Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μα ο τυπος δεν ειναι κοινος για ολους τους παροχους;

όχι, ανάλογα τον πάροχο , μάλιστα αν δεν τους βγαίνουν τα νούμερα τον αλλάζουν στο ενδιάμεσο....

2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα Ν (€/MWh) = ( ΟΤΣΝ + Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠΝ + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣΝ ) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών ∆ικτύου %Ν )

τα ΜΜΚΘΣΣΝ μάλιστα έχουν καταργηθεί , ρώτα τους που μπορείς να βρεις τις τιμές , αν και θα έκανα καταγγελία και θα έφευγα άμεσα βασικά...

κάνε μια πράξη αν δε σου κάνει κόπο , € αναπροσαρμογής διά συνολικές κιλοβατώρες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, ανάλογα τον πάροχο , μάλιστα αν δεν τους βγαίνουν τα νούμερα τον αλλάζουν στο ενδιάμεσο....

τα ΜΜΚΘΣΣΝ μάλιστα έχουν καταργηθεί , ρώτα τους που μπορείς να βρεις τις τιμές , αν και θα έκανα καταγγελία και θα έφευγα άμεσα βασικά...

κάνε μια πράξη αν δε σου κάνει κόπο , € αναπροσαρμογής διά συνολικές κιλοβατώρες

 

Βασικα στο εμαιλ μου εστειλαν αυτον τον τυπο

Y=A x (SMP) + B

όπου:

Υ = το κόστος προμήθειας έκαστης μεγαβατώρας σε ευρώ (€/MWh) για την τιμολογούμενη κάθε φορά χρονική περίοδο,

Α = ο συντελεστής προσαύξησης 1,19,

SMP = ο μέσος όρος των τιμών που έλαβε η Οριακή Τιμή Συστήματος (ΟΤΣ*) για την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό (ΕΝΑΝΤΙ ή/και ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ),

Β = η τιμή 7€/MWh.

Αυτο που λες βγαινει 224,46/3628=0,0619 οποτε σαν να λεμε χρεωθηκα 0,12 την κιλοβατωρα αν βαλω και την χρεωση ρευματος μεσα (με συνεπεια ειναι 0,0593 η κιλοβατωρα).

Εβλεπα τωρα ενα προγραμμα protergia fixed με χρεωση ημερας 0,09019 και νυχτερινο 0,06318. Χωρις παγιο. Καλο μου φαινεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Con_stant1ne είπε

Αυτο που λες βγαινει 224,46/3628=0,0619 οποτε σαν να λεμε χρεωθηκα 0,12 την κιλοβατωρα αν βαλω και την χρεωση ρευματος μεσα (με συνεπεια ειναι 0,0593 η κιλοβατωρα).

ναι

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Y=A x (SMP) + B

όριο 45 ?

61,9=1,19*MCP+7 - 45

MCP=(61,9+45)/1,19=89,83

περίπου τόσο είναι αν έχεις και περίοδο Αυγούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

όριο 45 ?

61,9=1,19*MCP+7 - 45

MCP=(61,9+45)/1,19=89,83

περίπου τόσο είναι αν έχεις και περίοδο Αυγούστου

Οποτε επρεπε να πληρωσω ρητρα 89,83 και πληρωσα 224,46;; Η περιοδος ειναι 08/04/2021-09/08/2021 και ορια 35-45.

Στη σελιδα της volterra εχει ενα πινακα που λεει ΟΤΣ

 4/21 64,22

5/21 63,19

6/21 83,56

7/21 102,11

8/21 140,51

Νομιζα οτι εφαρμοζουν τον τυπο για καθε μηνα χωριστα και στο τελος βγαζουν μεσο ορο. Το Υ που εβαλες 61,9 ειναι το ΟΤΣ; Ποιας χρονικης στιγμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Οποτε επρεπε να πληρωσω ρητρα 89,83 και πληρωσα 224,46;;

όχι

7 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Το Υ που εβαλες 61,9 ειναι το ΟΤΣ;

όχι το 

29 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Αυτο που λες βγαινει 224,46/3628=0,0619

σε €/MWh

Είναι δηλαδή το αποτέλεσμα του μαθηματικού τύπου που εφάρμοσε για τη ρήτρα

(edit το Υ δηλαδή)

7 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Ποιας χρονικης στιγμης;

της περιόδου κατανάλωσης

και πήρα ανάποδα τον τύπο να λύσω το MCP (πρώην ΟΤΣ) ανάποδα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Οποτε πιστευεις σωστα βγαινει το ποσο 224,46 της ρητρας ή το φουσκωσαν; Το χω καψει να το ψαχνω.

