Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

τελικά έδωσα τότε και μου ήρθε κανονικά λογαριασμός μέσω email με τις μετρήσεις που έδωσα :)

Άσχετο , (ξανα) αλλάξανε οι τιμές στο site , πλέον πήγε 0,26€/kw και έκπτωση 10% 😂

μετά το 6μηνο δεν μας βλέπω καλά , εκτός αν έχουν κόσμο σε ρητροπρογράμματα

Κοίτα ακόμα και μετά το πέρας του εξαμήνου καλά κρατεί. 

Ένα παλικάρι εδώ μου είχε αναφέρει σταθερή τιμή από Γενάρη. 

Βέβαια μέχρι το δικό σου εξάμηνο είναι δρόμος μακρύς ακόμα...παιζει να έχει εξαγοραστεί η volterra μέχρι τότε 😂

Και μετά βλέπω τελικό CL solar-ελτα. 

47 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Καλημέρα μου ήρθε λογαριασμός και βλέπω την προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 σχεδόν 100% αύξηση. Για 150kwh πως σας φαίνεται ο λογαριασμός? Είμαι στην εταιρεία φυσικό αέριο Ελλάδος

IMG_20211125_165804.jpg

Αν δεν έχεις δέσμευση άλλαξε σε ΔΕΗ άμεσα. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xraxra είπε

Για πληροφόρηση. μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος.

Πηγα σε καταστημα ΔΕΗ. Ρωτησα τι χαρτιά χρειάζονται (επειδη προκειται για το σπιτι της μητέρας μου και ο λογαριασμος ειναι στο όνομα της)Για

Ζητησαν εξουσιοδότηση -ειπα απο gov να βγεί-ειπαν οκευ. Ε9 της μητέρας μου. Ταυτοτητα δικια της και δικιά μου.Λογαριασμο εξοφλημένο του προηγούμενου παρόχου(επειδή το ειχα να πληρωνεται με πάγια,θα το πληρώσω ,και θα ακυρώσω την πάγια) και φωτογραφια τις ενδειξεις.

Θα με χρεώσουν εγγυηση (100 ή 130 είπαν) την οποία οταν βγει ο πρωτος λογαριασμός και πάω και τον πληρώσω,μετά θα εχω κωδικό πληρωμής και θα κάνω πάγια,και μετά θα μου επιστρέψουν την εγγύηση,κάπως ετσι μου τα ειπε η κοπελίτσα εκεί.Δεν κάνω λέει τιποτα στην nrg. Παει μετά ο ΔΕΔΔΗΕ (φαντάζομαι για μέτρηση) και μετά ο ΔΕΔΔΗΕ "ενημερώνει " την προηγούμενη εταιρία.

Παιδιά, εσείς οι πιό έμπειροι,τα βλέπετε σωστά αυτά που μου είπε? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Νομιζω καλα στα ειπαν για αλλαγη ονοματος αλλα για το θεμα της εγγυησης δεν ειμαι σιγουρος.

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mule206 είπε

 

Αν δεν έχεις δέσμευση άλλαξε σε ΔΕΗ άμεσα. 

Δηλαδή αν ήμουν στην ΔΕΗ θα πλήρωνα ποίο λίγο φόρο? Δεν είναι σε όλους τους παρόχους ο ίδιος?

Πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Δηλαδή αν ήμουν στην ΔΕΗ θα πλήρωνα ποίο λίγο φόρο? Δεν είναι σε όλους τους παρόχους ο ίδιος?

Πόσο θα πλήρωνα αν ήμουν ΔΕΗ?

Πάνω από ένα 20αρικο κάτω θα ήσουν με τη συνέπεια. 

ΔΕΗ online enter αυτή τη στιγμή είναι το φθηνότερο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής. 

Καλυτερα πήγαινε και στο αντίστοιχο νήμα να το ψαξεις. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sakis61462 είπε

Δηλαδή αν ήμουν στην ΔΕΗ θα πλήρωνα ποίο λίγο φόρο?

Εφορία Energy;;;

Εμ τί, μόνο τα ΕΛΤΑ;;;:lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

τελικά έδωσα τότε και μου ήρθε κανονικά λογαριασμός μέσω email με τις μετρήσεις που έδωσα :)

Άσχετο , (ξανα) αλλάξανε οι τιμές στο site , πλέον πήγε 0,26€/kw και έκπτωση 10% 😂

μετά το 6μηνο δεν μας βλέπω καλά , εκτός αν έχουν κόσμο σε ρητροπρογράμματα

Και τι θα κανουμε τοτε ρε korakie? 😪😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

2.jpg.8b4e3f679fa60bd74e625a151234edbf.jpg

 

Aυτοί στην Εfa πόσο τρόμπες είναι; Ούτε τα προσχήματα δε κρατάνε πλέον...

