Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Οκτωβρίου... εμείς ήδη πήραμε Νοεμβρίου. Άρα είμαστε πιο γρήγοροι με καλύτερο passing game! 😛


Ο κόρακας, αν και Μαραντόνα, στην άμυνα θα συναντήσει το "θωρηκτό" Βούλτσεφ Fallen, την καλύτερη σκούπα-λίμπερο @Kzaxas Μπαρζόφ, τον Ιάσονα ( @jasonas21 ) Παχατουρίδη και την "σκιά" ( @skiace ) του Δαύκου!! 🤣

 

Κεκτημένη ταχύτητα.. ΝΟΕΜΒΡΊΟΥ (29/10 με 29/11) ήταν τελικά 😅

Η ομάδα έχει βελτιωθεί στη ταχύτητα και στο passing game. 

Τραίνο μιλαμε πάμε για κουπα σου λέωω! 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα αργά , αλλά μικρή η διαφορά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

αν το πρόγραμμα στο οποίο ήσουν πρόβλεπε ρήτρα δεν υποχρεούται ο πάροχος να ειδοποιήσει πριν την εφαρμογή της

να φανταστώ είχες ρήτρα στα ύψη στον τελευταίο λογαριασμό?

όπως και σε προηγούμενους?

Έτσι ακριβώς, για επαγγελματική χρήση για πόσο ρεύματος 3500 ευρώ, μου έβαλαν ρήτρα  7000 περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω

7 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα αργά , αλλά μικρή η διαφορά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

αν το πρόγραμμα στο οποίο ήσουν πρόβλεπε ρήτρα δεν υποχρεούται ο πάροχος να ειδοποιήσει πριν την εφαρμογή της

να φανταστώ είχες ρήτρα στα ύψη στον τελευταίο λογαριασμό?

όπως και σε προηγούμενους?

 

3 λεπτά πριν, Kathye είπε

Έτσι ακριβώς, για επαγγελματική χρήση για πόσο ρεύματος 3500 ευρώ, μου έβαλαν ρήτρα  7000 περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω

 

Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάποια αμφισβήτηση στον λογαριασμό καθώς όταν υπέγραψα δεν με ενημέρωσε κάνεις για το θέμα αυτο;

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα αργά , αλλά μικρή η διαφορά

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58938513

αν το πρόγραμμα στο οποίο ήσουν πρόβλεπε ρήτρα δεν υποχρεούται ο πάροχος να ειδοποιήσει πριν την εφαρμογή της

να φανταστώ είχες ρήτρα στα ύψη στον τελευταίο λογαριασμό?

όπως και σε προηγούμενους?

 

Screenshot_20211203-074142_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20211203-074102_Samsung Notes.jpg

30 λεπτά πριν, Kathye είπε

Έτσι ακριβώς, για επαγγελματική χρήση για πόσο ρεύματος 3500 ευρώ, μου έβαλαν ρήτρα  7000 περίπου και δεν ξέρω τι να κάνω

 

Γνωρίζετε αν μπορώ να κάνω κάποια αμφισβήτηση στον λογαριασμό καθώς όταν υπέγραψα δεν με ενημέρωσε κάνεις για το θέμα αυτο;

 

 

Screenshot_20211203-074142_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20211203-074102_Samsung Notes.jpg

Στο συμβόλαιο βρήκα αυτό! Αλλά κατά τη σύναψη του συμβολαίου δεν ενημερώθηκα ποτέ γιαυτό, βέβαια να μου πεις ας το διάβαζα και ας ρωτούσα. Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω τωρα κάτι καθώς δεν ενημερώθηκα για την τόσο αυξημένη ρητρα ώστε εκ των προτέρων να μπορούσα να κάνω κάτι. 

