Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να πληρώσω 200 ευρώ το μήνα ρεύμα με κατανάλωση 763kw ή κάτι έχω κάνει πολύ λάθος στην επιλογή παροχου και προγράμματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Υπάρχει στον λογαριασμό προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8 72 ευρώ, τι ακριβώς έχει γίνει; 

ρήτρα αναπροσαρμογής ,αν θες ανέβασε λογαριασμό, επίσης δες

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58765836

Διάβασε και το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

19 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Δηλαδή είναι φυσιολογικό να πληρώσω 200 ευρώ το μήνα ρεύμα με κατανάλωση 763kw ή κάτι έχω κάνει πολύ λάθος στην επιλογή παροχου και προγράμματος; 

200€ όχι , εκτός αν κατα λάθος εννοείς μαζί με ρυθμιζόμενες και τέλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, korakios είπε

200€ όχι , εκτός αν κατα λάθος εννοείς μαζί με ρυθμιζόμενες και τέλη

Ναι συνολικά όλα μαζί συγνώμη. 

Ορίστε και ο λογαριασμός

 

Επεξ/σία από BrokenExe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BrokenExe είπε

Ναι συνολικά όλα μαζί συγνώμη. 

Ορίστε και ο λογαριασμός

βασικά κάνε edit μιας και φαίνονται τα στοιχεία σου

~0,16 σου βγήκε τελική δυστυχώς, και κάνοντας ανάποδα το αποτέλεσμα απο

https://www.protergia.gr/sites/default/files/arthro8.8.pdf

θεωρούν ΤΕΑ (MCP) 112,18 ,μπορείς να το κάνεις επαλήθευση

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

(Εβδομαδιαία Σύνοψη) τις ημέρες 04/07/2021 - 08/08/2021

βάλε νυχτερινό αύριο κιόλας

τα υπόλοιπα ότι έγραψα στο προηγούμενο ποστ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα προσπαθώ να πάρω ότι χρήματα μπορώ πίσω και το κυριότερο να σπάσω το συμβόλαιο όπως αναφέρεις στο ποστ. Στην συνέχεια, σύμφωνα με το Excel με συμφέρει να παω σε προτεργια οικιακό fixed, υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να αλλάξω το τιμολόγιο χωρίς να μου δημιουργήσουν πρόβλημα εφόσον δεν αλλάζω πάροχο; 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και την καθοδήγηση, είμαι εντελώς χαμένος και οι καινούριες πληροφορίες πάρα πολλές κ απ οτι καταλαβα έκανα μεγάλη χαζομάρα που επέλεξα έναν πάροχο σχεδόν στην τύχη και με ότι προτάσεις μου κάναν αυτοί. 

Επεξ/σία από BrokenExe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BrokenExe είπε

Αρα προσπαθώ να πάρω ότι χρήματα μπορώ πίσω και το κυριότερο να σπάσω το συμβόλαιο όπως αναφέρεις στο ποστ. Στην συνέχεια, σύμφωνα με το Excel με συμφέρει να παω σε προτεργια οικιακό fixed, υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να αλλάξω το τιμολόγιο χωρίς να μου δημιουργήσουν πρόβλημα εφόσον δεν αλλάζω πάροχο; 

έχουν αναφέρει άλλα μέλη οτι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού ρήτρας και μπορεί κάποιος να φύγει αζημίως . Λογικά θα το αναφέρει παλαιότερος λογαριασμός σου .

Φυσικά πιέζεις την επιστροφή ρήτρας .

Αλλά με την κατανάλωση που έχεις βάλε νυχτερινό όπου και να πας , δες στο excel πόσο κερδίζεις απο τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και μόνο με νυχτερινό 20%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2021 στις 10:03 ΜΜ, korakios είπε

Ζητάς απο την εταιρία γραπτώς μέσω email τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής και γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις ,

Κάτι τελευταίο, αυτό που γράφεις εδώ, αφορά την προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8 που φαίνεται στον λογαριασμό μου, έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BrokenExe είπε

Κάτι τελευταίο, αυτό που γράφεις εδώ, αφορά την προσαύξηση σύμφωνα με το άρθρο 8.8 που φαίνεται στον λογαριασμό μου, έτσι; 

ναι :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Πέρασαν από τον Δεδδηε;; Έχει ληφθεί η ένδειξη για την μεταφορά στον νέο παροχο; Μπορείς να μάθεις και να ρωτήσεις;.