 

Δλδ;  τι δείχνει;  γιατί έκανα συμβόλαιο στην εφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Brown είπε

Δλδ;  τι δείχνει;  γιατί έκανα συμβόλαιο στην εφα

Ποιο πρόγραμμα υπέγραψες; Πότε; Με ή χωρίς ΚΟΤ;

Το πρόγραμμα επάνω (Go Power) έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (κι ας λέει "ξεκάθαροι όροι" και μαλακίες)... η τελική τιμή πάει 0.25€/kwh

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση , είμαι  watt and volt και μου ήρθε εκκαθαριστικός 280€ ενώ πάντα ήμουν 90-120€ εδώ και 2 χρόνια , μου έχει - Ρήτρα κόστους 158€ - τι έγινε ;

Επεξ/σία από glxakias1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Παιδιά μια ερώτηση , είμαι  watt and volt και μου ήρθε εκκαθαριστικός 280€ ενώ πάντα ήμουν 90-120€ εδώ και 2 χρόνια , μου έχει - Ρήτρα κόστους 158€ - τι έγινε ;

Και τώρα τρέχεις. ΔΕΗ Enter αύριο το πρωί γιατί θα ανέβει κι αυτό και δε θα μείνει τίποτα. Mάζεψε δικαιολογητικά και τράβα σε κατάστημα άμεσα.

Κι αν έχεις ΚΟΤ κλαφτο  γιατί α) δε προλαβαίνεις να βάλεις το Online που συνδιάζεται με ΚΟΤ και β) αν ενεργοποιήσεις το ΚΟΤ όσο έχεις το Enter, θα χάσεις το Enter και θα πας Γ1... όπου Γ1 + ΚΟΤ είναι αυτή τη στιγμή ακριβότερο από σκέτο Enter. Tα υπόλοιπα εδώ.

Κι αφού ξεμπερδέψεις με την αίτηση στη ΔΕΗ, ρίξε μια ματιά στην υπογραφή του κοράκιου για να κάνεις αμφισβήτηση της ρήτρας αναπροσαρμογής μήπως και δικαιωθείς επειδή δε σε ενημέρωσαν κατά την υπογραφή της σύμβασης.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Και τι θα κανουμε τοτε ρε korakie? 😪😪

σόμπα και κεράκια , κάθε μέρα γενέθλια

41 λεπτά πριν, glxakias1990 είπε

Ρήτρα κόστους 158€ - τι έγινε ;

τίποτα , μην αγχώνεσαι , σε ποιο πλανήτη είσαι ?

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
(ζητάς και τυχών τηλεφωνική ηχογράφηση της προσφοράς που έγινε ή και κοιτάτε email προσφοράς)
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

σήμερα καταγγελία , το πρωί ραντεβού στη ΔΕΗ για το enter (δεν παίρνει ΚΟΤ), τέλος το online

διαβάζεις τις τελευταίες σελίδες για απορίες που έχουν χιλιοαπαντηθεί στο άλλο θέμα

39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

* Βασικά αν έχεις ΚΟΤ δε ξέρω αν σε συμφέρει να πας στο Enter, ή σε ρητροπρόγραμμα.

αν έχει ΚΟΤ ούτως η άλλως θα μπει στο Γ1 απο enter άρα σε ρητροπρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

αν έχει ΚΟΤ ούτως η άλλως θα μπει στο Γ1 απο enter άρα σε ρητροπρόγραμμα

Με πρόχειρους υπολογισμούς λαμβάνοντας υπόψιν και την έκπτωση ΚΟΤ και τις ρυθμιζόμενες... συμφέρει Enter σκέτο, παρά Γ1+ΚΟΤ. Οπότε όποιος είναι σε τέτοια φάση, καλύτερα να πάει ΔΕΗ Εnter και να ακυρώσει την αίτηση του ΚΟΤ. Τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Με πρόχειρους υπολογισμούς λαμβάνοντας υπόψιν και την έκπτωση ΚΟΤ και τις ρυθμιζόμενες... συμφέρει Enter σκέτο, παρά Γ1+ΚΟΤ. Οπότε όποιος είναι σε τέτοια φάση, καλύτερα να πάει ΔΕΗ Εnter και να ακυρώσει την αίτηση του ΚΟΤ. Τρελό.

(για καταναλώσεις <300kw/μήνα)

0,23 η ρήτρα μείον 0,15 για ΚΟΤ επιδότηση 0,08 η τελική επιβάρυνση +αρχική τιμή

edit μείον ΚΟΤ έκπτωση ξέχασα

ενώ το enter 0,10 μείον 0,02 επιδότηση , 0,08 τελική συν ΥΚΩ , κλάιν όντως

Μπορεί κάποιος να ακυρώσει ΚΟΤ ,να μπει enter και αν πέσει η ΤΕΑ ή αυξηθεί η επιδότηση να ξανακάνει αίτηση για ΚΟΤ?

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...