Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, bill27 είπε

Παρατηρησε κανεις αλλος οτι τα fixed προγραμματα της ελιν εκαναν φτερα απο το σαιτ της??Δηλαδη θα προσφερει προγραμματα μονο με οτσ???Δεν υποχρεουτε καθε παροχος να εχει και προγραμματα fixed???

ναι το είδα δυστυχώς , μακάρι απλά να αλλάζουν τη σελίδα . Η υποχρέωση ξεκινά απο ΡΑΕ , στείλε ένα email να ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

@cyberguy επίσης όλα σχεδόν όλα τα fixed προγράμματα γράφουν για ΟΤΣ στους γενικούς όρους αλλά στους ειδικούς όρους το ακυρώνουν

αυτο βλέπω και έχω μπερδευτεί. Επίσης άλλο πρόβλημα ειναι οτι δεν μπορείς να συνδυάσεις οποιο πακέτο ρευμα+αεριο θέλεις. π.χ. βάσει του excel με συμφέρει το protergia οικιακο fixed (δεν εχω ΚΟΤ) αλλα δεν το προσφερει στο πακετο της η protergia, οπότε πρέπει να τα υπολογίσω ξέχωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Είναι σε πολυκατοικία οπότε κάποιος πρέπει να τους ανοίξει αλλά όλο και κάποιος είναι αφενός στην πολυκατοικία, αφετέρου και στο σπίτι. όποτε αν χτυπήσουν κουδούνι σίγουρα κάποιος θα τους ανοίξει. Τουλάχιστον είναι μόνο αυτό, οπότε λίγο υπομονή κάποια στιγμή θα γίνει...

για τη καταμέτρηση δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ ,εκτός αν αλλάζει όνομα ή είναι επανασύνδεση .

Εκτός απο μένα ,πολλοί άλλοι δε χρειάστηκαν παρα μια φωτό που να φαίνονται οι κιλοβατώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

για τη καταμέτρηση δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ ,εκτός αν αλλάζει όνομα ή είναι επανασύνδεση .

Εκτός απο μένα ,πολλοί άλλοι δε χρειάστηκαν παρα μια φωτό που να φαίνονται οι κιλοβατώρες

φώτο είχα στείλει στην protergia. Τώρα αυτό μου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ. Απλά αλλαγή παρόχου κάνω. Λες απλά να κοιτάξουν την φώτο που έχω στείλει και να πουν ότι πέρασaν οι άτιμοι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Επίσης άλλο πρόβλημα ειναι οτι δεν μπορείς να συνδυάσεις οποιο πακέτο ρευμα+αεριο θέλεις. π.χ. βάσει του excel με συμφέρει το protergia οικιακο fixed (δεν εχω ΚΟΤ) αλλα δεν το προσφερει στο πακετο της η protergia, οπότε πρέπει να τα υπολογίσω ξέχωρα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/30/

σπάνια συμφέρει συνδυαστικό πακέτο, συνήθως καλύτερα ξεχωριστά 

1 λεπτό πριν, maglor1981 είπε

Λες απλά να κοιτάξουν την φώτο που έχω στείλει και να πουν ότι πέρασaν οι άτιμοι :-D

αν είναι ίδιες οι κιλοβατώρες με της φωτό , θα φανεί !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

αν πάρεις γραπτώς οτι το fixed θα παραμείνει 9,9€ και αν τυχών αλλάξει θα  ενημερωθείς 60 μέρες πριν και θα μπορείς να φύγεις αζημίως, κοιτάς για nrg

@cyberguy επίσης όλα σχεδόν όλα τα fixed προγράμματα γράφουν για ΟΤΣ στους γενικούς όρους αλλά στους ειδικούς όρους το ακυρώνουν