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Πήγα κι εγώ να μπω στο ΔΕΗ home online και έκανα την αίτηση μου πριν τις 22/11/2021. Ωστόσο ο λογαριασμός μου ebill ενεργοποιήθηκε μόλις πριν λίγο, με αποτέλεσμα να μου δείχνουν ότι ισχύουν οι νέες ανεβασμένες τιμές. Πήρα αμέσως τηλέφωνο τη ΔΕΗ, αλλά η υπάλληλος δε με βοήθησε κάπως. Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διεκδικήσω τις παλιότερες χαμηλότερες τιμές, οι οποίες ίσχυαν όταν υπέβαλα την αρχική μου αίτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, metal_vader είπε

Γεια σας! Πήγα κι εγώ να μπω στο ΔΕΗ home online και έκανα την αίτηση μου πριν τις 22/11/2021. Ωστόσο ο λογαριασμός μου ebill ενεργοποιήθηκε μόλις πριν λίγο, με αποτέλεσμα να μου δείχνουν ότι ισχύουν οι νέες ανεβασμένες τιμές. Πήρα αμέσως τηλέφωνο τη ΔΕΗ, αλλά η υπάλληλος δε με βοήθησε κάπως. Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να διεκδικήσω τις παλιότερες χαμηλότερες τιμές, οι οποίες ίσχυαν όταν υπέβαλα την αρχική μου αίτηση;

Περιμενω και εγω να ενεργοποιηθω (αιτηση 26/11). Φοβαμαι θα εντιμετωπισω το ιδιο. Εχω το αποδεικτικο της ηλ.αιτησης που αναφέρει το προγραμμα  ''ΔΕΗ home online'' .  Για να δουμε..

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

άρθρο 28 3 γ

απο σαφήνεια και διαφάνεια άλλο τίποτα , γλεντήσανε

 

και συγκεκριμένα γιαυτό που ρωτάς

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ
Βασικές Αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας

Άρθρο 1: Γενικές αρχές

2 .στ)

 

 Πολύ χρήσιμο για τις καταγγελίες στο nova KOT  και εφα power Κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον τυχόν παρακολουθεί το θέμα, έκδοση νέου λογαριασμού έναντι από ΗΡΩΝ 22/9-21/10 με ρήτρα 0,187649€/kwh και συνολική τιμή  0,253549€/kwh

Eχει επίσης 2η πίστωση μέρους της ρήτρας αναπροσαρμογής για 90 kWh X 0,03000 €/kWh και 210 kWh X 0,06000 €/kWh.

 

Εννοείται ότι οι λογαριασμό εκδίδονται ακόμα με 1+ μήνα καθυστέρηση από το διάστημα κατανάλωσης (αν και έναντι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά! Είδα αυτό και έφριξα! Στην ουσία οι προμηθευτές κατηγορούν τη Δεη για αθέμιτο ανταγωνισμό επειδή έχει τα υδροηλεκτρικά και για αυτό μπορεί και προσφέρει χαμηλότερες τιμές. Από τη στιγμή όμως που αυτό το πλεονέκτημα είναι όχι μόνο προς το συμφέρον της Δεη αλλά και των καταναλωτών πως είναι δυνατόν να ζητάνε από τη Ραε να λάβει μέτρα; Με πρόφαση δηλαδή τον υγιή ανταγωνισμό ζητάνε να κάνει ανατιμίσεις η Δεη και να τον πιούμε εμείς σαν καταλωτές; Δεν το κατάλαβα; Αν είμαστε 10 άτομα που πουλάμε γάλα και οι 9 επειδή το αγοράζουν από τους μαυρέμπορους ακριβό το χρεώνουν και ακριβό, αλλά εγώ που έχω δικές μου αγελαδίτσες μπορώ και το πουλάω φθηνά, γιατί είναι αθέμιτος ανταγωνισμός; Αγοράστε και εσείς αγελάδες! Ο υγιής ανταγωνισμός νόμιζα πως έχει νόημα για το συμφέρον των καταλωτών και όχι το συμφέρον των εταιρειών. Μάλλον έκανα λάθος.....  https://xristika.gr/etsi-gonatise-ton-antagonismo-dei-kai-pire-oloys-toys-pelates-klama-se-watt-volt-iron-elpedison/

