Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Juan_Mortyme είπε

Μετά από 4 μήνες με την Protergia MVP όπου με ειδοποίησαν πριν ένα μήνα για το Άρθρο 8.8, και την δυνατότητα να διακόψω την σύμβαση "χωρίς οικονομική επιβάρυνση ", μου ήρθε σήμερα ο "ΤΕΛΙΚΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΌΣ" λογαριασμός, εφόσον άλλαξα πάροχο.

Προς έκπληξή μου,  βλέπω μου χρέωσαν 90€ για "πρόωρη αποχώρηση " !!!

Ό,τι να 'ναι.

 

 

 

γιατι δεν πήγες στο protergia fixed home? και σε ποιον πάροχο πήγες και με ποιο σκεπτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@korakios μολις μιλησα με zenith, έχουν βγάλει πρόγραμμα power home free, με πάγιο 4.9 τον μήνα με τιμή kw 0.1062, εννοείται χωρίς ΟΤΣ. το ίδιο έχουν βγάλει και για το αέριο, οπότε θα αλλάξω σε αυτό το πρόγραμμα απο το να πάω στην protergia. 

Το μόνο που με παραξενέυει είναι ότι στο excel σου αντί να μου δίνει όφελος σε σχέση με το πακέτο που έχω τώρα (zenith home max) μου βγάζει αρνητικό.

έχεις υπολογίσει κάτι που δεν έχω διαβάσει? εκτος εαν ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ότι στο excel δεν υπολογίζεις την ρητρα ΟΤΣ

image.png.8568489910fa2d9ae4e2b5fd4423752b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εταιρικα προγραμματα με fixed τιμη οι εταιρειες απλα τα πεταξαν στον καλαθο των αχρηστων και εστειλαν νεες τιμες. 
Δεν ξερω στα οικιακα αν οι συμβασεις ειναι ισχυροτερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Το θέμα είναι ότι όλα είναι προτάσεις. Το τι θα γίνει στο τέλος είναι άλλο θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, cyberguy είπε

@korakios μολις μιλησα με zenith, έχουν βγάλει πρόγραμμα power home free, με πάγιο 4.9 τον μήνα με τιμή kw 0.1062, εννοείται χωρίς ΟΤΣ. το ίδιο έχουν βγάλει και για το αέριο, οπότε θα αλλάξω σε αυτό το πρόγραμμα απο το να πάω στην protergia. 

Το μόνο που με παραξενέυει είναι ότι στο excel σου αντί να μου δίνει όφελος σε σχέση με το πακέτο που έχω τώρα (zenith home max) μου βγάζει αρνητικό.

έχεις υπολογίσει κάτι που δεν έχω διαβάσει? εκτος εαν ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ότι στο excel δεν υπολογίζεις την ρητρα ΟΤΣ

image.png.8568489910fa2d9ae4e2b5fd4423752b.png

Το όφελος στο excel είναι σε σχέση με το ΔΕΗ Γ1.Πάνε protergia,δεν σε συμφέρει zenith σου δίνει πιο ακριβή kwh και έχει και παγιο.Στη protergia θα πληρώνεις 670-505= 165 ευρώ λιγότερο

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Σε εταιρικα προγραμματα με fixed τιμη οι εταιρειες απλα τα πεταξαν στον καλαθο των αχρηστων και εστειλαν νεες τιμες. 
Δεν ξερω στα οικιακα αν οι συμβασεις ειναι ισχυροτερες. 

τι εννοεις ; αλλαξαν την τιμη μονομερως ; σε ποια/ες εταιρεια/ες αναφερεσαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Το θέμα είναι ότι όλα είναι προτάσεις. Το τι θα γίνει στο τέλος είναι άλλο θέμα.

 

Καλησπέρα... Προτάσεις είναι από την ΡΑΕ... Δεν θα γίνουν δεκτά από κανέναν παροχο!! Δεν τους συμφέρει.. Απλά θα συνεχίσει  η ΟΤΣ.. Και μάλιστα οι τιμές θα ακριβαινουν.. Έχει ανέβει το φυσικό αέριο, πετρελαιο.. 

https://energypress.gr/news/antidroyn-oi-promitheytes-stis-protaseis-tis-rae-gia-ta-timologia-lianikis-reymatos-ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εκτος εαν ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι ότι στο excel δεν υπολογίζεις την ρητρα ΟΤΣ

αυτό

5 ώρες πριν, xraxra είπε

Δίνοντας το 9,90 ευρώ/μήνα δεν θα υπάρχει καθόλου ρήτρα ΟΤΣ?  Κανένα ποσό?

ναι

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

Το μόνο που με παραξενέυει είναι ότι στο excel σου αντί να μου δίνει όφελος σε σχέση με το πακέτο που έχω τώρα (zenith home max) μου βγάζει αρνητικό.

ναι, δε συμφέρει γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xraxra είπε

Καλησπέρα σε όλους

Απο τον Μαιο του 2021 ειμαι στην nrg (μετά απο μια πολύ κακιά εμπειρία με την ΗΡΩΝ-άλλο θέμα αυτό.

Χτες ελαβα λογαριασμό που αφορούσε περίοδο 13/7/2021-11/8/2021 και με περίμενε δυσάρεστη εκπληξη. Ο λογαριασμος ειναι εναντι αλλά δινω εγώ στο site τους την ενδειξη καθε μηνα.Ειχα λοιπον τιμη 0,6265 και ημερησιο και νυχτερινό(οπως προβλέπεται απο το πρόγραμμα NRG SAVE που έχω) και χρεωση αναπροσαρμογής 76,06 ευρώ.

Αυτό αν διαιρεσω με το συνολο των kw (544 ημερα και 203 νύχτα=747) βγαινει 0,1018 .