λογικά κοιτάζω nrg smart 46% και να στείλω ενα mail στην εταιρεία ρωτώντας ΑΝ το fix θα παραμείνει 9,9 και αν αλλάξει θα ενημερωθώ 60 ημέρες νωρίτερα και θα μπορώ να αποχωρήσω αζημίως;Δύσκολο βλέπω να απαντήσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tasosger είπε

λογικά κοιτάζω nrg smart 46% και να στείλω ενα mail στην εταιρεία ρωτώντας ΑΝ το fix θα παραμείνει 9,9 και αν αλλάξει θα ενημερωθώ 60 ημέρες νωρίτερα και θα μπορώ να αποχωρήσω αζημίως;Δύσκολο βλέπω να απαντήσουν :)

😂

δεν έχεις άδικο , αλλά δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις :)

απλά έχεις και τα 25€ σε shell και τους πόντους που θα παίρνεις ,edit ,με την κατανάλωση , συν 1000 πόντους ....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sammaros

Μου ήρθε χθες εκκαθαριστικός από ελπεδισον στα 285.35€. Κοιτώντας πίσω στο τελευταίο 4μηνο έχω πληρώσει μαζί με έναντι λογαριασμούς 653.07 ευρώ. Μου φαίνεται τσιμπημένο το ποσό ανεξάρτητα από τις 3434 kwh

Το συνολικό κόστος μαζί με δημοτικά τέλη, ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ είναι άσχετο. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η ττιμή kw (λες ότι είναι 0.063), η ρήτρα προσαρμογής και τα πάγια. Οπότε κοίτα πόσα πλήρωσες σε ρήτρα και διαίρεσε διά τις κιλοβατώρες και πόσα σε πάγια και επίσης διαίρεσε με τις κιλοβατώρες. Έπειτα πρόσθεσε τα αποτελέσματα με το 0.063 για να δεις το τελικό κόστος κιλοβατώρας.

 

Επιπρόσθετα, μετα από εναν περαιτέρω έλεγχο παρατήρησα ότι μου έκαναν ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια χωρίς καν να με ρωτήσουν ή να υπογράψω, μπορούν να το κάνουν αυτό;

Αν υπάρχει όρος ότι η σύμβαση θα ανανεωθεί αυτόματα αν δεν ενημερώσεις ότι επιθυμείς διαφορετικά, τότε ναι. Βέβαια αυτός ο όρος είναι καταχρηστικός από κάθε άποψη γιατί α) μπορεί να μην τον διάβασες ή να μη σε ενημέρωσαν προφορικά κατά τη σύναψη της σύμβασης β) ακόμα κι αν το ήξερες μπορεί να το ξέχασες μετά από 2 χρόνια και γ) τα δεδομένα στην αγορά ενέργειας αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι ίσχυε πριν 2 χρόνια. Αυτό σηκώνει καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά υπόψιν... μέχρι να πάρεις γραπτή δήλωση ότι όντως μπορείς να φύγεις αζημίως, δε μπορείς να φύγεις χωρίς να χρεωθείς ρήτρα.

 

Επίσης, εχω πληρώσει σε λογαριασμούς έναντι το ποσο των 367.72€ (135.98+231.74), αλλά στον εκκαθαριστικό αφαιρέθηκαν μόνο 299.43€;

Πάγια, δημοτικά τέλη, δημοτικοί φόροι, ΤΑΠ, ΕΡΤ είναι εφάπαξ χρεώσεις. Στον εκκαθαριστικό αφαιρούνται μόνο ό,τι έχεις προπληρώσεις για το ρεύμα.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

φώτο είχα στείλει στην protergia. Τώρα αυτό μου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ. Απλά αλλαγή παρόχου κάνω. Λες απλά να κοιτάξουν την φώτο που έχω στείλει και να πουν ότι πέρασaν οι άτιμοι :-D

Για την αλλαγή παροχου περναει ο Δεδδηε.. Γράφει την ένδειξη και μετά γινεται η αλλαγή.. Μάλιστα και οι παροχοι στέλνουν στους πελατες SMS  που αναφέρουν ότι θα περασει ο διαχειριστής του δικτύου για την αλλαγή.. Αυτη την ένδειξη που πηρε ο τεχνικός  του Δεδδηε θα περασει.. 