Πήρα σήμερα ΔΕΔΔΗΕ. Τελικά η καθυστέρηση οφείλεται σε αυτούς. μέχρι την 19η /08 θα έχουν περάσει για την καταμέτρηση. Οπότε λίγο αναμονή ακόμα

 

 

Επεξ/σία από maglor1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maglor1981 είπε

Πήρα σήμερα ΔΕΔΔΗΕ. Τελικά η καθυστέρηση οφείλεται σε αυτούς. μέχρι την 19η /08 θα έχουν περάσει για την καταμέτρηση. Οπότε λίγο αναμονή ακόμα

 

 

Καλημέρα... Ο χώρος με τους μετρητές είναι προσβασιμος; Για να περασει ο Δεδδηε για ληφθεί η ένδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zeniθ (power home max)με ΟΤΣ, 1900kw, 167 ευρω το ρεύμα, 107 ευρω το ΟΤΣ. Ξεκίνησα έρευνα για να φύγω (έχω και Φυσικό αέριο) και κατευθύνομαι προς NRG, η οποία διαβάζω δεν έχει ΟΤΣ αλλά στους όρους του συμβολαίου το αναφέρει και με έχει μπερδέψει.

Υπάρχει κάπου κάποιο έμπιστο συγκριτικό μεταξύ παρόχων για να μελετήσω?

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Υπάρχει κάπου κάποιο έμπιστο συγκριτικό μεταξύ παρόχων για να μελετήσω?

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

3 λεπτά πριν, cyberguy είπε

και κατευθύνομαι προς NRG, η οποία διαβάζω δεν έχει ΟΤΣ αλλά στους όρους του συμβολαίου το αναφέρει και με έχει μπερδέψει.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας.

Η ετήσια κατανάλωση μου είναι περίπου 7000 ημερήσιο και 2000 νυχτερινό καθώς λειτουργώ αντλία θερμότητας όλο το έτος. Σύμφωνα με το excel καταλήγω σε Protergia οικιακό fixed και Efaenergy home fixed. Η διαφορά τους εκτός απο τα πάγια και η 12 μηνη σύμβαση που έχει προβάδισμα η protergia είναι και η κλιμακωτή χρέωση για άνω των 2000 kwh στην protergia που δίνει προβάδισμα για τις δικές μου καταναλώσεις στην Efaenergy .Αρα καταλήγω σε Efaenergy .υπάρχει κάτι καλύτερο ή κάτι που δεν έχω σκεφτεί καλά?

Ευχαριστώ και κάθε συμβουλή χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasosger είπε

Αρα καταλήγω σε Efaenergy .υπάρχει κάτι καλύτερο ή κάτι που δεν έχω σκεφτεί καλά?

αν πάρεις γραπτώς οτι το fixed θα παραμείνει 9,9€ και αν τυχών αλλάξει θα  ενημερωθείς 60 μέρες πριν και θα μπορείς να φύγεις αζημίως, κοιτάς για nrg

@cyberguy επίσης όλα σχεδόν όλα τα fixed προγράμματα γράφουν για ΟΤΣ στους γενικούς όρους αλλά στους ειδικούς όρους το ακυρώνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα... Ο χώρος με τους μετρητές είναι προσβασιμος; Για να περασει ο Δεδδηε για ληφθεί η ένδειξη;

Είναι σε πολυκατοικία οπότε κάποιος πρέπει να τους ανοίξει αλλά όλο και κάποιος είναι αφενός στην πολυκατοικία, αφετέρου και στο σπίτι. όποτε αν χτυπήσουν κουδούνι σίγουρα κάποιος θα τους ανοίξει. Τουλάχιστον είναι μόνο αυτό, οπότε λίγο υπομονή κάποια στιγμή θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...