Αρα τελικό κόστος 0,16445. Απίστευτο.

Πηρα τηλέφωνο και αφου μου ειπανε τα δικά τους(οτι εξαρτάται απο την χοντρική κλπ) μου πρότειναν το πρόγραμμα fixed ,οπου λέει καθε μηνα θα δίνω 9,90 ευρώ. 

Ηθελα να σας ρωτήσω στα πλαίσια της NRG (ασχετως αν  θα επρεπε να αλλάξω εταιρία κλπ) να το κάνω αυτό?

Διαβασα αρκετες σελιδες. Ειδα οτι αυθαιρετα ηταν 4 ευρώ και το πήγαν 9,90. ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ,ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ 9,90 ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ χρεωση αναπροσαρμογής?

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ? ή μπορώ πχ. σε 4 μηνες να το κόψω χωρίς πέναλτυ?

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα για τις απαντήσεις σας. 

 

20210818_224602.pdf 196 kB · 10 downloads

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω...

τους εστειλα πρωτο email...απαντηση, παραθεση τους ορους του συμβολαιο
δευτερο email που ζητω να μου εξηγησουν τους τυπους και τι νουμερα βαζουν σε καθε μεταβλητη...απαντηση ετσι ειναι οι τυποι και υπολογιζονται με αυτα τα βηματα, χωρις να μου λενε ποιες τιμες βαζουν στις σταθερες τους
τριτο email τους ρωταω γιατι εχω δυο φορες χρεωσεις αναπροσαρμογης... απαντηση τυπικη..
...ψαχνω τι θα κανω αλλα ακρη δεν βγαζω.
Εντωμεταξυ την πρωτη φορα που εφυγα απο ΔΕΗ ηρθαν και εκοψαν το ρευμα απο τη ΔΕΔΔΗΕ γιατι λεει δεν εχω επικαιροποιημενο ηλεκτρολογικο σχεδιο, τωρα φοβαμαι τι θα γινει αν φυγω απο την NRG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Εντωμεταξυ την πρωτη φορα που εφυγα απο ΔΕΗ ηρθαν και εκοψαν το ρευμα απο τη ΔΕΔΔΗΕ γιατι λεει δεν εχω επικαιροποιημενο ηλεκτρολογικο σχεδιο, τωρα φοβαμαι τι θα γινει αν φυγω απο την NRG

αν έβγαλες έχει 14 χρόνια ισχύς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Con_stant1ne είπε

Μιλησα με volterra να μου στειλουν αναλυτικα πως υπολογιζουν το συγκεκριμενο ποσο της ρητρας. Μου εστειλαν εμαιλ μονο με τον τυπο υπολογισμου. Λιγες σελιδες πριν ο Sammaros εβαλε τον λογαριασμο του και παρατηρησα πως ειναι ακριβως για την ιδια περιοδο με τον δικο μου και σχεδον ιδιες κιλοβατωρες. Μονο που εγω εχω ρητρα 224,46€ ενω ο Sammaros 69,94€! Μπορει να μου το εξηγησει καποιος αυτο;

 

a.PNG

 

11 ώρες πριν, korakios είπε

O @Sammarosείναι σε άλλο πάροχο επομένως καμία σχέση δεν έχει

στα έναντι μήπως είχες ρήτρα και στα επέστρεψαν (-106,83€)

για πόσταρε και τον τύπο υπολογισμού

Ειδα οτι και elpedison εχει τα ιδια ορια ΟΤΣ με volterra. Παιζει και κατι αλλο ρολο στη χρεωση ρητρας; Γιατι μιλαμε για την ιδια ακριβως περιοδο οποτε η τιμες ρευματος ηταν οι ιδιες. Τα 106,83 ειναι εκπτωση συνεπειας που απο λαθος δεν πιστωθηκαν σε προηγουμενο εναντι. Το προγραμμα που εχω ειναι με εκπτωση συνεπειας 45% κ την εκπτωση την παιρνω στον εναντι αμεσως μετα τον εκκαθαριστικο οποτε η κιλοβατωρα βγαινει 0,0593.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, verylife78 είπε

τριτο email τους ρωταω γιατι εχω δυο φορες χρεωσεις αναπροσαρμογης... απαντηση τυπικη..
...ψαχνω τι θα κανω αλλα ακρη δεν βγαζω.

μάλλον πέτυχες περίπτωση που άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού και σε χρέωσαν τα μισά με τον παλιό και τα άλλα με τον καινούριο τύπο

δες ποιο πίσω τα βήματα για καταγγελία

3 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Παιζει και κατι αλλο ρολο στη χρεωση ρητρας;

φυσικά , ο μαθηματικός τύπος υπολογισμού

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

μάλλον πέτυχες περίπτωση που άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού και σε χρέωσαν τα μισά με τον παλιό και τα άλλα με τον καινούριο τύπο

φυσικά , ο μαθηματικός τύπος υπολογισμού

Μα ο τυπος δεν ειναι κοινος για ολους τους παροχους;

Μέσο Προσαυξηµένο Άθροισµα Ν (€/MWh) = ( ΟΤΣΝ + Μοναδιαίες Χρεώσεις ΛΠΝ + Χρέωση ΜΜΚΘΣΣΝ ) * ( 1 + Συντελεστής Απωλειών ∆ικτύου %Ν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

τι εννοεις ; αλλαξαν την τιμη μονομερως ; σε ποια/ες εταιρεια/ες αναφερεσαι ;

Διαφορετικες εταιρειες

Εστειλαν τις νεες τιμες και ειπαν take it or leave it Η ΔΕΗ εβγαινε και παλι ακριβοτερη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...