

στο θέμα με τα παιχνίδια,έχω ελάχιστη συμμετοχή,βέβαια τα διαβάζω,αλλά παίζω καθημερινά παιχνίδια(και σε ps4/xone).

Aυτό τι πάει να πει;Πως δεν έχω δικαίωμα να πω την άποψη μου για τις τιμές ξέρω γω;

Συγκρινεις τον εαυτο σου με τους υπολοιπους με 30σχολια στο forum που εχουν γραφτει κυριως για τις αγγελιες και τωρα τους επιασε βαρια καρδια σαν gamers(οπως λενε) να πουν τον πονο τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nope.

Μόνο στο θέμα για την μη συμμετοχή στα θέματα των παιχνιδιών εστίασα βασικά.

Anyway για να μείνουμε ας πούμε και εντός θέματος(αν μπορούμε να το πούμε έτσι) πιστεύετε ότι πολλοί από εμάς θα αναβαθμίσουν στην νέα σειρά,αν βει η πράσινη/κόκκινη/κίτρινη και σου πει η νέα rxvega/gtx/peravrexei θα έχει αρχική τιμή 1200 ντάλλαρς?(υπερβολή αλλά who knows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αναβαθμισα σε 2 1030 με 70 ντάλλαρς  και δε τα σκαω σε  vega ουτε κοράκια  με τιποτα  . Ρετρο και παλια FF παιζω αυτο τον καιρο και στο 2ο ' 3ο pc :P

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

 πιστεύετε ότι πολλοί από εμάς θα αναβαθμίσουν στην νέα σειρά,αν βει η πράσινη/κόκκινη/κίτρινη και σου πει η νέα rxvega/gtx/peravrexei θα έχει αρχική τιμή 1200 ντάλλαρς?(υπερβολή αλλά who knows)

Αν ειναι 2 φορες δυνατοτερη της 1080ti τοτε ναι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύσει το μοτίβο ΧΧ70 = ΧΧ80ti, τότε το σενάριο δεν παίζει, συν ότι το δείγμα που έχουμε από την Τατιάνα την V δεν προϊδεάζει για κάτι τέτοιο, εκτός αν το Ampere/whatever είναι εντελώς νέα αρχιτεκτονική. Πάντως εγώ δεν θα έπαιρνα πολύ σοβαρά τις φήμες του tweaktown, κανένας άλλος δεν έχει διασταυρώσει αυτά που λέει, απλά παραπέμπουν σε αυτό για να μην χάσουν απ'το clickbait οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Zaknafein said:

Αν ισχύσει το μοτίβο ΧΧ70 = ΧΧ80ti, τότε το σενάριο δεν παίζει, συν ότι το δείγμα που έχουμε από την Τατιάνα την V δεν προϊδεάζει για κάτι τέτοιο, εκτός αν το Ampere/whatever είναι εντελώς νέα αρχιτεκτονική. Πάντως εγώ δεν θα έπαιρνα πολύ σοβαρά τις φήμες του tweaktown, κανένας άλλος δεν έχει διασταυρώσει αυτά που λέει, απλά παραπέμπουν σε αυτό για να μην χάσουν απ'το clickbait οι υπόλοιποι.

Το die της Titan V έχει ένα σωρό άχρηστα πράγματα για τους gamers. Οι gaming Volta/Ampere θα είναι σωστά φτιαγμένες για παιχνιδάδες όπου θα ισχύσει το μοτίβο που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το die της Titan V έχει ένα σωρό άχρηστα πράγματα για τους gamers. Οι gaming Volta/Ampere θα είναι σωστά φτιαγμένες για παιχνιδάδες όπου θα ισχύσει το μοτίβο που αναφέρεις.

 

36 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

2 φορές γρηγορότερη θα είναι ίσως η αντίστοιχη Ti

Για να καταλάβω...συζητάμε επί ποίας αρχιτεκτονικής/λιθογραφίας, με πιθανή ανακοίνωση-κυκλοφορία-διαθεσιμότητα ποιό τρίμηνο, ποιάς χρονιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Για να καταλάβω...συζητάμε επί ποίας αρχιτεκτονικής/λιθογραφίας, με πιθανή ανακοίνωση-κυκλοφορία-διαθεσιμότητα ποιό τρίμηνο, ποιάς χρονιάς?