1 ώρα πριν, korakios είπε

για τη καταμέτρηση δεν χρειάζεται ο ΔΕΔΔΗΕ ,εκτός αν αλλάζει όνομα ή είναι επανασύνδεση .

Εκτός απο μένα ,πολλοί άλλοι δε χρειάστηκαν παρα μια φωτό που να φαίνονται οι κιλοβατώρες

Ο Δεδδηε περναει και για τις αλλαγές παροχων είπαμε.. Στις μεγάλες περιοχες Αττική, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κτλπ.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα με ~6000 Kw τον χρονο καταναλωση, με συμφερει αυτη την στιγμη να αλλαξω απο Protergia Οικιακο σε Protergia Οικιακο Fix? Η γραμμη μου δεν εχει ενεργοποιημενη την νυχτερινη χρεωση, μπορω να την ενεργοποιησω η στο προγραμμα fix δεν γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, maglor1981 είπε

φώτο είχα στείλει στην protergia. Τώρα αυτό μου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ. Απλά αλλαγή παρόχου κάνω. Λες απλά να κοιτάξουν την φώτο που έχω στείλει και να πουν ότι πέρασaν οι άτιμοι :-D

Άμα βαριούνται ή άμα δεν έχουν άτομα, γράφουν τη μέτρηση που έστειλες και τέλος. Σε μένα έτσι έγινε πριν 2 χρόνια που πήγα 2 παροχές από ΔΕΗ στην Ελίν, έτσι έγινε και τώρα που πήγα το επαγγελματικό από Ελίν σε Ήρων. 

21/7 υπέγραψα, 23/7 ολοκληρώθηκε η διαδικασία (με τις δικές μου μετρήσεις). Πήρα τηλ τον ΔΕΔΔΗΕ και το επιβεβαίωσα.

Μου είπαν επίσης ότι 23/7 ενημέρωσαν και τους 2 παρόχους συστεμικά... έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία 100%.

Εν τω μεταξύ ο Ήρων έχει λάβει την ενημέρωση, μου επιβεβαίωσαν ότι όντως είμαι πελάτης τους απ΄τις 23/7... αλλά SMS επιβεβαίωσης δεν έχουν στείλει ακόμα.

Η δε Ελίν επίσης έχει λάβει ενημέρωση αλλά δε μου βγάζει τελικό λογαριασμό γιατί δεν το επιτρέπει το σύστημα. Θα μου στείλουν είπαν τέλος του μήμα, όταν εκδίδονται όλοι οι εκκαθαριστικοί. Και μετά κλασικά πρέπει να ζητήσω έκδοση λογαριασμού για τη συνέπεια κι αν βάλουν 5% αντί για 10% φτου και πάλι αμφισβήτηση.

Ειλικρινά σιχάθηκα κάθε μήνα να ασχολούμαι με χαζομάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Sammaros

Μου ήρθε χθες εκκαθαριστικός από ελπεδισον στα 285.35€. Κοιτώντας πίσω στο τελευταίο 4μηνο έχω πληρώσει μαζί με έναντι λογαριασμούς 653.07 ευρώ. Μου φαίνεται τσιμπημένο το ποσό ανεξάρτητα από τις 3434 kwh

Το συνολικό κόστος μαζί με δημοτικά τέλη, ΑΔΜΗΕ, ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ είναι άσχετο. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η ττιμή kw (λες ότι είναι 0.063), η ρήτρα προσαρμογής και τα πάγια. Οπότε κοίτα πόσα πλήρωσες σε ρήτρα και διαίρεσε διά τις κιλοβατώρες και πόσα σε πάγια και επίσης διαίρεσε με τις κιλοβατώρες. Έπειτα πρόσθεσε τα αποτελέσματα με το 0.063 για να δεις το τελικό κόστος κιλοβατώρας.

