Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Ζητω συγνώμη προκαταβολικα αν γράφω σε λθος θέμα, αλλα δε βρήκα κάποιο πιο σχετικό.

Θέλω να ρωτήσω για το πως διεκδικούμε πίσω μέρος της ρητρας και του πέναλτι πρόωρης αποχωρησης απο εναλλακτικό παροχο.

Προς το παρόν έστειλα παραπονο στον παροχο του στυλ τι είναι η οτσ ζητωντας να πάρω πίσω τα χρήματα και να φύγω αζημιως. Μου απάντησε γενικότητες για το τι είναι το οτσ, αλλα τιποτα για επιστροφή χρημάτων και αζημιως αποχώρηση. 

Προχώρησα με αντίστοιχη φόρμα στο myrae ζητωντας τα ίδια πράγματα, και σήμερα (από 19/11 έναρξη στο myrae) απαντησε ο παροχος παλι με γενικότητες του στυλ πως οι ρητρες οτσ ειναι αναρτημενες στο σαιτ του, πως η τιμή της kwh δεν έχει αλλάξει όπως ισχυρίζομαι κλπ.

Από εδώ και πέρα πως συνεχίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, totomis είπε

Από εδώ και πέρα πως συνεχίζουμε;

μη αποδοχή , ζητάς τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και να πάρουν θέση οι αρμόδιες αρχές

πατάς δηλαδή στην μη ενημέρωση πριν υπογράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν επιτρέπεται ο πάροχος να κάνει δεύτερη φορά αύξηση σε διάστημα μικρότερο των 6 μηνών. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το βρω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George! είπε

Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν επιτρέπεται ο πάροχος να κάνει δεύτερη φορά αύξηση σε διάστημα μικρότερο των 6 μηνών. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το βρω αυτό;

ούτε πρώτη

άρθρο 28 2 β

τώρα είδα , γράφεις κάτι διαφορετικό , ψάξε τον κώδικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε πρώτη

άρθρο 28 2 β

Αρχικά ευχαριστώ παρα πολύ! Ούτε πρώτη όμως πως γίνεται; γιατί όλοι οι πάροχοι έχουν κάνει αυξήσεις και στους παλιούς πελάτες. Όπως η Ελιν που έκανε δεύτερη αύξηση 2,5 μήνες μετά την πρώτη αύξηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George! είπε

Αρχικά ευχαριστώ παρα πολύ! Ούτε πρώτη όμως πως γίνεται; γιατί όλοι οι πάροχοι έχουν κάνει αυξήσεις και στους παλιούς πελάτες. Όπως η Ελιν που έκανε δεύτερη αύξηση 2,5 μήνες μετά την πρώτη αύξηση.

για το πρώτο εξάμηνο της αρχικής σύμβασης

αν σου αλλάξανε πρόγραμμα ισχύει το 6μηνο απο την αρχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

για το πρώτο εξάμηνο της αρχικής σύμβασης

αν σου αλλάξανε πρόγραμμα ισχύει το 6μηνο απο την αρχή

Δεν μου άλλαξαν πρόγραμμα αλλά τις χρεώσεις του προγράμματος. Φαντάζομαι όμως ότι ισχύει το ίδιο για το 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George! είπε

Δεν μου άλλαξαν πρόγραμμα αλλά τις χρεώσεις του προγράμματος. Φαντάζομαι όμως ότι ισχύει το ίδιο για το 6μηνο.

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

πρώτο εξάμηνο της αρχικής σύμβασης

 

εκτός αν βρεις κάτι διαφορετικό στον κώδικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, teohokage είπε

μάλλον για εμένα λες που είμαι απο Ιανουαρίου 21 με αυτό το πρόγραμμα. Αυτόν τον μήνα δεν μου έχει έρθει ακόμα λογαριασμός ενώ πάντοτε έβγαινε 2-3 ημέρες πριν τελειώσει ο μήνας

Ναι μάλλον εσύ ήσουν. 

Εμένα σήμερα έσκασε εκκαθαριστικός Οκτωβρίου με μετρήσεις δικές μου. 

Όλα εντάξει μια από τα ίδια χωρίς ΟΤΣ. 

Τρέμε φίλε @Fallen333 το outsider οδεύει για τελικό. 🤣

Ο κορακιος έκανε τη διαφορά τελικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κράτα μικρό καλάθι μήπως βρεθούμε σε καθολικη υπηρεσία 😂

Θα μας εξαγοράσει κανένας πετροδολλαρας σαουδαραβας λες; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

μη αποδοχή , ζητάς τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και να πάρουν θέση οι αρμόδιες αρχές

πατάς δηλαδή στην μη ενημέρωση πριν υπογράψεις

Εγώ αφού δεν πρόλαβα ΔΕΗ μίλησα χθες με Βολτέρα και ρώτησα αν αποδεχτώ την προσφορά που μου έκαναν περασμένη βδομάδα για το "Σπίτι V1" (σταθερή με 0,12ΚΒΩ και 9μηνιαίο), αν θα το ενεργοποιήσουν (έληγε περασμένη βδομάδα η προσφορά) έστω εκπρόθεσμα και μου είπαν "θα το δουν" και ότι αν τελικά το αποδεχτεί το σχετικό τμήμα θα τιμολογηθώ για το διάστημα 13 Αυγούστου-10 Δεκεμβρίου (είναι ΝΑ έκδοθεί εκκαθαριστικός στις 10/12 με πρώτη φορά χρέωση ΟΤΣ) με το "Σπίτι" και ΟΧΙ με το "Αέρας Οικονομίας" (με ρήτρα...αλλά χωρίς χρονική δέσμευση ΕΣΤΩ) που είμαι τώρα. Αν ΔΕΝ ενεργοποιήσουν το,,,άρητρο τελικά, η τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους (1 φορά περασμένη βδομάδα και 1 χθες), κατά την οποία ΜΙΛΗΣΑΜΕ περί της ρήτρας που έχει το "Αέρας" που είμαι (και ΘΑ είμαι και θα τιμολογηθώ με βάση την ρήτρα, στις 10/12), ΕΙΝΑΙ στοιχείο "εναντίον μου" (και για την ακρίβεια, ΕΓΩ τους ρώτησα περί ρήτρας και τί τιμολογήσεις να περιμένω στον εκκαθαριστικό...), αν πω να κάνω "αμφισβήτηση" για την "μη έγκαιρη ενημέρωση" ("ώστε να είχα περιθώριο να αποφάσιζα ακόμη και αλλαγή παρόχου");

Εν τω μεταξύ μέχρι περασμένη βδομάδα η μόνη "ενημέρωση" που είχα από Βολτέρα σχετικά, ήταν η παρακάτω συνημμένη pic (στον έναντι της 8ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ), όπου ΔΕΝ αναφέρεται καν η λέξη "ρήτρα" και η προτροπή για το δικαίωμα μου στην αλλαγή προμηθευτή κλπκλπ. Θεωρείς ότι με ΑΥΤΟ, ΕΙΝΑΙ καλυμμένοι και δεν έχει νόημα η "αμφισβήτηση" για τον εκκαθαριστικό που ΘΑ έρθει (αν δεν με βάλουν τελικά στο παλιό σταθερό) οσωνούπω...;

εικόνα_2021-12-02_165417.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

 η μόνη "ενημέρωση" που είχα από Βολτέρα σχετικά, ήταν η παρακάτω συνημμένη pic

το έχουν σε όλους τους λογαριασμούς και στα σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...