Για τις τιμές συζητάμε και τις πιθανές ανακοινώσιμες.

Δεν θα παίξει ρόλο λες και η όποια επίδοση σε αυτές;

12 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αν ειναι 2 φορες δυνατοτερη της 1080ti τοτε ναι.

εγώ προσωπικά αν είναι εξωπραγματική η τιμή,θα μείνω στα αυγά μου.

Ακόμα μια χαρά παίζω με την 1080.

το πολύ πολύ ρίχνω στα 1440 και με πάει ακόμα άνετα(στα περισσότερα παιχνίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

Για τις τιμές συζητάμε και τις πιθανές ανακοινώσιμες.

Δεν θα παίξει ρόλο λες και η όποια επίδοση σε αυτές;

 

Αυτή τη στιγμή? Όχι, δεν νομίζω.

Είτε +20%, είτε +200%, αυτό που θα καθορίσει τις τιμές είναι η σχέση παραγωγής-προσφοράς-ζήτησης.

Αν ομαλοποιηθεί η αλυσίδα? Σίγουρα θα παίξουν ρόλο οι επιδόσεις, μέχρι ένα όριο όμως.

Ας το δούμε έτσι: Σχεδόν κανείς δεν θα δώσει 1.5Κ για να πάρει GPU, ακόμα κι αν αυτή κάνει για 4Κ@144@10bit κλπ, ακατέβατα. Ο λόγος είναι πολύ απλός...1.5Κ είναι 1.5Κ αντικειμενικά. Δεν το έχει το 99% των "gamers" για να το δώσει. Από το υπόλοιπο 1%, ούτε το 1/10 δεν θα το δώσει, άσχετα αν το έχει.

Κάποιοι πάντα υπάρχουν, αλλά αυστηρά για  gamers, δεν έχει νόημα αυτό το ποσό, δεν θα μαζέψει αρκετό κόσμο.

Αν πάλι χιμήξουν οι σκαφτιάδες γιατί πάλι θα βγάζουν, άλλη συζήτηση.

Μιας και συζητάμε γενικά, έχω 1-2 ερωτησούλες.

Αυτή τη στιγμή, πράσινη και κόκκινη είναι σε μια λιθογραφία GPU κάτι σαν 14/16nm, με 7-12b κυκλώματα ανάλογα την κάρτα, οκ?

Την ίδια στιγμή, η μπλε και κόκκινη, βρίσκονται στους επεξεργαστές στα κάτι σαν 14nm, με 5-7b κυκλώματα αντίστοιχα, σωστά?

Η Intel, με τα εξαιρετικά της εργοστάσια, έχει φάει χρήμα, χρόνο και άκυρο ως προς το να κατέβει λιθογραφίες (με αποδεκτό κόστος, πάντα). Μεγάλους πυρήνες, δεν μπορεί πλέον να φτιάξει (που να στοιχίζουν λιγότερο από δύο νεφρά, και να αφήνουν και κέρδος). Η AMD αυτό το "σκόπελο", δείχνει να τον ξεπερνά με τη χρήση του IF στους επεξεργαστές (με όποια μειονεκτήματα έχει αυτή η μέθοδος), και συνεχώς το βελτιώνει.

Η μπλε, ακόμα το προσπαθεί, έχει το χρήμα και τους μηχανικούς ώστε να το κυνηγήσει.

Η πράσινη, τί κάνει?

Η AMD, πιθανολογείται πως το ίδιο θα κάνει στην επόμενη (ή σε επόμενη, έστω) γενιά των γραφικών της...μικρούς πυρήνες (ανεξάρτητα λιθογραφίας), ενωμένους μεταξύ τους, με εξαιρετικά αποδοτικότερο IF.

Η πράσινη, τί θα κάνει σε αυτό το θέμα?

Θα συνεχίζει να (ελπίζει πως θα) τερματίζει τους χρονισμούς με αποδεκτή κατανάλωση, ώστε να έχει επιδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...