 

Επιπρόσθετα, μετα από εναν περαιτέρω έλεγχο παρατήρησα ότι μου έκαναν ανανέωση συμβολαίου για 2 χρόνια χωρίς καν να με ρωτήσουν ή να υπογράψω, μπορούν να το κάνουν αυτό;

Αν υπάρχει όρος ότι η σύμβαση θα ανανεωθεί αυτόματα αν δεν ενημερώσεις ότι επιθυμείς διαφορετικά, τότε ναι. Βέβαια αυτός ο όρος είναι καταχρηστικός από κάθε άποψη γιατί α) μπορεί να μην τον διάβασες ή να μη σε ενημέρωσαν προφορικά κατά τη σύναψη της σύμβασης β) ακόμα κι αν το ήξερες μπορεί να το ξέχασες μετά από 2 χρόνια και γ) τα δεδομένα στην αγορά ενέργειας αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία σχέση με ό,τι ίσχυε πριν 2 χρόνια. Αυτό σηκώνει καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά υπόψιν... μέχρι να πάρεις γραπτή δήλωση ότι όντως μπορείς να φύγεις αζημίως, δε μπορείς να φύγεις χωρίς να χρεωθείς ρήτρα.

 

Επίσης, εχω πληρώσει σε λογαριασμούς έναντι το ποσο των 367.72€ (135.98+231.74), αλλά στον εκκαθαριστικό αφαιρέθηκαν μόνο 299.43€;

Πάγια, δημοτικά τέλη, δημοτικοί φόροι, ΤΑΠ, ΕΡΤ είναι εφάπαξ χρεώσεις. Στον εκκαθαριστικό αφαιρούνται μόνο ό,τι έχεις προπληρώσεις για το ρεύμα.
 

Η ρήτρα προσαρμογής είναι εκεί που λέει ο λογαριασμός 'Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας';

image.png.c1e2f25d47aab0f2972ae90face0e9b5.png

Εαν ναι, τότε ο πραγματικός κόστος κιλοβατώρας ειναι 0.09.

Σχετικά με το συμβόλαιο, με ενημέρωσαν μέσω chat ότι μπορώ να φύγω ανά πάσα στιγμή χωρίς χρέωση, το μονο που θα πληρώσω θα είναι το δώρο 50 λόγω αυτόματης ανανέωσης.

Έχω συμπληρώσει και το αρχείο του @korakios, αλλά σύμφωνα με το excel, το πρόγραμμα που έχω στην ελπεδισον είναι το καλύτερο (λογικά κάτι κάνω λάθος). Μπορείς να μου προτείνεις έναν παροχο για 14000 (70 με 75% είναι ημέρας) kwh κατανάλωση το χρόνο (τριφασικό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Η ρήτρα προσαρμογής είναι εκεί που λέει ο λογαριασμός 'Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας';

ναι

11 λεπτά πριν, Sammaros είπε

αλλά σύμφωνα με το excel, το πρόγραμμα που έχω στην ελπεδισον είναι το καλύτερο (λογικά κάτι κάνω λάθος)

ναι , μάλλον δεν υπολογίζεις την ρήτρα αναπροσαρμογής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

ναι , μάλλον δεν υπολογίζεις την ρήτρα αναπροσαρμογής

Έχεις δίκαιο, με ρήτρα βγαίνω κοντά σε τιμές ΔΕΗ.

Ή nrg smart 46% μου βγαίνει το καλύτερο, αυτό έχει ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sammaros είπε

Ή nrg smart 46% μου βγαίνει το καλύτερο, αυτό έχει ρήτρα;

ναι και πρέπει να ενεργοποιήσεις το fixed ,αλλά διάβασε λίγο παραπάνω για fixed και NRG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...