αν ο μέσος όρος ΟΤΣ είναι όντως 89,83€/MWh για την περίοδο κατανάλωσης τότε (δια χίλια σε KWh)

0,08983*τις κιλοβατώρες που έκαψες , ναι

πχ αν τον Αύγουστο κάψεις 500kw

θα επιβαρυνθείς

Υ=140*1,19+7-45=128,6 ή

0,1286*500 =64,3€ επιπλέον

γιαυτό λέω να φύγεις άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μάλλον πέτυχες περίπτωση που άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού και σε χρέωσαν τα μισά με τον παλιό και τα άλλα με τον καινούριο τύπο

δες ποιο πίσω τα βήματα για καταγγελία

φυσικά , ο μαθηματικός τύπος υπολογισμού

το διαβασα αυτο με την καταγγελια ...πως θα επικαλεστω  "δεν ενημερώθηκες ποτέ" οταν το γραφει μεσα στους ορους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, verylife78 είπε

το διαβασα αυτο με την καταγγελια ...πως θα επικαλεστω  "δεν ενημερώθηκες ποτέ" οταν το γραφει μεσα στους ορους;

γιατί , σου είπανε μέσω email ή μέσω τηλ οτι η τελική τιμή κιλοβατώρας επηρεάζεται απο τη χοντρική?

και αν έγραφε στους όρους οτι τους δίνεις το ένα νεφρό θα ήσουνα υποχρεωμένος να τους το δώσεις ???

εδώ είναι μια παλιά δημοσιευμένη απόφαση για την επιστροφή του μισού ποσού ρήτρας απο το ΣτΚ

Αναφορά σε κείμενο

Έγγραφη Σύσταση - Πόρισμα προς προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας: Αόριστη Αναπροσαρμογή Τιμολογίων Προμήθειας - Μονομερής Τροποποίηση Τιμολογίου - Ορθή προσυμβατική ενημέρωση Καταναλωτών - Ένταξη ΓΟΣ στη σύμβαση - Αόριστοι ΓΟΣ - Παραπλανητικές Πρακτικές (βλ. άρθρα 16-18 Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, άρθρα 2 και 9γ του ν. 2251/1994, όπως ισχύει, άρθρο 2 Κώδικα Καταναλωτικής Δεοντολογίας)

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/reports/2019-04-01.Συσταση-Ενεργεια.pdf

στερείται δηλαδή διαφάνειας και δεν είναι κατανοητοί οι όροι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Απ ότι κατάλαβα τα προγράμματα fixed ειναι μονοδρομος πλεον

αρκετό καιρό βασικά

5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μας βλέπω να ξαναγυρναμε ολοι δεη ετσι όπως παει!

το Γ1/ΓΝ1 έχει και αυτό ρήτρα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, αναζητώ τις τελευταίες ημέρες πάροχο για αέριο και ρεύμα, ενώ είχα σκεφτεί να τα συνδυάσω από ότι διαβάζω δεν συμφέρει, οπότε πάμε στο κομμάτι του ρεύματος.

(Πρόκειται για νέα σύνδεση-επανασύνδεση και όχι αλλαγή παρόχου, εάν αυτό παίζει ρόλο). Επίσης όντας φοιτητής ένα φοιτητικό πακέτο θα συμφέρει αρκετά κάτι που νομίζω οι περισσότεροι πάροχοι προσφέρουν.

Από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα η Volterra είναι μια καλή περίπτωση καθώς δεν έχει δέσμευση.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τα φοιτητικά πακέτα είμαι όλος αυτιά επίσης οποιαδήποτε συμβουλή/τι να προσέξω καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Επίσης όντας φοιτητής ένα φοιτητικό πακέτο θα συμφέρει αρκετά κάτι που νομίζω οι περισσότεροι πάροχοι προσφέρουν.

όχι

4 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα η Volterra είναι μια καλή περίπτωση καθώς δεν έχει δέσμευση.

εξαρτάται την κατανάλωση

4 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για τα φοιτητικά πακέτα είμαι όλος αυτιά επίσης οποιαδήποτε συμβουλή/τι να προσέξω καλοδεχούμενη.

μακρυά , έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

μακρυά , έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Το excel to έχω κοιτάξει αν και kWh δεν γνωρίζω(πάνω από 1000 ετήσιος δεν νομίζω να είναι) και ούτε έχω κάποιον πάροχο τώρα να τα συγκρίνω.

Οπότε κοιτάω κάποιο fixed πρόγραμμα και αποφεύγω φοιτητικά πακέτα λόγω ΟΤΣ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

οταν επι 14 ημερες περιμενω απο τον δεδδηε να παρει ενδειξη για να ολοκληρωθει η μεταφορα σε αλλο παροχο και ενω εχω καλεσει ηδη 2 φορες και μου απαντουν οτι εμεις ειμαστε τηλεφωνικο κεντρο, υπαρχει κατι ακομη που μπορω να κανω ; Υπαρχει καποιο χρονικο πλαισιο εντος του οποιου "υποχρεουνται" να εχουν ολοκληρωσει την διαδικασια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...