Επεξ/σία από arcadian27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Έχω φυσικό αέριο στην εταιρεία Φυσικό Αεριο ΕΕΕ και το ρεύμα μου το παλιό κλασικό της ΔΕΗ.Πριν λίγο με πήραν απο το Φυσικο Αεριο και μου έκαναν μια προσφορά για το ρεύμα μισή τιμή απο της ΔΕΗ όπως μου είπε αντί για 0,11 που δίνω τώρα 0,5κατι(μάλιστα μου είπε ότι η χρέωση είναι σταθερή κτλ.). Της είπα να με ξαναπάρει την Δευτέρα για να το δω λίγο.Και ερωτώ, που είναι η παγίδα σε όλο αυτό?Σαν πολύ χαμηλή δεν είναι αυτή χρέωση?Εσείς τι νομίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, leonhonda said:

Καλημέρα σε όλους.Έχω φυσικό αέριο στην εταιρεία Φυσικό Αεριο ΕΕΕ και το ρεύμα μου το παλιό κλασικό της ΔΕΗ.Πριν λίγο με πήραν απο το Φυσικο Αεριο και μου έκαναν μια προσφορά για το ρεύμα μισή τιμή απο της ΔΕΗ όπως μου είπε αντί για 0,11 που δίνω τώρα 0,5κατι(μάλιστα μου είπε ότι η χρέωση είναι σταθερή κτλ.). Της είπα να με ξαναπάρει την Δευτέρα για να το δω λίγο.Και ερωτώ, που είναι η παγίδα σε όλο αυτό?Σαν πολύ χαμηλή δεν είναι αυτή χρέωση?Εσείς τι νομίζετε?

Αν σου πρότειναν το maxi 50 μην μπλέξεις. Για ποιο προγραμμα λένε; Δε νομίζω να έχουν σταθερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου είπαν την ονομασία.Μπήκα στην σελίδα τους και βρήκα ενα Οικιακο Energy Double Play δεν ξέρω μήπως είναι αυτό.Σταθερό μου είπαν και μάλιστα μου είπε ότι πάνω απο κάποιες κιλοβατώρες η ΔΕΗ το ανεβάζει αλλά σε αυτούς θα παραμένει η τιμή τόσο 0,5κατι δεν το συγκράτησα ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Με πήρε μια κοπέλα από την nrg για το πακέτο save. Μου είπε κάτι για δυόμιση ευρώ τον μήνα σταθερό πάγιο και έξι λεπτά η κιλοβατώρα, συμβόλαιο για δύο χρόνια. Αξίζει το εν λόγω πακέτο; Πώς γίνεται αυτοί 6 και η ΔΕΗ 18 λεπτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν ξεφυγει αυτοί και δεν μπορεί να τους μαζέψει κανείς.

Ειχα κάνει αίτηση στην Efa,ούτε κ εγώ θυμάμαι από πότε.

Μαλλον πρέπει να έγινε η μετάβαση γιατί μου ήρθε τελικός λογαριασμός από elpedison.

Πέρα από το ότι δεν βγάζω άκρη τι έχουν χρεώσει,τι έχουν αφαιρέσει και γιατί βλέπω ότι στον έναντι που μου είχαν στείλει (πριν τον τελικό) με χρέωσαν ρήτρα αναπροσαρμογής 311€ για κατανάλωση ενέργειας 1750kw/h όταν η χρέωση ενέργειας ήταν 113€….

Μα είναι δυνατόν…3 φορές πάνω από την χρέωση ρεύματος…

Παντα ερχόταν σχεδόν το ίδιο,αλλά αυτό παραπάει..

Η απάντηση τους εντελώς ρομποτική, (δεν έχει γίνει λάθος, να σας τον αναλυτικό τρόπο υπολογισμού στο email).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...